Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Антон Павлович Чехов (1860-1904): життєвий та творчий шлях
Людські стосунки
ІI семестр

Мета: ознайомити з основними віхами життя та творчості А. П. Чехова; виявити та проаналізувати зв'язки митця з Україною; розвивати навички роботи з репродукціями портретів письменника;

розвивати асоціативне й образне мислення, сприяти формуванню гуманістичних ідеалів; розвивати вміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її;

виховувати почуття гідності та поваги до особистості; прищеплювати інтерес до літератури та живопису.

Обладнання: підручники, репродукції портретів А. Чехова роботи М. Чехова, І. Левітана, О. Браза, В. Сєрова.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Моя мета - правдиво намалювати життя й показати, наскільки це життя віддаляється від норми.

А. Чехов

Хід і структура уроку

1. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Літературна розминка.

1. Опрацюйте запитання й завдання рубрики «Літературна розминка» (підручник, С. 124).

2. Назвіть літературні твори, читання яких викликало у вас добрий сміх.

ІV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Слово вчителя. Презентація письменника.

У 80-х роках ХІХ ст. читачі російських гумористичних журналів «Осколки», «Будильник», «Зритель», «Стрекоза» та інших часто натрапляли на твори, підписані псевдонімами Людина без селезінки, Рувер, Улісс, Антонсон, Балдастов, Лікар без пацієнтів, Кропива, Антоша Чехонте. За всіма цими підписами стояла одна людина - Антон Павлович Чехов.

2. Робота з підручником.

1. Прочитайте «ланцюжком» розділ підручника «Смішні та прикрі «дрібниці життя»» (С. 124-127).

3. Цитатна доріжка.

- За поданими цитатами складіть повідомлення про життя і творчість А. Чехова.

Дитячі роки

«Шістдесят тисяч жителів займаються тільки тим, що їдять, п’ють, народжуються, а інших інтересів ніяких...» (А. Чехов про місто Таганрог). «У дитинстві в мене не було дитинства» (А. Чехов).

«Антонові Павловичу доводилося зі смутком і зі сльозами відмовлятися від усього того, що властиво і навіть конче необхідно дитячому віку, і проводити час у крамниці, що була йому ненависна. У ній він сяк-так учив і недоучував уроки, у ній перебував зимові морози. у ній же тужливо, наче в’язень у чотирьох стінах, мусив збавляти золоті дні гімназійних канікул.» (О. Чехов, брат письменника).

Навчання в Таганрозькій гімназії

«Якось відбулося... непорозуміння з учителем словесності Мальцевим, і весь клас вирішив не подавати йому чергового твору. Один з учнів порушив домовленість і твір таки віддав. Обурений однокласник ударив його по обличчю, а Чехов, що був свідком цієї сцени, вигукнув: «Це нерозумно, це дико!» Він був ворогом будь-якого насильства, грубості, жорстокості, і така розправа не могла лишити його байдужим, адже людська гідність була для Чехова найвищою цінністю» (Зі спогадів однокласника Чехова).

Навчання в МОСКОВСЬКОМУ університеті

«За час навчання зумів написати сотні оповідань під псевдонімом Антоша Чехонте» (Зі спогадів А. Чехова).

Лікарська практика

«Поза сумнівом, вивчення медичних наук суттєво вплинуло на мою літературну діяльність; вони значно розширили обрії моїх спостережень, збагатили мене знаннями, справжню ціну яких для мене як для письменника може зрозуміти лише той, хто сам лікар; завдяки близькості до медицини мені вдалося уникнути багатьох помилок» (А. Чехов).

Творчість

«Напишіть оповідання про те, як юнак, син кріпосного, колишній крамар, гімназист і студент, вихований на чиношануванні, цілуванні попівських рук, поклонінні чужим думкам, що дякував за кожний шматок хліба. що ходив по уроках без калош, що бився, що мучив тварин, що любив обідати в багатих родичів, що лицемірив і перед Богом, і перед людьми без жодної потреби, тільки через усвідомлення своєї незначущості, - напишіть, як цей юнак вичавлює із себе по краплях раба і як він, прокинувшись одного чудового ранку, відчуває, що в його жилах тече вже не рабська кров, а справжня людська» (З листа А. Чехова літератору-початківцю).

Зв’язки З Україною

«Україна дорога і близька моєму серцю. Я люблю її культуру, музику й чудову пісню, наповнену чарівною мелодією. Я люблю український народ, який дав світові такого титана, як Тарас Шевченко. Російський і український народи завжди були, є і будуть найкращими друзями» (З листа А. Чехова А. Кримському).

4. Робота над репродукціями портретів А. Чехова.

1. Опрацюйте матеріали рубрики «У світі мистецтва» («Портрети А. Чехова», підручник, С. 164-165).

2. На якому з уміщених у рубриці портретів художнику найпереконливіше вдалося відобразити внутрішній світ, спостережливість, самодисципліну, мудрість і доброту письменника?

Обґрунтуйте свою думку.

V. Підсумки.

✵ Вправа «Мікрофон».

- Продовжіть речення:

Сьогодні Я дізнався (дізналася)...

Я зрозумів (зрозуміла), ЩО...

Було цікаво...

Мене здивувало...

Урок дав мені для життя...

Мені захотілося...

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 124-127.

2. Опрацюйте запитання рубрики «Перевірте себе» (підручник, С. 127).