Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Чарлз Діккенс (1812-1870). «Різдвяна пісня в прозі, або Різдвяне оповідання з привидами». Гуманістичний зміст і висока людяність творів Ч. Діккенса
Пригоди і фантастика
І семестр

Мета: ознайомити з художнім світом Ч. Діккенса, розкрити зміст назви «Різдвяна пісня в прозі...», підготувати учнів до сприйняття та розуміння ідейного змісту повісті, визначити ідею твору, елементи композиції, виділити реальне і фантастичне у творі;

розвивати асоціативне й образне мислення, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її;

виховувати всебічно розвинену особистість, формувати гуманістичні ідеали: совість, справедливість, милосердя.

Обладнання: підручники, портрети Ч. Діккенса різних років.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Милосердя, співчуття, щедрість - ось на що мав би я спрямувати свою діяльність.

Ч. Діккенс

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Складання опорної схеми «Жанрові ознаки повісті».

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Слово вчителя. Презентація письменника.

У славі, що випала на долю Ч. Діккенса, було щось містичне, таємниче. Англійський письменник Ґілберт Честертон писав: «Діккенс був таким популярним, що ми, сучасні письменники, навіть не можемо уявити, якою великою була його слава. Тепер не існує такої слави».

Завдяки багатій уяві Діккенс створив барвистий художній світ, населений комічними, драматичними, трагічними, іронічними персонажами. Друзі стверджували, що у своєму кабінеті Діккенс ніколи не буває на самоті, адже поряд з ним - завжди його герої. Діккенс - письменник багатогранний: добрий, насмішкуватий, сумний, веселий, трагічний...

Провідні теми творчості Діккенса - це доброта, міцна родина, віра в чудо, яке обов’язково змінить людину на краще. Власне, у повісті «Різдвяна пісня в прозі…», яку ми вивчатимемо, письменник висловив свої християнські погляди і створив реалістичних персонажів, що увійшли в галерею «вічних образів» і донині цікаві читачам.

2. Робота з портретами Ч. Діккенса різних років.

- Порівняйте словесний і живописний портрети Ч. Діккенса. Визначте зміни, які відбулися в зовнішності письменника протягом років.

«Очі Діккенса були не блакитними, а карими, немов у лані, і так само блискучими. Традиційно вважається, що такі очі були в Шекспіра. Діккенс справді був сухорлявим і невисоким...

Згодом він зовсім позбувся образу чепуруна, а обличчя його набуло кольору червоної бронзи, як у моряка, що перебуває на відкритому повітрі за будь-якої погоди. Ба більше: зустрівши Діккенса трохи пізніше в Лондоні, я не впізнав би його, адже ніколи в житті мені не доводилося бачити людину, що так дивно змінилася б зовні.

Справжній джентльмен був, справжній. Завжди носив білий капелюх і сюртук. Тепер таких не побачиш» (Джордж Вулі, садівник Ч. Діккенса).

3. Робота з підручником.

1. Прочитайте «ланцюжком» матеріали розділу «Відкрити людину в людині» (підручник, С. 76-77).

2. Складіть «щоденник подвійних нотаток» за біографією Ч. Діккенса.

Щоденник подвійних нотаток

Факти біографії Ч. Діккенса

Відгомін у творчості

Самотнє і хворобливе раннє дитинство

Тема дитинства

Розорення родини, з дванадцяти років змушений працювати

Тема жорстокості світу, образи знедолених дітей

Незакінчена школа, самоосвіта

Симпатизує наполегливим героям, яким доля на початку життя не всміхалася

Досвід роботи в різних професіях

Інтерес до простих людей, детальний правдивий опис їхнього побуту й життя

Журналістська діяльність

Спостережливість, гострота думки, швидке реагування на нагальні проблеми

Акторський талант

Яскравість характеристик і реалістичність образів

Романтична вдача

Мотиви віри в щасливий випадок, у силу дива і мрії

Письменницький успіх

Твори Ч. Діккенса змінили Англію

4. Словникова робота.

Гуманізм (від лат. земний, людський) - зокрема: ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності; людяність.

5. Ч. Діккенс про Різдво.

1. «Різдво - це пора, коли голосніше, ніж будь-коли, говорить у нас пам’ять про всі прикрощі, образи і страждання… і, так само, як і все, що ми. відчули за своє життя, спонукає нас робити добро».

2. «Різдво — то... єдиний час, коли всі люди, чоловіки й жінки, неначе за мовчазною згодою. відкривають свої серця, що досі були ніби замкнені на замок, і переймаються співчуттям до знедолених».

6. Інформаційна довідка «З історії створення «Різдвяних книжок»».

Ч. Діккенса називають родоначальником жанру різдвяного оповідання. У середині XIX ст. він написав кілька таких творів і опублікував їх у грудневих номерах своїх часописів «Домашнє читання» і «Цілий рік», об’єднавши під заголовком «Різдвяні книжки». «Різдвяна пісня в прозі, або Різдвяне оповідання з привидами», «Дзвони: Оповідання про Духів церковних часів», «Цвіркун за вогнищем: Казка про сімейне щастя», «Битва життя: Повість про любов», «Одержимий, або Угода з привидом» - усі ці твори «населені» надприродними створіннями, серед яких є і янголи, і представники нечистої сили.

Час найкоротших днів і найдовших ночей здавна вважали часом протистояння сил світла й пітьми. Якби Діккенс і його послідовники не вірили, що перемога Добра над Злом залежить від волі людей, різдвяних історій просто не було б.

7. Літературознавчий словник.

Повість (підручник, С. 78).

Різдвяне оповідання (повість) - художній твір, дія якого відбувається під час Різдва та має щасливу розв’язку, пов’язану зі змістом і духом цього свята.

Композиція (підручник, С. 78).

Строфа (підручник, С. 78).

8. Коментоване читання Куплета першого «Привид Марлі».

9. Евристична бесіда за змістом прочитаного розділу повісті.

1. Хто такий Скрудж? Як автор зображує зовнішність і вдачу цього персонажа?

2. Які природні явища покладено в основу метафор, ужитих Діккенсом для створення образу Скруджа?

3. Як в інтер’єрі контори Скруджа відображено скупість головного героя?

4. Як Скрудж ставиться до свого клерка?

5. Поясніть зміст суперечки Скруджа та його племінника щодо святкування Різдва. На якій думці наполягає кожен з героїв?

6. Який фантастичний персонаж з’являється в першому куплеті повісті?

7. Що дивного було в зовнішності привида Марлі?

8. З якою метою привид Марлі прийшов до Скруджа саме перед Різдвом?

9. Що має відбутися зі Скруджем за три ночі перед Різдвом?

10. Теоретична хвилина.

1. Прочитайте матеріал рубрики «Консультації філолога» (підручник, С. 78). Чому Діккенс назвав свою повість «Різдвяною піснею в прозі...»?

2. Зі скількох куплетів (строф) складається повість Діккенса?

3. Доведіть, що куплет «Привид Марлі» є своєрідним «заспівом» до сюжету твору.

4. Яку назву мають наступні три куплети? Чи можна стверджувати, що їх побудовано за одним принципом? Відповідь обґрунтуйте.

5. Коли відбувається дія повісті?

6. Які пригоди переживає герой?

7. Як у повісті поєднано реальне й фантастичне?

8. Висновки зафіксуйте в схемі.

V. Підсумки.

✵ Робота в парах.

1. Прочитайте висловлювання Ч. Діккенса. Поясніть, як ви їх розумієте.

1. «Є неправда, на якій люди, ЯК на світлих крилах, піднімаються до неба; Є істина, холодна, гірка... яка приковує людину до землі свинцевими ланцюгами».

2. «Неправда, відверта або ухильна, висловлена чи ні, завжди залишається неправдою».

3. «Життя дається нам З неодмінною умовою хоробро захищати його до останньої хвилини».

4. «Не завжди високе те, ЩО має високе становище, і не завжди негідне те, ЩО має становище низьке».

5. «Працьовитість - душа будь-якої справи й основа добробуту».

2. Як сказане втілилося в житті та творчості письменника? Відповідь обґрунтуйте.

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 76-78.

2. Опрацюйте рубрику «Літературний практикум» (підручник, С. 83).

3. Прочитайте Куплет другий «Перший із трьох духів» (завдання на випередження).