Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
Урок розвитку зв'язного мовлення. Твір-роздум «Чи має значення золото в боротьбі за виживання?» за оповіданням Джека Лондона «Жага до життя»
Людські стосунки
ІI семестр
Мета: формувати вміння написання твору-роздуму за літературним твором; формувати навички роботи з текстом-роздумом;
розвивати логічне мислення, творчі здібності; лаконічність, точність, образність мовлення;
виховувати потребу в читанні художньої літератури, любов до рідної мови, прищеплювати гуманістичні ідеали; виховувати почуття милосердя, доброти, поваги до людини.
Обладнання: підручники, тлумачні, орфографічні словники.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
Своєю волею він уже не боровся. Це просто життя в ньому не хотіло вмерти і гнало його вперед.
Джек Лондон
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Обговорення теми твору. Складання плану.
Приклад плану
I. Вступ. Що знайшов Джек Лондон у Клондайку.
II. Основна частина. Справжня ціна золота.
1. Ризик золотошукачів заради збагачення.
2. Проблема вибору між золотом і товаришем, золотом і життям.
3. Безсилля золота перед болем, самотністю, голодом, холодом, хижаками та виснаженням.
4. Доля Біла: загинути під тягарем здобутого.
5. Доля головного героя: викинути зайве, щоб вижити.
III. Висновки. Цінність життя в самому житті.
2. Збір фактичного матеріалу для написання твору. Робота з текстом.
- Перегляньте ключові епізоди оповідання «Жага до життя», визначте, що з прочитаного використаєте під час написання твору як докази.
1. Біл залишає травмованого товариша напризволяще.
2. Низка невдалих спроб угамувати голод і вижити в суворій пустці.
3. Поступове викидання заважкого золота з торбинки.
4. Зустріч героя з ведмедем.
5. Головний персонаж знаходить кістки Біла та вирішує не забирати чужого золота.
6. Протистояння з хворим вовком.
7. Уперте продовження важкого шляху.
8. Порятунок, поведінка на китобійному судні й поступове повернення до нормального життя.
3. Робота над структурою твору.
- Визначте, яким пунктам плану відповідають обрані епізоди.
4. Добір цитат.
- Прочитайте цитати з оповідання «Жага до життя». Якими з них ви скористаєтеся під час написання твору?
1. Це був благальний крик дужої людини, що потрапила в біду, але Біл не обернувся. 2. Ані деревця, ані кущика, ані травинки — нічого, крім безкрайньої страшної пустки. 3. Два дні в нього не було й ріски в роті, і вже хтозна-відколи він не наїдався досхочу. 4. Він не знав, де північ, і забув, якою дорогою прийшов сюди минулого вечора. Але він не заблукав. Він був певний цього. 5. Спершу він плакав тихенько, далі вголос, і його ридання розлягалися над байдужою пустелею довкола. 6. Він знову поділив золото, цього разу висипав половину просто на землю. Трохи згодом він викинув і решту, залишивши при собі укривало, бляшане відерце й рушницю. 7. Він теж загарчав, дико, люто, вкладаючи в це гарчання весь свій страх, як невіддільний від життя, переплетений з найглибшими його коріннями. 8. Навколо буяло життя, але життя повне сил і здоров’я, і він розумів: хворий вовк іде слідом за хворою людиною, мавши надію, що та вмре раніше. 9. Що ж, нехай Біл покинув його, але він не візьме золота, не смоктатиме Білових кісток. 10. То була й справді жива істота, в якій важко було впізнати людину. (...) Вона звивалася марно, майже не посуваючись уперед, але була вперта (...). 11. Чоловік був при своєму розумі. Просто він уживав запобіжних заходів на випадок голоднечі, та й годі.
5. Словникова робота.
Доберіть слова та словосполучення, які характеризують образи персонажів оповідання в боротьбі за виживання.
БІЛ: боягузливий, байдужий, легкодухий, слабкий, зрадник, егоїст, жадібний, «звіряча» сутність, любов до золота, слабкість духу.
Головний герой: сміливий, хоробрий, мужній, вольовий, розважливий, стійкий, терплячий, наполегливий, зміг домогтися поставленої мети, не відступав перед труднощами, людська сутність, сила духу, жага до життя.
V. Підсумки.
1. Усне обговорення можливих варіантів твору.
2. Ознайомлення з критеріями оцінювання творів.
3. Написання твору.
VI. Домашнє завдання.
- Завершіть роботу над твором.