Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
В. Короленко «Сліпий музикант». Петро Попельський: пошук власного місця у світі. Петро та Евеліна
Людські стосунки
ІI семестр
Мета: характеризувати персонажів повісті через їхнє ставлення до світу, природи, людей, мистецтва; пояснити вчинки Петра Попельського, мотиви його поведінки; розкрити внутрішні поривання, мрії і прагнення головного героя та Евеліни;
розвивати асоціативне й образне мислення, уміння висловлювати власну думку та обґрунтовувати її; розвивати навички коментованого читання, переказу художнього тексту, усного словесного малювання, роботи з цитатами;
прищеплювати інтерес до читання, української історії та мистецтва; сприяти формуванню активної життєвої позиції.
Обладнання: підручники; фрагмент «Петро подорожує зі сліпими жебраками» з кінофільму «Сліпий музикант» (режисер Т. Лукашевич, 1960 р.).
Тип уроку: комбінований.
Ти знаєш, що ти - людина.
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя - єдина,
Мука твоя - єдина,
Очі твої - одні.
В. Симоненко
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
✵ Усне малювання.
- Використовуючи опорну таблицю, змалюйте Україну такою, якою відчував її Петро Попельський.
Образ України в повісті В. Короленка «Сліпий музикант»
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Коментоване читання п’ятого та шостого розділів повісті «Сліпий музикант».
2. Евристична бесіда за змістом прочитаних розділів.
1. Чому Максим Яценко вирішив розширити життєвий простір Петруся? Чому це припало на початок юності героя?
2. Як відчував себе Петро в колі молоді, яку Яценко двічі запрошував гостювати до Попельських?
3. Як вплинуло на юнака кохання Евеліни? Які нові мотиви й почуття з’явилися в його музиці після розмови з дівчиною?
4. Чим не схожі незрячі дзвонарі Роман та Єгорій?
5. Чому зустріч із незрячим дзвонарем загострила душевні страждання Петра Попельського? Що він відчував?
6. Чому Максим Яценко вирішив, що його вихованець переживає душевну кризу?
7. Поясніть слова Максима, адресовані Петру: «Якби ти міг зрозуміти, що на світі Є горе в сто разів більше твого, таке горе, у порівнянні з яким твоє життя, забезпечене й оточене участю, може бути назване блаженством». Що, на вашу думку, є справжньою сліпотою?
8. Навіщо Петро вирушає в мандри з незрячими жебраками?
9. Яким герой повертається з подорожі?
✵ Висновки.
Зустріч з ровесниками, їхні розмови про життя, мистецтво, їхні мрії спочатку викликають у Петра цікавість. Однак невдовзі герой усвідомлює, що йому немає місця серед цієї молоді. Дізнавшись про існування іншого світу - світу за межами рідної домівки, - Петро відчуває себе чужим, зайвим, неповноцінним: чи ж захоче цей незнаний світ прийняти незрячого? Відтак герой занурюється в темряву страждання.
Із часом освідчення в коханні, слова Евеліни біля покинутого млина начебто окрилюють Петра, його музика захоплює слухачів, і він знаходить віру в себе. Однак незабаром усі, а особливо Максим Яценко, усвідомлюють глибину духовної кризи, яку переживає юнак після зустрічі із дзвонарем Єгорієм.
Приєднавшись до мандрівних сліпців, Петро спізнав нужду, холод, голод, приниження, про які навіть не здогадувався. І тільки переживши справжню біду, образу, горе, юнак спромігся здолати душевну кризу й відчути світ по-новому.
3. Мистецьке відлуння.
1. Опрацюйте матеріал «Кінофільм «Сліпий музикант»», уміщений у рубриці «У світі мистецтва» (підручник, С. 165).
2. Перегляньте фрагмент «Петро подорожує зі сліпими жебраками» з кінофільму «Сліпий музикант» (режисер Т. Лукашевич, 1960 р.).
3. Чи вдалося В. Ливанову передати душевну кризу героя? Якими рухами, жестами, мімікою актор увиразнює душевний біль і тривогу Петра?
4. Які відчуття викликав у вас переглянутий фрагмент кінофільму?
4. Робота в парах.
- Складіть порівняльну характеристику Петра Попельського, Романа та Єгорія.
Ім’я персонажа |
Петро |
Роман |
Єгорій |
Фізична вада |
Сліпота |
Сліпота |
Сліпота |
Коли осліп? |
Від народження |
У сім років |
Від народження |
Чи бачить сни? |
Ні |
Так |
Ні |
Чи відрізняє ніч від дня? |
Так |
Так |
Так |
Як ставиться до людей? |
Любить людей |
Любить людей |
Ненавидить дітей |
Соціальне становище |
Заможний панич |
Дзвонар у монастирі |
Дзвонар у монастирі |
Основне почуття, що розкривається під час знайомства |
Страждання |
Доброта |
Злість |
✵ Висновки.
Зустріч трьох незрячих, тобто людей з фізичною вадою, у повісті не випадкова. Автор зображує кожного з них носієм певного ставлення до життя і власної долі. Перед Петром Попельським постає вибір: обрати шлях Романа, який ставиться до світу з любов’ю, чи Єгорія, що нарікає на долю, почуваючись неповноцінним.
5. Складання схеми «Сім сходинок до нового світосприйняття: Петро Попельський до та після подорожі зі сліпими жебраками» з поданих компонентів.
Поринає в розпач; сумнівається в силі кохання; уважає себе нікчемним; зростає в достатку; стикнувся зі злиднями; не бачить перспективи; бачить лише власне горе; музика стає центром особистісного зростання; дізнався про страждання інших; егоїстичне ставлення до життя; душа зцілюється, заспокоюється; почав думати про інших; відчуває щастя поруч з коханою людиною; відчуває, що може принести користь суспільству.
6. Самостійне дослідження.
- За поданим планом розкажіть про дружбу й кохання Петра та Евеліни.
1. Перша зустріч.
2. Спільне навчання.
3. Дружба переростає в кохання.
4. Освідчення в коханні.
5. Душевна криза Петра як випробування любові.
6. Що допомогло зберегти кохання?
7. Літературні асоціації.
- Пригадайте, що таке вічні образи. Чому, на вашу думку, образи Петра та Евеліни з повісті «Сліпий музикант» можна вважати вічними?
V. Підсумки.
✵ Мозковий штурм.
- Що допомогло Петру Попельському повернутися до повноцінного життя?
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацюйте запитання й завдання до прочитаного твору (№ 7, 10 підручник, С. 161).
2. Прочитайте сьомий розділ та епілог повісті В. Короленка «Сліпий музикант» (завдання на випередження).