Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Урок позакласного читання. Данієль Дефо «Життя і незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо»
Пригоди і фантастика
І семестр

Мета: ознайомити з окремими фактами біографії Д. Дефо, сприяти створенню образу письменника як мужньої, сильної людини; ознайомити з історією створення роману «Життя і незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо»;

розвивати навички стислого переказу твору, визначення його ідеї та елементів композиції; поповнити і збагатити фонові знання учнів щодо літературної основи роману (без уживання термінів), розкрити поняття «робінзонада», «робінзон»; розвивати образне й асоціативне мислення, уміння письмово висловлювати власну думку й обґрунтовувати її, розвивати вміння аналізувати літературний твір;

виховувати всебічно розвинену особистість, здатну гідно долати труднощі; формувати оптимістичне ставлення до життя.

Обладнання: підручники; портрет Д. Дефо; ілюстрації, карта острова Робінзона; малюнок Т. Шевченка до роману, фрагмент кінофільму «Робінзон Крузо» (режисер Л. Бунюель, 1954 р.) чи іншої екранізації роману (уривок про Робінзона й П'ятницю).

Тип уроку: урок позакласного читання.

Вигадувати - достовірніше за правду.

Д. Дефо

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Актуалізація суб’єктивного досвіду учнів.

- Пригадайте літературні твори, художні фільми, телевізійні програми, пов’язані з темою виживання людини серед дикої природи.

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Створення асоціативного куща «Відомості про життя і творчість Д. Дефо».

2. Слово вчителя.

✵ Інформаційна довідка «З історії написання роману «Життя і незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо»».

За основу роману про Робінзона Д. Дефо взяв реальну історію штурмана Александра Селкірка, висадженого на безлюдний острів, де за чотири роки й чотири місяці його підібрало судно з флотилії капітана Роджерса. За час перебування поза цивілізацією Селкірк майже забув мову, збайдужів до спілкування. Натомість відлюдник мав чудову фізичну форму, адже щодня вдосконалював спритність і вправність, добуваючи їжу.

Герой роману Дефо потрапляє в схожу на позір ситуацію. Однак автор наділяє свого Робінзона такими рисами характеру, які допомагають йому не просто фізично вижити, а й зробити дещо більше.

Повна назва роману така: «Життя, незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо, моряка з Йорка, який прожив двадцять вісім років у цілковитій самотності на безлюдному острові, біля берегів Америки, неподалік гирла великої річки Оріноко, опинившись там після корабельної аварії, під час якої загинув весь екіпаж корабля, крім нього, з додатком розповіді про не менш дивовижний спосіб, яким його кінець кінцем визволили пірати. Написано ним самим».

✵ Інформаційна довідка «Робінзон і робінзони».

Незабаром у романі «Подальші пригоди Робінзона Крузо» Дефо розповів про те, як потрапивши в корабельну аварію біля узбережжя Південно-Східної Азії, герой повертався в Європу через Росію. Третю книжку про Робінзона письменник назвав «Серйозні роздуми Робінзона Крузо» - то була збірка есе на моральні теми. Утім, жоден із цих творів не мав того шаленого успіху, що випав на долю першої книжки.

Згодом чимало авторів з різних країн, наслідуючи Дефо, описували виживання одного або кількох героїв на безлюдному острові. У Робінзона з’явилося безліч двійників: він мав різні імена; був і данцем, і греком, і шотландцем; лікарем і продавцем книжок; були навіть дівчина- робінзон і робінзон-невидимка. Так Дефо став основоположником піджанру пригодницької літератури, названого «робінзонадою».

3. Словникова робота.

Робінзонада - один з різновидів пригодницької літератури, сукупність творів, у яких ідеться про людей, що опинилися за межами цивілізації і вижили в умовах ізоляції від звичного середовища.

Прототип - у літературі: конкретна особа, життєві факти або риси характеру якої покладено в основу образу літературного персонажа.

4. Проблемне запитання.

- Слово «робінзонити» уперше вжив французький письменник і мислитель Ж. Ж. Руссо. Відтак у Франції ХVІІІ ст. «робінзонити» означало жити просто, невибагливо, у гармонії з природою. Тим часом у Росії це «незграбне» слівце сприймалося зі знаком «мінус». А як розумієте його значення ви?

5. Діалог культур.

✵ Слово вчителя.

Роман Дефо про Робінзона захопив не лише сучасників автора. Серед шанувальників цього твору був, зокрема, Т. Шевченко. Історія Робінзона Крузо доводила велич людського духу, утверджувала віру в перемогу людських чеснот. Саме тому в повісті «Художник» Кобзар назвав роман Дефо «безсмертним творінням» і радив читати його як дітям, так і дорослим. Символічно, що з дарчих написів Шевченка на книжках інших авторів зберігся лише один - на книжці Дефо «Пригоди Робінзона Крузо», яку поет подарував своїй племінниці.

Шевченків малюнок до роману Дефо цікавий поєднанням у Робінзоні фізичної та духовної сили. Погляд героя спрямований на велику книгу, і кожен розуміє, що саме Книга книг змушує відірвану від суспільства людину думати. Досвід духовних пошуків, закладений у Біблії, допомагає героєві побороти самотність і залишатися людиною.

✵ Робота з малюнком.

- Як ви гадаєте, які біблійні істини відкрилися Робінзону на острові? Обґрунтуйте свою думку прикладами з тексту.

6. Розподільний диктант.

- Запишіть у два стовпчики назви того, що є результатом праці або пошуків Робінзона, і того, що він узяв з корабля.

Сокира, лопата, тютюн, стільці, кошики, парасолька, гроші, ножиці, набір посуду, чорнило, сорочки, ніж, виделки, вітрила, сир, хліб, календар, порох і дріб, родзинки, лимони, Біблія, ступка для зерна, щоденник, стіл, сухарі, канати, дині, кози, собака, кішки, папуга.

7. Цитатна реконструкція.

У Відтворіть хронологічну послідовність подій життя Робінзона Крузо на острові, правильно розташувавши подані цитати.

1. «Я переночував у човні, а вранці вирішив перенести свою здобич до печери, щоб не тягти її до себе в замок».

2. «Мій острів був заселений, і я вважав, що маю багато підданців».

3. «Не можна описати жаху, що охопив мене, коли я побачив, що весь берег засіяний черепами, кістками рук, ніг та інших частин людського тіла».

4. «Я сказав, що маю намір ознайомити їх з історією мого життя на острові, щоб полегшити їм перші кроки...»

5. «Я був надзвичайно здивований, побачивши відбиток босої людської ноги, дуже ясно відтиснутий на піску».

6. «Господарю! Господарю! Лихо! Нещастя! Там, коло берега, одна, дві, три... Одна, дві, три піроги!»

7. «Це був найщасливіший рік мого життя на острові. Щодня більше чарувала мене його чесність і щирість».

8. «Охоплений тривогою, я поспішив до своєї фортеці, втяг за собою драбину, щоб замести за собою сліди, і почав готуватися до оборони».

9. «Капітан запевнив мене всіма присягами, які тільки може вигадати людська винахідливість і щирість, що виконає ці надзвичайно розумні вимоги...»

10. «Саме провидіння, - думав я, - закликає мене врятувати нещасного».

8. Характеристика образу Робінзона.

- Спираючись на текст твору, доведіть, що Робінзону Крузо властиві сміливість, винахідливість, наполегливість, працелюбність, сила духу, релігійність.

9. «Формула успіху» Робінзона Крузо.

- Чи можна вважати «формулу успіху» Робінзона Крузо «Розум + праця = успіх» універсальною? Обґрунтуйте свою відповідь.

10. Мистецьке відлуння.

1. Перегляньте фрагмент кінофільму «Робінзон Крузо» (режисер Л. Бунюель, 1954 р.) або іншої екранізації (уривок про Робінзона й П’ятницю).

2. Визначте, як розкривається характер Робінзона під час спілкування з П’ятницею.

Як розкривається характер Робінзона під час спілкування з П’ятницею

V. Підсумки.

✵ «Я — Робінзон».

- Закінчіть речення від імені Робінзона Крузо.

1. Я боявся втратити відлік часу і вирішив завести... 2. Я поділив сторінку навпіл і написав... 3. У скрині я знайшов ліки для душі і для тіла - то були... 4. Пам’ятником моїй глупоті став... 5. Одного разу, йдучи берегом до човна, я побачив на піску. 6. Насамперед я сказав йому, що його ім’я буде. 7. На острові мені так і не вдалося виготовити. 8. Я вирішив назвати свій острів островом. 9. Моїм небагатослівним співрозмовником на острові довгий час був.

Д о в і д к а

П’ятниця; календар; перший човен; відбиток босої ноги людини; ліворуч - «погано», а праворуч - «добре»; Розпуки (Відчаю); папуга; Біблія та тютюн; діжка.

VI. Домашнє завдання.

1. Підготуйте проект «Робінзонада в мистецтві».

2. Упишіть свою сторінку в щоденник Робінзона.

3. Складіть «Порадник Робінзона», використовуючи афоризми героя.