Антуан де Сент-Екзюпері. Маленький принц. Художні образи

Антуан де Сент-Екзюпері. Маленький принц. Художні образи

Зарубіжна література 6 клас ІІ семестр розробки уроків

Мета: удосконалювати уміння учнів аналізувати прочитане, висловлювати власне судження; показати авторське ставлення до героїв і подій; розвивати увагу, образне мислення; виховувати найкращі моральні якості: доброту, вміння дружити, почуття відповідальності за тих, хто поряд.

Тип: комбінований, урок-діалог.

Обладнання: тексти «Маленького принца», мультимедійна презентація.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Сьогодні ми разом із Маленьким принцем здійснимо останню подорож планетами. Але перед тим, як вирушити, згадаємо, де побував Маленький принц і які уроки він там отримав.

III. Робота над темою уроку.

Робота в групах (Діти готують розповідь про планети і уроки, які отримав Маленький принц).

Презентація.

Планета короля: «...суди себя сам...Если ты сумеешь правильно судить себя, значит, ты поистине мудр.»

Планета честолюбца: честолюбие хорошо в разумных пределах.

Планета п’‎янички: найди в себе силы изменить себя.

Планета ділка: если человек занят только делом, его жизнь прожита напрасно.

Планета ліхтарника: всю жизнь быть для людей маяком - в этом счастье человека.

Планета географа: нельзя изучить мир, не выходя из кабинета.

Учитель. Що нового дізнається Маленький принц на останній планеті? Який урок отримає? Ви готові? Тоді відправляємось у подорож!

(звучить пісня М. Таривердієва на слова М. Добронравова «Маленький принц». На фоні музики - фото зірок)

Аналітична бесіда за змістом казки-притчі.

- Де опинився Маленький принц, потрапивши на Землю? (У пустелі).

- Що вразило його тут? (Немає людей, ні з ким поговорити).

- Як себе відчував Маленький принц на Землі? (Покинутим і самотнім).

- Коли почуття самотності найбільше захопило Маленького принца? (Коли він побачив сад, у якому росли троянди).

- Зачитайте уривок і ХХ розділу від слів: «А потім він подумав» до кінця. Зверніть увагу на хід думок героя.

- Чим викликані гіркі сльози малюка? (Він розчарувався у собі).

- Чому саме в цей момент з’‎явився Лис? (Маленькому принцу погано, він самотній, йому ні з ким поговорити, йому потрібен друг).

- А що таке дружба? Запишіть своє розуміння у вигляді формули:

Дружба = ... + ... .

Аналіз епізоду «Зустріч і прощання з Лисом» (р. 21).

- Чому Лис не відразу з’‎являється перед Маленьким принцем?

- Що підказало Лису, що малюку можна довіритись, що він його не образить? (Інтонація слів, з якою Маленький принц звернувся до Лиса).

- Про яку заповітну мрію розповідає Лис? (Щоб його приручили).

- А що це означає? (Стати необхідним комусь).

- Яку важливу істину про безцінність людської дружби відкриває Лис? («Узнать можно только те вещи, которые приручишь. У людей уже не хватает времени что- либо узнавать. Они покупают вещи готовыми в магазинах. Но ведь нет таких магазинов, где торговали бы друзьями...»)

- Чого не можна шкодувати в дружбі? (Щоб мати друзів, потрібно дарувати їм свою душу, віддавати свій час).

- Що не пробачає дружба? (Зраду, байдужість, безвідповідальність).

Отже, в дружбі важливі вірність, відповідальність, відданість. Як говорить про це Лис? («Ты всегда в ответе за тех, кого приручил. Ты в ответе за свою розу»).

- Що тепер Маленький принц зрозумів про свою Троянду? (Троянда - єдина у світі квітка, тому що він її «приручив». Людині потрібно всього лиш одна квітка, та, яка наповнить душу світлом і заповнить ним серце. Тому і повертається він до своєї Троянди).

Учитель. Маленький принц отримав ще один урок. Який? Давайте запишемо у скарбничку золотих висловів: «Ты всегда в ответе за тех, кого приручил».

Учитель. Тут, на Землі, Маленький принц навчився дружити. Лис допоміг йому зрозуміти, що таке справжня дружба і вірна любов, він познайомив героя з бездонностю людського серця. Але ж і Маленький принц допоміг Лису. Чим? (Допоміг здійснити мрію про те, щоб його приручили.).

Лис тільки що знайшов друга, і тепер вони повинні розійтися. Буде він тепер таким же самотнім і нещасливим, яким був до зустрічі з Маленьким принцем? (Ні, тому що він буде згадувати про Маленького принца, який приручив його. Тепер у нього є друг.).

IV. Рефлексія.

Учитель. Давайте згадаємо, що ми говорили про дружбу і складемо розгорнену формулу дружби.

V. Домашнє завдання.

Написати невеличкий твір-роздум на тему: «Який ти, справжній друг?»*

Прочитати повість Г. Троєпольського «Білий Бім Чорне Вухо».