Грецькі міфи. Міфи про Геракла

Грецькі міфи. Міфи про Геракла

Зарубіжна література 6 клас І семестр розробки уроків

Мета: ознайомити учнів із циклом міфів про Геракла як своєрідним міфологічним гімном розуму й силі людини; вдосконалювати учнівське вміння стисло переказувати зміст твору (міфу), дотримуючись сюжетної лінії; вчити характеризувати образ міфологічного героя (Геракла), розкривати в ньому народне уявлення про пізнання світу людиною та її утвердження у довкіллі; з'ясувати причини популярності міфів про Геракла в давні часи та в наш час; сприяти формуванню в учнів кращих людських якостей, вміння критично оцінювати чужі й власні вчинки.

Обладнання: слайд-презентація «12 подвигів Геракла», тексти міфів про Геракла, учнівські ілюстрації, опорна схема «Дванадцять подвигів Геракла», фрагмент мультфільму «Подвиги Геракла».

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань. Перевірка виконання домашнього завдання

- прочитання 2—3 учнями «Похвального слова вогню Прометея;

- літературний диктант за змістом міфів про Геракла:

1. Назвіть імена батьків Геракла (Зевс і Алкмена).

2. Чому Геракла вважають напівбогом? (Батько - бог, мати - земна жінка, дружина царя Амфітріона).

3. Ім'я брата-близнюка Геракла. (Іфікл.)

4. Ким доводився Гераклу Іолай? (Племінником.)

5. Найперший подвиг Геракла. (Немовлям він задушив змій, що їх наслала до колиски ревнива Гера, й урятував власне життя та життя свого брата Іфікла.)

6. Ім'я недолугого та заздрісного царя, на службі в якого Геракл здійснив 12 подвигів. (Єврісфей.)

7. Який гріх мав спокутувати Геракл, здійснюючи 12 подвигів? (Убивство власних дітей, яке він здійснив у припадку божевілля, насланого на нього Герою.)

8. Що означає ім'я Геракл? (Уславлений Герою.)

9. Головний ворог Геракла. (Гера, ревнива дружина Зевса.)

10. Хто був улюбленим вчителем Геракла? (Мудрий кентавр Хірон.)

11. Якого вчителя Геракл випадково вбив через свою надзвичайну силу? (Ліна, який вчив його грати на кіфарі.)

12. Як Геракл був ви нагороджений за свої подвиги богами? (Він отримав безсмертя.)

III. Оголошення теми і завдань уроку, запис теми до робочих зошитів

Міфи про Геракла об'єднуються в цикл спільною темою (розповідь про подвиги Геракла, які він здійснив, перебуваючи на службі в мікенського царя Еврісфея, жанром (це міфи), спільним головним героєм (Геракл), перехідними персонажами (тобто такими, що діють в різних міфах, переходять з одного до іншого; наприклад, Гера, Еврісфей, Афіна Палладата інші.)

Коментарі

Геракл (Геркулéс — так його називали римляни) — один із най популярніших грецьких героїв, надоєний дивовижною силою, син Зевса й Алкмени. 12 подвигів Геракла стали основою багатьох міфів і творів мистецтва. Свій перший подвиг Геракл здійснив, задушивши величезного немейського лева. Важкою була битва героя з лернейською гідрою, бо на місці кожної відрубаної голови в неї виростали дві нові. Коли в околицях міста Стімфáла з’‎явилася зграя птахів із мідними дзьобами, яка спустошила місцевість, Геракл знову прийшов на допомогу людям. Богиня Афіна дала йому мідні тимпáни (музичні інструменти, подібні до тарілок), від звуку яких птахи збожеволіли, і герой перестріляв їх із лука. Цар Еврістéй ставив чимало складних завдань Гераклові: то йому захотілося мати чудесну лань із мідними ногами й золотими рогами, то наказав убити страшенного кабана, який винищував околиці гори Еримáнф, то зажадав, щоб Геракл вичистив від гною стайні царя Áвгія... Звідси походить вислів авгієві стайні — у переносному значенні — бруд, щось дуже занедбане, безладдя.

Один із подвигів Геракл здійснює на острові Крит, де в царя Мíноса був величезний бик. Володар морів Посейдон наслав на тварину сказ, бик гасав по острові, убиваючи всіх, хто траплявся йому на дорозі І тільки Геракл не побоявся його.

Останній і найважчий подвиг Геракла — приборкання стоголового пса, стража царства мертвих Кéрбера (Цéрбера). Герой спустився в царство Аїда (підземне царство мертвих) і здолав жахливу потвору.

Лісіпп. Геракл, який береться з немейським левом. Копія I-II ст. н. е.

З'ясування первинних вражень від прочитання міфів про Геракла.

— Хто з вас прочитав міфи про всі 12 подвигів Геракла?

— За чиїми переказами відбувалася ваше знайомство з міфами про Геракла? (К. Гловацької або М. Куна.)

— Який з міфів вам сподобався найбільше? Чим?

— Поясніть, чому кожне із наступних завдань царя Еврісфея ставало все важчим?

— Що, по-вашому, допомогло Гераклові здійснити всі ці подвиги?

Цілісне аналітичне дослідження 1—2 міфів з циклу давньогрецьких міфів про подвиги Геракла

Пам'ятка для цілісного аналізу міфу з циклу міфів про подвиги Геракла.

1. Виразне читання або детальний переказ обраного міфу учнями.

2. Визначте, про що розповідається в цьому міфі (тема міфу).

3. Дайте оцінку складності завдання, яке мав виконати Геракл.

4. Назвіть дійових осіб міфу. Хто з них допомагає Гераклу, а хто перешкоджає? Чому?

5. Що, по-вашому, уособлює собою та сила, яку має здолати Геракл, виконуючи це завдання Еврісфея? Як це співвідноситься з тогочасними уявленнями давніх греків про довколишній світ та самих себе?

6. Які риси вдачі героя допомогли йому здійснити цей подвиг?

7. Яку роль відіграють боги у цьому міфі?

8. Як відреагував цар Еврісфей на цей подвиг Геракла?

9. Визначте, що уславили давні греки, склавши міф про цей подвиг Геракла?

10. Чим міф цікавий і актуальний для нас?

IV. Узагальнення в просторі означеної теми, підбиття підсумків

Узагальнююча фронтальна бесіда з елементами самостійної роботи

—Визначте, які з дванадцяти подвигів Геракла були здійснені завдяки його надзвичайній фізичній силі та сміливості, а які потребували ще й гнучкого розуму? Аргументуйте свої відповіді.

— Який з подвигів Геракла можна назвати подвигом праці? (Очищення авгієвих стаєнь.)

— Самостійно запишіть у робочі зошити риси вдачі, що характеризують Геракла як ідеального міфологічного героя. (Виконання завдання перевіряється й коригується відразу ж на уроці.)

— Як ви думаєте, в чому криється секрет такої довготривалої популярності образу Геракла та його втілення в різних видах мистецтва?

— Визначте головну думку циклу міфів про подвиги Геракла. (Уславлення розуму й сили людини, що все більше опановувала навколишній світ та пізнавала саму себе.)

— Які риси образу Геракла є домінуючими в зображенні художників? За рахунок чого вони, по - вашому, цього досягають?

— Чому Геракл на всіх живописних зображеннях знаходиться в центрі або на передньому плані?

— Перегляньте фрагмент мультфільму «Подвиги Геракла». Чи збігається ваше уявлення про міфічного героя з мультиплікаційною версією?

V. Аргументація і виставлення оцінок за урок

VI. Домашнє завдання:

Поміркувати, які подвиги міг би здійснити Геракл у сучасному світі. Визначити героєві одне завдання та написати фанфік на тему «Тринадцятий подвиг Геракла» (обсяг — до 15 речень)*. (Учитель вибірково перевіряє роботи та виставляє оцінки в журнал.)

Прочитати давньогрецький міф «Деметра і Персефона», «Дедал і Ікар» підготувати усний детальний переказ цих міфів.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.