Гаррієт Бічер-Стоу. Хатина дядька Тома. Проблема рабства і ставлення людей різних рас і національностей у творі
Зарубіжна література 6 клас ІІ семестр розробки уроків
Мета: стисло ознайомити учнів із життям і творчістю Гаррієт Бічер-Стоу та історією написання роману «Хатина дядька Тома»; розпочати аналітичне дослідження тексту роману, звернувши увагу на соціальні та моральні проблеми, порушені письменницею в творі; формувати навички цілісного аналізу тексту; розвивати естетичні смаки; сприяти вихованню толерантності та поваги до представників інших рас.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: тексти твору, презентація «Життя й творчість Гаррієт Бічер-Стоу», портрет письменниці, ілюстрації до твору.
Скасуванню невільництва передувала
знаменита книга жінки, пані Бічер-Стоу.
Л. М. Толстой
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми й цілей уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Продовжуючи розмову в рамках теми «Людські стосунки» про складність та неоднозначність людського життя, про силу та слабкість Людини, сьогодні ми торкнемось тієї страшної сфери суспільних відносин, як рабство. Ми починаємо вивчати всесвітньо відомий роман американської письменниці Гаррієт Бічер-Стоу «Хатина дядька Тома», роман, роль якого у скасуванні рабства в Америці є величезною. Коли Гаррієт Бічер-Стоу в1862 році відвідала президента Лінкольна, він вигукнув: «Ось вона, маленька жінка, чия книга спричинила велику війну!» І справді, роман , «Хатина дядька Тома» належить до тих літературних творів, які примусили світ змінитися. Нам належить з’ясувати, що саме в романі так вразило світ, що хотіла сказати людству письменниця, про що варто пам’ятати завжди кожному.
III. Актуалізація опорних знань
На уроках світової літератури ви зустрічалися вже з проблемою рабства. Назвіть автора і твір. -Давайте пригадаємо, як саме втілена Жулем Верном тема рабства, наскільки важливе питання порушив видатний письменник і мислитель?
- Що ви знаєте про рабство як соціальне явище з уроків історії?
- Зверніть увагу на слова епіграфа. Як ви гадаєте, чому російського письменника хвилювала проблема рабства, адже Росія дуже далеко від Америки і в Росії був зовсім інший державний устрій?
IV. Робота над темою уроку.
Учитель. Перед тим як зануритися в світ роману давайте ближче ознайомимось із життєвим і творчим шляхом письменниці. Гаррієт Бічер-Стоу народилася в родині відомого богослова й проповідника Лиману Бічер. Її молодший брат Генрі Уорд Бічер також був проповідником. Довгий час майбутня письменниця була вчителькою в заснованою її сестрою школі для дівчаток і в 1836 вийшла заміж за Стоу, професора богослов'я в Андовері (Массачусетс).
У своїх літературних творах вона виступила гарячої захисницею жіночої освіти та знищення рабовласництва. Найвідоміший її роман - «Хатина дядька Тома» (1852). У першому ж році розійшовся в Америці в 350 000, а загалом у 600 000 примірників, витримав 35 видань в Англії і був переведений на 20 іноземних мов. У відповідь на прокльони і звинувачення, які посипалися на Бічер-Стоу за цю проповідь звільнення негрів з боку рабовласників і їхніх друзів, вона випустила в світ «Ключ» («Key to uncle Tom's Cabin»), в якому ясно довела, що сюжет для роману прямо узятий нею з життя, часто навіть до найдрібніших подробиць.
Робота з підручником - С. 129.
Складання сенкану Гаррієт Бічер-Стоу.
Історія створення роману
Слово вчителя. Америка в XIX столітті поділялася на дві частини: Північні штати та Південні. В Північних штатах не існувало рабовласництва, на відміну від Південних. Творча діяльність американської письменниці Гаррієт Бічер-Стоу (1811—1896) пов’язана з піднесенням аболіціонізму, що зростав разом з посиленням протиріч між промисловими північними штатами і плантаторським Півднем. Апогеєм аболіціоністського руху (Аболіціонізм — громадський рух в США за відміну рабства негрів) була тривала громадянська війна між Північчю та Півднем (1861—1865), що закінчилася перемогою мешканців Півночі й офіційним скасуванням рабства. Всесвітньо відомий роман Бічер-Стоу «Хатина дядька Тома» мав свого часу величезне практичне значення й сприяв боротьбі прогресивних сил американського суспільства за увільнення рабів. Скромна дружина вчителя духовної семінарії й мати сімох дітей, Бічер-Стоу несподівано для себе зайняла видне місце в літературному й громадському житті. Вихована в релігійно-пуританському дусі, майбутня письменниця довго жила в Цинциннаті, місті, що межує з рабовласницьким штатом Кентуккі. Вона «з жахом спостерігала за життям чорних рабів і їх жорстоких хазяїв, що безжально зневажали всі закони моральності й людяності». Жаліслива жінка не раз укривала в своєму будинку негрів-утікачів, що шукали порятунку від тиранії рабовласників. Поштовхом, що спонукав сорокарічну Бічер-Стоу взятися за перо й виступити на стороні аболіціоністів, був суворий закон 1850 року, згідно з яким негри-втікачі визнавалися рабами на всій Території Сполучених Штатів і підлягали негайному поверненню власникам. «Хатина дядька Тома«, спочатку надрукована в журналі, вийшла окремою книгою в 1852 році. Успіх був надзвичайним. За декілька років роман витримав десятки видань, був перекладений багатьма мовами, інсценований.
Під час громадянської війни між Північчю й Півднем книгу було перекладено всіма європейськими мовами. У світову літературу Г. Бічер-Стоу ввійшла завдяки романові «Хатина дядька Тома».
V. Аналітико-інтерпретаційне дослідження тексту роману
Бесіда.
- Чи всі прочитали твір?
- Що в творі вас шокувало?
- Які епізоди вам здалися емоційно важкими?
- Доля якого героя вас зворушила найбільше? Чому?
- У якій країні відбуваються події, зображені в творі? (У Сполучених Штатах Америки.) Коли? (Середина XIX ст.)
- Які історичні події описані в тексті? (Рабство в Південних штатах США, жорстокий закон 1850 року.)
- Авторська увага зосереджена на конкретному місці чи охоплює великий простір? (Автор зображує різні міста Півдня США.)
- З якою метою автор охоплює своєю увагою увесь Південь? (Щоб показати масштаби моральної та соціальної катастрофи, що мала місце в Америці XIX ст.)
Коментарі
Рабство має давнє історичне коріння. На дешевій праці рабів міцнішати великі держави Старого Світу: Єгипет, Греція, Рим. Нова хвиля рабства прийшла до Америки у зв'язку з появою колоній, коли могутні держави отримати владу над населенням Індії, Африки, Північної Америки. Продаж і купівля живих людей викликали обурення серед прогресивних митців, священиків, політиків. Вони засуджувати рабство, протестувати проти нього, закликали людей різних рас і національностей до боротьби з цим ганебним явищем. Офіційне рабство в США існувало до середини XIX ст., і лише 1865 р., після завершення Громадянської війни (1861 — 1865), був прийнятий закон про його скасування. Автором цього закону, шо поклав шлях демократичним змінам у суспільстві, був президент Авраам Лінкольн.
19 червня 2009 р. (за часів правління першого в історії СІНА чорношкірого президента — Барака Обами) сенат США від імені американського народу вперше попросив вибачення в усіх афроамериканців за несправедливість і жорстокість стосовно них.
З’ясування особливостей композиції твору
- Скільки основних сюжетних ліній ви помітили в тексті роману? (Дві: доля дядька Тома та випробування Елізи та її чоловіка Джорджа.)
- Як ви гадаєте, чому письменниця акцентувала увагу на змалюванні поневірянь цих героїв? (Їхні долі ілюструють страшне становище темношкірих у рабовласницькому суспільстві. Проте доля Тома — доля покірного раба, а доля Елізи та Джорджа - це історія про протест проти несправедливості, що вчинили з ними «добрі» господарі.)
- Чи перетинаються сюжетні лінії, чи йдуть паралельно? (Долі героїв, «виходячи з однієї точки» — з будинку Шелбі, — потім не перетинаються і йдуть паралельно.)
Аналітичне дослідження в смисловому полі тексту роману
- Кого змальовує автор на початку роману? Що читач дізнається з розмови двох джентльменів? Чому для автора такою важливою є ця розмова? (На початку роману письменниця змальовує розмову рабовласника Шелбі та работоргівця Гейлі. Темою розмови є продаж Шелбі раба Тома, одного з найкращих слуг маєтку, та маленького Гаррі, сина улюблениці місіс Шелбі Елізи.)
- Прочитайте портретну характеристику Гейлі. Яким чином через зовнішність автор розкриває сутність рабовласника? («То був приземкуватий, кремезний чолов'яга, з грубим простакуватим обличчям і тим самовдоволеним, пихатим виглядом, який виказує людину незнатного роду, що чимдуж пнеться в пани. Одягнений він був надміру претензійно: химерний строкатий жилет та голуба хустка в яскраву жовту цяточку, хвацько пов’язана на шиї пишним бантом, цілком личили всій його подобі Незграбні ручиська чоловіка були винизані перснями, а важкий золотий ланцюжок годинника прикрашала ціла низка навдивовижу великих різноколірних брязкалець, що їх він у розпгалі балачки раз по раз перебирав пальцями з неприхованою втіхою. Його мова не відповідала ніяким приписам граматики, і при кожній слушній нагоді він присмачував її такими висловами, що ми, хоч і як прагнемо всіляко пожвавити нашу розповідь, усе ж не зважимося їх навести.» Читач бачить перед собою грубого, неосвіченого чолов’ягу, головною цінністю життя якого було лише матеріальне накопичення. Відчувається його духовна ницість, жадібність та черствість.)
- Порівняйте образ Гейлі з образами Негоро та Гарріса з роману Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан». Які спільні риси ви помітили?
- Знайдіть та прочитайте опис маленького Гаррі та Елізи. Як ви гадаєте, чому перших рабів, зображених на сторінках роману, автор зобразила надзвичайно вродливими? (Письменниця ніби протиставляє брутальності та непривабливості рабовласника вишукану й блаТородну красу його «товару».)
- Оцініть ставлення «доброго» господаря Шелбі до маленького Гаррі. Чи так ставляться до дитини? (Ставлення містера Шелбі скоріш нагадує стосунки між господарем та улюбленою дресированою собакою: «— Гей, Джіме-Галченя! — мовив містер Шелбі, а тоді свиснув і кинув хлопчикові гроно родзинок. — Ану держи! Малюк чимдуж скочив уперед і вхопив подачку. Ґосподар засміявся.
- Іди-но сюди, Джіме-Галченя, — сказав він. Хлопчик підійшов, і господар погладив його кучеряву голівку, а тоді поплескав підборіддя. —А тепер, Джіме, покажи цьому панові, як ти вмієш співати й танцювати.»)
- Які моральні та соціальні проблеми порушує автор уже в першому епізоді тексту? Свою думку підтвердьте цитатами з твору. (Читач опиняється у жахливому, жорстокому світі, де до темношкірих невільників ставляться як до живого товару, вважають людьми нижчого сорту, навіть містер Шелбі, який добре ставиться до своїх рабів, все ж таки ладен, продати свого вірного Тома, який виняньчив його з дитинства, та відібрати єдиного сина в матері заради порятунку свого майна.)
Для обговорення
Поміркуйте над тодішніми законами життя чорношкірих рабів. Як, на вашу думку, до таких законів ставилася Г. Бічер-Стоу? А її герой — Том? У чому полягає протиприродність і антигуманність цих законів?
Раб повинен підкорятися господареві.
Раб повинен працювати на господаря.
Рабу заборонено вільно пересуватися.
Діти рабів — власність господаря.
Раба можна купувати, продавати, дарувати.
Рабу заборонено навчатися.
Складання схеми «Рабство».
Учитель. Рабство несло горе не тільки рабам, але і їхнім власникам, душі яких деформувалися від вседозволеності. Але рабовласники бувають різні.
Проблема вибору для рабовласників:
Шелбі. Місіс Шелбі ставиться до негрів як християнка, прихильна до них.
Містерові Шелбі не спадає на думку відмовитися від рабства.
Сен-Клер: добрий, але не ставився до негрів як до людей, не дбав про їхню душу (як і про свою власну).
Легрі: жорстокий, що втратив людську подобу рабовласник, має пристрасть до влади і грошей.
Гейлі: торговець рабами, який навіть не замислюється над тим, що раби — люди, але визнає, що жорстокість не вигідна у спілкуванні з неграми, й пишається своїм «добрим» норовом.
Джордж, Єва: єдині, хто мріяв дати свободу своїм неграм. Джордж здійснює свою мрію.
Висновок. Кожен з героїв — чи то раб, чи то рабовласник — здійснює свій вибір. Людина завжди може обирати свій шлях. Біблійні істини допомагають людям жити. Але діяти теж потрібно. У кожного героя — свій шлях до свободи. У наш час також дуже важливо поважати вибір інших людей, оцінювати їх не за кольором шкіри, а за їхніми вчинками й моральними якостями.
Бесіда.
- Які жахливі риси рабства відкриває нам автор на прикладі трагічної долі Джорджа Гарріса? (Рабовласник навмисно зруйнував життя молодого талановитого невільника просто із заздрощів.)
VІ. Рефлексія.
VІІ. Домашнє завдання.
Дочитати роман, підготувати розповідь про героїв твору за планом (за варіантами): про дядька Тома (розділи 1, 4, 5, 7, 10, 14, 18, 19, 22, 26, 28-34, 36, 38, 40, 41)
Елізу (р. 1-3, 5, 7-9, 11, 13, 17, 37, 42, 43)
Джорджа Гарріса (р. 1-3, 5, 7-9, 11, 13, 17, 37, 42, 43),
Джорджа Шелбі (р. 1, 5, 7, 21, 41-44),
Єву Сен-Клер (р. 14-16, 23-27).
План.
1. Ім’я персонажа.
2. Портрет.
3. Вік, соціальний стан.
4. Сімейний стан.
5. Освіта.
6. Історія життя.
7. Риси характеру (епізоди з тексту, в яких вони виявляються).
8. Ставлення до нього інших персонажів.
9. Його ставлення до людей.
10. Відношення до проблеми рабства.
11. Доля персонажа у творі.
12. Моє ставлення до персонажа.