Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Джек Лондон (1876-1916). «Жага до життя». Сильний людський характер в екстремальній ситуації. Особливості сюжету та ідеї оповідання
Людські стосунки
ІI семестр

Мета: ознайомити з короткими відомостями про життя і творчість Джека Лондона, про історію написання «північних» оповідань, розкрити особливості сюжету та ідеї оповідання;

розвивати навички читання, переказу художнього тексту, роботи з цитатами, асоціативне й образне мислення;

розвивати вміння висловлювати свою думку й обґрунтовувати її;

прищеплювати інтерес до читання, сприяти формуванню активної життєвої позиції.

Обладнання: підручники, портрет Джека Лондона, дидактичний матеріал.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Наскільки людина перемагає страх, настільки вона людина.

Т. Карлейль

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Складання асоціативного куща.

- Складіть асоціативний кущ «Оповідання», дібравши необхідні слова з довідки.

Д о в і д к а

Прозовий твір; «Хамелеон»; великий за обсягом віршований твір; описано події за малий проміжок часу; зображення одного епізоду з життя героя; Очумєлов; художня деталь; гумор; головні герої - боги, герої; Геркулес; Хрюкін; фантастичні істоти; «Товстий і тонкий»; невелика кількість персонажів; іронія; І. Крилов; обов’язковий повчальний висновок наприкінці твору; невеликий за обсягом прозовий твір; «Острів скарбів»; А. Чехов; Ч. Діккенс.

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Презентація письменника. «Біографічний ланцюжок».

У десять років Джон Ґріффіт Чейні (справжнє ім’я письменника) працював на консервній фабриці, робочий день на якій тривав вісімнадцять-двадцять годин.

У п’ятнадцять років Джон позичив у няні триста доларів і купив шлюп, на якому заробляв ремеслом «устричного пірата». Завдяки сміливості й неабиякій фізичній силі хлопець став «королем піратів».

Згодом Джон несподівано перейшов на бік закону - вступив до рибальського патруля.

У 1893 р. майбутній письменник найнявся на шхуну, що відпливала в Берингове море на лови морських котиків.

Навесні 1894 р. Джон Ґріффіт Чейні приєднався до «армії Шеллі» (натовпу безробітних, що прямував з Каліфорнії до Вашинґтона «вимагати після п’яти тижнів підготовки правди») і став «професійним волоцюгою».

У 1896 р. Джон вступив до школи й незабаром склав іспити до Каліфорнійського університету.

Джон узяв за правило писати тисячу слів на день (приблизно п’ять машинописних аркушів), якого дотримувався все життя.

Скрута примусила майбутнього письменника покинути навчання й вирушити до Клондайку по золото. На Алясці він прожив рік і замість золота привіз звідти цингу та блокноти із враженнями.

У роки російсько-японської війни Джек Лондон був військовим кореспондентом. Уряд Японії не пускав журналістів на фронт, тож письменник вирішив шукати вихід самотужки. Шість днів і ночей він плив на джонці (легке вітрильне судно), потерпаючи від шторму і крижаного вітру. Коли письменник дістався до місця воєнних дій, у нього були відморожені вуха й пальці ніг.

Уже на фронті Джека Лондона заарештувала японська контррозвідка. Звільнений за протестом президента Рузвельта, він привіз до Америки перші фотографії з російсько-японської війни.

У 1906 р. Джек Лондон розпочав будівництво яхти «Снарк», на якій планував вирушити в навколосвітню подорож тривалістю сім років. У 1907 р. після численних затримок він таки відплив із Сан-Франциско в супроводі дружини й невеликого екіпажу, обмеживши свій маршрут півднем Тихого океану.

За шістнадцять років літературної діяльності Джек Лондон написав п’ятдесят книжок.

2. Робота з підручником.

1. Прочитайте розділ «Настільки людина мала й наскільки ж вона велика!» (підручник, С. 133-135).

2. Складіть асоціативний кущ «Яким я уявляю Джека Лондона».

Приклад асоціативного куща

3. Сторінка ерудита. Інформаційна довідка «Золота лихоманка».

Золотою лихоманкою називають неорганізований масовий видобуток золота на нових родовищах, що характеризується стихійним напливом золотошукачів.

У 1896 р. в басейні річки Клондайк було знайдено золото. Тільки-но ця новина поширилася країною та за її межами, туди вирушило близько трьохсот тисяч осіб. Так на півночі Америки почалася золота лихоманка. Загалом золота було знайдено на суму в декілька мільярдів нинішніх доларів, що призвело до стрімкого збагачення поодиноких шукачів. Тимчасом як більшість прибулих повернулася додому з порожніми руками.

4. Словникова робота.

Любов - зокрема: внутрішній, духовний потяг до чогось.

Жага - надзвичайно сильне бажання, пристрасне прагнення.

5. Хвилина лінгвістичного аналізу.

1. Розкрийте зміст заголовка та епіграфа оповідання Джека Лондона.

2. В українському перекладі є два варіанти назви оповідання Джека Лондона: «Жага до життя» і «Любов до життя». Який з варіантів видається вам найбільш вдалим? Чому?

6. Коментоване читання оповідання «Жага до життя».

7. Евристична бесіда за змістом прочитаного оповідання.

1. Як ви гадаєте, чому головний герой оповідання «Жага до життя» не має імені?

2. Чому можна стверджувати, що персонажі оповідання золотошукачі й повертаються з промислу додому?

3. У чому полягала небезпечність становища золотошукача, який ушкодив ногу?

4. Як ви оцінюєте вчинок Біла? Чому, на вашу думку, Біл не озирнувся на оклик товариша?

5. Як головний герой оповідання намагався вгамувати голод? Перекажіть епізоди, у яких ідеться про його спроби впіймати рибу. Які риси характеру золотошукача розкрито в цих епізодах?

6. Що допомогло героєві уникнути загибелі під час зустрічі з ведмедем?

7. Які риси характеру золотошукача виявилися у двобої з вовком? Яка думка не давала героєві змиритися з можливістю поразки?

8. Як змінювалося ставлення героя до золота?

9. Що золотошукач відчув, побачивши кістки свого супутника?

10. Яким побачили золотошукача матроси? Чи відповідає фізичний стан героя його душевному стану?

11. Що непокоїло золотошукача на кораблі? Чому він підозріло ставився до своїх рятівників?

12. Визначте ідею оповідання «Жага до життя». Що допомогло головному героєві вижити?

13. Які проблеми порушено у творі Джека Лондона?

14. Які епізоди оповідання схвилювали вас найбільше? Чому?

8. Робота над сюжетом оповідання «Жага до життя».

- Визначте елементи сюжету прочитаного оповідання Джека Лондона.

Сюжет оповідання «Жага до життя»

Елементи сюжету

Описані події

Експозиція

Опис Півночі та золотошукачів

Зав'язка

Біл кидає свого хворого товариша

Розвиток дії

Герой бореться за життя з холодом, голодом, утомою

Кульмінація

Сутичка з хижаком

Розв'язка

Порятунок героя

V. Підсумки.

✵ Філологічний коментар.

- Прокоментуйте висловлювання Джека Лондона. Які з них можна співвіднести з фактами життя письменника і змістом його оповідання «Жага до життя»?

1. «З особливою люттю і жорстокістю північна глушина ламає завзятість людини, тому що людина - найбунтівливіша істота у світі, тому що людина завжди повстає проти її волі, згідно з якою будь-який рух зрештою мусить припинитися».

2. «Життя сягає своїх вершин у ті хвилини, коли всі його сили кинуто на здійснення поставлених перед ним цілей».

3. «Честь, як математика, має свої логічні, з’ясовні закони».

4. «Не можна уподібнюватися бездумному флюгеру, що повертається за найменшого вітерцю».

5. «Краще нехай я буду попелом і пилом! Нехай краще вичерпається моє полум’я в сліпучому спалаху, ніж цвіль задушить його!»

6. «Факт, для того щоб бути правдивим, повинен копіювати Вимисел».

7. «Речі бувають живі й неживі. Живих речей треба стерегтися. Ті, що неживі, завжди залишаються на місці, а живі рухаються, і ніколи не можна знати наперед, що вони можуть зробити».

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 133-144.

2. Опрацюйте запитання й завдання рубрики «Літературний практикум» (№ 1, 3, 5, підручник, С. 138).

3. З тексту оповідання «Жага до життя» випишіть цитати для характеристики головного героя.