Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
Байка як літературний жанр, її характерні ознаки, художні особливості, повчальний зміст. Езоп. Поєднання конкретного й загального в байках Езопа. Утілення людських якостей в алегоричних образах. Мораль байок Езопа
Мудрість байки
І семестр
Мета: дати визначення поняття «байка», пояснити основні ознаки байки, розкрити значення байки для культурного розвитку людства; ознайомити з напівлегендарними фактами життя і творчості Езопа як засновника жанру байки; навести приклади й пояснити алегоричний і повчальний зміст байок Езопа, відображення в них законів життя людей;
розвивати навички читання з елементами коментування, переказу та аналізу байки; розвивати образне мислення, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її, розвивати вміння аналізувати твори живопису;
формувати толерантність і терпимість до альтернативних поглядів і думок, уміння працювати в команді;
прищеплювати інтерес до духовних надбань людства, виховувати повагу до культур інших народів.
Обладнання: підручники, репродукція картини Д. Веласкеса «Езоп», текст уривків з «Повісті про Ксанфа-філософа й Езопа, його раба», картки з текстами байок Езопа, кубик з афоризмами з байок Езопа.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Він - раб, але мудріший за вільних; він негарний, але вищий за красенів.
Бабрій
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
✵ Дидактична гра «Пароль».
Така форма навчальної діяльності використовується з метою швидкого залучення учнів до роботи, коли можна об’єднати організаційний момент уроку з актуалізацією опорних знань і грою. Привітавшись, учитель не пропонує учням сісти, а просить кожного назвати, не повторюючись («ланцюжком» - один за одним), своєрідний пароль - слово або словосполучення з байок, вивчених у молодших класах.
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Слово вчителя.
Сьогодні ми перекинемо місток між міфами стародавнього світу й літературою. Важливою віхою на цьому шляху є байки давньогрецького байкаря Езопа. Як міфи Давньої Греції стали підґрунтям світової культури, так байки, створені Езопом, стали основою світової байки.
Хто такий Езоп? Чому його байки понад два з половиною тисячоліття знаходять свого читача? У чому таємниця майстерності давнього байкаря?
Запитань чимало (учитель заздалегідь вивішує на дошці листки З трьома знаками питання), тож і урок за творчістю Езопа ми побудуємо як пошук розгадок таємниць, залишених нам видатним байкарем. Наш урок складатиметься з трьох розділів: «Таємниця долі Езопа», «Таємниця творчості Езопа», «Таємниця безсмертя Езопа» (учитель відкриватиме знаки питання під час обговорення частин навчального матеріалу).
Езопа недарма називають легендарним. Адже все, що ми про нього знаємо, - лише легенди й перекази. Спробуймо, однак, відкрити таємницю долі видатного байкаря.
Уперше про Езопа згадує античний історик Геродот. І саме від нього ми дізнаємося про те, що байкар жив у VI ст. до н. е. й був рабом Ксанфа, який уважав себе філософом. Римський письменник ІІ ст. Авл Гелій залишив нам словесний портрет мудреця: «ЕЗОП був рабом - невільником, за походженням не греком, а чужинцем. Дуже негарним на вигляд: у НЬОГО було велике черево, велика голова, а на спині горб. Проте цей бридкий раб вирізнявся неабияким розумом. Свої корисні поради й настанови він давав без суворості та владності, ЯК це зазвичай властиво філософам, - вигадував дивні й цікаві притчі; розумно й далекоглядно обдумані історії передавав людям».
2. Робота з репродукцією картини Д. Веласкеса «Езоп».
- Порівняйте зображення Езопа на репродукції картини Дієго Веласкеса зі словесним описом, залишеним Гелієм. Художник зосереджує увагу не на зовнішності митця, а на багатстві його внутрішнього світу. Те саме робить і давньогрецький байкар Бабрій, слова якого взято за епіграф до нашого уроку. Не врода робить людину привабливою, а її вчинки й думки. Спробуймо уявити Езопа не за описом зовнішності, а за його вчинками. Пізніше легенди про незвичайне життя Езопа було записано невідомим автором у «Повісті про Ксанфа-філософа й Езопа, його раба».
3. Ознайомлення з відомостями про життя Езопа та особливостями його байок (інтерактивне навчання).
ЯК організувати роботу
✵ Підготуйте матеріал, необхідний для уроку, та індивідуальний інформаційний пакет для кожного з учнів.
✵ Підготуйте кольорові позначки, що визначатимуть приналежність кожного школяра до певної «домашньої» групи (кількість кольорів - за числом «домашніх» груп, у межах однієї групи однаковий колір позначок).
✵ Підготуйте позначки-номери, що визначатимуть приналежність кожного учня до певної «експертної» групи (кількість номерів - за числом «експертних» груп, у межах однієї групи однакові позначки-номери).
✵ Розподіліть учнів на «домашні» групи від трьох до п’яти осіб (залежно від чисельності класу) і роздайте їм відповідні кольорові позначки. Потім створіть «експертні» групи, які збиратимуться пізніше (у кожній «експертній» групі мають бути представники всіх «домашніх» груп). Роздайте відповідні позначки-номери.
Розділ І. Таємниця долі Езопа
✵ Надайте «домашнім» групам інформацію для засвоєння (кожній групі - один із запропонованих уривків з «Повісті про Ксанфа-філософа й Езопа, його раба»).
1. Завдання для «домашніх» груп.
1. Прочитайте уривок з «Повісті про Ксанфа-філософа й Езопа, його раба» (опанувати його слід так, щоб можна було поділитися інформацією з однокласниками).
2. Визначте, які риси характеру Езопа розкрито в тексті.
Текст для першої групи
Легенда розповідає, що одного дня Езоп копав землю в полі й раптом побачив самотню жінку у вбранні жриці, яка підійшла до нього і сказала: «Добра людино, коли в тобі є співчуття до смертних - покажи мені дорогу до міста, бо я заблукала». Езоп нагодував жінку хлібом і маслинами, напоїв джерельною водою, потім вивів на дорогу й показав, куди йти.
Жриця дісталася дому й розповіла своїй володарці Ісіді, богині плодючості, материнства, здоров’я й мореплавства, про цю пригоду. Богиня вирішила нагородити раба за його благодіяння й подарувала Езопові голос, надихнула на складання цікавих мудрих промов. Так він позбувся німоти і став одним з наймудріших людей Греції.
Текст для другої групи
Езоп служив у Ксанфа, який уважав себе філософом, але насправді поступався силою розуму своєму рабу. Якось Ксанф наказав Езопові купити на базарі найдорожчу річ. Мудрець приніс йому свинячі язики. На запитання здивованого господаря він відповів: «Язик - могутня зброя, завдяки йому можна проповідувати любов, справедливість, творити добро, дарувати надію, цінувати й поважати людей, тому язик є найдорожчою річчю». За деякий час Ксанф звелів Езопові принести з базару найдешевшу річ. Езоп виконав доручення й повернувся знову з язиками. Цього разу він зауважив: «Язик може чинити зло, убивати людей, завдавати болю, призводити до розчарування. Отож він і є найдешевшою річчю».
Текст для третьої групи
Якось господар послав Езопа до міста з дорученням. Дорогою мудрецеві зустрівся суддя, який суворо запитав, куди він іде. «Не знаю», - відповів раб. Ця відповідь не сподобалася судді, і він наказав доправити підозрілого раба до в’язниці. «Але я сказав щиру правду, - стверджував Езоп. - Звідки ж мені було знати, що я потраплю до в’язниці». Суддя розсміявся й відпустив його.
Текст для четвертої групи
За переказами, Езоп був рабом у неука Ксанфа, який вважав себе філософом. Почувши від Езопа якусь справді мудру думку, він привласнював її і хизувався перед друзями власною вченістю. Якось хвалько потрапив у пастку: заявив своїм співрозмовникам, що такий розумний і всесильний, що знає, як випити море. Його спіймали на слові й побилися об заклад: якщо завтра вранці не вип’є море, утратить свій маєток.
Отямившись, хвалько побіг додому, покликав Езопа і сказав: «Рятуй мене! Проси за порятунок усе, що хочеш!» Стати бідним для Ксанфа було найстрашнішим. «Я навчу тебе, що сказати друзям, - відповів Езоп. - За це ти маєш дати мені волю». Ксанф змушений був погодитися.
На ранок він прийшов на берег моря, де зібрався цілий натовп, щоб посміятися над хвальком. Ксанф гордо оглянув присутніх і сказав: «Я вип’ю море, але для цього потрібна чаша. Зробіть її, перелийте воду з моря в чашу, і я доведу, що я не базіка!» Усі були приголомшені: «Що й сказати, Ксанф таки має розум! Ксанф таки філософ!»
А справжній філософ і великий байкар Езоп ішов по дорозі з торбиною й дихав на повні груди, бо був відтепер вільним!
Текст для п’ятої групи
Байкар Езоп якось на дозвіллі потрапив на корабельну верф. Корабельники почали глузувати з нього. Тоді у відповідь їм Езоп сказав: «Спочатку на світі були тільки хаос і вода. Потім Зевс захотів, щоб у світі явилася й інша стихія - земля; і він наказав землі випити море в три ковтки. Із першим ковтком показалися гори; із другим ковтком відкрилися рівнини; а коли вона збереться сьорбнути і втретє, та ваша майстерність виявиться нікому не потрібна».
Езоп показав, що, коли дурні люди насміхаються над кращими, чим вони, самі того не помічаючи, тільки наживають собі від них гірших прикростей.
Текст для шостої групи
Багато років жив Езоп на Самосі вільною й шанованою людиною, а потім вирішив побачити світ і вирушив у мандри грецькими містами. Усюди він проводив бесіди і нарешті потрапив у Дельфи. У своїх промовах Езоп звинуватив дельфійських жерців у тому, що вони не сіють і не жнуть, а живуть з пожертв. Невдоволені священнослужителі вирішили жорстоко помститися Езопові: вони заховали в його речах золоту чашу з храму, а потім звинуватили у крадіжці й засудили до страти, поставивши на скелі над прірвою. Езоп звернувся до жителів міста з проханням дозволити прочитати хоча б одну байку. І коли оповідь завершив, сам кинувся зі скелі в море.
✵ Після завершення роботи «домашніх» груп запропонуйте учням розійтися по своїх «експертних» групах, де вони стануть «експертами» з окремої теми (своєї частини інформації). Кожна «експертна» група повинна вислухати представників усіх «домашніх» груп і проаналізувати матеріал загалом.
2. Завдання для «експертних» груп.
1. Поділіться інформацією про Езопа, яку отримали, читаючи уривок з «Повісті про Ксанфа-філософа й Езопа, його раба».
2. Які риси характеру Езопа найбільше вплинули на його долю?
3. Чи можна вважати долю Езопа щасливою? Обґрунтуйте свою думку.
4. У чому полягає секрет долі байкаря?
✵ Після роботи в «експертних» групах слід зробити фронтальні висновки і представити їх у вигляді опорної схеми.
Розділ ІІ. Таємниця творчості Езопа
✵ «Експертні» групи продовжують працювати, отримавши завдання прочитати по одній з байок Езопа («Вовк і Ягня», «Лисиця і виноград», «Мурашки й Цикада», «Хліборобові діти», «Хлібороб і Змія») і підготувати переказ твору для ознайомлення з ним колег у «домашній» групі.
✵ Після читання запропонуйте учням повернутися «додому». Кожен учень має поділитися інформацією, отриманою в «експертній» групі, з членами своєї «домашньої» групи. Учні мають намагатися донести інформацію якісно й у повному обсязі за визначений учителем час.
1. Завдання для «домашніх» груп.
1. Ознайомтеся зі змістом запропонованих байок у переказі однокласників.
2. Дайте відповіді на запитання:
✵ Який обсяг мають твори Езопа?
✵ Які сюжети в цих творах?
✵ З яких двох умовних частин складаються всі прочитані байки?
✵ Хто герої творів Езопа?
✵ Які риси людського характеру зображено в образах тварин, предметів?
✵ Чого і як навчають байки?
2. Літературознавчий словник.
Алегорія - спосіб двопланового художнього зображення, що ґрунтується на приховуванні реальних осіб, явищ і предметів під конкретними художніми образами.
Езопова (або езопівська) мова (підручник, С. 43).
Мораль - основний висновок, що міститься наприкінці байки, рідше - на початку.
3. Підбиття підсумків за допомогою опорної схеми.
Розділ ІІІ. Таємниця безсмертя Езопа
✵ На цьому етапі роботи учні мають ознайомитися з іншими творами Езопа. Реалізувати це завдання можна за допомогою технології «Кожен учить кожного», яка підвищує інтерес школярів до навчання.
1. Слово вчителя.
Ще одна таємниця Езопа в тому, що він не записав жодної зі своїх байок. Як же ми майже через дві з половиною тисячі років можемо їх прочитати? Річ у тім, що люди запам’ятовували байки Езопа й переказували їх один одному. Спробуймо й ми передати мудрість великого байкаря одне одному.
✵ Роздайте учням підготовлені картки з текстами байок Езопа, які не вивчалися раніше (у межах однієї групи кожен учасник отримує індивідуальний текст).
✵ Протягом кількох хвилин школярі опановують текст (перевірте, чи розуміють вони прочитане).
✵ Запропонуйте учням поділитися засвоєною інформацією з іншими учасниками своєї групи. (Кожний учень може водночас спілкуватися тільки з однією особою. Завдання полягає в тому, щоб переказати прочитану байку, отримати відповідну інформацію від однокласника та занотувати повчання байок. Протягом відведеного часу треба забезпечити спілкування кожного учня з якомога більшою кількістю інших для отримання максимально повної інформації).
✵ Після виконання цієї вправи слід проаналізувати й узагальнити знання, які отримали учні, за допомогою евристичної бесіди (відповіді можна записувати на дошці).
2. Евристична бесіда.
1. Які явища людського життя засуджує Езоп у своїх байках?
2. Які риси людської вдачі висміює Езоп?
3. Які риси людської вдачі Езоп оцінює як позитивні?
4. До яких роздумів спонукають байки Езопа?
5. Що уславлює Езоп у своїх байках?
✵ Висновки.
Байки Езопа засуджують насильство, грубість, нахабство, лінощі, брехливість, жорстокість; уславлюють благородство, шляхетність, доброту, розум, чесність, милосердя. Безсмертя творів Езопа - у розмаїтті сюжетів і тем, у надзвичайній спостережливості автора. Основна тема байок Езопа - людина та світ крізь призму добра і зла. Не випадково вислови з байок Езопа стали крилатими.
V. Підсумки.
✵ Дидактична гра «Кубування».
Матеріали для гри
Кубик, на гранях ЯКОГО містяться афоризми Езопа: 1. «Істинний скарб для людей - уміння трудитися». 2. «Краще навчитися пізно, ніж ніколи». 3. «Тонкість розуму краще, ніж краса тіла». 4. «Честолюбство затьмарює розум людини, вона перестає помічати небезпеку, що загрожує їй». 5. «Розумна людина не повинна братися до справи, не подумавши, до чого вона призведе». 6. «Брехуни найбільше вихваляються тоді, коли викривати їх нікому».
Опис гри
Учень, який підкинув кубик, отримує завдання скласти міні-роздум з кількох речень на морально-етичну тему відповідно до обраного афоризму. Потім усі учасники групи обговорюють повідомлення, погоджуючись або не погоджуючись із висновками.
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 42-45.
2. Прочитайте кілька байок Езопа (крім тих, що вміщено в підручнику). Обміняйтеся з однокласниками інформацією про сюжети цих творів. Намагайтеся поспілкуватися з якомога
більшою кількістю учнів (технологія «Кожен навчає кожного»).
3. Підготуйте «експонати» для віртуального музею І. Крилова (завдання на випередження: див. урок 10, IV.2).