Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
Володимир Галактіонович Короленко (1853-1921). «Сліпий музикант». Актуальність проблематики твору в контексті сучасної культури: пошук свого місця в сучасному світі
Людські стосунки
ІI семестр
Мета: ознайомити з відомостями про життя і творчість В. Короленка, з історією написання повісті «Сліпий музикант»;
розвивати асоціативне й образне мислення, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її; розвивати навички читання й переказу художнього тексту, роботи з цитатами, уміння аналізувати твори живопису; розвивати навички роботи в групі (парі);
прищеплювати інтерес до читання, сприяти формуванню активної життєвої позиції, стійкості в життєвих випробуваннях.
Обладнання: підручники, репродукції портретів В. Короленка роботи І. Пархоменка, М. Ярошенка, І. Рєпіна, репродукції картин «Приїзд інститутки до сліпого батька», «Сліпий музикант» В. Перова, «Сніданок сліпого» П. Пікассо, «Сліпа дівчина» Дж. Еверетта Мілле, «Елегія (сліпий музикант)» М. Нестерова, етюду О. Кіпренського «Сліпий музикант».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Письменник має бути передусім людиною.
В. Короленко
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
✵ Літературно-мистецька розминка.
1. Розгляньте репродукції картин «Приїзд інститутки до сліпого батька», «Сліпий музикант» В. Перова, «Сніданок сліпого» П. Пікассо, «Сліпа дівчина» Дж. Еверетта Мілле, етюду О. Кіпренського «Сліпий музикант».
2. Опрацюйте запитання й завдання рубрики «Літературна розминка» (підручник, С. 145146).
3. Кого з відомих людей, які здобули визнання, незважаючи на те, що були незрячими, ви можете назвати? (давньогрецький поет Гомер, англійський письменник Джон Мільтон, український кобзар Остап Вересай, російський математик Микола Лобачевський, аргентинський письменник Хорхе Луїс Борхес, італійський оперний співак Андреа Бочеллі, американський музикант Стіві Вандер, російська співачка Діана Гурцкая).
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Слово вчителя. Презентація письменника.
Володимир Галактіонович Короленко - письменник, журналіст, публіцист - заслужив визнання своєю правозахисною діяльністю, яку провадив і за царського режиму, і в період Громадянської війни та радянської влади. Дитинство та юність письменника минули в Україні, але він уважав себе сином трьох народів: українського, польського й російського, мовою якого творив. Мати й бабуся Короленка були полячками, а батько походив з роду миргородського козацького полковника Івана Короля.
З юності Короленко брав активну участь у громадському й політичному житті, за що заплатив майже шістьма роками поневірянь у тюрмах і на засланні. У 1885 р. Володимир Галактіонович оселився в Нижньому Новгороді, де написав свої найзнаменитіші твори: «У поганому товаристві», «Сліпий музикант», «Ліс шумить», «Без язика» та інші.
За спогадами сучасників, Короленко був бездоганно чесною людиною із загостреним почуттям справедливості. Він невтомно боровся проти дискримінації за національною ознакою, страти, військової повинності. Чимало сил і матеріальних засобів письменник віддав справі допомоги голодним. Російський письменник Іван Бунін назвав Короленка «живою совістю російського народу».
Світло своєї душі Короленко щедро дарував людям. «Все ж таки... все ж таки попереду - вогні!» - говорив письменник, адже був переконаний у тому, що «Людина створена для щастя, як птах для польоту».
2. Робота з підручником.
1. Опрацюйте матеріали розділу «Як перемогти лиху долю» (підручник, С. 145-148).
2. Спираючись на отриману інформацію, складіть асоціативний кущ «Життєві орієнтири
В. Короленка».
Приклад асоціативного куща
3. Робота з портретами письменника.
Короленко не любив фотографуватися й позувати художникам, посилаючись на брак часу. Однак нині відомі три його портрети, виконані Іваном Пархоменком, Миколою Ярошенком, Іллею Рєпіним. (На жаль, оригінал роботи Ярошенка, що зберігався в музеї письменника, знищили нацисти в 1943 р. під час окупації Полтави). Кожен художник побачив Володимира Галактіоновича по-своєму. Однак на думку тих, хто особисто знав Короленка, найбільш правдиво передати характер письменника вдалося Рєпіну. Його портрет відображає «шалену увагу». І увиразнює це поза митця, який сидить нахилившись уперед: він не просто слухає, він ніби ковтає слова співрозмовника, зливаючись із ним душею.
- А яким побачили Короленка ви? Який з портретів, на вашу думку, найпереконливіше відображає духовний світ письменника? Чому ви так уважаєте?
4. Слово вчителя. Інформаційна довідка «Історія написання повісті «Сліпий музикант»».
У 1885 р. Короленко повернувся із заслання й оселився в Нижньому Новгороді. Там колишній чоботар (так зазначалося в поліційних документах) почав займатися журналістикою. Невдовзі його праця оцінюється за максимальною ставкою: «по чотири копійки за рядок». А після того, як у лютому 1886 р. столичні «Русские ведомости» на першій шпальті (!) друкують початок ще не завершеної повісті «Сліпий музикант», до Короленка приходить справжнє визнання.
Письменник визначив жанр свого твору як етюд. Він писав: «У цьому етюді я мав на меті простежити душевну драму сліпого». Короленко присвятив повість «Сліпий музикант» дослідженню людської душі, показав, як головний герой Петро Попельський шукає сенс життя, тож можна назвати її і етюдом, тобто «вивченням».
Над цим твором письменник працював довго, кілька разів уносив зміни в початковий варіант. Він мусив знайти слова, які б найдостовірніше передавали емоції й переживання героїв, щоб читач якомога яскравіше зміг уявити й відчути зображене.
5. Літературознавчий словник.
Етюд (франц. вивчення) - невеликий за обсягом літературний твір настроєвого характеру, який передає відчуття і враження від побаченого. Етюду властива свідома незавершеність, що спонукає читача до роздумів.
6. Коментоване читання першого розділу повісті «Сліпий музикант».
7. Евристична бесіда за змістом прочитаного розділу повісті.
1. Яка трагедія спіткала родину Попельських?
2. Чому Короленко так детально зображує сльози матері, її душевний стан, коли вона зрозуміла, що син народився незрячим?
3. Якою була родина Попельських?
4. Які епізоди свідчать про велику любов матері до сина?
5. Хто відіграв основну роль у формуванні характеру Петруся?
6. Чим Максим Яценко вирізнявся з-поміж оточення?
7. Чому мати вважала, що Петрусь ніколи не буде щасливим?
8. Про що розмірковував дядько Максим, спостерігаючи, як розвивається Петрусь?
9. Який метод виховання небожа обрав Максим Яценко? Чи вважаєте ви правильним його вибір?
✵ Висновки.
Народження незрячої дитини - це горе, біль матері й усієї родини. Згодом це стає трагедією самої людини, позбавленої зору: як складеться її життя в жорстокому, байдужому навіть до здорових людей світі?.. Однак багато залежить від тих, хто буде поряд зі сліпим, від їхнього вміння співчувати й допомагати.
Величезну роль у формуванні характеру Петруся відіграє Максим Яценко. Дядько щиро переймається долею хлопчика, адже й сам має інвалідність. Найбільше Максима тривожить те, що племінник буде позбавлений волі, а отже, нічого не досягне в житті. «Цей малий буде ще набагато нещаснішим за мене. Краще б йому не народжуватися...» - з гіркотою думає Максим. Петрусь ніколи не побачить своїх рідних, навколишній світ, усе його життя мине в суцільній темряві...
Однак згодом Максим розуміє: відсутність зору - не вирок, хлопчик повинен знайти свою справу, навчитися міцно стояти на ногах, гідно долати життєвий шлях. На перший погляд здається, ніби Максим виявляє жорстокість, але це не так. Він переконаний, що людей з фізичними вадами не варто жаліти, вони повинні навчитися самотужки протистояти труднощам, потрібно лише допомогти їм знайти своє місце в житті. Отже, Максим хоче бачити племінника щасливою, повноцінною людиною і знає, як йому допомогти.
V. Підсумки.
✵ Робота в парах.
Як ви розумієте наведені висловлювання В. Короленка?
1. «Людина створена для щастя, як птах для польоту».
2. «Людина створена для щастя, однак щастя не завжди створене для неї».
3. «Вірш - це та сама музика, тільки з’єднана зі словом, і для нього потрібен теж природний слух, чуття гармонії і ритму».
4. «Життя здається мені виявом загального великого закону, основні ознаки якого - добро і щастя».
5. «Робота критичної думки - визначення й точні висновки».
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 145-148.
2. Опрацюйте запитання й завдання рубрики «Перевірте себе» (підручник, С. 148-149).
3. Прочитайте другий і третій розділи повісті «Сліпий музикант» (завдання на випередження).