А.П. Чехов. Оповідання Товстий і тонкий. Діалог як основна форма розкриття сюжету. Майстерність письменника у змалюванні персонажів. Роль художньої деталі. Гумор, іронія
Зарубіжна література 6 клас ІІ семестр розробки уроків
Мета: формувати теоретико-літературні знання учнів; розвивати творчі (зокрема, акторські) здібності учнів; виховувати неприйняття самоприниження, чиношанування, повагу до людської гідності; виховувати повагу до творчої праці, вдосконалювати почуття гумору в учнів.
Обладнання: портрет А. П. Чехова, роздатковий матеріал до завдання "Віднови фразу".
Хід уроку
Сміх — силі брат.
Прислів'я
I. Актуалізації опорних знань.
• Фронтальне опитування.
— Кого зображено на цьому портреті?
— Що ви дізналися про Антона Павловича Чехова зі статті підручника?
— Назвіть відомі вам твори Чехова.
— Людиною якої вдачі був письменник?
• Робота в мікрогрупах. "Віднови фразу".
Картки, на кожній із яких написано лише одне слово, скласти в такому порядку, щоб відновився чеховський афоризм.
Прекрасним, і думки, повинно, і одяг, бути, у, все, людини, душа, і обличчя.
("У людини повинно бути все прекрасним: і обличчя, і одяг, і душа, і думки").
Щоб, а думкам, тісно, треба, просторо, писати, так, словам, було.
("Писати треба так, щоб словам було тісно, а думкам — просторо").
• Коментар змісту відновлених афоризмів.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Сміятися, без сумніву, люблять усі, адже ми сміємося, коли нам весело, коли гарний настрій, коли смішно, коли хочеться розваг... А чи може сміх бути серйозним? А сумним? Ці запитання можуть здатися безглуздими, бо намагаються поєднати речі, які, на перший погляд, зовсім не сумісні. Але не поспішатимемо з висновком. Оповідання Чехова сьогодні декого зможуть переконати, що сміх — справа дуже серйозна.
III. Робота над новою темою.
• Презентація теми, мети уроку.
• Виразне читання в особах оповідання "Товстий і тонкий" - С. 113.
• Бесіда за запитаннями.
— Як звуть героїв оповідання? (Михайло і Порфирій.)
— Ким вони доводилися один одному? (Вони були шкільними товаришами, давно не бачилися і дуже зраділи зустрічі.)
— Доведіть, що радість героїв була щирою. («...дивилися один на одного очима, повними сліз», «Обидва були приємно здивовані», «...спитав товстий, захоплено дивлячись на друга»)
— Що було причиною зміни настрою тонкого? (Товстий розповів про те, що дослужився до чину таємного радника.)
— Прочитайте епізод «усвідомлення новини» тонким (від слів «Тонкий раптом зблід, скам’янів» до слів «усі гудзики свого мундира»).
— Як ви думаєте, чому змінилася поведінка тонкого? (Він не чекав такого успіху товариша, можливо, позаздрив йому, розгубився від усвідомлення «важливості» чину товстого.)
— На боці кого із героїв оповідання була ваша прихильність?
— Хто викликав зневагу?
— З кого із героїв ви сміялися?
— Які риси характеру своїх героїв висміює автор?
— Розкрийте зміст епіграфа до уроку.
— Наведіть конкретні приклади висміювання у творі підлабузництва, самоприниження, чиношанування, запопадливості та малодушності.
— Який характер має цей сміх — доброзичливий, м'який чи викривальний, нещадний?
— Чи можна стверджувати, що сміх не завжди супроводжує приємні емоції?
• Опрацювання елементів теорії літератури.
Комічне — те, що викликає сміх. Різновиди комічного — гумор, сатира.
Гумор — це доброзичливий, м'який сміх.
Сатира — сміх викривальний, нещадний.
Іронія — засіб художньої виразності, який надає прихованого глузливого значення удавано серйозним, благопристойним або навіть схвальним твердженням. Зазвичай іронія спрямована на осуд висміюваного явища.
Літературознавча довідка
Підтекст — неявний, прихований «під текстом» зміст художніх образів.
• Бесіда за запитаннями.
— Які відомі вам літературні твори можна назвати комічними?
— Які засоби використовує Чехов, щоб викликати сміх читача?
— На які дві частини можна поділити оповідання «Товстий і тонкий»? (1 частина — до повідомлення героя про свій високий чин, 2 частина — після цього.)
— Які слова повторюються в обох частинах? («Обидва були приємно здивовані», «Всі троє були приємно вражені».)
— Що змінилося в поведінці тонкого? (Він став називати товариша «ваша високість», додавати догідливе -с, став безглуздо гигикати, «на його обличчі було стільки благоговіння, солодощі й шанобливої кислоти, що товстого знудило».)
— Які назви можна дати частинам розповіді? Чому? (1 частина — «Зустріч двох друзів», 2 частина — «Зустріч двох чинів». Спочатку колишні шкільні товариші ведуть себе як рівні, а потім — відповідно чину.)
— Подумайте, чи залишаться товстий і тонкий друзями. Чому?
— Хто з героїв, на вашу думку, веде себе більш достойно? В чому це проявляється? (Товстий, він не хвалиться високим чином, йому неприємні догідливість і приниження тонкого.)
Завдання. Порівняти Товстого і Тонкого.
План порівняльної характеристики Товстого і Тонкого
1. Як звуть головних героїв?
2. Зовнішній вигляд.
3. Яке фінансове становище кожного?
4. Чим «пахне» від кожного з них?
5. Ким працюють?
6. Які відзнаки мають?
7. Як ставляться до себе та до свого життя?
8. Скільки і як говорять?
9. Як ставляться один до одного на початку зустрічі?
10. Чим закінчилась зустріч друзів дитинства?
Товстий |
Тонкий |
- Михайло - Повний - багатий - «... пахло від нього хересом і флердоранжем»; - Працює Таємним радником – займає високий цивільний ранг у царській Росії - Відзнаки: «дві звізди» - знак за внесок у розвиток держави. - Впевнений у собі, самостійний, задоволений життям - Говорить мало - Друг дитинства став вельможею. - Фінал зустрічі: «він одвернувся од тонкого і простяг йому на прощання руку.» |
- Порфирій - Худий - бідний - «пахло від нього шинкою і кавовою гущею»; - Працює колезьким асесором – займає невисокий цивільний ранг у царській Росії - Відзнаки: орден Святого Станіслава - орден Російської імперії з 1831 до 1917 року. Найменший по старшинству в списку державних нагород для відзнаки чиновників. - Невпевнений у собі, постійно виправдовується - Говорить багато, мова - плутана, збідніла, багато повторюється - Друг дитинства залишився простим знайомим. - Фінал зустрічі: «потиснув три пальці, уклонився всім тулубом і захихикав, мов китаєць». |
IV. Рефлексія.
— Над якими ж проблемами змушує нас замислитись А. Чехов в оповіданні «Товстий і тонкий»? (питання добра і зла, соціальну нерівність, людське непорозуміння та взаємовідношення).
— А зараз існують ці проблеми? Отже їх можна назвати вічними! А ці вічні проблеми, мрії і сподівання мов візерунки вплелись в одне маленьке оповідання. І нам з вами вдалось їх розгадати. Л. Толстой говорив: «Чеховские рассказы как кружево, сплетённое целомудренной девушкой; были в старину такие девушки-кружевницы, «вековуши», они всю жизнь свою, все мечты о счастье влагали в узор».
V. Домашнє завдання.
I варіант - переказувати оповідання А. Чехова «Товстий і Тонкий» від особи Тонкого.*
II варіант - переказувати оповідання А. Чехова «Товстий і Тонкий» від особи Товстого.*
С 116-127 - читати.