Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Єгипетські міфи. Міф про Ра та Апопа. Міф про Тефнут
Міфи народів світу
І семестр

Мета: схарактеризувати образи давньоєгипетської міфології, показати втілення в них народних уявлень про світ, виявити актуальний зміст міфологічних образів; порівняти типологічно подібні образи в міфах народів світу;

розвивати навички читання з елементами коментування, аналізу художнього твору, образне мислення учнів, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її прикладами з тексту, розвивати навички літературознавчого аналізу;

прищеплювати інтерес до культурних досягнень давніх народів як основи культури сучасної цивілізації; виховувати всебічно розвинену особистість, яка свідомо розширює свої фонові знання.

Обладнання: підручники, ілюстрації, карта стародавнього світу, тексти міфу «Ра та Апоп».

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Там, де царствує Озіріс,

Де цвіте блакитний іріс,

Де палкі сплетіння тіл,

Де тече повільний Ніл, -

Я плекаю білий лотос.

Л. Мосендз

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Завдання на встановлення відповідності.

- Установіть відповідність між описами створення світу та міфологіями різних народів.

А

Розбите Брахмою Золоте Яйце розкололося на дві половини: верхня стала небом, нижня - землею.

1

скандинавська

Б

Землю у вигляді плаского кола було створено богами з тіла велетня Іміра.

2

єгипетська

В

Серед безкрайого холодного Океану Атум насамперед створив Споконвічний Пагорб.

3

індійська

Г

Ґ

З вічності прилетіло Око й пронизало пітьму, щоб створити Новий Світ; Око пустило Сльозу-Росинку - з неї виникли Першо- птах і Першобог. Птиця Сокіл мала золоте пір’я й освітила темряву.

4

китайська

Тіло Паньгу стало світлом і життям; його ліве око засяяло сонцем, праве - заблищало місяцем; чотири кінцівки й п’ять внутрішніх частин тіла стали чотирма сторонами світу і п’ятьма священними горами, кров - річками й рівчаками.

5

слов’янська

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Слово вчителя.

Своєрідним символом країни, з міфологією якої ми сьогодні ознайомимося, є піраміда. Піраміда співвідноситься з образом Світової Гори, що існує в багатьох міфологіях світу. Світова гора - це міфологічна модель Усесвіту. Її вертикальна вісь з’єднує небесний, земний і підземний світи. У піраміді квадрат відтворює горизонтальну будову світу. А її трикутна грань символізує творчу енергію Бога, спрямовану на перевтілення.

Чи знаєте ви країну Кемет? Знайдіть її на карті стародавнього світу. (Учні працюють З картою, однак не знаходять країни З такою назвою. Учитель показує на карті Давній Єгипет І надає інформаційну довідку).

✵ Інформаційна довідка «Особливості культури Давнього Єгипту».

Кемет, або Та-Кемет (Чорна Земля), - так у давнину єгиптяни називали свою країну, наголошуючи на родючості її ґрунтів. Справді, у долині, куди під час щорічного розливу сягали води Нілу, відкладався мул, тож врожаї були надзвичайно багатими. А за межею розливу червоніли безплідні смертоносні піски. Справжнім Єгиптом уважався лише Кемет.

Єгиптяни були «дивним» народом. Вони створили геометрію, математику, добре знали астрономію, у всьому цінували точність, однак не вважали за потрібне упорядкувати своїх богів. По- перше, у кожного міста було власне божество. По-друге, чимало спільних для всього Єгипту богів (Ра, Осіріс, Ісіда, Тот та інші) у різних місцевостях відігравали різні ролі й по-різному підпорядковувалися один одному. Навіть сонячних богів було кілька: Атум і Ра - різні уособлення бога Сонця, а ще Амон, Атон, Хепрі.

Єгиптяни вірили в безсмертя душі й тіла. За їхніми уявленнями, кожна людина має Ба, тобто душу (носія моральних та інтелектуальних якостей), і Ка - духовного двійника. Якщо після смерті не потурбуватися про муміфіковане тіло, то Ка зникне, адже для підтримки її життєвої сили необхідне харчування. Саме тому для померлих зводили гробниці й наповнювали їх предметами, необхідними за життя, а стіни прикрашали зображеннями богів. Таких гробниць збереглося досить багато, і завдяки їм ми маємо відомості про життя давніх єгиптян та їхню міфологію.

2. Робота над міфологічним словником ««Велика дев’ятка» давньоєгипетських богів».

«Велика дев’ятка» давньоєгипетських богів

Атум (Ра) - божество Сонця, творець світу, очільник єгипетських богів.

Геб - бог землі, син бога повітря Шу та богині вологи Тефнут. Геб посварився зі своєю сестрою і дружиною Нут (небом), оскільки вона щодня поїдала своїх дітей - небесні світила, а потім знову народжувала їх. Шу роз’єднав подружжя.

Ісіда - богиня родючості, води й вітру, символ жіночності та подружньої вірності, богиня мореплавання, дочка Геба й Нут, сестра і дружина Осіріса, навчила жінок жати, прясти, ткати, лікувати хвороби.

Нефтіда - захисниця померлих, молодша з дітей богів Геба і Нут, була дружиною бога Сета. Коли підступний Сет убив Осіріса, Нефтіда покинула чоловіка й разом із сестрою Ісідою знайшла тіло Осіріса, допомогла здійснити обряд поховання та охороняла мумію, стоячи біля її узголів’я.

Нут - богиня неба, дочка бога повітря Шу та богині вологи Тефнут, сестра-близнюк бога землі Геба. Усупереч волі Ра Нут вийшла заміж за брата. Ра так сильно розгнівався, що наказав Шу розділити близнюків. Шу підняв Нут угору - так утворилося небо, а Геба залишив унизу - так утворилася земля.

Осіріс - бог сил природи, владика потойбічного світу, суддя в царстві мертвих, навчив єгиптян землеробства, виноградарства й виноробства, медицини, видобутку й обробки мідної та золотої руди, будувати мости, заснував культ богів.

Сет - бог пустелі, уособлення зла, потойбічного світу, брат і вбивця Осіріса, один з чотирьох дітей бога землі Геба і Нут, богині неба. Шанувався як бог-воїн, помічник Ра та покровитель фараонів.

Тефнут - богиня вологи. Її земним втіленням була левиця. Тефнут і її чоловік Шу - перша пара богів-близнюків, породжених Ра-Атумом. Тефнут - улюблене Око бога Ра. Коли вранці він сходив над горизонтом, Тефнут вогненним оком сяяла в нього на чолі і спопеляла ворогів бога.

Шу - бог повітря, що розділяє небо і землю, син сонячного бога Ра-Атума, чоловік і брат богині вологи Тефнут. Його найчастіше зображували людиною, що стоїть на одному коліні з піднятими руками, підтримуючи небо.

3. Коментоване читання міфу про Ра та Апопа.

4. Евристична бесіда за змістом прочитаного міфу.

1. Яку подорож щодня здійснює Ра на сонячному човні? Де пропливає човен удень, а де - уночі?

2. Які небезпеки чигають на Ра під час подорожі підземним світом? Які умови мають бути виконані на шляху сонячного човна?

3. Хто супроводжує Ра під час його подорожі?

4. Кого з богів зустрічає Ра, подорожуючи підземним світом?

5. Що відбувається у Великому Палаці Двох Істин? Яку роль відіграє бог Осіріс у Потойбічному Судилищі?

6. Чим небезпечний Апоп? Чому Ра має його перемогти?

7. Як відбувається битва Ра з Апопом та його чудовиськами?

8. Який момент бою є кульмінаційним?

9. Що означає амулет з оком Ра? Чому єгиптяни шанують кішку як священну тварину?

10. Що намагалися осмислити давні люди в міфі про Ра та Апопа?

✵ Висновки.

Битва Ра з Апопом символізує битву захисників світового порядку із силами Хаосу, мороку. Боги змагаються зі змієм - ворогом бога Сонця. Якщо змій переможе, Сонце більше ніколи не зійде. Щоночі відбувається битва, у якій перемагає світло і світовий порядок. Так давні єгиптяни пояснювали зміну дня і ночі.

5. Творча робота «Подорож сонячного човна».

- Намалюйте карту щоденної подорожі Ра.

1. Коли Сонце вранці з’являється на сході, Ра сідає в денний човен. Бог пливе над Землею Небесним Нілом протягом дванадцяти годин і ввечері припливає на Захід.

2. Бог сідає в нічний човен і продовжує рухатися, але вже Підземним Нілом. Ця подорож так само триває дванадцять годин. У цей час Сонце освітлює потойбічний світ, а Земля залишається в темряві. У човні з богом Сонця сидять різні божества.

3. Щогодини човен Ра пропливає повз ворота, і до нього виходять мешканці підземного царства, щоб вітати Сонце й радіти його світлу.

4. На шляху нічного човна стоїть величезний палац, оточений гранітними колонами. Це Великий Палац Двох Істин, у якому збирається Потойбічне Судилище.

5. Намагаючись зупинити нічний човен Ра, Апоп випиває всю воду підземної річки. Однак супутники бога Сонця перемагають змія і змушують повернути воду назад.

6. В останню годину перед світанком відбувається смертельний бій Ра та Апопа.

7. Ра продовжує свій шлях далі й уранці з’являється вже на Небесному Нілі.

6. Коментоване читання міфу про Тефнут.

7. Евристична бесіда за змістом прочитаного міфу.

1. Хто така Тефнут? Чому вона була улюбленою донькою Ра?

2. У чому причина сварки богині з батьком?

3. Що змінилося в Єгипті після втечі Тефнут до пустелі?

4. Кому з богів Ра доручив повернути улюблену доньку?

5. Як Тоту вдалося переконати Тефнут не гніватися і прийняти дари?

6. Як богиня змінила свою зовнішність?

7. Що змінилося в Єгипті після повернення Тефнут?

8. Які природні явища намагається пояснити міф, який ви прочитали?

V. Підсумки.

✵ Хвилина асоціативного аналізу.

- Ознайомтеся з наведеною таблицею. Спробуйте пояснити, чому символом кожного з богів було обрано саме таку тварину.

Міфологічний «зоосад» Давнього Єгипту

Єгипетське божество

Тваринний символ

Анубіс (бог мертвих і бальзамування)

Шакал

Мін (бог родючості)

Бик

Себек (бог води)

Крокодил

Сет (бог пустелі, бур і негоди)

Осел, свиня, гіпопотам

Тефнут (богиня вологи, билася з чудовиськами)

Левиця

Тот (бог мудрості)

Павіан

Хатхор (богиня любові, краси й радості)

Корова

Хепрі (сонячний бог)

Жук-скарабей

Баст (богиня радості, веселощів, домашнього вогнища)

Кішка

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 20-21.

2. Опрацюйте запитання й завдання до прочитаного твору (підручник, С. 22).

3. Напишіть оповідання або казку про те, чому єгиптяни обожнювали кішку, жука-скарабея.

4. Поясніть походження висловів «Покривало Ісіди» та «Відродитися як Фенікс з попелу».