Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
Р. Л. Стівенсон «Острів скарбів». Образ Джима Гокінса
Пригоди і фантастика
І семестр
Мета: схарактеризувати головного героя роману Джима Гокінса; розвивати навички аналізу художнього тексту, уяву та творче мислення, учити висловлювати вмотивовані судження про головних героїв, добираючи цитатний матеріал, стисло переказувати основні події художнього твору («Острів скарбів» Р Л. Стівенсона);
розвивати образне мислення, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її, розвивати вміння аналізувати літературний твір;
виховувати відповідальну людину, якій притаманне почуття обов'язку та здатність долати страх і перешкоди на шляху до мети.
Обладнання: підручники, дидактичний матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Гокінсе, я покладаю на тебе великі надії.
Р. Л. Стівенсон «Острів скарбів»
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
✵ Вправа на знання тексту художнього твору.
- Знайдіть і виправте помилки.
1. Бен Ґанн попросив у Джима шматочок ковбаси.
2. Для лікування Біллі Бонса доктор Лівсі використовував гірчичники.
3. Сидячи в діжці з яблуками, Сілвер дізнається про змову піратів.
4. У скрині Біллі Бонса не було нічого, крім карти.
5. На острові скарбів Сілвера чекала його темношкіра дружина.
6. Моряки стверджували, що пірат Флінт був огидним і синім, а посинів він від меду.
7. Папуга Сілвера на ім’я Адмірал Бенбоу постійно вигукував слово «дублони».
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Джим Гокінс у небезпечних ситуаціях.
- Простежте за текстом, як герой долає страх.
Джим Гокінс у небезпечних ситуаціях
Пригоди героя |
Цитати |
Джим - свідок і учасник передачі чорного знака Біллі Бонсу. |
А труп капітана на підлозі світлиці й думки про те, що той мерзенний сліпак блукає десь поблизу... від цього мене брав такий жах, що аж морозом обсипало. |
Джим дізнається, що команда «Еспаньйоли» - пірати. |
Страх мій наростав і нарешті перетворився на якесь божевілля. Хіба я насмілюся, коли вистрелить гармата, сісти разом із цими душогубами, руки яких у людській крові. |
Утеча від піратів і зустріч з Беном Ґанном. |
Але в цю мить новий переляк прикував до землі мої ноги й змусив серце завмерти. |
Оборона блокгауза від нападу піратів. |
Я схопив з підлоги кортика. Хтось інший, теж хапаючи кортика, різонув мене по пальцях, але я навіть не відчув болю. Я не встиг навіть злякатися... |
Джим спускає «Веселого Роджера». |
Одне було ясно: треба було не прямо відступати від Гендса, а всіляко ухилятися... |
Несподівана зустріч із піратами в блокгаузі. |
Я намагався сміливо дивитися в очі Сілверові, хоч на серці в мене був чорний розпач. |
Перемови Сілвера з доктором Лівсі. |
Я дав слово честі, і я повернуся назад. |
2. Характеристика образу Джима Гокінса.
- Спираючись на текст твору, доведіть, що Джимові властиві такі джентльменські якості, як рішучість, здатність ризикувати, сміливість, уміння тримати слово, відданість друзям, тверда воля.
3. Творча робота «Репортаж-включення».
Одним з різновидів репортажу (повідомлення, що публікується в періодичній пресі, транслюється по телебаченню чи радіо) є репортаж-включення. Це надзвичайно цікавий і відповідальний репортаж, адже для його здійснення журналіст має перевтілитися в учасника описуваних подій. Звісно, репортер завжди повинен бути об’єктивним, однак успіх репортажа-включення полягає передусім у причетності до події, у її особистісній оцінці, що ґрунтується на особистих почуттях і власному досвіді. Саме за таких умов читач стане не лише свідком, а й учасником подій, побачить їх «із середини».
1. Підготуйте репортаж-включення про пошуки піратських скарбів від імені Джима Гокінса. Ваш матеріал має називатися «Чому я став джентльменом, а не «джентльменом фортуни»».
2. Визначте риси характеру Джима Гокінса, які допомогли йому відшукати справжні життєві скарби. Відповідь оформіть у вигляді схеми.
V. Підсумки.
1. Для допитливих.
- Заповніть подану таблицю прикладами з твору.
«Острів скарбів» як пригодницький роман
Ознаки пригодницького роману |
Приклади з роману «Острів скарбів» |
Основа сюжету - пригода, незвичайна подія, часто - небезпечна подорож. |
Сюжет - подорож у пошуках піратських скарбів. |
Численні таємниці, загадки. |
Утаємниченість Біллі Бонса; карта острова - ключ до скарбів; таємниця Бена Ґанна. |
Несподівані сюжетні повороти. |
Чорний знак; смерть Біллі Бонса; підслухана в діжці з-під яблук розмова; Джим Гокінс таємно вирушає з піратами на острів; Джим відвойовує корабель у піратів тощо. |
Часто оповідь уривається на найдраматичніших епізодах. |
Джим не розуміє, куди зникли друзі з блокгауза; доля карти, що опинилася в руках Сілвера. |
Тривалий час поведінка деяких персонажів є незрозумілою. |
Джон Сілвер кілька разів змінює свою поведінку й ставлення до Джима. |
Захопливий сюжет поєднано з вирішенням важливих проблем. |
Тема пошуків піратських скарбів дає автору можливість звернутися до пошуку духовних скарбів, показати силу добра в боротьбі зі злом. |
Формує уявлення про ідеал, взірець справжнього героя. |
Джим не раз рятує своїх супутників, опиняючись у потрібному місці в потрібний час. |
2. Визначте риси характеру Джима Гокінса, які допомогли йому відшукати справжні життєві скарби. Відповідь оформіть у вигляді схеми.
Д о в і д к а
Готовність до самопожертви, здібності до навчання, вдячність, спостережливість, мужність, допитливість, неприйняття підступності, відчайдушність, кмітливість, рішучість, неприйняття зради, відданість справі, доброта, порядність, відповідальність за життя друзів, вірність слову.
VI. Домашнє завдання.
1. Доберіть цитати до характеристики Джима Гокінса.
2. Опрацюйте матеріали самостійної роботи № 3 (Є. Волощук, О. Слободянюк. «Зарубіжна література. 6 клас. Зошит для контрольних і самостійних робіт»).
3. Підготуйтеся до уроку позакласного читання за твором Ж. Верна «Діти капітана Ґранта».