Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
М. Гоголь «Ніч перед Різдвом». Роль фантастики в повісті. Елементи фольклору(традиційні образи: відьма, чорт, місяць та інші; різдвяні символи; елементи казки)
Пригоди і фантастика
І семестр
Мета: ознайомити зі змістом повісті «Ніч перед Різдвом», навести приклади фантастичних елементів, вигадки у творі; виявити національні традиції та звичаї, які відображено в повісті М. Гоголя;
розвивати навички читання з елементами коментування, аналізу художнього твору, розвивати образне мислення, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її; розвивати вміння працювати з цитатами;
виховувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до художньої творчості як засобу пізнання світу й реалізації творчих можливостей людини.
Обладнання: підручники, фрагмент опери М. Римського-Корсакова «Ніч перед Різдвом» (дія перша, картина друга «Оксана з подружками»), репродукція картини І. Рєпіна «Вечорниці».
Тип уроку: комбінований.
«Ніч перед Різдвом» є ціла, повна картина поетичного життя народу, юна, свіжа, запашна й п’янка.
В. Белінський
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
✵ Дидактична вправа «Упізнай героя за цитатою».
1. «...Свіже, жваве, по-дитячому юне личко, з блискучими чорними очима та невимовно привабливою усмішкою, що пропікала душу...» (Оксана).
2. «Вона була ні гарна ні погана з себе. Важко й бути гарною в такі роки. Однак вона вміла так причаровувати до себе найстатечніших козаків...» (Солоха).
3. «Вузенька мордочка, яка безнастанно вертілася на всі боки та нюхала все, що тільки траплялося, закінчувалась, як і в наших свиней, кругленьким п’ятачком; ніжки були такі тоненькі. А зате ззаду був він точнісінько губернський стряпчий в мундирі, бо в нього теліпався хвіст, такий гострий та довгий, як теперішні мундирні фалди» (Чорт).
4. «Він підійшов до неї ближче, кахикнув, усміхнувся, доторкнувся своїми довгими пальцями до її оголеної повної руки і промовив з таким виглядом, у якому виявлялося і лукавство, і самовдоволеність: «А що це у вас, велеліпная Солохо?»» (Дяк).
5. «Ні, немає вже снаги перемогти себе! Час покласти край усьому, пропадай душа, піду втоплюся в ополонці, та й поминай, як звали!» (Вакула).
6. «Старий. ледачий та вайлуватий, а до дяка від хати не так вже й близько: дорога йшла поза селом, повз вітряки, повз кладовище, обминаючи яр» (Чуб).
7. «Сховай мене кудись. мені не хочеться тепер зустрітися з дяком» (Голова).
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Коментоване читання уривків з повісті «Ніч перед Різдвом» (підручник, с. 109-111).
2. Евристична бесіда за змістом прочитаних уривків.
1. Які народні обряди зображено в повісті?
2. Яке побажання висловила Оксана, роздивляючись обновку Одарки?
3. Що пообіцяла Вакулі Оксана за царицині черевички?
4. Хто з прихильників завітав до Солохи в передріздвяний вечір? Чому вечір у молодиці не склався?
5. Як Солоха сховала залицяльників? У чому полягає комізм ситуації, у якій опинилися шановані козаки?
6. Що вирішив Вакула після розмови з Оксаною? Чому попрощався з товаришами?
7. Як Вакула дізнався, де знайти чорта?
8. Чим чорт спокушав Вакулу? Як ковалеві вдалося перехитрити чорта?
9. Куди і з якою метою помандрували Вакула й чорт?
3. Творча робота «Цитатний ланцюжок».
- Доберіть цитати, що ілюструватимуть наявність у повісті «Ніч перед Різдвом» фантастичних елементів.
1. «Аж ось з димаря одної хати клубами посунув дим і пішов хмарою по небу, і разом з димом вилетіла відьма верхи на мітлі».
2. «Відьма... знялася так високо, що тільки чорною цяткою миготіла вгорі. Та де тільки з’являлася та цятка, там зорі одна по одній зникали на небі. Незабаром відьма назбирала їх повний рукав».
3. «По цапиній бороді під мордою, по невеличких ріжках, які стирчали на голові, та що увесь був не більший од сажотруса, можна було догадатися, що то. просто чорт».
4. «Чорт з усієї сили намагався перешкоджати йому; штовхав невидимо під руку, хапав із горна в кузні попіл і обсипав ним картину».
5. «Як тільки чорт сховав у кишеню свою місяць, враз по всьому світі зробилося так темно.»
6. «Ну, Вакуло! - пропищав чорт, так само не злазячи з шиї, ніби боячись, щоб той не втік. - Ти знаєш, що без контракту нічого не робиться».
4. Словникова робота.
Етнографія - розділ історичної науки, що вивчає народи, особливості їхньої культури та побуту.
5. Етнографічне дослідження.
- За текстом повісті «Ніч перед Різдвом» дослідіть побут і особливості культури українців ХІХ ст.
Житло. 1. «- Славно! Славна робота! - сказав преосвященний, розглядаючи двері та вікна. А вікна всі були обведені кругом червоною фарбою; а на дверях всюди були козаки на конях з люльками в зубах». 2. «Навряд чи вдалося б кому стягти його з печі». 3. «Опинилися обоє в просторій печі між горшками». 4. «Вугілля висипала в кадовб».
Меблі. «- У жодної попівни не буде такої скрині. Залізо поклав таке, якого не клав на сотникову таратайку, коли ходив на роботу до Полтави. А як буде розмальована! По всьому полю будуть розкидані червоні й сині квіти. Горітиме, як жар».
Посуд. «Усі миски, з яких диканьківські козаки сьорбали борщ, були розмальовані.» їжа, напої. 1. «Хвалилися паляницями, ковбасами, варениками.» 2. «Ще місячної ночі варенуха та горілка, настояна на шафрані, могли б заманити Чуба».
Одяг, взуття. 1. «У мене сорочка вишита червоним шовком. А які стрічки на голові! Вам довіку не бачити пишнішого галуна!» 2. «Вийняв зі скрині нову шапку. із синім верхом, яку не надівав ще жодного разу, відколи купив її, ще бувши в Полтаві; вийняв також новий барвистий пояс; поклав усе це разом з нагайкою в хустку.» 3. «- У тебе нові черевики. Ой, які ж хороші! І з золотом!»
Традиції колядування. «Ще ні одна юрба парубків не з’являлася під вікнами хат; тільки місяць зазирав до них крадькома, ніби викликаючи дівчат, що прибиралися та чепурилися, хутчій вибігати на рипучий сніг».
Повага до старших. Братання. «Упав йому до ніг і сказав благальним голосом: «Змилуйся, батьку! не гнівайся! Ось тобі й нагайка: бий, скільки душа забажає, віддаюсь сам; у всьому каюсь; бий, та не гнівайся тільки! Ти ж колись братався з покійним батьком, разом хліб-сіль їли й могорич пили»».
6. Мистецьке відлуння.
1. Розгляньте репродукцію картини І. Рєпіна «Вечорниці» (підручник, С. 119).
2. Порівняйте образи картини та образи, створені Гоголем.
3. Прослухайте фрагмент опери М. Римського-Корсакова «Ніч перед Різдвом» (дія перша, картина друга «Оксана з подружками»).
4. Яким настроєм пройнята музика? Чи вдалося композитору передати атмосферу свята?
5. Чи можна слова з повісті «Крик, регіт, балачки приголомшили...» уважати лейтмотивом прослуханого музичного уривка? Поясніть свою думку.
V. Підсумки.
✵ Заповнення таблиці «Елементи фольклору в повісті «Ніч перед Різдвом»».
Елементи фольклору в повісті «Ніч перед Різдвом»
Традиційні фольклорні образи |
Відьма, чорт, місяць |
Елементи казки |
Фантастичні істоти (чорт, Солоха), фантастичні події (чорт краде місяць, відьма збирає зорі, Солоха з чортом залітають через димар, відьма літає на мітлі, угода з нечистою силою). |
Елементи повір’їв |
Різдвяна ніч - остання, коли чорт може залишатися на землі. Угоду з нечистою силою підписують кров'ю. Поклавши хреста, можна тримати чорта під контролем. |
Різдвяні обрядові традиції |
Колядування; катання на санчатах; запрошення кумів на кутю; новий святковий одяг, взуття. |
Традиційний опис зовнішності |
Чорні брови, очі, коси Оксани. |
Пісенність мовлення героїв |
Звертання Вакули «Моє серденько, моя люба Оксано». |
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 109-111.
2. Опрацюйте запитання й завдання рубрики «Літературний практикум» (№ 3, 4, підручник, С. 107).
3. Прочитайте уривки повісті, уміщені на с. 111-117 підручника (завдання на випередження).