Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

В. Короленко «Сліпий музикант». Духовне прозріння Петра Попельського. Тема мистецтва в повісті
Людські стосунки
ІI семестр

Мета: схарактеризувати головного героя повісті, його ставлення до світу, природи, людей, музики; пояснити динаміку розвитку Петра, мотиви його поведінки; розкрити мрії і прагнення головного героя;

розвивати асоціативне й образне мислення; розвивати навички коментованого читання, переказу тексту, роботи з цитатами, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її; розвивати навички роботи в групі (парі);

прищеплювати інтерес до читання, сучасного музичного мистецтва; сприяти формуванню активної життєвої позиції.

Обладнання: підручники, аудіозапис пісні С. Вандера I Just Called To Say I Love You.

Тип уроку: комбінований.

Замість сліпої й невгамовної егоїстичної муки, він носить у душі відчування життя, він почуває і людське горе, і людську радість, він прозрів і зуміє нагадати щасливим про нещасних...

В. Короленко

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Сюжетна реконструкція.

- Розташуйте події повісті в сюжетній послідовності.

Елементи сюжету

Події

Експозиція

Передчуття біди в родині Попельських.

Зав’язка

Народження сліпої дитини. Трагедія в родині.

Розвиток дії

Шляхи становлення Петра Попельського: його світосприйняття, навчання, виховання, захоплення музикою, дружба, кохання.

Кульмінація

Зустріч Петра зі сліпими дзвонарями, душевна криза героя.

Розв’язка

Подолання душевної кризи, пошук шляхів до повноцінного життя.

Епілог

Духовне прозріння головного героя.

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Коментоване читання сьомого розділу та епілога повісті «Сліпий музикант».

2. Евристична бесіда за змістом прочитаних розділів.

1. Чому Петро злякався, коли дізнався, що має стати батьком?

2. Які слова лікаря змінили настрій героя?

3. Чому пізніше Петро стверджував, що на кілька секунд прозрів? Що саме побачив герой? Прочитайте.

4. Чи можна твердити, що в мить прозріння Петро був щасливою людиною? Чи можна вважати цей епізод найемоційнішим у повісті?

5. Опишіть гру Петра під час дебюту в Києві.

6. Як публіка сприйняла виступ молодого музиканта?

7. Що почув у грі Петра на біс Максим Яценко?

8. Чому дядько Максим думав, що племінник насправді прозрів? У чому полягало прозріння Петра?

9. Назвіть основні проблеми, порушені в повісті.

10. Чого навчив вас прочитаний твір?

✵ Висновки.

Петро знайшов силу в музиці, що здатна розповісти людям про ті життєві істини, які так важко зрозумів він сам. Повість закінчується описом концерту. У цій сцені Петро постає впевненим і сильним чоловіком, який знайшов своє місце в житті завдяки напруженій роботі над собою та допомозі близьких людей.

Повість «Сліпий музикант» - це твір про складне осягнення світу, про перемогу людини над недугою, про те, що людина повинна боротися за право бути людиною, незважаючи на обставини. Він учить нас бути милосердними, людяними, терплячими, адже саме ці риси допомагають жити гідно й повноцінно.

3. Робота в групах.

- На яких протиставленнях побудовано образ Петра Попельського? Оформіть відповідь у вигляді схеми.

Світло і темрява в долі незрячого музиканта

✵ Висновки.

Життєвий шлях головного героя повісті подано через антитезу «світло - темрява». Петро починає розуміти, що світло, якого він не здатен побачити фізично, можна знайти у внутрішньому, духовному світі, що пітьма може бути й душевною: душа залишається сліпою, якщо не осягнула сенсу існування, не зуміла реалізуватися.

4. Цитатний ланцюжок.

- Спираючись на подані цитати, схарактеризуйте роль музики в душевному прозрінні Петра Попельського.

1. «Фортепіано було багатше, звучніше й повніше, але воно стояло в кімнаті, тим часом як дудку можна було брати з собою в поле, і її переливи так неподільно зливалися з тихими зітханнями степу».

2. «Умів узагальнити... вільною імпровізацією, у якій важко було відрізнити, де кінчається народний, звичний для вуха мотив і де починається особиста творчість».

3. «Це захоплення музикою стало центром його розумового зростання; воно заповнювало й надавало різноманітності його існуванню».

4. «Максим користувався ним [захопленням музикою], щоб знайомити хлопчика з історією його країни, і вся вона пройшла перед уявою сліпого, сплетена із звуків».

5. «Чуйний оригінальний зв’язок з безпосередніми джерелами народної мелодії відбився в імпровізації, яка лилась з-під рук сліпого музиканта».

✵ Висновки.

5. Мистецькі паралелі. Інформаційна довідка «Стіві Вандер».

Стіві Вандер - американський музикант, співак, композитор, аранжувальник і продюсер. Немовлям він утратив зір: у кисневий бокс, куди поклали дитину, було подано занадто багато кисню, що призвело до дегенерації сітківки ока. Стіві Вандер відомий передусім завдяки пісні I Just Called To Say I Love You, хоча насправді цей хіт - лише мала частка того, що він зробив у царині популярної музики. Свій перший диск Вандер записав у дванадцять років, а нині в дискографії співака понад тридцять альбомів.

1. Прослухайте пісню Стіві Вандера I Just Called To Say I Love You.

2. Які почуття передає ця музика?

3. Порівняйте творчі долі Петра Попельського та Стіві Вандера.

6. Перевтілення в персонажа.

- Зверніться до людей, які мають зробити свій вибір у житті, від імені сліпого музиканта Петра Попельського.

V. Підсумки.

✵ Самостійна робота.

- Складіть перелік актуальних питань, порушених у повісті «Сліпий музикант».

Приклад відповіді

1. Моральний вибір людини.

2. Пошук свого життєвого шляху.

3. Пошук складників щастя.

4. Ставлення суспільства до людей з фізичними вадами.

5. Роль мистецтва у сприйнятті світу.

6. Вплив сімейних цінностей на розвиток особистості.

7. Доля людини з вадами в суспільстві.

VI. Домашнє завдання.

1. Створіть картку для галереї сильних особистостей, які досягли вагомих результатів у житті, незважаючи на фізичні вади.

Приклад картки

Ерік Вайхенмайєр - перший у світі незрячий альпініст, який піднявся на Еверест. Про подорож Вайхенмайєра режисер Пітер Вінтер зняв ігровий телевізійний фільм «Торкнутися вершини світу». Еверест - не єдина вершина Еріка. Незрячий альпініст підкорив сімку найвищих гірських піків світу, зокрема Кіліманджаро й Ельбрус.

2. Опрацюйте матеріали самостійної роботи № 7 (Є. Волощук, О. Слободянюк. «Зарубіжна література. 6 клас. Зошит для контрольних і самостійних робіт»).