Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
М. Гоголь «Ніч перед Різдвом». Система образів повісті. Тема кохання
Пригоди і фантастика
І семестр
Мета: схарактеризувати образи Вакули й Оксани в повісті М. Гоголя, розкрити тему кохання у творі, еволюцію почуттів Вакули й Оксани;
розвивати навички читання з елементами коментування, аналізу художнього твору; розвивати образне мислення, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її; розвивати вміння працювати з цитатами, навички дослідницької роботи;
виховувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до літератури.
Обладнання: підручники, фрагмент «Монолог Оксани біля дзеркала» із кінофільму «Вечори на хуторі біля Диканьки» (режисер О. Роу, 1961 р.), аудіозапис уривка з арії Вакули (опера М. Римського-Корсакова «Ніч перед Різдвом»).
Тип уроку: комбінований.
Будь-яка перешкода любові тільки посилює її.
В. Шекспір
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
✵ Робота над сюжетом повісті «Ніч перед Різдвом».
- Розташуйте основні події повісті в хронологічному порядку та перекажіть їх.
1. Сцена милування Оксани своєю вродою. 2. Сватання Вакули. 3. Вуличні веселощі. 4. Прогулянка відьми й чорта небом. 5. Візит коваля до Оксани. 6. Візит Вакули до Пузатого Пацюка. 7. Подруги відвідують Оксану, обіцянка Вакули коханій. 8. Коваль у Петербурзі. 9. Чорт гостює в Солохи. 10. Боротьба Вакули з чортом. 11. Зустріч Солохи із залицяльниками.
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Робота над опорною схемою «Прийоми зображення героя в епічному творі».
- Проілюструйте зазначені в схемі прийоми відповідними цитатами з повісті «Ніч перед Різдвом».
2. Завдання на встановлення відповідності.
- Установіть відповідність між характеристиками Вакули й цитатами, які їх ілюструють.
А працелюбність, майстерність |
1 «Що ж, коли черевики такі на ногах і в них, можна гадати, ваше благородіє, ходите і на лід ковзатися, які ж мають бути самі ніжки? Думаю, що принаймні з чистого цукру». |
Б художній хист |
2 «А я за журбою не бачу світу; а я її так люблю, як ні один чоловік на світі не любив і ніколи не любитиме». |
В релігійність |
3 «Вакула розв’язав хустку й поклав перед ним [перед Чубом] новісіньку шапку й пояс, якого ще не бачено було на селі, а сам упав йому до ніг і сказав благальним голосом: «Змилуйся, батьку, не гнівайся! Ось тобі й нагайка: бий, скільки душа забажає, віддаюсь сам; у всьому каюсь; бий, та не гнівайся тільки!..»» |
Г сором’язливість, нерішучість |
4 «Я згодний! - сказав коваль. - У вас, я чув, розписуються кров’ю; стривай же, я дістану з кишені цвяха! - Тут він заклав назад руку - та хап чорта за хвіст». |
Ґ здатність любити |
5 «А як буде розмальована [скриня]! Хоч усю околицю виходи своїми біленькими ніжками, не знайдеш такої!» «На стіні збоку, як увійдеш у церкву, намалював Вакула чорта в пеклі, такого гидкого, що всі плювали, коли проходили повз нього». |
Д кмітливість |
6 «Скрикнула й суворо зупинилася перед ним. Коваль і руки опустив». «- Їй усе іграшки; а я стою перед нею, як дурень, і очей не зводжу з неї. І все б стояв перед нею, і повік би не зводив з неї очей!» |
Е почуття прекрасного |
7 «Що за сходи! - шепотів сам до себе коваль, - шкода ногами топтати. Які прикраси! От кажуть: брешуть казки! який чорт брешуть! Боже ти мій, що за поруччя! яка робота!» |
Є почуття гумору |
8 «Коваль був богобоязлива людина й малював часто образи святих». «Усе добро, яке знайдеться в моїй скрині, на церкву! Прощавайте!» |
Ж повага до старших |
9 «Коли б ти знала, скільки попрацював я коло неї: дві ночі не виходив з кузні; зате в жодної попівни не буде такої скрині». |
3. Дослідницька робота.
- Дослідіть, як розвиваються почуття Вакули та змінюється ставлення до нього Оксани. Наведіть відповідні цитати.
4. Мистецьке відлуння.
1. Перегляньте фрагмент «Монолог Оксани біля дзеркала» із кінофільму «Вечори на хуторі біля Диканьки» (режисер О. Роу, 1961 р.). Порівняйте екранізацію з відповідним уривком повісті.
2. Чи вдалося режисеру відтворити атмосферу повісті Гоголя?
3. Чи вдало акторка передала характер Оксани?
4. Прослухайте уривок з арії Вакули (опера М. Рижського-Еорсакова «НІЧ перед Різдвом»). Як музика передає душевний біль закоханого коваля та його віру в силу любові?
5. Цитатний ланцюжок.
- З поданих цитат випишіть слова, які є ключовими в характеристиці Оксани.
1. «Оксана знала й чула все, що про неї говорили, і була вередлива, ЯК красуня».
2. «- Еге ж, парубки, чи ж вам до пари я? Ви погляньте на мене, - вела далі гарненька кокетка, - як я плавно виступаю; у мене сорочка вишита червоним шовком. А які стрічки на голові!»
3. «Важко сказати, що виявляло смагляве личко чарівної дівчини: і суворість у ньому було видно; і крізь суворість якесь глузування зі збентеженого коваля».
4. «Поглянула на шию, на нову сорочку, вишиту шовком, і тонке почуття самовдоволення з’явилося на устах, на свіжих щічках».
5. «Тут вона піднесла дзеркало й знову почала перед ним чепуритися».
6. «Оксана, здавалось, була цілком задоволена І рада, щебетала то з тією, то з тією і реготала, не вгаваючи».
7. «- Е, Одарко! - сказала весела красуня, обернувшись до однієї із дівчат, - у тебе нові черевики. Ой, які ж хороші!»
8. «- А так! - провадила далі горда красуня, - будьте ви всі за свідків, якщо коваль Вакула принесе ті самі черевики, які носить цариця, то, от вам моє слово, що вийду зараз-таки за нього заміж».
V. Підсумки.
✵ Розподільний диктант.
- Розподіліть риси вдачі Вакули й Оксани.
Майстерність, легковажність, працелюбність, вірність у коханні, самовдоволеність, цілеспрямованість, кокетливість, хвалькуватість, сміливість, хитрість, примхливість, ніжність, самозакоханість, побожність, зверхність, сором’язливість, кмітливість, веселість.
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацюйте запитання й завдання до прочитаного твору (№ 1-3, підручник, С. 117).
2. Доберіть цитати до характеристики образів Оксани й Вакули.