Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

М. Гоголь «Ніч перед Різдвом». Реальне й фантастичне в повісті. Подорож Вакули до Петербурга
Пригоди і фантастика
І семестр

Мета: ознайомити зі змістом подорожі Вакули до Петербурга в повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом»; виявити антитезу в зображенні двох світів повісті;

розвивати навички читання з елементами коментування, аналізу художнього твору; розвивати образне мислення, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її; формувати навички порівняльного аналізу окремих аспектів літературного твору;

виховувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до літератури.

Обладнання: підручники, дидактичний матеріал.

Тип уроку: комбінований.

І враз засяяв перед ним Петербург, увесь в огні.

М. ГОГОЛЬ

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Розподільний диктант.

- Розподіліть епізоди повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом» на реалістичні (життєподібні) та фантастичні.

Святкування Різдва; кохання Вакули до Оксани; відьма краде зорі; місяць вилітає через димар і повертається на небо; залицяння Чуба до Солохи; чорт краде місяць; візит коваля до Оксани; поява з мішка Чуба й дяка; чорт з відьмою потрапляють через димар до хати; милування Оксани своєю вродою; обіцянка Вакули подарувати Оксані скриню; коваль малює чорта; різдвяні розваги молоді; Вакула летить до Петербурга на чорті; чорт спокушає коваля грошима.

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Коментоване читання уривків з повісті «Ніч перед Різдвом» (підручник, С. 111-117).

2. Евристична бесіда за змістом прочитаних уривків.

- Чому Вакулі стало страшно на початку польоту до Петербурга?

2. У чому полягає символічність того, що герой прибуває до Петербурга саме на чорті?

3. Якою коваль побачив столицю імперії? Що здивувало його?

4. Як Вакула потрапив до палацу?

5. Що вразило парубка в інтер’єрі палацу, одязі придворних?

6. Кого з історичних осіб зустріли запорожці в Петербурзі?

7. Про що козаки розмовляли з царицею?

8. Які «незручні» запитання козаки поставили Катерині?

9. Яку поведінку і стиль розмови обрали запорожці для спілкування з царицею? Чому?

10. Як Вакулі вдалося отримати від цариці черевички?

11. Як коваль «віддячив» чортові за послугу?

12. Чому Чуб здивувався, побачивши коваля в себе вдома?

13. Як Оксана поставилася до подарунка Вакули? Які зміни відбулися в думках і поведінці дівчини?

14. Чим закінчується повість? Чи заслужили головні герої своє щастя? Поясніть свою думку.

3. Стилістичний практикум «Опис Петербурга в повісті «Ніч перед Різдвом»».

- Які звукові та зорові образи використав Гоголь для опису столиці? Наведіть приклади.

Опис Петербурга в повісті «Ніч перед Різдвом»

Звукові образи

Зорові образи

Стукіт кінських копит, звук коліс відбивалися громом і лунали з чотирьох боків; візники... кричали; сніг свистів під тисячею саней.

Будинки росли і ніби підіймалися з землі на кожному кроці; карети літали; пішоходи тулилися й тиснулись попід домами, що обнизані були плошками; величезні тіні мигтіли по стінах, сягаючи головою до димарів та дахів.

4. Порівняння двох світів у повісті «Ніч перед Різдвом».

- Порівняйте, як у повісті «Ніч перед Різдвом» описано: ніч у Петербурзі та ніч на хуторі; інтер’єри диканьківських хат та палацу Катерини; стосунки між людьми на хуторі та в столиці.

Два світи в повісті «Ніч перед Різдвом»


Світ Диканьки

Світ Петербурга

Пейзаж

Місячна тиха ніч.

Сяйво і грюкіт.

Інтер’єр

А вікна всі були обведені кругом червоною фарбою; а на дверях всюди були козаки на конях з люльками в зубах.

Які прикраси! От кажуть: брешуть казки! Який чорт брешуть! Боже ти мій, що за поруччя, яка робота! Тут самого заліза карбованців на п'ятдесят пішло!

Стосунки між людьми

Купи дівчат з мішками вдерлися до хати Чуба, обступили Оксану. Крик, регіт, балачки приголомшили коваля. Усі наввипередки поспішали розказати красуні щось нове... хвалилися паляницями, ковбасами, варениками, яких встигли вже чимало наколядувати.

Усі генерали, що досі походжали досить бундючно в золотих мундирах, заметушились і з низькими поклонами, здавалося, ловили кожне його слово й навіть щонайменший рух, щоб ту ж мить полетіти виконувати його.

Увійшло безліч дам в атласних вбраннях з довгими хвостами й придворних у гаптованих золотом каптанах. Але гетьман не звернув навіть і уваги.

Він тільки бачив самий блиск і більше нічого.

✵ Висновки.

Ми бачимо Петербург очима Вакули, який немов у пекло прибуває сюди на чорті. Змальовуючи столицю, Гоголь зосереджує увагу на гучних звуках, великій кількості світла, що просто приголомшують коваля. Стукіт копит, гуркіт коліс, свист снігу, крики візників, політ карет і саней, неймовірна метушня... У цьому незвичному світі Вакулі здається, що навіть будинки оживають і дивляться на нього з усіх боків.

Петербург яскравий, сліпучий, неймовірний; це місто, де процвітають мистецтва. Та водночас тут процвітають лицемірство й інтриги. Гоголь зображує столицю холодною і манірною. Тож не випадково саме нечиста сила переносить сюди Вакулу зі світу рідної природи, веселощів і щирості українського хутора.

Отже, у повісті зображено два світи: світлий, життєрадісний світ Диканьки та холодний, нещирий світ Петербурга, куди й потрапити можна хіба що на спині чорта.

V. Підсумки.

✵ Літературна вікторина «Чи уважні ви читачі?».

1. Що відьма збирала в рукав у ніч перед Різдвом? (Зірки).

2. Як відьма й чорт потрапили до хати після прогулянки небом? (Через димар).

3. Хто й навіщо вкрав місяць? (Чорт, аби помститися Вакулі: у суцільній темряві Чуб, батько Оксани, не вийде З хати, тож побачення коваля не відбудеться).

4. За що чорт мстився Вакулі? (Коваль намалював для церкви святого Петра, який виганяє З пекла нечисту силу).

5. Як звали відьму, ким вона доводилася ковалеві? (Солоха, матір’ю).

6. Чому з усіх своїх залицяльників Солоха віддавала перевагу Чубові? (ВІН був заможним удівцем).

7. Який подарунок готував коваль Оксані? (Скриню із залізним окуттям і розписом).

8. Яку умову висунула ковалеві Оксана, погодившись вийти за нього заміж? (Коваль мав добути «черевики, ЩО сама цариця НОСИТЬ»).

9. Кого Солоха ховала в мішках? (Чорт, голова, дяк, Чуб).

10. Хто такий Пузатий Пацюк і чому саме до нього Вакула звернувся по допомогу? (Пузатий Пацюк був КОЛИСЬ запорожцем і, як подейкували на хуторі, знався З нечистою СИЛОЮ).

11. Що Пузатий Пацюк сказав Вакулі? («Тому не потрібно далеко ходити, у кого чорт за плечима»).

12. Які історичні особи з’являються перед козаками й Вакулою в палаці? (Катерина II і КНЯЗЬ ПОТЬОМКІН).

13. Що сказав коваль про черевики цариці? («Я думаю, жоден швець у жодному царстві на світі не зуміє так пошити. Боже ти мій, ЩО б то було, коли б моя жінка та взулася в такі черевики?!»)

14. Як запорожці називали царицю? (Мамою).

15. Які чутки поширилися Диканькою після зникнення Вакули? (Чутки про його смерть).

16. Як сватався коваль? (Поклав перед Чубом новісіньку шапку й пояс, не бачений на селі, уклонився в ноги й сказав: «Змилуйся, батьку, не гнівайся! ОСЬ тобі й нагайка: бий, скільки душа забажає... Віддай, батьку, за мене Оксану»).

17. Як коваль «віддячив» чортові? (Відваживши три удари хворостиною).

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 111-117.

2. Опрацюйте запитання й завдання до прочитаних уривків (№ 3, 4, підручник, С. 117).

3. Доберіть цитати до характеристики образів Солохи й чорта.