Гаррієт Бічер-Стоу. Хатина дядька Тома. Викриття жорстокості й расової неприязні в романі

Гаррієт Бічер-Стоу. Хатина дядька Тома. Викриття жорстокості й расової неприязні в романі

Зарубіжна література 6 клас ІІ семестр розробки уроків

Мета: продовжити аналітико-інтерпретаційне дослідження тексту роману Г. Бічер-Стоу «Хатина дядька Тома»; звернути увагу учнів на ідеї добра, милосердя й толерантності в тексті; формувати навички аналізу художніх світів твору; розвивати навички аналітичного читання; сприяти вихованню моральних чеснот учнів.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: фрагменти художнього фільму «Хатина дядька Тома» (виробництво США, 1987р.)

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Перегляд мультимедійних презентацій про рабство, створених учнями.

- Зачитайте цитати із твору про рабство. Прокоментуйте ті, що найбільше запам’‎яталися.

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.

Бесіда.

- Чому Марі не виконала останньої волі доньки та чоловіка — звільнити Тома? (Марі — символ Південної Америки: егоїстична, жорстока та пихата, їй немає діла ані до рабів, ані до своєї власної родини.)

- Чому останнім господарем Тома стає справжнє чудовисько Легрі? (Автор, проводячи Тома шляхом випробувань, розгортає перед читачами моторошну картину рабства. Автор неухильно «веде» свого героя на Південь. Туди, де немає місця ані Богу, ані Любові.)

- Чому пейзаж навколо героя теж змінюється? Чому квітучий садок в садибі Сен-Клер змінився на багнище з гадюками? («Глуха, занедбана дорога то в'ється серед похмурих порослих сосняком пусток, де лиш вітер тужно шепоче в галуззі, то заходять у безкраї мочарі, загачені гатками з Колод, де над грузьким багнищем стримлять сумні кипариси, пообвішувані жалобними гірляндами чорного моху, а поміж корчів та голого гілля вряди-годи видніють бридкі отруйні змії.» Це місце несе лише страждання та смерть. Це місце, в якому живе сам диявол.)

- Хто винен у тому, що добрий, Люблячий Том потрапив до лап самого сатани? Тільки Марі, яка продала його? (Ні! Винен Шелбі, тому що продав свого вірного слугу, винен Сен-Клер, який через свою безвідповідальність одразу не звільнив Тома.)

- Чому, зображуючи поневіряння Тома, автор паралельно розповідає читачам про щасливий порятунок Джорджа Та Елізи? (Автор — прихильниця активної боротьби за свободу, вона на боці аболіціоністів. Квакери не розмірковували про жахи рабства, як Сен-Клер, не каялись, як Шелбі. Вони практично допомогли молодій родині знайти свободу та щастя.)

- Чому Легрі так зненавидів Тома? (Том не просто не покорився йому, він протиставив християнську любов диявольській жорстокості Легрі. Таким чином, Том повстав проти свого нового господаря, захищаючи свою віру та свої переконання.)

- Яка роль пасма волосся маленької Єви в протистоянні між Легрі та Томом? (Колись Легрі спалив Пасмо своєї матері, від якої відвернувся та навіть вдарив. Але навіть його чорну душу картали страх та сумління: Єва, як янгол, намагається допомогти своєму темношкірому другу.)

- Чому автор наполягає, що рабство не тільки руйнує душу, а й відвертає людину від Бога й віддає її душу Дияволу? Підтвердьте цитатами з тексту. (Звіряче ставлення до іншої людини не може не вплинути на душу. Людина поступрво втрачає людську подобу й перетворюється на хижого звіра, саме це трапилося з Саймоном Легрі. «— Так- то воно так, але ж ти не уявляєш собі, що може бути, містере Томе. Певно, гадаєш, що вчора звідав усе. Та щоб ти знав, це ще далеко не все... і взагалі дріб’‎язок. А от як тобі сподобається, коли тебе прив'яжуть до дерева й палитимуть на малому вогні? Приємна буде штука, ґа, Томе?»)

- Яке смислове навантаження несуть образи Сембо та Квімбо — темношкірих вірних псів Легрі? (Автор із сумом показує, що рабство руйнує душі не тільки рабовласників, а й жертв рабства.)

- Поясніть роль образу Кассі в розкритті теми руйнівної силуи рабства. (Бідна жінка, яка через своє принизливе становище рабині втратила честь, красу, добру люблячу душу, все ж намагається творити добро в нелюдських умовах: допомагає рабам, з яких знущається Легрі, захищає нещасну Емелін від залицянь Легрі, робить спробу врятувати Тома.)

- Чому Том відмовився вбити Легрі та втекти разом із Кассі та Емелін? (Християнська мораль забороняє Тому вбити людину, він відмовляється від втечі, даючи шанс Кассі та Емелін звільнитися.)

- За що Легрі так жорстоко катував Тома? (Том відмовився розповісти Легрі про Кассі та Емелін, їхнє протистояння досягло свого апогею. Всю свою ненависть та злість Легрі вилив на Тома.)

- Хто вийшов переможцем із протистояння? (Незважаючи на те, що Том опинився на межі смерті, він переміг Легрі. Він показав, що Добро й Любов перемагають Зло та Ненависть. Той факт, що навіть Сембо та Квімбо розкаялися та обмили рани Тому, говорить про те, що Том сильніший, ніж його кат.)

- Чому ж дядько Том помирає в неволі? Чому автор «відмовляє» йому в праві бути вільною людиною? (Автор на долі прекрасної людини з великим люблячим серцем показує, що тільки активний шлях боротьби скасує рабство та принесе Свободу й Рівність. Саме клятву боротьби проти рабства й дає юний Джордж Шелбі на могилі свого вірного друга. Автор вірить, що саме за молодими щасливе вільне майбутнє Америки.)

- Чи випадково у фіналі твору автор «збирає» героїв роману разом? Чому здобули щастя та волю тільки ті герої роману, які стали втікачами? (Автор об’‎єднує героїв, ніби показуючи нову американську націю, націю вільних людей. У цьому світі немає місця ані рабам, ані рабовласникам.)

Колективне заповнення таблиці.

Рабовласники

Позитивні вчинки, риси характеру

Негативні вчинки, риси характеру

Наближення до ідеального рабовласника

Шелбі

     

Гейлі

     

Гарріс, власник Джорджа

     

Огюст Сен-Клер

     

Марі Сен-Клер

     

Саймон Легрі

     

IV. Підсумкова бесіда за текстом роману

- Що нового ви для себе дізналися з прочитаного в творі?

- Над чим спонукає замислитися твір?

Розгляньте ілюстрації та оформлення обкладинки до роману. Які з них найточніше передають авторський задум?

V. Підбиття підсумків.

VI. Домашнє завдання.

С. 136-142 - прочитати і переказувати.

Прочитати повість В. Короленка «Сліпий музикант».*