Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Р. Л. Стівенсон «Острів скарбів». Система образів (товариші Джима Гокінса)
Пригоди і фантастика
І семестр

Мета: схарактеризувати товаришів Джима Гокінса;

розвивати навички складання цитатної характеристики героя, образне мислення, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її;

виховувати прагнення справедливості, шляхетність, оптимізм; формувати вміння дружити, поступатися власними інтересами заради колективних.

Обладнання: підручники, картки із цитатними характеристиками героїв-джентльменів, картки з іменами героїв роману «Острів скарбів».

Тип уроку: комбінований.

Світ нудний лише для нудних людей.

Р. Л. Стівенсон

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Літературна розминка. «У кого карта острова скарбів?»

- Розташуйте картки так, щоб можна було встановити, у якій послідовності карта острова скарбів переходила з рук у руки. Розкажіть, за яких обставин вона потрапила до кожного

з героїв роману.

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Евристична бесіда за змістом розділів роману «У ворожому таборі» та «Падіння ватажка».

1. Кого зустрів Джим Гокінс, повернувшись у форт?

2. Чим спокушав Джима ватажок піратів?

3. Чи можна назвати стосунки між піратами дружніми, джентльменськими? Обґрунтуйте відповідь прикладами з тексту.

4. Про що довідалися пірати із зізнання Гокінса?

5. Чому Сілвер заступився за Джима перед піратами?

6. Чому заколотники вручили Сілверу «чорний знак»?

7. Як кухарю вдалося зберегти за собою місце ватажка?

8. Про що говорили доктор Лівсі та Джим під час візиту лікаря до піратського табору?

9. Чому пірати не знайшли скарбів капітана Флінта?

10. Хто допоміг Сілверу врятуватися від розлюченої команди?

11. Які риси характеру Джима виявилися під час перебування на острові?

12. Як розкрив себе Джон Сілвер під час пошуку скарбів та після поразки?

2. Робота над сюжетом роману «Острів скарбів».

- Установіть хронологічну послідовність подій. Перекажіть ключові епізоди.

1. Зустріч Джима з Беном Ґанном.

2. Джим спускає «Веселого Роджера».

3. «Чорний знак».

4. Сілвер-парламентер.

5. Підслухана розмова Джона Сілвера з піратом.

6. Залога в блокгаузі.

7. Поразка Джона Сілвера.

8. Таємна нарада.

9. Джим у ворожому таборі.

3. Робота в парах. Джентльмени в романі «Острів скарбів».

- Опрацюйте картки з цитатними характеристиками героїв-джентльменів: визначте їхні основні риси й складіть порівняльну характеристику доктора Лівсі, сквайра Трелоні та капітана Смоллета. Визначте основні риси характеру кожного з цих героїв.

Картка № 1 Доктор Лівсі

Картка № 2 Сквайр Трелоні

Картка № 3 Капітан Смоллет

Сквайр Трелоні: «Ви завжди маєте рацію».

Доктор Лівсі: «Є тільки одна людина, якої я побоююсь. Це ви самі... Бо ви не вмієте тримати язика за зубами».

Джим Гокінс: «Якби нам дозволили сидіти без діла, ми б скоро занепали духом, але капітан був не такий чоловік, щоб марнувати час».

Доктор Лівсі: «Добре, коли хтось ласун... У табакерці в мене не тютюн, а кусень пармезану... Цей сир ми віддамо Бенові Ґанну».

Сквайр Трелоні: «Чи варті розшуків, сер?!.. Та безперечно ж, варті! Якщо ми справді маємо в руках той ключ, про який ви кажете, то я негайно зафрахтую. судно, візьму вас і Гокінса із собою і здобуду ці скарби, хоч би мусив шукати їх цілісінький рік!»

Сквайр Трелоні: «Цей Смоллет... кращий за мене чолов’яга».

Джон Сілвер: «Ми всі щиро вдячні за вашу добрість і, як бачите, довіряємо вам і ковтаємо ваші ліки, наче грог».

Джим Гокінс: «Сквайр - справжній джентльмен».

Джон Сілвер: «Цього досить, капітане! - радісно вигукнув Довгий Джон. - Самого вашого слова досить».

Доктор Лівсі: «Я дам вам маленьку надію, Сілвере: якщо ми обидва видеремося з цієї пастки, я зроблю все можливе, аби врятувати вас від шибениці».

Сквайр Трелоні: «Отже, ви, капітане, - мовив сквайр, - мали рацію, а я помилявся. Визнаю себе ослом і чекаю ваших наказів».

Доктор Лівсі: «Проти всіх своїх несподіванок, я пересвідчився, що в нас на борту двоє чесних людей: цей чоловік і Джон Сілвер».

Капітан Смоллет: «Ви, лікарю... дуже спостережлива людина».

Доктор Лівсі: «Трелоні стріляє без промаху. Дайте йому свою рушницю, бо його підмокла».

Капітан Смоллет: «Мені зроду не траплялася команда, яка б готувала заколот. А ось ця команда зуміла мене ошукати».

Основні риси характеру

Раціоналізм, доброта.

Самокритичність, балакучість.

Професіоналізм, вірність слову, чесність.

✵ Висновки.

Справжні скарби людського життя - це справедливість, шляхетність, оптимізм, дружба, готовність допомогти у скрутну хвилину.

4. Пошук творчого рішення.

- Капітаном «Еспаньйоли» називали себе Смоллет, Гокінс, Сілвер. Як ви гадаєте, що означає бути капітаном і хто з героїв роману був справжнім капітаном корабля?

V. Підсумки.

✵ Творче завдання.

- Проведіть засідання «Клубу джентльменів» після повернення Джима Гокінса та його друзів з подорожі на острів скарбів. Розкажіть про їхні пригоди від імені кожного з героїв (тривалість виступу - три хвилини).

Правила «Клубу джентльменів»

1. Пунктуальність - невід’ємна якість джентльмена. Джентльмен має бути людиною честі. (Як герої довели свою пунктуальність і шляхетність?)

2. Джентльмен завжди виконує обіцяне. (У яких ситуаціях герої довели, що вміють тримати слово?)

3. Джентльмен уміє визнавати свої помилки. (Яких помилок припустилися герої і як їх виправили?)

4. Тверда воля джентльмена поєднується з людяністю. (У яких вчинках героїв виявилася їхня доброта?)

5. Джентльмени пишаються своїм професіоналізмом. (Як професійні якості героїв допомогли їм подолати труднощі?)

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 66-71.

2. Опрацюйте запитання й завдання до прочитаного (№ 5, 6, підручник, С. 71).

3. Уявіть, що заповнюєте судовий журнал, і напишіть про пошуки піратських скарбів від імені капітана Смоллета.