Роберт Льюїс Стівенсон. Острів скарбів. Моральні цінності в романі

Роберт Льюїс Стівенсон. Острів скарбів. Моральні цінності в романі

Зарубіжна література 6 клас І семестр розробки уроків

Мета: завершити аналітичне дослідження твору. Зробити висновки та узагальнення щодо моральних цінностей в романі Роберта Льюїса Стівенсона «Острів Скарбів» та особливостей їх художнього втілення; розвивати навички аналітичних узагальнень в учнів; сприяти формуванню гуманістичних цінностей в учнів.

Обладнання: ілюстрації до роману, портрет Стівенсона.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

III. Актуалізація опорних знань.

Бесіда.

— Розкажіть, де й коли розпочинаються події, описані Стівенсоном у романі «Острів Скарбів». Що, по-вашому, є більш важливим для розвитку сюжетної лінії - художній простір чи художній час? Чому автор обирає доволі глуху місцину на англійському узбережжі? Для кого з героїв твору це місце найбільш вигідне?

— Чому «Адмірал Бенбоу» стає місцем нашестя піратів?

— Що стає головним рушієм розвитку сюжету та зміни місця дії? (Папери Біллі Бонса з картою захованих Флінтом скарбів на Острові Кістяка.)

— Навіщо автор вводить проміжну просторову ланку між «Адміралом Бенбоу» та Брістолем? (На противагу піратам, що відкрили полювання на скарби Флінта, потрібно було сформувати ще й команду шукачів скарбів. Постало питання, де зібрати разом лікаря Лівсі, сквайра Трелоні та Джіма Гокінса.)

— Яку роль відіграє Брістоль у зав'язці та розвитку подій, пов'язаних з пошуками скарбів? Жорстокі, жадібні до золота, хоробрі, відчайдушні, нахабні, злі, заздрісні, некеровані, здебільшого п'яниці й убивці, у разі небезпеки готові на будь-яку підлість, це не команда, а шайка злочинців, за якими «плаче» шибениця.

— Чому, по-вашому, автор так детально описує таверну Джона Сілвера «Підзорна труба»? Як ви думаєте, чому Сілвер саме так назвав її? Як «Підзорна труба» допомагає читачу й Джіму Гокінсу краще зрозуміти Джона Сілвера?

— Виразно прочитайте опис брістольського порту. Яка інформація пов'язана з подальшим розвитком подій, а яка відповідно жанру пригодницького роману відволікає увагу читача від основних подій та присипляє його пильність? Для кого з героїв роману знайомство з життям портового міста мало найважливіше значення? (Для Джіма Гокінса.) Поясніть, чому ви так вважаєте.

— Доведіть, що художній простір роману «Острів Скарбів» постійно звужується й стає максимально замкненим. Аргументуйте прикладами з тексту.

— Розкажіть, як поводяться люди в замкненому просторі корабля, що знаходиться у відкритому морі? Від кого залежить у цей час мікроклімат на «Еспаньйолі»?

— Який сенс має зіставлення безмежного простору моря й замкненого простору корабля? Виразно прочитайте описи моря та описи корабельного інтер'єру. Яку атмосферу утворює дане зіставлення?

IV. Аналітичне дослідження ролі опису Острова Кістяка

— Виразно прочитайте фрагмент тексту, в якому йдеться про те, як відкрився шукачам скарбів Острів Кістяка. Виділіть у ньому ключові слова та поясніть їх смислове навантаження. Чому справжня назва Острова Скарбів Острів Кістяка?

— Поясніть, чому Острів Скарбів постає перед читачем з точки зору Джіма Гокінса. Як юнга сприйняв острів? Доведіть, що ще до висадки на берег острів справив на Джіма Гокінса гнітюче враження.

— Наскільки в подальшому розвитку подій справдилися неприємні передчуття Джіма?

— Яким чином автор розширює читацьке уявлення про Острів Скарбів? (Він висаджує героїв на берег і зіштовхує шукачів скарбів і піратів. Острів став для цих двох груп людей своєрідною межею відчуження: відтепер вони назавжди непримиримі вороги.)

— Що саме лежить в основі цієї ворожнечі? (Скарби, гроші.)

Самостійна робота в групах

Завдання для першої групи: стисло схарактеризувати острів з точки зору шукачів скарбів.

Завдання для другої групи: стисло схарактеризувати острів з точки зору піратів.

«Пам'ятка характеристики Острова Скарбів»

· Чим був острів для кожної групи персонажів?

· Які особливості острова відкрили для себе представники кожної з груп?

· Визначте найсуттєвіші характеристики острова з позицій кожної групи персонажів.

· Чи відчували люди комфортно себе на острові?

· Які випробування довелося пережити людям та якими були втрати?

· Чого навчив Острів Скарбів представників кожної з груп персонажів?

· Чому автор залишив у таємниці координати острова?

V. Підсумки й висновки

— Поміркуйте, чому капітан Флінт обрав саме Острів Кістяка для переховування награбованого?

— Хто з героїв твору найкраще знав острів? Чи став Острів Кістяка домівкою для Бена Ганна?

— Чим став Острів Скарбів для Джіма Гокінса? Чому й через багато років він викликає в героя жах? Підтвердьте цитатами з тексту.

— З'ясуйте, з чиїм сприйняттям Острова Скарбів збігається його авторське бачення.

— Чи почувалися б ви комфортно в такому місці, як Острів Скарбів? Спрогнозуйте своє перебування на острові під час розвитку дії роману Стівенсона «Острів Скарбів» (XVIII століття) та в наш час.

Узагальнююча бесіда

— Які головні проблеми, по-вашому, порушує Стівенсон у романі «Острів Скарбів»? (Проблема цінності людського життя, проблема дружби й взаємодопомоги, проблема співвідношення духовного й матеріального в житті людини, проблема формування особистості.)

Наведіть приклади на підтвердження наявності кожної з цих проблем у творі.

— Які художні засоби використовує автор для втілення й ствердження вказаних вище проблем? (Антитеза. Автор зіштовхує дві протилежні життєві моралі - колективістську та індивідуалістичну, гуманну та антилюдяну. Втілює він їх удвох групах персонажів, одна з яких (шукачі скарбів) сповідує авторську позицію ставлення до життя й до людей, друга (пірати) контрастує з першою й є антигуманною, жорстокою, корисливою. Стівенсон дає право говорити від власного імені двом героям — Джіму Гжінсу та лікарю Лівсі. Всі художні засоби, включаючи діалоги персонажів, міркування оповідача (Джіма), портретні характеристики, пейзажі, інтер'єри, різноманітні описи та ретроспективні згадки - все підпорядковано втіленню головної мети створення роману «Острів Скарбів»: утвердженню гуманістичних моральних цінностей, незаперечної переваги духовного над матеріальним у житті людини.)

VI. Аргументація й виставлення оцінок за урок

VII. Домашнє завдання.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.