Роберт Льюїс Стівенсон. Острів скарбів. Моральні цінності в романі
Мета: завершити аналітичне дослідження твору. Зробити висновки та узагальнення щодо моральних цінностей в романі Роберта Льюїса Стівенсона «Острів Скарбів» та особливостей їх художнього втілення; розвивати навички аналітичних узагальнень в учнів; сприяти формуванню гуманістичних цінностей в учнів.
Обладнання: ілюстрації до роману, портрет Стівенсона.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
III. Актуалізація опорних знань.
Бесіда.
— Розкажіть, де й коли розпочинаються події, описані Стівенсоном у романі «Острів Скарбів». Що, по-вашому, є більш важливим для розвитку сюжетної лінії - художній простір чи художній час? Чому автор обирає доволі глуху місцину на англійському узбережжі? Для кого з героїв твору це місце найбільш вигідне?
— Чому «Адмірал Бенбоу» стає місцем нашестя піратів?
— Що стає головним рушієм розвитку сюжету та зміни місця дії? (Папери Біллі Бонса з картою захованих Флінтом скарбів на Острові Кістяка.)
— Навіщо автор вводить проміжну просторову ланку між «Адміралом Бенбоу» та Брістолем? (На противагу піратам, що відкрили полювання на скарби Флінта, потрібно було сформувати ще й команду шукачів скарбів. Постало питання, де зібрати разом лікаря Лівсі, сквайра Трелоні та Джіма Гокінса.)
— Яку роль відіграє Брістоль у зав'язці та розвитку подій, пов'язаних з пошуками скарбів? Жорстокі, жадібні до золота, хоробрі, відчайдушні, нахабні, злі, заздрісні, некеровані, здебільшого п'яниці й убивці, у разі небезпеки готові на будь-яку підлість, це не команда, а шайка злочинців, за якими «плаче» шибениця.
— Чому, по-вашому, автор так детально описує таверну Джона Сілвера «Підзорна труба»? Як ви думаєте, чому Сілвер саме так назвав її? Як «Підзорна труба» допомагає читачу й Джіму Гокінсу краще зрозуміти Джона Сілвера?
— Виразно прочитайте опис брістольського порту. Яка інформація пов'язана з подальшим розвитком подій, а яка відповідно жанру пригодницького роману відволікає увагу читача від основних подій та присипляє його пильність? Для кого з героїв роману знайомство з життям портового міста мало найважливіше значення? (Для Джіма Гокінса.) Поясніть, чому ви так вважаєте.
— Доведіть, що художній простір роману «Острів Скарбів» постійно звужується й стає максимально замкненим. Аргументуйте прикладами з тексту.
— Розкажіть, як поводяться люди в замкненому просторі корабля, що знаходиться у відкритому морі? Від кого залежить у цей час мікроклімат на «Еспаньйолі»?
— Який сенс має зіставлення безмежного простору моря й замкненого простору корабля? Виразно прочитайте описи моря та описи корабельного інтер'єру. Яку атмосферу утворює дане зіставлення?
IV. Аналітичне дослідження ролі опису Острова Кістяка
— Виразно прочитайте фрагмент тексту, в якому йдеться про те, як відкрився шукачам скарбів Острів Кістяка. Виділіть у ньому ключові слова та поясніть їх смислове навантаження. Чому справжня назва Острова Скарбів Острів Кістяка?
— Поясніть, чому Острів Скарбів постає перед читачем з точки зору Джіма Гокінса. Як юнга сприйняв острів? Доведіть, що ще до висадки на берег острів справив на Джіма Гокінса гнітюче враження.
— Наскільки в подальшому розвитку подій справдилися неприємні передчуття Джіма?
— Яким чином автор розширює читацьке уявлення про Острів Скарбів? (Він висаджує героїв на берег і зіштовхує шукачів скарбів і піратів. Острів став для цих двох груп людей своєрідною межею відчуження: відтепер вони назавжди непримиримі вороги.)
— Що саме лежить в основі цієї ворожнечі? (Скарби, гроші.)
Самостійна робота в групах
Завдання для першої групи: стисло схарактеризувати острів з точки зору шукачів скарбів.
Завдання для другої групи: стисло схарактеризувати острів з точки зору піратів.
«Пам'ятка характеристики Острова Скарбів»
· Чим був острів для кожної групи персонажів?
· Які особливості острова відкрили для себе представники кожної з груп?
· Визначте найсуттєвіші характеристики острова з позицій кожної групи персонажів.
· Чи відчували люди комфортно себе на острові?
· Які випробування довелося пережити людям та якими були втрати?
· Чого навчив Острів Скарбів представників кожної з груп персонажів?
· Чому автор залишив у таємниці координати острова?
V. Підсумки й висновки
— Поміркуйте, чому капітан Флінт обрав саме Острів Кістяка для переховування награбованого?
— Хто з героїв твору найкраще знав острів? Чи став Острів Кістяка домівкою для Бена Ганна?
— Чим став Острів Скарбів для Джіма Гокінса? Чому й через багато років він викликає в героя жах? Підтвердьте цитатами з тексту.
— З'ясуйте, з чиїм сприйняттям Острова Скарбів збігається його авторське бачення.
— Чи почувалися б ви комфортно в такому місці, як Острів Скарбів? Спрогнозуйте своє перебування на острові під час розвитку дії роману Стівенсона «Острів Скарбів» (XVIII століття) та в наш час.
Узагальнююча бесіда
— Які головні проблеми, по-вашому, порушує Стівенсон у романі «Острів Скарбів»? (Проблема цінності людського життя, проблема дружби й взаємодопомоги, проблема співвідношення духовного й матеріального в житті людини, проблема формування особистості.)
Наведіть приклади на підтвердження наявності кожної з цих проблем у творі.
— Які художні засоби використовує автор для втілення й ствердження вказаних вище проблем? (Антитеза. Автор зіштовхує дві протилежні життєві моралі - колективістську та індивідуалістичну, гуманну та антилюдяну. Втілює він їх удвох групах персонажів, одна з яких (шукачі скарбів) сповідує авторську позицію ставлення до життя й до людей, друга (пірати) контрастує з першою й є антигуманною, жорстокою, корисливою. Стівенсон дає право говорити від власного імені двом героям — Джіму Гжінсу та лікарю Лівсі. Всі художні засоби, включаючи діалоги персонажів, міркування оповідача (Джіма), портретні характеристики, пейзажі, інтер'єри, різноманітні описи та ретроспективні згадки - все підпорядковано втіленню головної мети створення роману «Острів Скарбів»: утвердженню гуманістичних моральних цінностей, незаперечної переваги духовного над матеріальним у житті людини.)
VI. Аргументація й виставлення оцінок за урок
VII. Домашнє завдання.