Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
Ч. Діккенс «Різдвяна пісня в прозі...». Духовне переродження Скруджа як наслідок осмислення власного життя. Щасливий фінал як особливість різдвяного оповідання
Пригоди і фантастика
І семестр
Мета: сформувати уявлення про казкове переродження Скруджа як характерну ознаку різдвяного оповідання та як вияв віри письменника в добру сутність людини;
учити висловлювати особисте ставлення до порушених у творі проблем, аргументуючи свою думку цитатами з тексту; розвивати навички виразного читання, переказу;
формувати гуманістичні ідеали, виховувати милосердя, доброту, щире ставлення до людей, повагу до родини.
Обладнання: підручники; дидактичний матеріал.
Тип уроку: комбінований.
А найкраще було те, що і Майбутнє належало йому, і він міг ще змінити свою долю.
Ч. Діккенс
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
✵ Завдання на встановлення відповідності.
- Установіть відповідність між цитатами й персонажами, про яких у них ідеться.
А |
Був... у своїй незмінній жилетці, у панталонах в обтяжку і чоботах. Довгий ланцюг оперізував його і хвостом волікся по підлозі. Тіло [його] було прозоре. |
1 |
Привид Давнього Різдва |
Б |
Душевний холод заморозив із середини старечі риси його обличчя. І навіть щетинисте підборіддя, рідке волосся й брови, здавалось, укрилися памороззю. |
2 |
Боб Кретчит |
В |
Дуже дивна істота, схожа на дитину, але ще більше на старого. Одягнена ця істота була в білосніжну туніку, підперезану дивним блискучим поясом, і тримала в руці зелену гілку гостролисту, а поли одежі, контрастуючи з цим символом зими, були прикрашені живими квітами. |
3 |
Крихітка Тім |
Г |
Заробляв усього якихось жалюгідних п’ятнадцять «бобів» на тиждень!.. Проте Дух Нинішнього Різдва удостоїв свого благословення всі його чотири комірки. |
4 |
привид Марлі |
Ґ |
Він сидів на своєму маленькому стільчику, притулившись до тата. Боб любовно тримав у руці його худеньку ручку, наче боявся, що хтось може відняти в нього синочка, і волів, щоб малий завжди був поруч. |
5 |
Ебенезер Скрудж |
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Коментоване читання Куплета четвертого «Останній із духів» та Куплета п’ятого «Закінчення цієї історії».
2. Евристична бесіда за змістом прочитаних розділів повісті.
1. Який вигляд мав Дух Нинішнього Різдва?
2. Що показав цей дух Скруджу?
3. Яке враження справила на Скруджа картина власної смерті?
4. Як Скрудж переосмислив значення матеріальних та духовних цінностей?
5. Яка доля очікувала Крихітку Тіма?
6. Чому могила Скруджа мала залишитися занедбаною?
7. Чи зрозумів Скрудж, як можна виправити майбутнє? Які слова героя це підтверджують?
8. Які зміни у світосприйнятті та фізичному стані Скруджа відбулися після його прозріння?
9. Як змінилося ставлення Скруджа до людей, порівнюючи з першим куплетом?
10. Чому Скруджу нелегко було наважитися відвідати небожа на Різдво? Як зустріли його рідні?
11. Який сюрприз очікував Боба Кретчита в конторі?
12. Які обіцянки дав Скрудж і чи виконав їх?
13. Чому духи Різдва більше не навідували Скруджа?
3. Творча робота «Казкові зміни, що відбулися зі Скруджем і навколо нього».
1. Які зміни відбулися зі Скруджем після трьох подорожей із духами Різдва? А що змінилося навколо нього? Проілюструйте відповідь цитатами з твору.
2. Як ви гадаєте, чому повість Ч. Діккенса завершується саме такими змінами, тобто має щасливий фінал?
Казкові зміни, що відбулися зі Скруджем і навколо нього
Зміни |
Цитати |
У настрої Скруджа |
Він так прагнув здійснити свої добрі наміри і був такий схвильований, що голос не корився йому, а обличчя все ще було мокре від сліз, бо він ридма ридав, благаючи Духа. |
У мові Скруджа |
- Який сьогодні день, люба дитино? - Яка кмітлива дитина!.. Говорити з тобою - одне задоволення. - Чи вдома господар?.. Яка мила дівчина! Прекрасна дівчина! |
У зовнішності Скруджа |
Заклавши руки за спину, Скрудж ішов по вулиці й сяючою посмішкою вітав кожного стрічного. І такий був у нього щасливий і доброзичливий вигляд... |
У ставленні Скруджа до власної родини |
А коли почало смеркатися, він рушив до будинку племінника. Не раз і не двічі пройшовся він мимо його дому туди-сюди, не зважуючись постукати в двері. Нарешті, зібравшись із духом, піднявся на ґанок. |
У ставленні Скруджа до родини Кретчитів |
- Я збільшу вам платню і постараюся що-небудь зробити і для вашої сім'ї... І Скрудж стримав своє слово. Він зробив усе, що обіцяв Бобові, і навіть більше, значно більше. А Крихітці Тімові, який, до речі, незабаром видужав, він був завжди другим батьком. |
У ставленні Скруджа до оточення |
Скрудж побував у церкві, потім ходив по вулицях, придивлявся до перехожих, гладив по голівках дітей, розмовляв із жебраками, заглядав у вікна квартир і в підвальні вікна кухонь, - і все, що він бачив, сповняло його серце радістю. |
У ставленні людей до Скруджа |
І таким він став добрим другом, таким добрим господарем, і такою доброю людиною, що наше славне старе місто може ним лише пишатися... Дехто підсміювався з цього перетворення, але Скрудж не звертав на них уваги - смійтеся на здоров'я!.. Про нього йшла поголоска, що ніхто не вміє так шанувати й справляти Різдво, як він. |
У природі |
Ні імли, ні туману! Ясний, погожий день. Колючий, підбадьорюючий мороз. Він посвистує у свою крижану сопілочку і змушує кров, пританцьовуючи, бігти по жилах. Золоте сонце! Блакитне небо! Прозоре свіже повітря! |
4. Літературознавчий словник.
Паралелізм - зіставлення предметів, явищ, почуттів на основі спільних ознак. Паралелізм здавна використовувався в народній поезії, особливо для зображення образів з життя природи й людини.
5. Морально-етичні роздуми.
- Як ревний християнин, Ч. Діккенс уважав милосердя основою морально-етичного ланцюжка поведінки людини: «Милосердя - безкорисливість - доброта - служіння - радість - благочестя - відповідальність». Простежте, як це втілилося в образі Скруджа.
Морально-етичний ланцюжок |
Цитати |
Милосердя |
Крихітці Тімові, який, до речі, незабаром видужав, він був завжди другим батьком. |
Безкорисливість |
- Я пошлю індичку Бобові Кретчиту! - пробурмотів Скрудж і від захвату аж зайшовся сміхом. - Ото вже він буде голову ламати, хто це йому прислав. |
Доброта |
Я збільшу вам платню і постараюся що-небудь зробити і для вашої сім'ї... А зараз, Бобе Кретчите, перш ніж ви надряпаєте ще хоч одну кому, я наказую вам купити відро вугілля і напалити тут так, щоб було жарко. |
Служіння |
І таким він став добрим другом, таким добрим господарем, і такою доброю людиною... |
Радість |
...Ходив по вулицях, придивлявся до перехожих, гладив по голівках дітей, розмовляв із жебраками, заглядав у вікна квартир і в підвальні вікна кухонь, - і все, що він бачив, сповняло його серце радістю. |
Благочестя |
Скрудж побував у церкві. |
Відповідальність |
І Скрудж стримав своє слово. Він зробив усе, що обіцяв Бобові, і навіть більше, значно більше. |
6. Поетична майстерня.
- Складіть діаманту до образу Скруджа «Переродження скнари».
Д о в і д к а
Діаманта - віршована форма із семи рядків, перший і останній з яких - поняття з протилежним значенням. Цей вид вірша має таку будову: перший рядок - тема (іменник); другий рядок - означення (два прикметники); третій рядок - дія (три дієслова або дієприкметники); четвертий рядок - асоціації (чотири іменники); п’ятий рядок - дія (три дієслова або дієприкметники); шостий рядок - означення (два прикметники); сьомий рядок - тема (іменник).
Приклад діаманти «Переродження скнари»
Скнара
Холодний, черствий
Злиться, лютує, знущається
Подорож, сльози, прозріння, каяття
Радіє, веселиться, святкує
Турботливий, щедрий
Людина
V. Підсумки.
✵ Робота над схемою «Утілення гуманістичного пафосу Різдва в повісті «Різдвяна пісня в прозі...»».
- Поміркуйте, як у повісті «Різдвяна пісня в прозі...» утілено переконаність автора в тому, що Різдво - це свято людяності. Заповніть подану схему.
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 93-98.
2. Опрацюйте запитання до прочитаних уривків (№ 7, 8, підручник, С. 98).
3. Опрацюйте матеріали самостійної роботи № 4 (Є. Волощук, О. Слободянюк. «Зарубіжна література. 6 клас. Зошит для контрольних і самостійних робіт»).