Олександр Бєляєв Людина-амфібія
Зарубіжна література 6 клас ІІ семестр розробки уроків
Мета: вчити пояснювати мотиви вчинків героїв, спостережливість під час читання уривків роману, розвивати аналітичне мислення; виховувати доброту, милосердя, почуття відповідальності за свої вчинки.
Обладнання: портрет А. Р. Бєляєва, виставка книг письменника, роман «Людина-амфібія», ілюстрації до твору.
Тип уроку: урок-дослідження.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
II. Робота над темою уроку.
Що ми знаємо про Олександра Романовича Бєляєва?
Олександр Бєляєв - відомий письменник-фантаст, який став одним з основоположників радянської науково-фантастичної літератури.
Серйозна літературна діяльність Бєляєва починається тільки після переїзду в Москву, в 1923 році. У ці роки друкуються його перші науково-фантастичні розповіді, а також повісті в журналах. До речі, з часом за письменником закріпилося прізвисько «радянського Жюля Верна». У період з 1925 по 1930-і рр. виходить цілий ряд творів Бєляєва, а саме - «Володар світу», «Людина, яка втратила своє обличчя», а також «Людина-амфібія». Ці розповіді прославили письменника не тільки в Росії, але і за кордоном. Останнім романом став «Аріель», який був написаний в 1941 році. Ті твори, які Бєляєв друкував уже після 1930-х років, висловлювали різні наукові ідеї і політичні агітки, так як в цей час спостерігався жорсткий ідеологічний пресинг, під яким жили літератори тієї епохи.
Цікавий факт: розповіді Бєляєва випускалися не тільки під своїм ім'ям, а й під псевдонімами Немо, А. Ром, А. Романович.
За кілька місяців до початку війни письменник переніс чергову операцію, тому відмовився евакуюватися. У воєнні роки він проживав в місті Пушкін, в передмісті Ленінграда, який був окупований. У 1942 році письменник помер від голоду.
Однак обставини смерті досі залишаються загадкою для істориків. Думки щодо смерті письменника розділилися. Існувала думка, що Бєляєв не витримав жахів окупації, а деякі вважали, що причина загибелі прихована в його останньому романі.
На Казанському кладовищі Царського села встановлено пам'ятник фантастові. Однак встановлено він не на могилі письменника, а в місці його передбачуваного поховання. У 1990 році Союз письменників СРСР затвердив літературну премію імені Олександра Бєляєва, якою нагороджуються за науково - художні та науково-популярні твори.
Історія створення роману «Людина-амфібія»?
«Людина-амфібія» - науково-фантастичний роман про людину, здатну жити під водою, написаний Олександром Бєляєвим в 1927, однак історію про людину-амфібії переказують з давніх часів.
Джерела сюжету
1. Французький роман-фейлетон «Людина, яка може жити в воді» Жана де ла Іра, публікувався газетою «Le Matin» (Париж) з липня по вересень 1909 року. Головний герой єзуїт Фульбер, який мріє про владу над світом, пересаджує маленькому Гіктанеру замінюють одну легеню зябра молодої акули і вселяє ненависть до всього роду людського. Підріс Гіктанер пускає на дно цілі ескадри, а його наставник пред'являє світової громадськості ультиматуми. Так триває, поки Гіктанер не закохуватися в Моізетту, яка відкриває йому існування Бога. Людина-амфібія виходить з підпорядкування Фульбер, робить в Парижі операцію з видалення зябер, а потім перебирається жити на Таїті разом з Моізеттой.
2. Російський роман «Людина-риба» анонімного автора, створений на основі тексту Жана де ла Іра, надрукований в петербурзькій газеті «Земщина» восени 1909 року. У російській переробці зберігаються основні сюжетні лінії французького оригіналу, однак Фульбер стає євреєм і намагається підпорядкувати світ міжнародного єврейства, щоб «поневолити людську расу».
Чим відрізняється популярний зараз жанр фентезі від науково-популярної фантастики?
Словникова робота:
Фентезі - це казка, яка в своїх фантастичних припущеннях не вимагає ніяких логічних наукових обґрунтувань на відміну від фантастики.
Наукова фантастика - жанр в літературі, кіно та інших видах мистецтва, один з різновидів фантастики. Наукова фантастика ґрунтується на фантастичних припущеннях (вимислі) в області науки, включаючи як точні, так і природні, і гуманітарні науки. Наукова фантастика описує вигадані технології та наукові відкриття, контакти з нелюдським розумом, можливе майбутнє або альтернативний хід історії, а також вплив цих припущень на людські суспільство і особистість.
Основні моменти змісту роману:
Аргентинський хірург Сальватор займається біологічними дослідженнями, одна з їх основних тем - пересадка органів, в тому числі міжвидова. Попутно він надає медичну допомогу індіанцям, що приходять до нього з усієї Південної Америки. Індіанці шанують Сальватора як бога - він лікує хвороби і травми, які вважаються безнадійними. Одного разу Сальватора приносять на лікування дитини, який неминуче повинен померти - його легені занадто слабкі. Борючись за життя дитини, хірург пересаджує йому зябра молодої акули, завдяки чому дитина залишається живий і отримує можливість жити під водою. Але щоб вижити, він повинен постійно дотримуватися режиму - частина часу проводити в воді, частина - на повітрі, інакше його стан різко погіршиться. Розуміючи, що серед бідних індіанців врятованому не вижити, Сальватор каже батькам дитини, що той помер, залишає хлопчика у себе і виховує його сам. Так на світ з'являється Іхтіандр - людина-риба.
Дія книги починається через багато років, коли Іхтіандр уже виріс. Він живе у Сальватора, плаває в океані, куди вибирається підводним тунелем, провідним від вілли Сальватора. Людина риба не залишається непоміченим - то він розріже рибальські мережі, то його помітять рибалки або ловці перлів, коли він плаває на дельфіні і сурмить в раковину. По узбережжю вже ходять чутки про «морського диявола», що живе в океані. Ловці перлів бояться пірнати, рибалки - виходити на промисел. Капітан Педро Зуріта, що промишляє ловом перлів, роздратований чутками, що йдуть йому в збиток, але швидко розуміє, що за чутками криється щось реальне. Він вирішує, що «морський диявол» - це розумна тварина, яке непогано було б зловити і використовувати. Спроби зловити «диявола» мережами не вдаються. Зуріта дізнається від Бальтазара, що вхід в лігво "морського диявола" веде до вілли доктора Сальватора. Педро Зуріта вирішує проникнути в його володіння, але спроба не вдається. Тоді, під виглядом діда хворий індіанської дівчинки в маєток приходить Крісто - агент Зуріті. Він входить в довіру до Сальватора і з часом дізнається про Іхтіандра.
Іхтіандр рятує потопаючу в море дівчину - Гуттіере, прийомну дочку Бальтазара, одного з підручних Зуріті. Опинившись поблизу на березі Зуріта знаходить Гуттіере і запевняє дівчину, що це він її врятував. Вражений красою Гуттіере, Іхтіандр хоче побачити її знову, але він зовсім не знає життя на березі. За допомогою Крісто він робить кілька виходів в місто, знаходить дівчину, зустрічається з нею. У Гуттіере є коханий на ім'я Ольсен, але вона відчуває симпатію до дивного юнака. Але врешті-решт Зуріта, багатший і могутній, бере Гуттіере в дружини і відвозить в свій маєток. Іхтіандр, дізнавшись про те, що трапилося від Ольсена, відправляється за дівчиною, але в результаті сам потрапляє до Зуріті. Його спочатку примушують добувати перли, прикувавши на довгий ланцюг, а потім відправляють, нібито на прохання Гуттіере, зібрати цінності з недавно затонулого корабля. Гуттіере вдається крикнути Іхтіандрові, що Зуріта бреше і що йому треба рятуватися. Іхтіандр біжить.
Крісто повідомляє Бальтазару про своє припущенні, що Іхтіандр - син Бальтазара, якого багато років тому віднесли на лікування до Сальватора. Цієї думки він приходить з-за побаченого на Іхтіандра рідної плями - точно таке ж було у дитини Бальтазара, коли він його відносив до Сальватора. Бальтазар хоче домогтися, щоб йому повернули сина, і подає скаргу прокурору. Одночасно до прокурора звертається і Зуріта. Місцевий єпископ також виступає проти Сальватора, звинувачуючи його в богохульних дослідах. Поліція бере Сальватора і Ихтиандра під варту. До цього моменту через занадто частого перебування на суші стан Ихтиандра погіршується. Легкі у нього атрофуються. Відтепер він повинен майже весь час проводити в воді.
У суді Сальватор розповідає історію Іхтіандра. Його засуджують до тюремного ув'язнення, а на Іхтіандра, визнаного, через незнайомства з реаліями життя, недієздатним, отримує права опікунства Зуріта. За наполяганням єпископа Ихтиандра вирішують вбити, отруївши ціаністим калієм. Сальватор - світило науки, дуже багата людина, тому несправедливого правосуддя він не боїться. Він знає, що термін його ув'язнення буде недовгим, і він скоро опиниться на волі. Завдяки допомозі доглядача в'язниці, дружині якого Сальватор незадовго до цього врятував життя, і Ольсена Іхтіандрові організовують втечу. Сальватор направляє його до свого друга-вченого на далекий острів. Іхтіандр бере Лідінга, вони залишають Україну.
Гуттіере, на яку Зуріта посмів підняти руку, розлучається з ним і виходить заміж за Ольсена. Вони їдуть в Нью-Йорк. Професор, відбувши тюремне ув'язнення, повертається до наукової роботи. Крісто продовжує служити у нього. Бальтазар божеволіє і стає жебраком через зникнення сина.
Учитель: Нарівні з іншими творами Бєляєва в книзі аналізується можливість фізичного виживання в екстремальних умовах, а також моральна сторона наукових експериментів.
- Яка ж значимість кожного з персонажів роману Бєляєва? Що символізують персонажі?
Згадаймо всіх персонажів роману.
• Іхтіандр - людина-амфібія
• Бальтазар - індіанець, в молодості - ловець перлів; можливо, батько Іхтіандра
• Педро Зуріта - власник шхуни «Медуза»
• Сальватор - доктор, хірург і великий вчений
• Джим - негр, слуга Сальватора
• Крісто - брат Бальтазара, старша за нього на 10 років
• Г уттіере - прийомна дочка Бальтазара
• Ольсен - робітник на фабриці
• Долорес - мати Педро Зуріта
• Дон Флорес-де-Ларра - посередник по судових справах
• Аугусто де ... - прокурор
• Хуан де Г арсілассо - єпископ
• Шейн - професор, експерт суду
• Доглядач в'язниці
• Арман Вільбуа - океанограф, один Сальватора
• Ліддінг - дельфін, підводний один Ихтиандра
3. Давайте спробуємо за допомогою цитатного аналізу характерних якостей основних героїв і їх вчинків визначити, що ж в їх особі автор намагається нам показати.
Робота з текстом
1) Іхтіандр: «Хто був новий друг Гуттіере? Цього вона не могла б сказати. Він був недурний, дотепний, знав багато, про що не знала Гуттіере, і в той же час не розумів таких простих речей, які відомі кожному міському хлопчику. Як пояснити це? Іхтіандр говорив про себе неохоче. Розповідати правду йому не хотілося. Дівчина тільки довідалася, що Іхтіандр - син доктора, людини, мабуть, дуже заможного. Він виховав сина далеко від міста і людей і дав йому дуже своєрідне і одностороннє освіту».
Учитель: Виходячи з інформації, даної про Іхтіандра, який висновок ми можемо зробити - що або кого символізує людина-амфібія? (Іхтіандр чистий душею, його помисли і дії щирі. Юнак вбирає те, чому вчить його навколишній світ, сприймає ті знання, які йому дають. Він розумний і допитливий, як будь-яка дитина, але в той же час позбавлений вміння орієнтуватися в суспільстві, людські почуття - перші, щирі - його поглинають, він не вміє з ними справлятися. Іхтіандр являє собою подобу дитини, дитя - створіння, яке знаходиться під впливом оточуючих і може розвивати свої здібності та якості в залежності від ступеня і характеру впливу на нього. Юнак - ре зультат діяльності і задумів тих, хто отримує вигоду з його дитячого, незіпсованого характеру і особливих здібностей).
2) Бальтазар: «Він умів догодити всім - і ловців і господарям. Молодих ловців він навчав усіх таємниць промислу: як затримувати дихання, як оборонятися від нападу акул, а під добрий настрій - і того, як приховати від хазяїна рідкісну перлину. Промисловці, власники шхун, знали і цінували його за те, що він умів з першого погляду безпомилково оцінювати перлини і швидко відбирати на користь хазяїна. Тому промисловці охоче брали його з собою як помічника і порадника».
Учитель: Який же висновок можна зробити про Бальтазар? Що собою являє ця людина? (Бальтазар - людина, вихована умовами, в яких йому необхідно було вижити: «Не дістанеш - відшмагає лінем або батогом і кине у воду, мов цуценя. Били нас нещадно. Мало хто витримав. Але я став першим ловцем на цілу округу. Добре заробляв ... йому, волоцюгу, шукачеві перлин, цей запах нагадував про радощі привільного життя і бентежні небезпеки моря». Він втратив сім'ю: дружина померла при пологах, помер (як йому сказали) і син. Бальтазар добре ставився до прийомної дочки, не примушував виходити заміж за Зуріту. Коли дізнався, що його син, можли але, живий, то захотів врятувати свою дитину. Після того, як його задум провалився, чоловік збожеволів і втратив усе, що у нього було.
Таким чином, можна зробити висновок, що Бальтазар - узагальнений образ людини, пристосованого до умов заради того, щоб вижити, але в той же час - це людина, яка не позбавлений щирих почуттів).
3) Педро Зуріта: «Зуріта був ощадливим ... Що, якби зловити чудовисько, приручити і змусити ловити перли! Одна ця жаба, здатна жити в воді, може замінити цілу артіль ловців. І потім якась вигода! Кожному ловцю перлів як-не-як доводиться віддавати чверть улову. А ця жаба не коштувала б. Адже так можна нажити в найкоротший термін сотні тисяч, мільйони пезет! Він був нетерплячий і скупий. Зуріта був забобонний».
Учитель: Яке враження на вас справив Зуріта? (Педро Зуріта - представник категорії людей, схильних до пороків, людей, які за всяку ціну досягають своєї мети, при цьому для них не має цінності людське життя, вони здатні заподіяти біль «улюбленим» людям, використовувати їх в своїх цілях.).
4) Сальватор: «Багато індіанці називають Сальватора божеством, рятівником. Вони кажуть, що він всесильний. Сальватор може творити чудеса. Він тримає в своїх пальцях життя і смерть. Кульгавим він робить нові ноги, живі ноги, сліпим дає зіркі, як у орла, очі і навіть воскрешає мертвих ... талановитий і навіть геніальний хірург, але людина з великими дивацтвами, як багато видатних людей. В Америці він прославився своїми сміливими хірургічними операціями». Його натура не терпіла бездіяльності. Він багато писав, зробив кілька блискучих операцій в тюремній лікарні. Якби людина могла жити в воді, то освоєння океану, освоєння його глибин пішло б гігантськими кроками. Море перестало б бути для нас грізною стихією, яка потребує людських жертв. Нам не довелося б більше оплакувати утоплених. Ні, я відмовляюся від честі бути божевільним, хоча б і геніальним. Я не божевільний, не маніяк. Хіба я не здійснив того, що хотів? Всі мої роботи ви бачили на власні очі. Якщо ви вважаєте мої вчинки злочинними, судіть по всій строгості закону. Я не прошу поблажливості».
Учитель: Отже, хто ж такий Сальватор - рятівник або лиходій, геній або безумець? (Сальватор - вчений, який бажає вдосконалити природу живих істот, наділити здібностями і можливостями, які допоможуть підкорювати стихії, відкриють нові горизонти для життя суспільства. Він не злодій, бо рятує життя бідних індіанців, але і не досконалий благодійник, тому що проводить експерименти над живими істотами, включаючи людей. Не можна його назвати божевільним, тому що він свідомо робить свої досліди для вищої мети - допомогти людству. його операції геніальні. Сальватор любить свої створення, любить Ихтиандра як си на, але все ж зайнятий наукою більше, ніж вихованням в юнакові почуттів і здібностей жити в суспільстві. Сальватор не біжить від відповідальності, він готовий прийняти покарання, розуміючи, що все одно стоїть вище всіх, хто його судить. Вище тому, що для нього відкриті всі закони, які його не лякають, на відміну від інших «обивателів»).
5) Гуттіере: «вроду знали далеко за межами Нового порту. Але вона була соромлива і норовлива. Найчастіше вона говорила співучим, але твердим голосом: "Ні!"
Учитель: Багато чого ми можемо дізнатися про Гуттіере з тексту? Що собою являє дівчина? (Краса Гуттіере вражає Ихтиандра, її прямолінійність і доброта викликають у юнака перше почуття любові. Норовливість дівчата призводить до незворотних ситуацій: скритність і таємниці - до того, що він поплив кидається зі скелі, дівчина називає Ихтиандра «бідний хлопчик», відзначаючи в ньому незіпсованість і чистоту, але в той же час - дівчина не цінує почуття юнаки по відношенню до неї, любов, яку вона уособлює, приводить Ихтиандра практично до загибелі. Любов до Гуттієре - це почуття, що володіє руйнує силою.).
6) Єпископ Хуан де Гарсілассо: «А ваш Сальватор гадає, що потрібно щось виправляти, переробляти, спотворювати, що люди повинні бути земноводними істотами, - і ви теж вважаєте все це дотепним і доцільним. Хіба це не хула бога? Чи не святотатство? Чи не блюзнірство? Або цивільні закони вже не карають у нас релігійних злочинів? Що буде, якщо слідом за вами всі почнуть повторювати: «Так, людина погано створена богом. Треба віддати людину на переробку лікареві Сальваторові»? Хіба це не жахливий підрив релігії?.. Бог знаходив все, що створив, гарним, - всі свої творіння. А Сальватор починає переставляти тваринам голови, міняти шкури, створювати воістину богопротивні чудовиська, немов знущаючись над творцем. І вам важко знайти в діях Сальватора склад злочину!.. Адже ця істота не має навіть християнського імені, бо Іхтіандр по-грецьки означає не що інше, як людина-риба. Навіть якщо Іхтіандр сам не винен, якщо він тільки жертва, то він все-таки є богопротивним, блюзнірським створенням. Самим своїм існуванням він може бентежити думки, викликати грішні міркування, спокушати єдиних від малих сих, похитнути слабо. Іхтіандр не повинен існувати! Найкраще, якби господь покликав його до себе, якби цей нещасний юнак помер від недосконалості своєї спотвореної природи, - єпископ багатозначно подивився на прокурора. - У всякому разі, він повинен бути звинувачений, вилучений, позбавлений свободи. Безбожник Сальватор і огидне дітище його рук Іхтіандр - зухвалий виклик церкви, богові, небу! І церква не складе зброї, доки вони не будуть знищені.
Учитель: Що ми можемо сказати про представника церкви, віри? (Ми знаємо, що ще в період Середньовіччя надзвичайно важливою особливістю культур слід назвати універсальну роль релігії. Вона була і системою права, і політичною доктриною, і моральним вченням, і методологією пізнання. Також і художня культура практично цілком визначалася релігійними уявленнями і культом. В відповідно до вирішальної роллю релігії в багатьох середньовічних культурах велике значення мав її інститут - церква. Як правило, це була велика, розгалужена, могутня організація, практично срос аяся з державним апаратом і контролювала практично всі сторони життя людини і суспільства. Можна зробити висновок, що єпископ Хуан-де-Гарсілассо - представник тієї ідеології, яка заперечує вплив людини на розвиток світобудови і керує людьми завдяки деформованому поняттю «релігії» і «віри в Бога»).
4. Давайте спробуємо прийти до єдиного висновку - що є головним чинником, який змушує людину залишатися на тому ж рівні? (Страх).
Учитель: Страх перед новим, невідомим завжди змушував людей залишатися на тому рівні розвитку, якої вони досягли. Ми можемо зробити ще один висновок - єпископу був вигідний страх суспільства перед дослідами доктора Сальватора, тому що за допомогою страху представників цього суспільства можна направляти в потрібному для «влади» напрямку.
III. Підведення підсумків уроку.
Спираючись на тематику робіт автора, на проблеми, що піднімаються в його творах, спираючись на проаналізовані факти про символічне значення персонажів роману Олександра Романовича Бєляєва «Людина-амфібія», а також про їх безпосередньої взаємозв'язку, ми можемо відповісти на раніше поставлене проблемне питання про значення персонажів роману і прийти до наступного висновку: розглянуті образи символізують невід'ємні складові частини всього суспільства. Сильні почуття і емоції, пороки суспільства, протиборство науки і релігії, бажання людини вижити в будь-яких умовах - це головні чинники, які впливають на «затьмарена» свідомість і душевні якості, здатні розвиватися при певних умовах. Іхтіандр - символ чистого свідомості, ще дитя за своїм сприйняттям - не може вижити в такому протистоянні, тому що кожен елемент зосереджений на отриманні своєї вигоди, а не на усунення шкоди для життя інших. Справжнім дослідженням, проведеним аналізом ми прийшли до своєрідного висновку - підтвердження актуальних проблем суспільства, але в той же час не зменшує значення теми про моральний бік наукових експериментів.
IV. Домашнє завдання
Підготуватіся до контрольної роботи, повторити вивчений материал.