Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Микола Васильович Гоголь (1809-1852). Гоголь і Україна
Пригоди і фантастика
І семестр

Мета: розповісти про зв'язки М. Гоголя з Україною (окремі факти біографії), про музеї митця в Україні (Гоголеве, Великі Сорочинці); пояснити, чому Гоголь - російський і український письменник, як українська культура вплинула на розвиток його творчості; виявити національні традиції і звичаї, що відобразилися в повісті «Ніч перед Різдвом»;

навчати працювати з творами живопису; розвивати усне мовлення, аналітичні здібності учнів;

прищеплювати інтерес до творчості видатного письменника, звичаїв і традицій українського народу.

Обладнання: підручники; репродукції портретів М. Гоголя роботи О. Іванова, Т. Шевченка, картини «Явлення Христа народу» О. Іванова; карта України.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Перед Гоголем слід благоговіти як перед людиною, наділеною найглибшим розумом і найніжнішою любов’ю до людей.

Т. Шевченко

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Актуалізація суб’єктивного досвіду учнів.

- Назвіть літературні твори на новорічну та різдвяну теми.

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Слово вчителя. Презентація письменника.

Микола Васильович Гоголь народився в Україні. Відтоді доля і творчість письменника були нерозривно пов’язані з рідним краєм, його легендами, думами, казками, мріями. Онук козацького канцеляриста, нащадок полковників і гетьманів, літописець України, закоханий у свою Батьківщину, Гоголь упродовж усього творчого життя зберігав зв’язок з культурним ґрунтом, на якому виріс як особистість і як митець.

2. Робота з портретами М. Гоголя.

Портретів Гоголя, створених за життя письменника, залишилося небагато. Один з них, датований 1841 р., належить пензлю видатного російського живописця Олександра Андрійовича Іванова (1806-1858). Портрет написано в реалістичній манері. Художник досить точно відтворив риси обличчя митця: його трохи замріяні й водночас дуже проникливі очі, легку посмішку, доброзичливість, що відчувалася в усій постаті, у кожному русі. Це земний Гоголь - такий, яким його запам’ятали друзі, сучасники.

Проте Іванову належить ще один портрет письменника - духовний портрет, що відтворює складність його внутрішнього життя. Ідеться про картину «Явлення Христа народу», на якій є зображення і Гоголя, і самого художника.

3. Робота з підручником.

1. Прочитайте «ланцюжком» розділ «Живіть якомога веселіше...» (підручник, С. 99-102).

2. Складіть опорну схему «Вплив української культури на життя і творчість М. Гоголя».

4. Практична робота «Віртуальна екскурсія гоголівськими місцями в Україні».

- Позначте на карті України місця, пов’язані з життєвим і творчим шляхом М. Гоголя.

Великі Сорочинці (Миргородський повіт, Полтавська губернія). Місце народження майбутнього письменника.

Василівка (Яновщина, нині - Гоголеве). Родовий маєток письменника.

Полтава. Отримавши домашню освіту, Гоголь вступив до Полтавського повітового училища, де навчався протягом двох років. Коли майбутній письменник приїхав до Полтави, у місті відкрився театр, директором якого був І. Котляревський. Гоголь любив Полтаву й Полтавщину за особливо зворушливу природу цього краю.

Ніжин (Чернігівщина). У Ніжинській гімназії Гоголь навчався сім років. Тут він уперше вийшов на аматорську сцену в ролі діда, написав п’єсу з українського життя. Ніжин став духовною і творчою колискою письменника, тут формувалися його літературні та громадянські погляди. Не випадково 1881 р. саме в Ніжині відкрили перший у Російській імперії пам’ятник М. Гоголю роботи П. Забіли. Побував Гоголь і в самому Чернігові.

Київ. Тут Гоголь побував у 1827-му, 1835-му й 1848-му роках. Пушкін клопотався про надання йому місця на кафедрі загальної історії в Київському університеті, тож митець був сповнений планів і мрій, збирався писати історію України. Питання про призначення в Київ так і не було вирішене, але Микола Васильович любив це місто, його вулиці, часто бував біля Андріївської церкви та в Києво-Печерській лаврі. Письменник згадував Київ у низці творів, як-от «Вій», «Страшна помста», «Тарас Бульба».

Одеса. Гоголь двічі відвідав Одесу в останні роки життя (1848, 1850 рр.). Тепло Одеси зігріло його, подарувало надію на завершення роботи над другим томом поеми «Мертві душі». У місті досі збереглися будинки, де зупинявся письменник.

5. Мистецьке відлуння.

✵ Шевченко і Гоголь.

Творчість Гоголя (насамперед повість «Тарас Бульба») надихнула на поетичне слово молодого Шевченка. За прикладом Гоголя Великий Кобзар створив у поемі «Гайдамаки» образ Івана Гонти - лицаря, що в ім’я України жертвує навіть своїми дітьми. У вірші «Гоголю» Шевченко звертається до письменника як до брата. У музеї Шевченка в Києві експонується портрет М. Гоголя, який написав Тарас Григорович.

✵ Гоголь у живописі.

Гоголь глибоко розумів живопис і сам мав художні здібності. Почавши малювати під час навчання в Ніжинській гімназії, він займався цим протягом усього життя. Найцікавішими малярськими роботами письменника є «Собор. Башта», акварель «Фасади будинків в селі Василівка», картина олійними фарбами «Сільський пейзаж», малюнок «Німа сцена з «Ревізора»».

✵ Гоголь у музиці.

На сюжети творів Гоголя написано сорок вісім опер. Найвідоміші з них - «Майська ніч», «Ніч перед Різдвом» М. Римського-Корсакова, «Черевички» П. Чайковського, «Тарас Бульба», «Утоплена» М. Лисенка.

6. Слово вчителя. Інформаційна довідка «З історії написання збірки «Вечори на хуторі біля Диканьки»».

У період написання «Вечорів на хуторі біля Диканьки» Гоголь жив у Петербурзі: навчався живопису, працював канцелярським чиновником і викладачем історії, спілкувався з талановитими людьми, мріяв бути «по-справжньому корисним людству». У листах додому Микола Васильович просив матір надсилати якомога більше відомостей про рідну Україну, її звичаї й вірування. Ті матеріали письменник талановито використав у своїй збірці. Добрий, м’який гумор, незвичні для російської словесності герої, змішування лірики, казки, містики, жива народна манера оповіді Рудого Панька, майстерно побудовані діалоги, мотиви народних легенд і переказів - усе це зробило книжку натхненною та цікавою. У «Вечорах на хуторі біля Диканьки» Гоголь постав автором-романтиком, неперевершеним майстром слова, поетом у прозі.

У 1831 р., коли збірку було видано, двадцятидворічний Гоголь став знаменитим. Його книжка не лише викликала захват широкого читацького загалу, а й здобула прихильність поважних літературних критиків.

V. Підсумки.

✵ Дидактична гра «Три речення».

- Уважно ознайомтеся з матеріалами рубрик «Коментар архіваріуса» та «Консультація філолога» (підручник, С. 100, 101). Перекажіть їх трьома простими реченнями і запишіть у зошит. Переможе той, у кого відповідь найбільш стисла та найточніше відтворює зміст прочитаного.

Приклад відповіді

1. Повість «Ніч перед Різдвом» входить до другої частини збірки «Вечори на хуторі біля Диканьки».

2. Гоголь приховав своє прізвище за літературною «маскою» вигаданого видавця - пасічника Рудого Панька, чим визначив особливий народний тон усієї книжки.

3. У повісті письменник відтворив національні традиції святкування Різдва, поєднав побутові й фантастичні елементи.

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 99-102.

2. Опрацюйте запитання й завдання рубрики «Перевірте себе» (підручник, С. 102).

3. Прочитайте уривок з повісті «Ніч перед Різдвом» (підручник, С. 102-107; завдання на випередження).

4. Підготуйте проект «ГОГОЛЬ у кінематографі» або «Подорожуючи гоголівськими місцями» (на вибір).