Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Роберт Льюїс Стівенсон (1850-1894). «Острів скарбів»
Пригоди і фантастика
І семестр

Мета: ознайомити з окремими фактами біографії Р Л. Стівенсона, сприяти створенню образу письменника як мужньої, сильної людини; ознайомити з історією створення роману «Острів скарбів»; сформувати поняття про літературний жанр «пригодницький роман»;

розвивати навички стислого переказу твору, образне мислення, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її; розвивати вміння аналізувати пригодницький роман;

прищеплювати інтерес до історії, формувати критичне мислення, уміння оцінювати чесноти й вади людини з огляду на її вчинки; виховувати чесність, порядність, відповідальність.

Обладнання: підручники; портрет Р Л. Стівенсона; ілюстрації, карта Острова скарбів, намальована Стівенсоном.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Гей, нові Колумби й Магеллани,

Напнемо вітрила наших мрій!

Кличуть нас у мандри океани.

Бухту спокою облизує прибій.

Хто сказав, що все уже відкрито?

Нащо ж ми народжені тоді?

В.Симонєнко

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Актуалізація суб’єктивного досвіду учнів.

- Пригадайте, у які пригоди потрапляють літературні герої, якими захоплюються читачі з різних країн світу.

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Слово вчителя. Презентація письменника.

Р. Л. Стівенсон - відомий шотландський письменник. З дитинства митець змушений був боротися з невиліковною хворобою, однак ніколи не втрачав оптимізму й умів радіти кожному прожитому дню. Стівенсон говорив: «Я З честю підняв рукавичку, яку кинула мені доля, І переміг у битві З життям».

Змалечку Стівенсон захоплювався літературою, а найбільше - пригодницькими романами: «Ніяка частина світу не може так спокусити мене, як ці сторінки». І немов у нагороду за мужність доля виконала найсміливіші мрії письменника: на вітрильній яхті він вирушив до островів Тихого океану. На одному з них - Самоа - Стівенсон прожив до кінця своїх днів. Тубільці дуже поважали письменника, адже він активно їм допомагав.

2. Робота з підручником.

1. Прочитайте «ланцюжком» матеріал про Стівенсона, який подано в розділі «Відкривач островів душевних скарбів» (підручник, С. 54-55).

2. Складіть опорну схему «Як Стівенсон віднайшов скарби літературної творчості».

3. Слово вчителя.

✵ Інформаційна довідка «З історії створення роману «Острів скарбів»».

У 1881 р. роман «Острів скарбів» було опубліковано в молодіжному журналі, а за два роки надруковано окремим виданням.

Цю книжку не випадково відкриває присвята Ллойду Осборну - пасербу Стівенсона, який на час написання роману мав дванадцять років. Письменник відразу подружився з пасинком, адже й сам був дорослою дитиною, тож як і хлопчик, потребував товариша для ігор. Вони грали в солдатиків, у друкарню, у картинну галерею, а якось вирішили з’ясувати, хто краще намалює географічну карту. Коли письменник закінчив свій малюнок, його осяяла думка: це ж карта острова скарбів! У той самий день він уклав зміст майбутнього твору, а наступного дня розпочав писати. Книжку було розраховано на вподобання Ллойда, і той, звісно, став її першим читачем. Так з гри народився «Острів скарбів» - один з найкращих пригодницьких романів світової літератури.

✵ Інформаційна довідка «З історії піратства».

Пірати - це морські розбійники. Слово «пірат» має грецьке походження й означає «той, хто шукає щастя».

Піратське братство жило за своїми законами. Перед нападом розбійники укладали угоду, згідно з якою мав відбуватися розподіл здобичі. Пірата, який потайки привласнював награбоване, у кращому разі виганяли зі зграї. Кожний поранений у сутичці міг претендувати на збільшення винагороди (залежно від тяжкості поранення). Передбачалися певні частини здобичі для родин загиблих піратів і лікаря, який не брав участі в бойових діях. Утеча і зрада каралися смертю, за менші «гріхи» винних нерідко висаджували на безлюдні острови.

Понад усе пірати цінували незалежність, під час плавання робили все, що заманеться. Навіть авторитет капітана не завжди міг припинити бурхливі розваги морських розбійників. Отож дисципліна на піратських кораблях була аж ніяк не ідеальною. Натомість ідеальним був стан їхньої зброї.

4. Словникова робота.

Пірат - морський розбійник.

Чорний знак (мітка) означає звинувачення в порушенні правил і звичаїв, які піратська спільнота висувала одному зі своїх членів, попередження про неминуче покарання.

«Веселий Роджер» - чорний піратський прапор із зображенням усміхненого черепа й перехрещених кісток або мечів.

Блокгауз - оборонна споруда.

Джентльмен - англійське слово, що спочатку означало чоловіка шляхетного походження; пізніше так почали називати освічених і вихованих чоловіків, які вирізняються пунктуальністю, твердою волею, стриманістю й умінням дотримувати слова.

Сквайр - в Англії та США - титул суддів і місцевих службових осіб.

5. Літературознавчий словник.

Роман, пригодницький роман (підручник, С. 55).

Пригодницька література - твори із захопливим сюжетом, герої яких долають численні перешкоди та проходять складні випробування. В основі таких творів - напружені конфлікти особистого чи громадського життя, у яких яскраво розкриваються риси характеру персонажів.

6. Евристична бесіда за змістом першої частини роману «Острів скарбів».

1. Назвіть головного героя роману. Чому розповідь ведеться від його імені?

2. З яких подій розпочалися пригоди в житті Джима Гокінса?

3. Що було незвичним у поведінці пожильця на ім’я Білл? Що спричинило загибель старого моряка?

4. Що зберігалося в скрині Білла? Чому Джиму та його матері довелося тікати в сусіднє селище?

5. Що вирішили Трелоні та Лівсі, дізнавшись про існування карти острова скарбів?

6. Як Трелоні знайшов екіпаж для «Еспаньйоли»? Яке враження справив на нього Джон Сілвер?

7. Коментоване читання другої частини роману «Острів скарбів» «Корабельний кухар».

8. Робота з підручником. Опрацювання запитань і завдань рубрики «Літературний практикум» (С. 60).

V. Підсумки.

- Доведіть, що в пригодницькій літературі збіг обставин відіграє надзвичайно важливу роль, доповнивши перелік щасливих випадків, які допомагали Джиму Гокінсу.

Діжка з яблуками; корабель вчасно врізається в пісок і збиває пірата, що женеться за Джимом; мрець, що качається по палубі, вчасно навалюється на пірата; випадкова куля точно влучає в Ізреєла Гендса...

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 54-61.

2. Виконайте завдання до прочитаного твору (рубрика «Подискутуйте», підручник, С. 60).

3. Прочитайте розділи XIV «Перший удар» і XV «Людина з острова» з третьої частини роману «Острів скарбів».