Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
Урок розвитку зв'язного мовлення. Твір-роздум «Що в житті людини найцінніше?» (на матеріалі повісті Ч. Діккенса «Різдвяна пісня в прозі...»)
Пригоди і фантастика
І семестр
Мета: формувати вміння писати твір-роздум за певним літературним твором; формувати навички роботи з текстом-роздумом;
розвивати письмове зв'язне мовлення, логічне й абстрактне мислення, творчі здібності; лаконічність, точність, виразність мови; уміння аргументувати власну думку прикладами з прочитаних творів;
виховувати потребу в читанні, почуття милосердя, доброти, поваги до родини; формувати гуманістичні ідеали.
Обладнання: підручники, тлумачні, орфографічні словники.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
Май душу, май серце й будеш людиною на всі часи.
Ч. Діккенс
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
✵ Літературна вікторина «Чи уважні ви читачі?».
1. Яку назву мала контора, що належала головному герою «Різдвяної пісні в прозі...»?
2. Кого прогнав Скрудж зі своєї контори напередодні Різдва?
3. Що побачив Скрудж на дверях власного помешкання замість молотка?
4. Які три духи мали прийти до Скруджа, за словами привида Марлі?
5. Звідки почалася подорож Скруджа в минуле?
6. Хто з героїв книжок, які прочитав Скрудж у дитинстві, став для нього найулюбленішим?
7. Хто одного разу врятував Скруджа від самотності на Різдво?
8. Що спричинило розлуку Скруджа з його нареченою?
9. Де побував Скрудж із Духом Нинішнього Різдва?
10. Що побачив Скрудж під час подорожі з Духом Майбутнього Різдва?
11. Як Скрудж розпочав справжній різдвяний ранок?
12. Що зробив Скрудж для родини писаря Боба Кретчита після своїх фантастичних подорожей?
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Робота над опорною схемою.
2. Робота над структурою твору.
- За типом мовлення твір на тему «Що в житті людини найцінніше?» - роздум. Поміркуйте, які запитання визначатимуть тезу твору, докази, висновок. На основі цих запитань складіть план твору.
Приклад плану
І. Теза: «Не гроші роблять людину щасливою, а людяність» (Ч. Діккенс).
II. Докази:
1. Зосередженість на матеріальних цінностях, жага до збагачення, влади, байдужість до інших людей стали причиною духовного занепаду Скруджа.
2. Моральне багатство родини Кретчитів - приклад і поштовх до прозріння ділка.
3. Гуманізм Фреда як життєва філософія близький автору повісті.
4. Фантастичне переродження Скруджа - утілення віри Ч. Діккенса в добру сутність людини.
III. Висновок: «Милосердя, співчуття, щедрість - ось на що мав би я спрямувати свою діяльність» (Ч. Діккенс).
3. Словникова робота.
Я гадаю... Я вважаю... Мені здається, що... На мою думку... На моє переконання... На мій погляд... Я так вважаю, тому що... Чому я так вважаю? Тому що... На підтвердження своєї думки можу зазначити, що. Окрім того. Довести свою думку я можу такими прикладами. По- перше. по-друге. На користь своєї позиції наведу такі факти. Я переконаний (переконана), що. У світовій літературі чимало прикладів. Народна мудрість стверджує. У повісті «Різдвяна пісня в прозі...» теж багато прикладів.
4. Робота над висловами видатних людей про життєві цінності.
- Ознайомтеся з висловлюваннями видатних людей про життєві цінності. Оберіть ті, які хотіли б використати у творі-роздумі «Що в житті людини найцінніше?» як доказ або як епіграф.
1. «Лиш той життя і волі гідний, хто б’ється день у день за них» (Й. В. Ґете). 2. «Жити - це боротися, боротися - це жити» (П. Бомарше). 3. «Доброта - мова, якою німі можуть говорити і яку глухі можуть чути» (Вольтер). 4. «Велич світу завжди відповідає величі духу, що дивиться на нього. Добрий знаходить тут на землі свій рай, лютий має вже тут своє пекло» (Г. Гейне). 5. «Проти всього можна встояти, але не проти доброти» (Ж. Ж. Руссо). 6. «Добрі діяння ніколи не варто відкладати» (М. де Сервантес). 7. «Людина схожа на дріб: у знаменнику - те, що вона про себе думає, у чисельнику - те, ким вона є насправді. Що більший знаменник, то менший дріб» (Л. Толстой). 8. «Людина судить ближнього свого за справами й учинками, але вища суть судити за тим, від яких учинків людина відмовилася і як боролася із самою собою» (К. Фрідріх). 9. «Найжорстокіша самотність - це самотність серця» (Ч. Діккенс). 10. «Совість - моральний наставник серця» (С. Смайлс). 11. «Домашній осередок, зігрітий теплом вірного друга, робить людину невразливою» (Г. К. Андерсен).
5. Словникова робота.
- Розподіліть подані слова на такі, що характеризують Скруджа до подорожі з духами Різдва, і такі, що характеризують його після духовного відродження. Випишіть слова, які хотіли б використати у своєму творі.
Неприємний; отримує задоволення від спілкування; потворний від злості; добрий; кам’яне серце; бездушний; холодний; відкритий; черствий; не здатний на звичайні людські почуття; турботливий; байдужий; скупий; скнара; уїдливий сміх; ненависть до всього світу; щедрий; милосердний; щирий; людяний; ненависть і бажання відгородитися від світу; ховався у свою раковину, як устриця; співчутливий; емоційний; радісний; веселий.
V. Підсумки.
1. Основні вимоги до змісту письмової творчої роботи (за пам’яткою «Написання творчої роботи», урок 7, С. 49).
2. Усне обговорення можливих варіантів твору-роздуму на тему «Що в житті людини найцінніше?».
3. Ознайомлення з критеріями оцінювання творів.
4. Написання твору-роздуму.
VI. Домашнє завдання.
1. Завершіть роботу над твором-роздумом «ЩО в житті людини найцінніше?».
2. Опрацюйте матеріали самостійної роботи № 4 (Є. ВОЛОЩУК, О. СЛОБОДЯНЮК, «Зарубіжна література. 6 клас. Зошит для контрольних і самостійних робіт»).