Байка І.А. Крилов. Квартет, Бабка й Муравель, Вовк і ягня. Моральні проблеми в байках І. Крилова. Яскравість алегоричних образів

Байка І.А. Крилов. Квартет, Бабка й Муравель, Вовк і ягня. Моральні проблеми в байках І. Крилова. Яскравість алегоричних образів

Зарубіжна література 6 клас І семестр розробки уроків

Мета: поглибити уявлення про байку, її будову, основні ознаки, повчальний зміст; ознайомити учнів із творчістю І. Крилова; розкрити художні особливості творів російського байкаря; порівняти байки Езопа й І. Крилова, визначити спільні і відмінні риси; розвивати навички виразного читання, образного мислення; виховувати бажання вчитися, робити будь-яку справу майстерно, досконало.

Обладнання: ілюстрації до байки «Квартет»; мультфільм «Квартет».

Здається, байка просто бреше,

А насправді ясну правду чеше.

Нікого в світі не мине,

Читайте, згадуйте мене.

Леонід Глібов

Хід уроку

I. Підготовка до сприйняття навчальної теми

Бесіда.

- Ознаки яких фольклорних творів поєднала у собі байка?

- Розкрийте роль алегорії в жанрі байки.

- Наведіть приклади алегорії з відомих вам байок Езопа, Л. Глібова, І. Крилова.

- Які вади життя викриваються у байках?

- Розкажіть про будову байки.

- З яким жанром фольклору можна порівняти мораль байки? Чому мораль байки називають «крилатим висловом»?

II. Оголошення теми, епіграфа уроку

III. Формування нових знань і способів дії

1. Слово вчителя.

Байки принесли Івану Крилову всенародну любов. Протягом життя він написав майже 200 творів, які перекладено багатьма мовами світу. Найвідомішими серед них є «Бабка і Муравель» (рос. «Стрекоза и Муравей»), «Квартет» (рос. «Квартет»), «Вовк і Ягня» (рос. «Волк и Ягнёнок»). Відомий російський байкар наслідував сюжети і героїв творів Езопа, але його байки вирізняє художня довершеність. Письменник вдало використовував багатства народної мови для характеристики героїв і казкових ситуацій. Мудрі авторські оцінки ставали крилатими висловами й сприймалися згодом як прислів'я і приказки.

2. Виразне читання статті підручника про життя і творчість I.A. Крилова.

3. Перегляд презентації «Персонажі байок Івана Крилова».

4. Бесіда:

- Які факти із життя письменника вам запам'яталися?

- Чим відрізнялися байки Крилова від байок Езопа?

5. Проблемне питання.

- Які якості необхідно мати людині для того, щоб стати справжнім музикантом? А як думали герої з байки І. Крилова?

6. Виразне читання байки «Квартет».

Словникова робота

Квартет — музичний або вокальний ансамбль із чотирьох виконавців. У класичній музиці поширеним є струнний квартет: 2 скрипки, альт, віолончель.

7. Бесіда:

- Чому у персонажів байки квартет «не йде на лад»?

- Чи вірить автор у те, що музиканти нарешті заграють?

- Знайдіть слова і вислови, які автор вживає з насмішкою. Які моменти байки вам здалися особливо смішними? Чому?

- Прокоментуйте засоби художньої виразності, які використовує автор

- Знайдіть розмовну лексику у діалогах персонажів. З якою метою вживає їх байкар?

- Які вади висміює автор?

- У яких життєвих випадках можна використати мораль байки?

8. Компаративні завдання.

1) Пригадайте, у який казці зображено тварин, які вирішили, що зможуть бути музикантами: «Ми разом утнемо такої музики, що буде любо слухати» (брати Я. і В. Ґрімм «Бременські музиканти»)

2) Порівняйте образи персонажів-тварин із байки І. Крилова і казки братів Я. і В. Ґрімм.

9. Виразне читання байки в особах (з попереднім обговоренням інтонацій автора і персонажів).

10. Творче завдання (робота в групах)

Охарактеризуйте персонажів байки І. Крилова, заповніть таблицю (усно або письмово).

 

Характер у казках і байках

Роль у квартеті

Поради, що дає музикам

Мавпа

     

Осел

     

Соловей

     
       

Виразне читання байки «Бабка і Муравель».

Бесіда за змістом байки.

- Яку байку Езопа нагадує твір І. Крилова?

- Чим відрізняються твори видатних байкарів?

- Порівняйте Цикаду і Бабку, мурашок і Муравля. Що нового додав автор до характерів персонажів?

- Поясніть мораль байки І. Крилова.

- Які почуття і роздуми викликала у вас Бабка з байки Крилова?

Перегляд і обговорення мультфільму «Бабка і Муравель».

- Які риси мурашок і Бабки протиставлені у мультфільмах?

- Чим відрізняються переглянуті фільми?

- Який із них містить мораль байки І. Крилова?

- Охарактеризуйте інтонації актора, який читає байку. Чим відрізняється мовлення Муравля і Бабки?

- Яку ідею втілює кліп? Як автори змінили мораль байки?

Учитель. Екранізації літературних творів є самостійними творами мистецтва, оскільки автор - режисер намагається утілити власні думки й почуття від прочитаного. Два мультфільми, які ми передивилися, - це два погляди на байку І. Крилова. Режисер М. Федоров зберіг авторську ідею, він засудив легковажність і неробство Бабки, підкреслив працьовитість і згуртованість мурашок. У новому анімаційному кліпі автори наголосили на таланті Бабки, яка, на відміну від Муравля, чудово співає і танцює. Ці якості не мають таких конкретних результатів, як зібрані запаси, але цінність

творчості від того не зменшується. Дівчинка у фіналі рятує маленьку співачку, стверджуючи нову мораль старої байки: «За талант я все пробачу!».

Виразне читання і обговорення байки І. Крилова «Вовк і Ягня».

- Що у байці уособлює Вовк, а що - Ягня?

- З якою метою опиняються біля струмка Вовк і Ягня?

- Як звертається Вовк до Ягняти, а як Вовка називає Ягня?

- Прочитайте і поясніть мораль байки.

- Порівняйте однойменні байки Езопа і Крилова. Визначте подібність і відмінність творів.

- У чому полягає моральна сила байок Крилова?

IV. Застосування знань, умінь, навичок

Робота з ілюстраціями О. Лаптева, С. Ярового, та ін.

- Як художники зобразили звірів, які деталі вказують на їх характерні риси?

Перегляд і обговорення мультфільму «Квартет» (реж. І. Іванов, Союзмультфільм, 1947 р.).

- Що автори мультфільму змінили в сюжеті байки І. Крилова?

- Чи залишилася важливою мораль байки, коли звірі навчилися майстерно грати на інструментах?

- Який вислів із байки автори мультфільму перетворили на веселий фінальний танок?

Підсумкова бесіда.

- Дайте визначення байки.

- З яких частин вона складається?

- Назвіть характерні ознаки байки.

- Ще єднає казку про тварин і байку?

- Чим вони відрізняються?

- Наведіть приклад моралі з байки І. Крилова.

- Доведіть, що «Квартет» І. Крилова є байкою.

VI. Домашнє завдання

Підготувати виразне читання байок І. Крилова, вивчити одну з них напам'ять. Підготуватися до інсценування байок.







На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.