Генрі Лонгфелло. Пісня про Гайавату. Міфи північноамериканських індіанців та їх втілення в поемі. Елементи фольклору у творі
Зарубіжна література 6 клас ІІ семестр розробки уроків
Мета: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом Генрі Лонгфелло, з історією створення поеми «Пісня про Гайавату», показати її зв'язок з міфами північноамериканських індіанців; розпочати аналітичне дослідження першого розділу поеми «Люлька миру»; звернути увагу учнівської аудиторії на головні цінності північноамериканських племен, що відбиті в поемі, на позицію автора; формувати навички аналізу поетичного епічного твору; розвивати аналітичне мислення; сприяти вихованню найкращих людських якостей: бажання жити в мирі, дружбі та злагоді.
Тип: урок-діалог.
Обладнання: презентація «Життя й творчість Генрі Лонгфелло», мультфільм «Люлька миру»(СРСР, 1979 р.), «Пісня про Гайавату» англійською мовою.
Добро і красота невидимо розлиті по світу...
Генрі Лонгфелло
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання
- Поезію яких країн та яких поетів ми вже опрацювали в рамках теми «Поетичне бачення світу»?
- Який слід залишили у вашій пам’яті хайку Мацуо Басьо?
- Які найвищі цінності проголошені в поезії Р. Бернса «Моє серце в верховині»?
III. Оголошення теми та цілей уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Демонстрація фрагменту з фільму «Полліанна» (2003) («Полліанна декламує уривок з «Пісні про Гайавату»)
- Чи пам’ятаєте ви, хто ця дівчинка?
- До якої національної літератури належить творчість Елеонор Портер?
- Чому американська дівчинка «гралася» в Гайавату?
- Що означає цей герой для американської нації та для всього світу? На ці запитання ми спробуємо знайти відповіді на нашому уроці.
Учитель. Ми залишаємо волелюбну та славетну Шотландію й переносимося до далекої Америки. На американському континенті тисячоліттями жили племена індіанців. У міфах північноамериканських індіанців часто зустрічається образ вождя, який навчив індіанців займатися мирною працею, допоміг розчистити ріки й ліси. Посланець богів, він допоміг припинити братовбивчі війни й розумно влаштувати життя племен. У різних племен ця людина божественного походження була відома під різними іменами. Найпоширенішим було ім’я Гайавата, що означає «учитель».
У середині XIX століття американський поет Генрі Лонгфелло досконально вивчив життя індіанців, їхні самобутні традиції, звичаї, їхню міфологію. Поступово в Лонгфелло зародилася ідея скласти поему, що розповіла б про народ - індіанців. Поема «Пісня про Гайавату» зробила ім’я її автора безсмертним.
Перегляд мультимедійних презентацій про життя індіанців (випереджальне завдання) С. 180 підручника
Працюючи з текстом поеми Г. Лонгфелло «Пісня про Гайавату», маємо звернути увагу на авторську позицію щодо життя народів у світі, адже це і є провідний мотив поеми та ключ до розуміння образу Гайавати. Ми працюємо з перекладом поеми українського поета та перекладача Олександра Олеся.
IV. Аналітичне дослідження тексту поеми.
З’ясування жанрових особливостей твору.
За жанром — це епічна поема.
Поéма — великий твір (як правило, віршований), у якому зображені значні події та яскраві характери персонажів. У поемі органічно поєднуються елементи лірики (вираження внутрішніх переживань, мрій, прагнень) і епосу (зображення зовнішніх подій, фактів).
У творі немає ліричних відступів, автор не виявляє свого ставлення до вчинків героїв. Поема складається з 22 частин і післямови.
З’ясування первинного сприйняття тексту
- Чи всі прочитали розділ «Люлька миру»?
- Які враження у вас залишив текст?
- Які питання ви б хотіли обговорити на уроці?
- Що залишилося незрозумілим, дивним?
- Які ознаки міфу ви побачили в цьому розділі?
Перегляд мультиплікаційного фільму «Люлька миру».
Бесіда.
- Про що йдеться в розділі «Люлька миру»?
- Хто такий Гітчі-Маніто? Звідки він дивився на народи?
- Доведіть текстом, що Гітчі-Маніто не тільки верховне божество й творець, а й уособлення Великої Природи. («Від слідів його неслася тремтіла в сяйві ранку Річка, падаючи з кручі...»)
- У чому полягає символічність Люльки Згоди для народів Північної Америки? (Для індіанців запалити люльку згоди означає припинити усі війни, чвари та суперечки.)
- Чому Гітчі-Маніто скликав усі народи? (Владика Життя хотів сказати щось дуже важливе.)
- Якими постали перед очима Творця народи? Чому автор підкреслює, що «В їх очах — смертельний виклик, В їх серцях — звіряча лютість»? (Криваві війни руйнують душі й серця людей та призводять до зникнення цілих народів.)
- Чи позбавлений сучасний світ кривавої ворожнечі між народами? Що сказав би Гітчі-Маніто сучасним людям?
- Чому Гітчі-Маніто дивився на хворих від ненависті людей «тихо і ласкаво»? (Творець любить своїх дітей.)
- Чому Гітчі-Маніто називає людей «нерозумними»? Як у цьому визначенні розкривається авторська позиція? (Жити війною нерозумно та небезпечно.)
- Доведіть текстом, що земля народів Північної Америки багата та родюча, і жити власною працею, у гармонії з природою, на думку автора, — щастя для будь-якого народу.
- Як ви розумієте слова Гітчі-Маніто: «Ваша сила тільки в згоді, /А безсилля — в ворожнечі!»? (Тільки мир дає силу, достаток та щастя народам. Війна забирає не тільки життя, а й майбутнє.)
- Про якого пророка говорить Гітчі-Маніто? (Про Гайавату.)
- Що принесе пророк людям?
- До яких дій закликає Гітчі-Маніто свої народи? У чому символічність таких дій? Підтвердите цитатами з тексту. («Окуніться ж би в джерело, / Що сріблиться перед вами, / Змийте фарби, фарби бою, / Змийте з тіла плями в крові, / Закопайте свою зброю, / Люльки висі-чіть з каміння, / Очерету наламайте / І, оздобивши їх пір'ям, /Запаліть собі на згоду / І живіть віки братами!» Вода, як символ життя має змити всю ненависть та злість, підсилити зв'язок з чистотою навколишнього світу. Закопати зброю в землю означає поховати всю ненависть та братовбивчу війну. А запалити люльку згоди — остаточно замиритися.)
- Поміркуйте, чому люди одразу послухали свого Творця? (Їхні серця не були повністю зіпсовані війною. Народи Північної Америки насправді прагнуть жити в мирі, злагоді та в гармонії з природою, і тому вони одразу відгукнулися на заклик самої природи.)
- Які художні засоби використовує автор у своїй поемі? Як вони розкривають багатство поетичної мови та художніх образів, створених поетом? Які з них споріднені з фольклорними творами? (Наявність постійних епітетів, повторів тощо.)
- Визначте провідну думку (ідею) розділу «Люлька миру». Аргументуйте свої висновки, спираючись на текст.
Колективне створення схеми «Цінності художнього світу розділу «Люлька згоди».
Жити у злагоді між народами |
Чекати на Пророка, що об’єднає всі народи |
|
Жити своєю працею |
Очиститися серцем, змити «фарби крові» з душі |
|
Жити в гармонії з Природою |
Дослухатися до голосу самого Творця, до голосу Великої Природи |
V. Підсумкова бесіда
- Доведіть, що поема Г. Лонгфелло побудована на фольклорній основі.
- Які елементи «Пісні про Гайавату» вказують на те, що її основою є міф?
- Як ви розумієте назву розділу «Люлька миру»? У чому полягає символічність цієї назви?
- Як ви розумієте епіграф до нашого уроку? Як добро й краса втілилися в тексті розділу «Люлька згоди»?
- Які життєві цінності уславлюються у творі?
- Яке послання несе поема сучасному читачеві?
VI. Домашнє завдання:
Прочитати розділи «Дитинство Гайавати», «Перлисте Перо», скласти усне судження про вказані фрагменти.
Намалювати ілюстрації до розділу «Дитинство Гайавати», які розкривають зв'язок головного героя з силами природи.