Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
Р. Л. Стівенсон «Острів скарбів». Система образів (пірат Сілвер і його поплічники)
Пригоди і фантастика
І семестр
Мета: схарактеризувати пірата Сілвера та його поплічників як уособлення жаги до збагачення, зрадливості, підступності; порівняти образи Бена Ґанна й Робінзона Крузо;
розвивати навички стислого переказу твору, образне мислення, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її; розвивати вміння аналізувати пригодницький роман;
прищеплювати інтерес до історії, формувати критичне мислення, уміння оцінювати чесноти та вади людини відповідно до її вчинків; виховувати чесність, порядність, відповідальність за свої вчинки.
Обладнання: підручники, ілюстрації, фрагмент «Що Джим почув, сидячи в діжці з-під яблук?» з кінофільму «Острів скарбів» (режисер В. Воробйов, 1982 р.).
Тип уроку: комбінований.
Люди гинуть за метал.
Й. В. Ґете
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
✵ Розподільний диктант.
- Розподіліть персонажів роману «Острів скарбів» на два табори: «джентльмени» та «пірати». Джим Гокінс, Джон Сілвер, Біллі Бонс, сквайр Трелоні, капітан Смоллет, Ізреєл Гендс, доктор Лівсі, Ейбрехем Ґрей, моряк Том, Чорний Пес, Джордж Меррі.
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Мистецьке відлуння.
1. Перегляньте фрагмент кінофільму «Острів скарбів» (режисер В. Воробйов, 1982 р.) «Що Джим почув, сидячи в діжці з-під яблук?».
2. Ким насправді був кухар Сілвер?
3. Які закони «джентльменів фортуни» цінував Джон Сілвер?
4. Що стало відомо про минуле Сілвера?
5. Чим пірат намагався спокусити молодого моряка?
6. У чому полягав піратський план захоплення судна та скарбів?
7. Які риси вдачі піратів виявилися в епізоді, який ви переглянули?
2. Словникова робота.
Сілвер - у перекладі з англійської «срібло».
Піастр - давня іспанська монета. Не випадково папуга запам’ятав саме іспанське слово (як не випадково й те, що корабель називається «Еспаньйола»). Птахові двісті років, і саме стільки - протягом XVI-XVIII ст. - тривала боротьба Англії з Іспанією за панування на морі. Пірати були активними учасниками тих подій, адже грабували іспанські кораблі. Отож за словом «піастри» - два століття лихої піратської слави.
3. Евристична бесіда за змістом розділів роману «Перший удар» та «Людина з острова».
1. Яка доля спіткала чесних моряків з команди «Еспаньйоли»?
2. Що викликає повагу в поведінці матроса Тома?
3. Які риси вдачі Сілвера виявилися під час розмови з Томом?
4. Яке враження справило на Джима вбивство чесного матроса?
5. З якою дивною істотою Джим зустрівся на острові?
6. Як Бен Ґанн опинився на острові? Як йому вдалося відшукати скарби Флінта? Як колишній пірат збирався скористатися багатствами?
4. Сторінка ерудита.
П’ятнадцятеро хлопців на скриню мерця.
Йо-хо-хо, ще й пляшка рому!..
Ця пісенька пов’язана з відомим на початку XVIII ст. піратом Чорною Бородою. На кораблі Чорної Бороди спалахнув заколот, однак ватажок придушив його і, за традицією «джентльменів фортуни», висадив заколотників на острові Скриня Мерця. П’ятнадцятьом покараним залишили по пляшці рому й шаблі. За місяць повернувшись на острів, Чорна Борода був украй здивований, побачивши їх виснаженими, але живими. А команда одностайно вимагала повернути товаришів на судно... Саме ця історія, що стала однією з легенд Карибського моря, лягла в основу знаменитої піратської пісні.
5. Складання опорної схеми «Джон Сілвер як уособлення зрадливості, підступності й жаги до збагачення».
6. Творча робота «Підступна гра Джона Сілвера».
- Чи збігаються слова і справи ватажка піратів? Обґрунтуйте свою думку цитатами.
Підступна гра Джона Сілвера
Слова Джона Сілвера |
Справи Джона Сілвера |
Невже ти думаєш, я став би турбувати тебе, якби не любив усім своїм серцем? |
Джон скрикнув, схопився за гілку дерева, вихопив свою милицю з-під пахви і метнув йому вслід, як спис... |
І я присягаюся всім, що висаджу вас цілими і здоровими десь на берег. |
І як треба, то треба, браття. Тож я голосую за смерть. |
Цей хлопчисько припав мені до вподоби... |
Тоді Сілвер шарпнув мене за мотузку, кидаючи на мене кровожерливі погляди. |
Він сунув мені в руки пістолет. Тепер погляд його знову був ласкавим. |
Це моє щастя, що зі мною був Гокінс! Коли б не він, старого Джона порубали б на шматки... |
7. Вибірковий переказ.
- Спираючись на подану схему, розкажіть, як у романі «Острів скарбів» зображено піратів.
8. Хвилина компаративного аналізу.
- За поданим планом порівняйте образи Робінзона Крузо та Бена Ґанна.
Життя на безлюдному острові
План порівняння |
Робінзон Крузо |
Бен Ґанн |
Причина перебування героя на острові |
Судно зазнало аварії. |
Пірати висадили на берег. |
Термін перебування героя на острові |
Двадцять вісім років, два місяці й дев’ять днів. |
Три роки. |
Як харчувався герой, перебуваючи на острові |
Власноруч забезпечив себе необхідними продуктами. |
Голодував. |
Чим займався герой, перебуваючи на острові |
Вів своє господарство, побудував житло, змайстрував човен. |
Пристосував під житло печеру, змайстрував човен. |
Ставлення героя до грошей |
Усвідомлював, що гроші не є основною цінністю. |
Знаходить і переховує скарб Флінта, виторговує тисячу фунтів за допомогу в скрутній ситуації. |
Чи змінив герой погляди на життя внаслідок перебування на острові |
Погляди докорінно змінилися. |
Багато страждав, але не втратив надії на збагачення. |
V. Підсумки.
✵ Робота в парах ««Уроки» Джона Сілвера».
- Які життєві висновки зробив Джим Гокінс, спілкуючись із піратом Сілвером? Обґрунтуйте свою думку.
Учинки Джона Сілвера |
Ставлення Джима Гокінса до вчинків пірата |
Зрада. |
Вражений можливістю існування такого зла, однак покладається на інших у боротьбі з ним. |
Підступне й холоднокровне вбивство. |
Розуміє зло як темний бік життя та усвідомлює необхідність боротися з ним будь-якими засобами. |
Удавана доброзичливість, за якою приховано лихі наміри. |
Усвідомлює, що зло прагне врятуватися за будь-яку ціну, злу вірити не можна. |
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 61-66.
2. Опрацюйте запитання й завдання до прочитаного твору (№ 1-3, підручник, С. 71).
3. Прочитайте розділи XXVIII «У ворожому таборі» та XXXIII «Падіння ватажка» з шостої частини роману «Острів скарбів» (завдання на випередження).
4. Складіть план повідомлення ««Джентльмени фортуни» в романі «Острів скарбів»».