Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Урок позакласного читання. Жуль Верн «Діти капітана Ґранта»
Пригоди і фантастика
І семестр

Мета: ознайомити з фактами життя й творчості Ж. Верна; проаналізувати поетизацію романтики подорожей, величі науки і знань у романі «Діти капітана Ґранта»;

розвивати навички читання, стислого переказу художнього тексту, роботи з цитатним матеріалом; визначати ідею твору, знаходити елементи композиції; розвивати образне мислення, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її, уміння аналізувати літературний твір;

виховувати всебічно розвинену особистість, яка цікавиться життям інших народів світу.

Обладнання: підручники, портрет Ж. Верна, географічна карта світу, фрагменти кінострічок «Діти капітана Ґранта» (режисер В. Вайншток, 1936 р.) та «У пошуках потерпілих в аварії корабля» (режисер Р. Стівенсон, 1962 р.).

Тип уроку: урок позакласного читання.

Світ - корабель, розум - вітрило, думка - кермо.

В. ГЮҐО

Хід і структура уроку

І. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Літературна розминка.

1. З якої дати починається роман Ж. Верна «Діти капітана Ґранта»? (26 липня 1864 р.).

2. Як було знайдено записку капітана Ґранта? (У шлунку акули (риби-молот), у пляшці).

3. Про що йшлося в документі? (Про те, ЩО 7 червня 1862 р. трищоглове судно «Британія» затонуло, а двоє матросів і капітан кинули в море записку З проханням про допомогу).

4. Яку мову хотів вивчити Паґанель і яку опанував насправді? (Хотів вивчити іспанську, а вивчив португальську).

5. Хто врятував мандрівників від вовків? (Роберт Ґрант).

6. Хто першим відчув небезпеку повені? (КІНЬ Таука).

7. Що врятувало мандрівників від повені? (Дерево омбу).

8. Кого в іспанських провінціях називають кайманами? (Алігаторів).

9. Яке дерево вважається в Австралії головним? (Евкаліпт).

10. У чому полягала таємниця Паґанеля? (Татуювання).

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Кілька сторінок із життя Ж. Верна.

Ж. Верн народився 8 лютого 1828 р. в місті Нант у сім’ї адвоката. У 1839 р. Жуль потайки від батьків влаштувався юнгою на шхуну, яка вирушала до Індії. На щастя, батько встиг вчасно повернути хлопчика додому.

Під час навчання в Парижі Верн познайомився з найвідомішим автором пригодницьких романів Александром Дюма. Після цієї зустрічі юнак вигукнув: «Те, ЩО він зробив для історії, я зроблю для географії!» Письменник часто говорив, що вдячний Дюма за те, що той першим повірив у нього.

Відомий видавець Етцель, який збирався заснувати часопис для підлітків під назвою «Журнал виховання та розваги», відразу зрозумів, що знання та здібності Верна якнайкраще відповідають його задуму, і запропонував письменнику постійне співробітництво. Саме в Етцеля виникла ідея об’єднати романи Ж. Верна в серію «Незвичайні подорожі», що мала на меті популяризувати знання з географії, фізики й астрономії, викладені в цікавій формі.

Протягом понад сорока років Ж. Верн публікував щонайменше одну книжку на рік. У листі до Етцеля він зізнавався: «Я загубився серед неймовірних пригод моїх героїв. Шкодую тільки про одне: я не можу супроводжувати їх».

2. Презентація «Незвичайні подорожі та фантастичні ідеї Ж. Верна».

«П’ять тижнів на повітряній кулі». Роман про захопливі подорожі доктора Самуеля Ферґюсона на аеростаті «Вікторія» над Африкою. Перед очима мандрівника постають незвичайний рослинний світ, дивовижні звірі, не менше вражають його і своєрідні звичаї тубільців...

«ІЗ Землі на МІСЯЦЬ». Члени «Гарматного клубу» задумують неймовірний експеримент. На Місяць відправлено першу в історії експедицію, до того ж в гігантському снаряді, який випущено з величезної гармати.

«Навколо Місяця». Продовження роману «Із Землі на Місяць», у якому йдеться про космічні подорожі. Це один з тих творів, у яких виявився дар Ж. Верна передбачати майбутнє.

У романах «Подорожі і пригоди капітана Гаттераса» та «Крижана пустеля» йдеться про експедицію до Північного полюса.

«Подорож до центру Землі». Джерелом натхнення для автора, без сумніву, став інтерес тогочасної публіки до геології, палеонтології та теорії еволюції. Автору вдалося зберегти рівновагу між докладними науковими поясненнями, які дає один з героїв роману професор Ліденброк, і поетичними роздумами його небожа Акселя. Герої роману спускаються під землю і відкривають там доісторичний світ.

«Діти капітана Ґранта». Один з найвідоміших романів у художньому доробку Ж. Верна, що має досить цікаву історію створення. Якось до письменника звернулися члени Французького географічного товариства, занепокоєні тим, що діти погано знають географію. Вони попросили Верна написати твір, який би привернув увагу підлітків до цієї науки. Так виник задум знаменитого роману.

«Двадцять тисяч ЛЬЄ під водою». Науково-фантастичний пригодницький роман, у якому йдеться про те, як у другій половині ХІХ ст. мореплавці з різних країн світу почали стикатися з незвичайним плавучим об’єктом, більшим за кита і здатним розвивати неймовірну швидкість. Журналісти, а за ними й учені відразу зацікавилися «морським чудовиськом». Однак фортуна усміхнулася тільки професору Аронаксу: разом зі слугою Конселем і гарпунером Недом Лендом він потрапляє на борт єдиного у світі підводного човна «Наутилус». У товаристві капітана і його команди герої вирушають у навколосвітню підводну подорож.

«Навколо світу за 80 днів». Англієць Філеас Фоґґ закладається, що зможе об’їхати земну кулю не більш як за вісімдесят днів. Разом зі слугою Паспарту Фоґґ вирушає в подорож, у якій користується найрізноманітнішими видами транспорту.

«Таємничий острів». У часи громадянської війни в США п’ятеро сміливців, жителів Півночі, рятуються з полону на повітряній кулі. Страшна буря викидає їх на безлюдний острів. Завдяки відвазі й талантам герої успішно облаштовують своє життя на острові. У найскладніших ситуаціях новим Робінзонам допомагає якась таємнича сила.

✵ Ж. Верн передбачив багато наукових винаходів і відкриттів. Зі ста восьми передбачень письменника-провидця на сьогодні не реалізовано лише десять. Повітряна куля, електричний підводний човен, супергармата, космічна гармата, пошуки затонулих скарбів, гелікоптер, космічні польоти на Місяць, відеофон, відкриття Північного та Південного полюсів, відкриття витоків Нілу, електричний двигун, прообраз танка, глибоководний скафандр, штучний супутник Землі, відсутня ланка між людиною та мавпою, штучна зміна клімату біля полюсів, телевізор - і це аж ніяк не повний перелік.

3. Світ захоплень і передбачень Ж. Верна.

Використовуючи презентацію та опорну схему, розкажіть про захоплення й наукові передбачення Ж. Верна.

4. Ж. Верн — письменник-мандрівник.

Ж. Верн не був «кабінетним» письменником, він багато подорожував, зокрема й на своїх яхтах «Сен-Мішель I», «Сен-Мішель II» і «Сен-Мішель III». Враження від тих мандрівок згодом лягли в основу «Незвичайних подорожей».

А Використовуючи карту світу, накресліть маршрут подорожей Ж. Верна за цитатою з його спогадів: «Я двічі перетнув Середземне море, побував в Італії, Англії, Шотландії, Ірландії, Данії, Голландії, Скандинавії, заходив в африканські води... Я відвідав навіть Північну Америку».

5. Літературознавчий словник.

Науково-фантастична література - художні твори, в основу яких покладено ідею позитивного або негативного впливу досягнень науки й техніки на розвиток людства.

Географічний роман - різновид пригодницького роману, сюжет якого заснований на географічній помилці. Унаслідок такої помилки герої вирушають у тривалу подорож, під час якої переживають пригоди та випробування.

6. Складання маршруту для штурмана на географічній карті.

1. Частина перша, розділ V

2. Частина перша, розділ VIII

3. Частина перша, розділ ІХ

4. Частина перша, розділ ХХІІІ

5. Частина друга, розділ II

6. Частина друга, розділ III

7. Частина третя, розділ I

8. Частина третя, розділ ХХ

7. Сюжетна реконструкція.

- Укажіть правильну послідовність основних подій роману.

1. Під час землетрусу в Чилі зникає Роберт.

2. Паґанель дізнається, що замість Індії пливе в Південну Америку, і зрештою вирішує мандрувати разом з усіма.

3. Мак-Наббс розкриває змову Айртона з каторжанами.

4. Роберт вихоплюється на швидконогого коня і, ризикуючи бути роздертим червоними вовками, відводить зграю від супутників.

5. Мандрівники вирішують повернутися на корабель, щоб продовжити плавання до берегів Австралії.

6. За порадою боцмана «Британії» Айртона лорд Ґленарван вирішує перетнути Австралію по тридцять сьомій паралелі.

7. Перетнувши Атлантичний океан і Магелланову протоку, «Дункан» опиняється в Тихому океані й прямує до берегів Патагонії.

8. Айртон приводить коваля, який ставить коневі Ґленарвана нові підкови з трилисником - знаком скотарської стоянки Блек-Пойнт.

9. На вутлім суденці з вічно п’яними капітаном і матросами, переживши бурю, Ґленарван та його друзі таки дістаються до берегів Нової Зеландії.

10. Завдяки спритності Роберта мандрівникам удається втекти від людожерів.

11. На острові Табор стається диво: виявляється, що саме тут знайшли притулок капітан Ґрант і двоє його матросів, замість них на острові залишається Айртон.

12. Екіпаж яхти «Дункан» знаходить пляшку із запискою, у якій повідомляється, що врятовані з корабля «Британія» перебувають на тридцять сьомій паралелі.

13. Тубілець на ім’я Талькав стає провідником мандрівників по рівнинах Аргентини.

14. Замість пораненого Ґленарвана наказ про нове місце стоянки «Дункана» пише Паґанель.

8. Визначення ролі подорожі в романі «Діти капітана Ґранта» за допомогою опорної схеми.

Подорож як основа роману Ж. Верна «Діти капітана Ґранта»

9. Завдання на встановлення відповідності.

- Установіть відповідність між героями роману та притаманними їм якостями.

А Лорд Ґленарван

1 винахідливість

Б Роберт Ґрант

2 сміливість

В Мері Ґрант

3 вдячність

Г Леді Ґленарван

4 відповідальність

Ґ Мак-Наббс

5 здатність прийти на допомогу

Д Паґанель

6 добропорядність

Е Талькав

7 патріотизм

Є Джон Манґлс

8 сміливість

Ж Гаррі Ґрант

9 відданість науці

V. Підсумки.

- Спираючись на подану схему, доведіть, що «Діти капітана Ґранта» - географічний роман.

VI. Домашнє завдання.

1. Складіть план до рубрики «Нове знайомство» (підручник, С. 72- 73).

2. З роману «Діти капітана Ґранта» випишіть цікаві відомості з історії, біології та інших наук.