Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Ч. Діккенс «Різдвяна пісня в прозі...». Традиції Різдва в родинах Кретчита і Фреда
Пригоди і фантастика
І семестр

Мета: ознайомити із сімейними різдвяними традиціями Великої Британії (родина Кретчитів та племінника Скруджа);

розвивати навички виразного читання, переказу, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її прикладами з художнього тексту;

виховувати почуття милосердя, доброти, співчуття, щирого ставлення до людей, поваги до родини; формувати гуманістичні ідеали.

Обладнання: підручники, ілюстрації, дидактичний матеріал.

Тип уроку: комбінований.

Душа людини не повинна бути замкнена, - треба, щоб вона спілкувалася зі своїми близькими, щоб мала співчуття до інших...

Ч. Діккенс

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Визначення життєподібних і фантастичних елементів у повісті «Різдвяна пісня в прозі...».

- Укажіть життєподібні та фантастичні елементи в повісті Ч. Діккенса «Різдвяна пісня в прозі…». Відповідь оформіть у вигляді таблиці.

Контора «Скрудж і Марлі»; свято Різдва; привид Марлі; три духи; нічні видіння Скруджа; Святвечір у родині Кретчитів; життя вбогих і знедолених; завивання вітру; подорожі в минуле; різдвяні дзвони; збирачі коштів для бідних; хвороба Крихітки Тіма; надії і сподівання небожа Скруджа на щастя; Англія в ніч на 25 грудня; мандрівка в майбутнє; миттєві переміщення в просторі й часі; душевне переродження скнари; опис одягу родини Кретчитів тощо.

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Коментоване читання Куплета третього «Другий із трьох духів».

2. Евристична бесіда за змістом прочитаного розділу повісті.

1. Який вигляд мав Привид Нинішнього Різдва?

2. За допомогою яких деталей Діккенс змальовує злиденне життя родини Кретчитів?

3. Як ставляться одне до одного в родині Кретчитів? Наведіть відповідні приклади.

4. Чи впливають злидні на різдвяний настрій родини Кретчитів? Які факти свідчать про атмосферу щастя та сімейного затишку в цій родині?

5. Чому доля Крихітки Тіма викликає сум? Наведіть приклади оптимізму хлопчика.

6. Чому в різдвяний вечір Боб Кретчит згадує Скруджа та бажає йому здоров’я? Чому це збентежило ділка?

7. Що побачив Скрудж у помешканні свого племінника Фреда?

8. Чому Скрудж хотів припинити першу подорож і благав Духа залишитися ще на хвилинку під час другої?

3. Стилістичний практикум.

- Дослідіть за цитатами, як Діккенс використовує антитезу для зображення душевного багатства родини Кретчитів.

Антитеза в зображенні душевного багатства родини Кретчитів

Убогість

Бобова дружина місіс Кретчит у дешевому, двічі перешитому...

[У юного Пітера Кретчита] кінці гігантського комірця (ця особиста власність Боба Кретчита перейшла з нагоди великого свята у власність його сина і прямого спадкоємця) від різкого руху опинилися у нього в роті.

Худенький Боб - батько сімейства - в поношеному костюмі.

Святковий настрій, шанобливе ставлення до Різдва …але зате щедро оздобленому стрічками платті - всього за шість пенсів стрічки, а який вигляд!

...він відчув себе таким франтом, що висловив бажання негайно похизуватися своєю накрохмаленою білизною на гулянці в парку.

…підлатаному й вичищеному до свята.

Тяжкі удари долі

Неборака Тім тримав у руці маленьку милицю, а його ноги були в металевих шинах.

Витримка, сподівання на чудо

Він раптом каже... добре, мовляв, що його бачили в церкві. Адже він каліка, і, певно, людям приємно, дивлячись на нього, згадати в перший день Різдва, Хто дав змогу кульгавим ходити і сліпих зробив видючими.

Скромна вечеря

У цьому бідному домі гусак. був дивиною.

Місіс Кретчит. непокоїлася, чи вистачить борошна.

Загальний захват від святкування

Усі навперебій захоплювалися його соковитістю й ароматом, а також величиною й дешевиною.

Кожен розхвалював пудинґ, але нікому й на думку не спало сказати чи бодай подумати, що це був дуже маленький пудинґ для такого великого сімейства.

Антитеза:

злиденне життя родини - відчуття щастя та сімейного затишку, вдячність долі.

4. Цитатна доріжка.

- Порівняйте ставлення героїв повісті Ч. Діккенса до Різдва за цитатами.

Герої повісті

Цитати

Збирачі коштів для бідних

У ці святкові дні. більше, ніж коли-небудь, личить нам у міру сил піклуватися про бідних і знедолених, які особливо страждають у таку сувору пору року. Тисячі бідолах мусять відмовляти собі в найнеобхіднішому. Сотні тисяч не мають даху над головою.

Рудокопи

Весела компанія, що зібралася біля палаючого вогнища. Всі вони були одягнені ошатно, по-святковому.

Охоронці маяка

Розпалили вогонь. Простягнувши мозолисті долоні над грубим столом, за яким вони сиділи, сторожі потиснули один одному руки, відтак підняли важкі келихи з ґроґом і побажали один одному веселого Різдва.

Фред

Я все одно вірю, що воно приносить мені добро і буде приносити добро. Тож хай живе Різдво!

Крихітка Тім

Він раптом каже. добре, мовляв, що його бачили в церкві. Адже він каліка, і, певно, людям приємно, дивлячись на нього, згадати в перший день Різдва, Хто дав змогу кульгавим ходити і сліпих зробив видючими.

Родина Кретчитів

Всі тут були щасливі, задоволені одне одним, раді святу і вдячні долі.

Маленька Фен

Ми будемо разом усе Різдво, і як же ми будемо веселитися!

Скрудж

Дурниці!.. Нісенітниця!.. Веселого Різдва! А тобі чого веселитися? Які в тебе підстави для веселощів? Може, ти ще недостатньо бідний?

V. Підсумки.

✵ Літературна гра за мотивами «Різдвяної пісні в прозі...».

Під час другої подорожі з Духом Скрудж відвідує помешкання свого племінника, де грають у гру «Так і ні»: Фред задумує якусь річ, а гості мають відгадати, що він задумав. За умовами гри на всі здогадки щодо задуманого можна відповідати лише словами «так» або «ні». Умови гри в класі такі самі, але задумувати треба одного з героїв повісті.

- Під час гри Фред задумав ім’я свого дядька. Поміркуйте, чому на запитання, чи задумав він якусь тварину, «доволі неприємну і навіть люту, часом гаркливу й рикливу, яка іноді начебто й РОЗМОВЛЯЄ», Фред відповів «так».

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 88-93.

2. Опрацюйте завдання до прочитаних уривків (№ 5, 6, підручник, С. 98).

3. Прочитайте Куплет четвертий «Останній із духів» та «Закінчення» (завдання на випередження).

4. Випишіть деталі, за допомогою яких Діккенс розповідає про життя родини Кретчитів.