Роберт Шеклі. Запах думки. Роздуми автора про майбутнє людини та людства. Гуманістичний зміст оповідання - віра в перемогу людського розуму

Роберт Шеклі. Запах думки. Роздуми автора про майбутнє людини та людства. Гуманістичний зміст оповідання - віра в перемогу людського розуму

Зарубіжна література 6 клас ІІ семестр розробки уроків

Мета: продовжити аналітичне дослідження тексту оповідання Роберта Шеклі «Запах думки»; розкрити гуманістичний пафос оповідання, віру в силу та перемогу людського розуму; продовжувати вдосконалення навичок аналітико-інтерпретаційного дослідження прозових творів; сприяти вихованню любові до художнього слова.

Тип: урок-діалог

Обладнання: ілюстрації учнів до твору.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань.

Літературний диктант.

1. Професія головного героя Лероя Кліві - ...

а) поштмейстер

б) космонавт поштоліта

в) дресирувальник

2. Кліві змушений був зробити посадку на планету З-М-22, тому що..

а) не залишилося пального

б) закінчився кисень

в) потрібно було роздати пошту

3. Тварина здивувала Кліві тим, що...

а) заговорила до Кліві

б) кричала не своїм голосом

в) не мала ані очей, ані вух

4. Звір, який нагадував вовка, був...

а) сірого кольору

б) чорного кольору

в) зеленого кольору

5. Щоб залишитися живим, Кліві довелося пройти через випробування...

а) фізичні та матеріальні

б) фізичні та духовні

в) фізичні та спортивні

6. Тварини виявляли своїх жертв за допомогою...

а) гіпнозу

б) телепатії

в) запаху

7. Пантера не напала на Кліві тому, що ...

а) думав про їжу

б) думав про дитинчат та тепле лігво

в) думав про поштмейстера

8. Після пантери Кліві зустрівся із скількома вовками?

а) двома

б) трьома

в) чотирма

9. Кліві, рятуючись від вовків, НЕ уявляв себе ...

а) птахом

б) змією

в) левом

10. Кліві, рятуючись одночасно від пантери та від вовків, уявляв себе

а) кущем

б) квіткою

в) деревом

11. Чим герой прогнав пантеру й вовків?

а) рушницею.

б) палицею.

в) смолоскипом.

12. Кліві врятували від ...

а) пожежі

б) дощу

в) землетрусу.

- У чому була сила думок головного героя оповідання Лероя Кліві? Довести свою думку, презентуючи складений вдома «Ланцюжок уявних перетворень героя».

ПАНТЕРА — ПАНТЕРА-САМИЦЯ ⇒ ПАНТЕРА ⇒ ЗМІЯ ⇒ ПТАШКА ⇒ КУЩ ТРУП СМОЛОСКИП ⇒ РЕВУЧЕ ПОЛУМ’‎Я

III. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Ми продовжуємо з вами вивчати оповідання Роберта Шеклі «Запах думки», разом із героєм на нас чекають захопливі та небезпечні пригоди на далекій планеті. Сьогодні ми спробуємо збагнути, в чому полягає гуманістичний пафос оповідання «Запах думки», пройдемо усіма «білими плямами» тексту, «почуємо» голос самого автора та зрозуміємо його послання нам, читачам.

IV. Аналітичне дослідження тексту

Ми залишили нашого героя беззахисним на чужій планеті в оточенні дивних, проте небезпечних хижаків. Як зрозумів Лерой Кліві, що тварини на планеті З-М-22 керуються телепатією, щоб виявити потенційну жертву?

- Яким чином герою вдалося врятуватися від пантери? Виразно прочитайте цей епізод. У чому комізм ситуації? Чому автор зберігає гумор, зображуючи героя в такій небезпечній ситуації? (Герой уявив себе самкою-пантерою, пантера-самець навіть потерся об нього та замуркотів. Для автора важливо показати, що герой, незважаючи на смертельну небезпеку, може оцінити певний комізм ситуації, до якої потрапив. Лерой Кліві зображується не тільки кмітливою, а й дотепною людиною.)

Роберт Шеклі вважається не тільки класиком світової фантастичної літератури, а й загальновизнаним майстром гумористичної і сатиричної фантастики.

- Чому зранку Кліві здивувався тому, що живий? Як він оцінює свої шанси на виживання? Чи здається герой? Чому? (Герой розуміє, що вижити в умовах, коли хижаки відчувають запах твоїх думок, дуже важко, проте він не збирається падати духом: Кліві знаходить їжу, знаходить металевий прут для захисту. Герой концентрує в собі найкращі риси Людини: віру в перемогу, надію на завтрашній день, рішучість боротися до останнього за власне життя: «Вранці він здивувався, що все ще живий. Поки що усе гаразд. Можливо, й цей день скінчиться благополучно. У бадьорому настрої Кліві попрямував до свого корабля... Кліві знайшов металевий прут, зважив його у руці і заткнув за пояс, трохи нижче поштової сумки. Не надто надійна зброя, але додає впевненості».)

- Чому при зустрічі з чотирма вовками хитрість із прикиданням самкою не спрацювала? Як реагують тварини? Чому автор ставить героя перед новими труднощами? (Тварини дивним чином відчувають чужинця, розрізняють запах його думок, і тому герою потрібно знаходити нові шляхи для порятунку.)

- Як тіло «зрадило» героя? Чому автор акцентує на цьому увагу читача? (Коли Лерой уявив себе змією, він злякав вовків, проте тіло «не послухалося» мозку, Кліві почав тікати й ледве не став жертвою хижаків. Автор підкреслює, що врятувати героя може не сильне спритне тіло, не наявність палиці, а саме сила розуму).

- Чому герой уявив себе птахом? Що допомогло йому для створення «реального» образу? Поміркуйте, як у даному епізоді розкривається авторська думка щодо сили людського розуму та здатності нестандартно мислити? (Герой створив в уяві образ птаха, саме досвід космонавта допоміг йому «побачити» планету з висоти пташиного польоту. Сила людського розуму залежить багато в чому від того, що людина робить у цьому житті, від її життєвого досвіду, від професійних навичок, від вміння правильно їх застосовувати.)

- Чому всі хижаки зібралися біля Кліві? Чи є у нього шанс врятуватися лише за допомогою фізичної сили? Чому автор підготував для свого героя останнє, таке важке випробування? (Всі хижаки відчули запах думок людини, розумові хитрощі, які герой використовував раніше, більше не спрацюють, адже можна лише раз посилати хижакам цієї планети певний ментальний образ. Герой має відстояти право називатися Людиною, царем та хазяїном природи.)

- Як працює думка людини? Давайте простежимо політ думки героя за допомогою схеми:

Варто згадати з учнями твір про Мауглі, епізод із Червоною квіткою. Як Мауглі довів мешканцям джунглів, що він — Людина й сила на його боці, так і Лерой Кліві продемонстрував силу людського розуму та перевагу над тваринним світом: «Так і мало бути. Хіба завдяки своєму розуму й умінню пристосуватися людина не була завжди і скрізь царем природи?»

- Чи випадково допомога надійшла тоді, коли Кліві переміг хижаків планети З-М-22? (Для автора важливо було показати, як Людина, залишившись сам на сам із дикою природою, виходить переможцем без сторонньої допомоги.)

- Поміркуйте, як сталося так, що люди з рятувального корабля побачили велику пожежу, адже вона існувала лише в голові героя? У чому метафоричність цього епізоду? (Автор використовує метафору, щоб довести до читача думку, що сила людського розуму та сила духу безмежні.)

- Чому поштмейстер нагадав герою пантеру своїм розгубленим виразом? Чому він не зрозумів того, що сталося з Кліві? (На думку автора, тільки знаходячись на межі життя і смерті, Людина розкриває весь свій потенціал.)

V. Підсумок.

- Схарактеризуйте майбутнє, намальоване Р. Шеклі в творі? Яке місце в ньому займає Людина? (Людина майбутнього сильна та розумна, вона — господар не тільки своєї планети, а й далекого Космосу.)

- Чому в героя ні разу не виникло бажання вбити когось із тварин? (На думку автора, Людина — не вбивця всього живого, бути сильним не означає знищувати тих, хто слабший.)

- У чому полягає гуманістичний пафос твору? Яким чином автор дає зрозуміти читачу, що він вірить у людину, вірить у силу людського розуму?

- Чому автор називає своє оповідання «Запах думки», а не, наприклад, «Пригоди Лероя Кліві»?

- У чому схожість оповідань Р. Шеклі «Запах думки» та Р.Д. Бредбері «Усмішка»? (Віра в Людину!)

- Як твори з теми «Образ майбутнього в літературі» допомогли вам зрозуміти теперішнє?

- Що особисто вам відкрило оповідання «Запах думки»? У чому ви вбачаєте його актуальність?

Скласти сенкан до образу головного героя.

Кліві

Сильний, винахідливий,

Бореться, думає, уявляє,

Дає планеті бій

Переможець

Учитель. «Світом править сила, а не думка, але думка використовує силу». Висновок, який ми зробили з цих слів Паскаля, звучить так: «...відтак думка править світом за допомогою сили». Доказом цього є історія Кліві, розказана Робертом Шеклі: Лерой Кліві завдяки силі своєї думки зумів врятувати собі життя. «... завдяки своєму розуму й умінню пристосовуватися людина була завжди і скрізь царем природи...» — впевнено стверджував цю ідею в своїх творах американський письменник-фантаст. Водночас в оповіданні Шеклі і сюжет, і герої, і події подаються в іронічній манері, що передбачено усіма нормами наукової фантастики. І навіть чудесний порятунок з планети З-М-22 героя не приховує усмішки автора: «Поштмейстер, видно, засумнівався. Він подивися ще раз у вікно, і вираз його обличчя нагадав Кліві обдурену пантеру.

— Постривай... А як то сталося, що на мені немає опіків?»

VI. Домашнє завдання

Повторити вивчений матеріал, с. 170-217, підготуватися до контрольної роботи.