Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
М. Гоголь «Ніч перед Різдвом». Сюжет і композиція повісті
Пригоди і фантастика
І семестр
Мета: ознайомити зі змістом повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом», поглибити поняття про повість; визначити особливості композиції та сюжету повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом», аналізувати роль пейзажу та засобів художньої виразності у творі;
розвивати навички читання з елементами коментування, аналізу художнього твору, образне мислення, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її; розвивати вміння аналізувати літературний твір;
виховувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до культури українського народу.
Обладнання: підручники, фрагмент «Чорт краде місяць і здіймає заметіль» із мультфільму «Ніч перед Різдвом» (режисери В. Брумберг, З. Брумберг, 1951 р.).
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Як засяють зірки на Святвечір,
Понесися, колядко, простором,
Як веселої вістки предтеча.
Б. Лепкий
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
✵ Біографічна реконструкція.
- Правильно доповніть твердження.
Микола Гоголь з’явився на світ 1 квітня 1809 р. в містечку... що на... Сім’я його вела свій рід від. Перші десять років життя Гоголя минули в батьківському маєтку... серед мальовничих краєвидів у супроводі чудових українських наспівів. Тут майбутній письменник відкрив для себе красу... У період навчання в... він почав збирати твори українського фольклору, поглиблено вивчати...
Перший творчий успіх молодого літератора був пов’язаний з... темою. У Петербурзі він оприлюднив збірку повістей... Збірка зачарувала читачів...
Д о в і д к а
Великі Сорочинці, Полтавщина; козацький старшина; Василівка; рідна мова, народні казки й повір’я; Ніжинська гімназія вищих наук, вітчизняна історія та література; українська; «Вечори на хуторі біля Диканьки»; барвисті картини українського побуту, мальовничі краєвиди, світлий гумор, соковита мова.
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Коментоване читання уривків з повісті «Ніч перед Різдвом» (підручник, С. 102-107).
2. Евристична бесіда за змістом прочитаних уривків.
1. Де й коли відбуваються події повісті?
2. Назвіть головних героїв твору.
3. Як на початку повісті поєднується реальне і фантастичне?
4. Які народні традиції та звичаї відобразилися в уривку, який ви прочитали?
5. Як зображено чорта? Він смішний чи страшний? Знайдіть гумористичні деталі в описі цього персонажа.
6. Хто такий Вакула? У чому виявилися хист і майстерність парубка? Як ставиться до цього героя автор?
7. Чи справедливо Оксану вважали першою красунею на хуторі? Які риси вдачі дівчини розкриває автор у сцені із дзеркалом?
8. Які слова й особливості поведінки увиразнюють щиру любов Вакули до Оксани?
9. Хто така Солоха? Укажіть казкові й життєподібні ознаки цього образу.
10. Кого з козаків і з якою метою причарувала Солоха?
11. Які три лінії переплітаються в сюжеті повісті?
✵ Висновки.
У повісті Гоголя постає дивовижна напівказкова картина світу. Буденне життя в ній набуває казкового забарвлення, а фантастичні істоти - кумедних людських рис. У сюжеті «Ночі перед Різдвом» переплітаються три лінії: перша - лінія чорта, друга - лінія залицяльників Солохи, третя - лінія Вакули й Оксани. А поєднує їх образ чорта.
3. Складання опорної схеми.
4. Мистецьке відлуння.
1. Перегляньте фрагмент «Чорт краде місяць і здіймає заметіль» із мультфільму «Ніч перед Різдвом» (режисери В. Бружберг, 3. Бружберг, 1951 р.).
2. Які сюжетні лінії переплітаються в переглянутому вами уривку?
3. Як музика М. Римського-Корсакова з однойменної опери увиразнює фантастичність подій у мультфільмі?
5. Стилістичний практикум «Картини природи в повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом»».
Пейзажна лірика - одна з найкращих сторінок творчості Гоголя. З народного мистецтва до письменника прийшло усвідомлення нерозривного зв’язку людини та природи, прагнення загальної гармонії, єдності всього сущого. Люди, тварини, рослини, стихії - усі вони, за Гоголем, діти єдиної Матері Природи. Вона у творах митця олюднена - живе, страждає, співає.
1. Перечитайте опис зимової ночі, яким починається повість.
2. Знайдіть у змальованому пейзажі елементи казки.
3. Опрацюйте завдання рубрики «Літературний практикум» (№ 4, підручник, С. 107). Підсумуйте свої відповіді у вигляді таблиці.
Опис зимової ночі в повісті «Ніч перед Різдвом»
Художні засоби |
Приклади з твору |
Епітет |
Зимова ясна ніч; рипучий сніг. |
Порівняння |
Пролетів, як муха; хвіст, такий гострий та довгий, як теперішні мундирні фалди. |
Метафора (уособлення) |
Глянули зірки; місяць велично виплив на небо; місяць зазирав до них крадькома; посунув дим. |
Гіпербола (перебільшення) |
Зате так було тихо, що рипіння морозу під чоботом чути було за півверсти. |
✵ Висновки.
Образ зимової ночі надзвичайно важливий для усвідомлення основної думки твору й характерів його героїв. Це - своєрідна лірична увертюра, у якій звучить ідея любові до України, поваги до традицій народу, наділеного широкою душею і щедрим серцем. Створюючи напрочуд яскравий пейзажний образ різдвяної ночі, Гоголь виступає чудовим майстром словесного живопису.
6. Літературознавчий словник.
Уособлення (або персоніфікація) - перенесення властивостей живих істот на предмети, явища природи, оживлення їх. Часто уособлення застосовують в описах природи, наділяючи її певними людськими рисами.
V. Підсумки.
✵ Заповнення схеми «Елементи різдвяного оповідання в повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом»».
- Заповніть подану схему.
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 102-107.
2. Опрацюйте запитання й завдання рубрики «Літературний практикум» (№ 1, 2, підручник, С. 107).
3. Прочитайте уривки повісті, які вміщено на с. 109-111 підручника (завдання на випередження).