Жуль Верн. Діти капітана Гранта
Мета: закріпити знання, вміння і навички, вивчені і сформовані на попередніх уроках; розвивати інтерес до жанру пригодницького роману; здійснити моральне виховання, забезпечити в ході уроку вивчення наступних питань: гуманізму, товариства, етичних норм поведінки.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів.
Назвіть літературні твори, в яких теж розказано про подорожі? («Життя і дивовижні пригоди мореплавця Робінзона Крузо» Д. Дефо, «Одіссея» Гомера, «Таємничий острів» Ж. Верна, «20 тисяч льє під водою» Ж. Верна, «Ходіння за три моря» А. Нікітіна, «Поліські робінзони» Я. Мавра)
ІІ. Робота над темою уроку.
Історія створення роману і слово про Жюль Верні
Ведучий: Старший син адвоката Жюль Верн знав ще хлопчиком, що давня сімейна традиція наказує йому стати правознавцем і згодом успадкувати контору батька. Але бажання розходилися з сімейними засадами.
Жюль Верн: Я виріс в приморському місті Нанті, марив морем і кораблями і навіть спробував - мені було тоді 11 років - утекти до Індії, яка найняла юнгою на шхуну «Коралі». Я, мабуть, народився моряком і тепер кожен день шкодую, що морська кар'єра не випала на мою долю з дитинства.
Ведучий: Але невловимий батько посилає його після ліцею в Паризьку школу права. Море залишається світлою мрією, а любов до поезії, театру і музики розтрощує твердиню батьківської влади. На догоду батькові «вистраждавши» абияк диплом правознавця, він вважає за краще заздалегідь приготував йому адвокатській конторі в Нанті напівголодне існування літератора.
Жюль Верн: У той же час жадібна допитливість, захоплення природничими науками змушують мене відвідувати Національну бібліотеку, лекції та вчені диспути, робити виписки з прочитаних книг, не знаючи ще, на що знадобиться цей купу всіляких відомостей з географії, астрономії, навігації, історії техніки і наукових відкриттів.
Ведучий: Далеко ще не утвердившись у своєму справжньому покликанні, він накопичував знання, що дозволили йому стати першовідкривачем «роману про науку», як він згодом назве щасливого знайдений новий вид розповіді.
Жюль Верн: Я не сумніваюся в своєму майбутньому. До тридцяти п'яти років я займу в літературі міцне місце.
Ведучий: Йому минуло 27 років. З безлічі передбачень Жюль Верна, здійснились з більшим чи меншим наближенням, цей перший прогноз виявився бездоганно точним.
Жюль Верн: Із запізненням знайшовши своє життєве поприще, я видаю книжку за книжкою, і що ні роман, то шедевр.
Ведучий: Отже, з середини 1866 року читачі «Журналу виховання і розваги» пустилися в кругосвітнє плавання і благополучно завершили подорож до початку 1868 року, коли роман «Діти капітана Гранта» вийшов окремим виданням і ще більше примножив славу Жуля Верна.
Жюль Верн: Наук не повинна відриватися від дії. Роман сповнений захоплюючих пригод, і в той же час він буде географічним. Свого роду цікавої географією.
Ведучий: Праця Жюля Верна послужив справі цивілізації і прогресу у всьому світі. На його романах виховувалися покоління юних читачів. Окрилена наукою фантазія будила розуми для майбутньої діяльності. Видатні вчені, винахідники, мандрівники з вдячністю згадували, що юнацьке захоплення Жюлем Верном допомогло їм знайти своє покликання, а іноді навіть наштовхувало на відкриття.
Настав і наша черга. Сьогодні ми вирушаємо в подорож. А подорожувати ми будемо на двох кораблях.
Ваше перше завдання - придумати назву вашого корабля.
Показується фрагмент фільму - пливе «Дункан», герої роману виловлюють акулу.
Герої роману знайшли в пляшці записку, в якій повідомлявся текст документа.
Завдання командам:
Кожній команді необхідно відновити записку по запропонованим фрагментами
Терпіти крах, 62, на землі, цей, і, зниклий, документ, допомога, шкіпер, 7 червня, Глазго, два, матроси, надайте їм, Британія, південний, гонія, контен., жорстокий, 37° 11', загинуть.
(7 червня 1862 ода трищоглове судно «Британія», з порту Глазго, затонуло біля берегів Патагонії в Південній півкулі. Два матроса і капітан Грант спробують досягти берега, де опиняться в полоні у жорстоких індіанців. Вони кинули цей документ під ... градусами довготи і 37° 11' широти. Надайте їм допомогу, або вони загинуть)
Несподівана поява Паганеля.
Как точно звали Паганеля? (Жак-Элиасен-Франсуа-Мари Паганель)
Завдання командам:
Покажіть і назвіть маршрут героїв роману по Південній Америці
(Місто Конпесьон - Ріо-Колорадо - пампа - озеро Салінас - Буенос-Айрес - Форт Незалежності - гори Тандиль - озеро Сальдо - Атлантичний океан)
Сценка «Друге тлумачення записки»
Дія відбувається на дереві.
— Куди ж тепер податися шукати батька? - промовила Меря Г рант.
— А все ж 37 ° паралель невигадана цифра - сказав Гленарван.
— Перш за все я хочу знати, через які саме країни проходить 37 паралель південної широти - сказав Мак - Наббс.
— Це вам скаже Паганель - Відповів Гленарван
— Паганель! Паганель! - Я тут!
— Ми хочемо дізнатися, через, які країни проходить 37° паралель - запитав Гленарван.
— Залишаючи, Америку, 37 ° паралель південної широти перетинає Атлантичний океан. На шляху вона зустрічає острова Трістан-да-Кунья. Далі проходить двома градусами на південь від мису Доброї Надії.
— Потім? - запитав Г ленарван.
— Перетинає Індійський океан. Потім злегка зачіпає острова Сен - П'єр в Амстердамському архіпелазі. Далі перетинає Австралію, виходить з Австралії ... (фраза залишилася незакінченою). Раптом почувся крик Паганеля.
— Що з вами? - запитав майор - Що трапилося?
— Ми помилялися! Ми продовжуємо помилятися! - крикнув Паганель. - Шукаємо там, де його немає, і де взагалі ніколи не було!
— Все йде дуже просто, майор. Я, як і ви, теж неправильно тлумачив документ. І коли я вимовив слово Австралія, мене осяяло немов блискавкою, і мені стало все ясно.
— Що? - вигукнув Гленарван.
— Та тому, що якщо ви визнаєте слово Австралія, ви одночасно повинні визнати слово індіанці, а їх там ніколи й не було.
Паганель посміхнувся.
— Обривок слова indi значить не indien - індіанці, а indienes - тубільці! - Але, що означає gonie? - запитав Гленарван.
— Космогонія, Теогонія, агонія ...
— Нове розшифровка документа: «7 червня 1862 року трищоглове судно «Британія», з порту Глазго, зазнало аварії після ...» - «біля берегів Австралії. Наплавлені до берега, 2 матроса і капітан Грант спробують висадиться, де вони потраплять або потрапили в полон до жорстоких тубільців» - ясно?
— Так, - відповів Гленарван.
І тепер команди відправляються до берегів Австралії, минаючи острова Трістан-да-Кунья і острів Амстердам.
Бліц-питання по Австралії (російська література і географія)
Якою мовою говорили в Австралії? (Англійською)
У романі є згадка про маїсових полях. Що таке маїс? (Кукурудза)
Які рослини зображені на малюнках. Що ви знаєте про них? (Трав'яне дерево, пляшкове дерево, деревоподібна папороть)
Що означає назва евкаліпт? (Я добре покриваю)
Чому листя евкаліпта розташовані ребром до сонця? («В цій країні, де повітря сухе, де дощі рідкісні, де грунт висушені, дерева не потребують ні в прямих променях сонця, ні в вітрі, через нестачу вологи дерева бідні соками. Тому листя, захищаючись від зайвого випаровування, звертають до сонячним променям ребро своїй поверхні. Ці листи поводяться дуже розумно»)
Які тварини зображені на малюнках? (Вомбат, качконіс, тасманський диявол, коала, казуар)
Який єдиний хижак із сімейства сумчастих зник в результаті освоєння материка? (Сумчастий вовк)
Яке хижа тварина Австралії ви знаєте? (Дика собака дінго)
Чим дивовижна єхидна? (Несе яйця, годує дитинчат молоком)
Які птахи мешкають в Австралії? (Страус ему, казуар, лірохвіст, кукабара, шалашніца, смітна курка, папуга, чорні лебеді)
Чим відомі птиці лірохвіст і кукабара? (Лирохвост - імітатор звуків всіх птахів, що живуть на материку, криком кукабари щоранку починають передачі австралійського радіо)
Дайте тлумачення словами «кенгуру» і «ему». Якого роду ці слова? (Чоловічого роду)
Сценка «Кенгуру»
В кінці XVIII ст. Джеймс Кук, підійшовши до невідомої землі і висадившись з моряками на берег, був вражений побаченої природою.
— Які дерева дивовижні! - захоплено каже Кук своїй команді. - Подивіться, ведмідь на дереві, листя жує.
Вибігає кенгуру. За ним аборигени.
— Ой, що це за тварина? - запитує Кук у аборигенів.
— Кенгуру. Кенгуру - відповідають здивовано аборигени.
— А кенгуру! - відповів Кук.
— Ось повернемося додому і розповімо про дивовижний тваринний, у якого передні лапи коротші задніх, у якого хвіст служить балансиром і дитинчат виносить в сумці - каже Кук.
Пройшло багато років. Люди стали замислюватися про значення слова кенгуру і з'ясували, що слово «кенгуру» означає «я не розумію».
У сценці ви бачили, що аборигени в руках тримали дивне знаряддя. Що це за зброя?
Дайте тлумачення слову «бумеранг» (метальна зброя у вигляді зігнутої палиці або серповидної планки, при майстерному кидку повертається до кинув)
Завдання командам показати, як правильно користуватися бумерангом.
Сценка з аборигеном
У Толіне були кучеряве волосся, майже чорна шкіра, приплюснутий ніс, товсті губи, незвично довгі руки, його одяг доводила, що маленький австралієць вже долучився до цивілізації. На спині плакат з написом: «Толіне повинен бути доставлений в Ігугу під наглядом залізничного кондуктора Джеррі Сміта. Проїзд оплачений». (Толіне мирно спить)
Мері: Бідне дитя! Невже він заблукав в цій пустелі?
Толіне повертається на інший бік, все бачать у нього на спині плакат з написом.
Мері: - Він прокидається!
Елен: Чи розумієш ти по-англійськи дружок?
Толіне: Розумію і кажу Елен: Як тебе звати?
Толіне: Толіне Елен: Де ти вчився?
Толіне: Я учень Нормальної школи в Мельбурні
Елен: Що тобі викладають в цій школі?
Толіне: Старий Заповіт, математику, географію.
Паганель: А! Географію!
Толіне: Так, сер. Я навіть отримав першу нагороду з географії перед січневими канікулами. Ви можете проекзаменувати мене, сер.
Паганель: Охоче.
(Паганель поправляє окуляри на переніссі, випрямляється на весь зріст і строго приступає до іспиту).
Паганель: Учень Толіне, назвіть мені 5 частин світу:
Толіне: Океанія, Азія, Африка, Америка, Європа.
Паганель: Прекрасно! Почнемо з Океанії, оскільки в даний момент ми в ній перебуваємо. Скажіть, на які частини поділяється вона?
Толіне: Вона розділяється на Полінезії, Меланезії, Мікронезії. Головні її острови Австралія, що належить англійцям, Тасманія, що належить англійцям, острови Кермадек, Чатем, Окленд і ін., Що належать також англійцям.
Паганель: Добре! Нова Каледонія, Сандвічеві острови, Туамоту?
Толіне: Ці острови перебувають під заступництвом Великобританії.
Паганель: Як? Мені здавалося Франції ...
Толіне: Франції?
Паганель: (розгублено). Ну добре. Перейдемо до Азії.
Толіне: Азія - страна огромная. Столиця - Калькутта. Головні міста - Бомбей, Мадрас, Сінгапур, Коломбо, острова Локкадівскіе, Мальдівські та багато інших. Всі належать Англії.
Паганель: Добре, добре учень Толіне? А, що ви знаєте про Європу?
Толіне: Європа належить, звичайно ж, Англії.
Паганель: Але що саме входить до складу володінь Англії в Європі, - ось, що мені хотілося б знати.
Толіне: Англійцям належить Шотландія, Ірландія, Мальта.
Паганель: (перебиваючи) Молодець! Але в Європі існують і інші держави.
Толіне: (дивно). Які сер?
Паганель: Іспанія, Росія, Пруссія, Франція ...
Толіне: Це провінції, а не держави.
Паганель: Це вже занадто! (Зриває з носа окуляри)
Толіне: Звичайно, провінції. Столиця Іспанії - Гібралтар. А головне місто Франції - Кале.
Паганель: І ти думаєш, що Кале - столиця Франції і досі належить Англії?
Толіне: Так, сер. І там живе губернатор лорд Наполеон.
Паганель вибухнув нестримним сміхом. Елен дарує Толіне книгу (підручник з географії) Сценка «Зеландія! Зеландія!
Гленарван почав диктувати:
— «Наказую Томові Остіну негайно вийти в море і відвести« Дункан »...»
Дописуючи це слово, Паганель випадково глянув на валявся на землі номер «Австрійської та Новозеландській газети». Газета була складена таким чином, що виднілося лише слово зеландські. Паганель раптом припинив писати.
— Паганель! - гукнув його Гленарван.
— Що з вами? - запитав майор.
— Нічого, нічого - пробурмотів Паганель. Потім він замітав про себе: - Зеланд ... ланд ... Ланд!
Він схопився. Він схопив газету. Він тряс її, намагаючись утримати слова, які рвалися з його вуст. Вчений мало - помалу почав заспокоюватися. Гленарван відновив диктовку листи, яке в остаточному вигляді було записано наступне: «Наказую Томові Остіну негайно вийти в море і відвести «Дункан», дотримуючись 37 паралелі, до східного узбережжя Австралії».
— Австралія? - перепитав Паганель. - Ах так, Австралії!
Паганель закінчив писати лист.
Потім він вийшов з фургона, жестикулюючи і бурмочучи незрозумілі слова:
— Ланд! Ланд! Зеландія.
Отже, наші герої виявилися в Новій Зеландії Завдання з розвитку усного мовлення
За запропонованим малюнку скласти словесний портрет тубільців Нової Зеландії
Наші герої не знайшли в Австралії капітана Гранта. Вони вирішили повернутися додому. Повертаючись додому, діти капітана почули крик свого батька. Вони підпливли до незаселеного острова і побачили свого батька.
Чому герої роману не здогадалися відразу про острів Табор? (Так як на картах він завдано під другою назвою Марія-Тереза)
ІІІ. Рефлексія
IV. Домашнє завдання.
Дати письмову відповідь на питання: «Чому я навчився, прочитавши роман «Діти капітана Гранта» Жуля Верна?».