Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
Генрі Водсворт Лонґфелло (1807-1882). «Пісня про Гайавату». Міфи північноамериканських індіанців та їх утілення в поемі. Елементи фольклору у творі. Образ Гайавати. Ідеї миру, національного єднання, служіння народові
Поетичне бачення світу
ІI семестр
Мета: ознайомити з основними фактами життя і творчості Г. В. Лонґфелло, розкрити ідеї миру, національного єднання, служіння народові як головні в «Пісні про Гайавату»;
визначити міфологічну основу твору, елементи фольклору, схарактеризувати образ Гайавати в поемі; розвивати навички виразного читання, асоціативне й образне мислення, уміння аргументовано висловлювати власну думку;
виховувати вдумливого читача, любов до поезії, рідної землі.
Обладнання: підручники, портрет Г. В. Лонґфелло, малюнки Ф. Ремінґтона (предмети побуту індіанців), карта Північної Америки, фрагменти «Владика Життя скликає народи» та «Люльку Згоди запалено» з мультиплікаційного фільму «Люлька Згоди» (режисер І. Гурвич, 1979 р.).
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Ваша сила тільки в згоді, А безсилля - в ворожнечі!
Г. В. Лонґфелло
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
✵ Складання асоціативного куща «Фольклор».
Приклад асоціативного куща
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Слово вчителя.
✵ Інформаційна довідка «Особливості індіанської культури».
Народи, що заселяли частину світу, відому спочатку як Західна Індія, а згодом як Америка, отримали назву «індіанці». Ця назва - результат помилки Христофора Колумба - стала загальною для різних племен, що колись мешкали на території від Північного до Південного полюса. Індіанців називають корінними жителями Америки.
У індіанців відмінне від звичного для «білої» цивілізації ставлення до народження і смерті. Так, у деяких племенах датою народження людини вважають не день фізичного народження, а день, коли вона вперше засміялася. Той, хто побачив це першим, має наректи дитину. Імена індіанців унікальні, адже обирають їх, уважно прислухаючись і придивляючись до знаків природи, через яку говорить Великий Дух: Лисиця; Темна Хмара; Великий Птах; Той, Що Сидить На Землі.
Однією з найважливіших традицій індіанців є шанування предків. Це не просто данина подяки попереднім поколінням, а безпосередній живий зв’язок з духами пращурів, до яких звертаються по допомогу, підтримку, пораду. Для індіанців не існує смерті, адже вони сприймають життя свого роду як єдине ціле, а не окремий відтинок часу, обмежений особистим життям.
Чимало наших сучасників приваблює романтика індіанського побуту. З книжок і кінофільмів ми знаємо про горді й незалежні племена червоношкірих, про спритних і безстрашних індіанських воїнів. Однак головним пам’ятником цивілізації північноамериканських індіанців стала поема «Пісня про Гайавату», створена Генрі Водсвортом Лонґфелло.
✵ Презентація письменника.
Г. В. Лонґфелло - нащадок перших переселенців зі Старого світу. Його предки прибули до Північної Америки на початку XVII ст. Дідусь письменника воював за часів революції проти англійців, батько вже засідав у конгресі. Здобувши освіту, Лонґфелло три роки подорожував Європою, а потім став професором філології в Гарвардському університеті. Він був почесним доктором Оксфордського та Кембриджського університетів, почесним членом Російської академії наук і вважався одним з найосвіченіших представників свого часу.
У тринадцять років Лонґфелло опублікував свій перший вірш. Згодом його поезія здобула визнання і на батьківщині, і в Європі. Американці називають Лонґфелло своїм першим національним поетом. Він уклав тридцятиоднотомну антологію «Вірші різних місцевостей», у якій розповів про природу країн світу. Світовою популярністю письменник завдячує поемі «Пісня про Гайавату» (1855), створеній на основі міфів, легенд і переказів північноамериканських індіанців.
2. Робота з підручником.
1. Прочитайте матеріал про Г. В. Лонґфелло (підручник, С. 174-175).
2. Складіть схему «Багатогранність діяльності Г. В. Лонґфелло».
3. Слово вчителя. Інформаційна довідка «З історії створення «Пісні про Гайавату»».
Обравши найцікавіші сюжети міфів, легенд, переказів північноамериканських індіанців та об’єднавши їх, Лонґфелло написав поему «Пісня про Гайавату». У цьому творі автор виступає ученим-фольклористом і поетом водночас. Гортаючи сторінки його книжки, ми ніби подорожуємо невідомою країною, знайомимося з новими людьми, чимало дізнаємося про їхнє життя та звичаї, радощі й горе...
4. Робота з підручником.
- Спираючись на матеріал рубрики «Коментар архіваріуса» (підручник, С. 174-175), складіть схему «Риси міфологічного героя в образі Гайавати».
Риси міфологічного героя в образі Гайавати
5. Літературознавчий словник.
Поема (підручник, С. 174).
6. Виразне читання уривка «Люлька Згоди» з поеми «Пісня про Гайавату».
7. Евристична бесіда за змістом прочитаного уривка з поеми.
1. Хто такий Гітчі-Маніто? Як його змальовано у творі?
2. Які деталі увиразнюють владу Гітчі-Маніто над силами природи? Наведіть відповідні цитати з прочитаного уривка.
3. Як було створено Люльку Згоди?
4. З якою метою Гітчі-Маніто скликає племена індіанців?
5. Якими постали перед Владикою Життя індіанці? Про що свідчить їхнє бойове розфарбування?
6. З яким настроєм прийшли індіанці до Гітчі-Маніто? Знайдіть слова, які увиразнюють їхню ворожість один до одного.
7. Які національні традиції і звичаї північноамериканських індіанців зображує автор?
8. Назвіть індіанські племена, згадані в уривку.
9. Який художній прийом застосовує автор, порівнюючи настрій і світосприйняття Гітчі-Маніто та індіанців? Наведіть приклади з тексту.
10. Зачитайте промову Гітчі-Маніто. До чого Владика Життя закликає народи?
11. Як відбулося примирення індіанських племен?
12. Як змінилася вода в річці, після того як індіанці змили бойове розфарбування? У чому символічність такого забарвлення води?
13. Визначте основну думку прочитаного уривка.
14. Що нині означають вислови «викурити люльку згоди» та «закопати сокиру війни»?
✵ Висновки.
Гітчі-Маніто, міфічний володар природного світу, скликає індіанців, щоб припинити сварки й ворожнечу між ними. Однак племена приходять до Владики Життя в бойовому розфарбуванні, з викликом в очах і звірячою люттю в серцях.
Мудрий Гітчі-Маніто не наказує своїм народам, не примушує їх відновити мир і спокій, а збирає на раду, розуміючи, що рішення жити в злагоді вони мають ухвалити самостійно і з власної волі.
Уміння знайти потрібні слова заради примирення - це великий дар. І Гітчі-Маніто виконує місію миротворця. Владика Життя започатковує для індіанців нову традицію: «запалювати люльку на згоду». Вислів «викурити люльку згоди» став крилатим. Він означає примиритися, укласти мир, відновити дружні стосунки. До припинення ворожнечі закликає і крилатий вислів «закопати сокиру війни».
8. Робота над образом Гітчі-Маніто.
- Доберіть відповідні цитати до зазначених рис характеру Гітчі-Маніто. Порівняйте Владику Життя з героями давньогрецьких міфів.
Образ Гітчі-Маніто в поемі «Пісня про Гайавату»
Риси характеру Гітчі-Маніто |
Цитати |
Владність |
Там стояв Життя Владика, Гітчі-Маніто могутній... |
Надзвичайна фізична сила |
Одломив рукою камінь... І дихнув на ліс зелений. І від подиху у лісі Загойдались раптом віти... |
Доброта |
Але тихо і ласкаво Подивився милосердний, Гітчі-Маніто могутній. |
Батьківська любов |
Наче батько, подивився На дитячу ворожнечу. |
Мудрість |
Ваша сила тільки в згоді, А безсилля - в ворожнечі! |
Прагнення миру |
Помиріться ж, мої діти, Будьте друзями, братами! |
✵ Висновки.
Образ Гітчі-Маніто ввійшов до галереї міфологічних образів поряд з Прометеєм, Гераклом та іншими знаменитими героями. Основними рисами міфологічного героя є сила, розум, людяність. Як і герої давньогрецьких міфів, Гітчі-Маніто несе людям мир, спокій, навчає їх жити за законами добра і справедливості. Це мудрий батько народів, справжній лідер нації...
9. Мистецьке відлуння.
1. Перегляньте фрагменти «Владика Життя скликає народи» та «Люльку Згоди запалено» з мультиплікаційного фільму «Люлька Згоди» (режисер І. Гурвич, 1979 р.).
2. Які деталі зовнішності Гітчі-Маніто в мультфільмі свідчать про те, що він Владика Життя - володар природного світу?
3. Які кольори переважають у відеоряді на початку мультфільму та наприкінці?
10. Етнографічне дослідження «Національні традиції та звичаї північноамериканських індіанців».
1. Розгляньте малюнки американського художника Ф. Ремінгтона, який достовірно зобразив бойовий головний убір, лук для полювання на буйволів, намисто з ведмежих пазурів, трубку згоди й безліч інших предметів побуту індіанців. Знайдіть в уривку з поеми «Пісня про Гайавату» відповідні описи.
2. Племена, об’єднані назвою «індіанці», часто не мали нічого спільного, крім долі - долі знищених народів. Що залишається від народу, коли йдуть з життя його останні представники? Іноді нічого. Іноді лише ім’я. Спираючись на текст поеми Лонґфелло, знайдіть на карті Північної Америки згадки про індіанські племена.
Д о в і д к а
Половина штатів США має індіанські назви: наприклад, Мічиган, Вісконсин, Міннесота, Північна Дакота, Небраска, Орегон, Юта, Айдахо, Алабама, Делавер, Канзас, Оклахома тощо. Усі найзначніші північноамериканські озера теж зберегли свої доколумбові назви: Гурон, Ері, Онтаріо, Онайда, Сенека, Мічиган тощо.
3. Знайдіть у тексті прочитаного уривка з поеми «Пісня про Гайавату» відомості про північноамериканських індіанців та їхні звичаї. Випишіть відповідні цитати.
Відомості про північноамериканських індіанців та їхні звичаї в уривку «Люлька Згоди»
Відомості |
Цитати |
Назви індіанських племен Північної Америки. |
Йшли Чоктоси і Команчі, Йшли Гурони і Мендени, Делавери і Могоки, Йшли Шошони і Омоги, Пони йшли і Чорноноги, Оджибвеї і Дакоти. |
Використання для передачі інформації вогню, диму. |
Звідусіль усі народи Дим угледіли на небі... І збиралися народи... |
Вирушаючи на війну чи полювання, індіанці наносили на обличчя кольоровий орнамент (під час руху м'язів малюнок «оживав» і навіював страх на ворога). Битися з ворогом без бойового розфарбування індіанці вважали ганьбою. |
В зброї всі, в яскравих фарбах, Як дерева в час осінній, Наче небо на світанні. |
Назву «червоні» індіанці отримали тому, що, розмальовуючи тіло й обличчя, віддавали перевагу червоному кольору. |
Обмивала фарби бою, І, обмивши, багряніла, І збігала вниз червона, Мовби змішана із кров'ю. |
Індіанці носили одяг, пошитий переважно з м'якої оленячої шкіри. |
Поскидали всі убрання Із оленячої шкури... |
Індіанці створили своєрідну «пір'яну геральдику», у якій кожне перо позначало якийсь подвиг (як ордени й медалі в сучасних арміях). Про звитягу воїна можна було судити за його бойовим оперенням. |
Люльку висічіть з каміння, Очерету наламайте, Цибухи зробіть із нього І, оздобивши їх пір'ям, Запаліть люльки на згоду. |
Закопування зброї символізувало в індіанців припинення воєнних дій. Вислів «закопати сокиру війни» став крилатим і вживається в усьому світі. |
І у землю закопали Свої палиці і зброю. |
На знак примирення, завершення війни представники ворожих індіанських племен на чолі з вождями сідали поруч і пускали по колу люльку. Вона дістала назву «люлька згоди». |
Запаліть люльки на згоду, І живіть віки братами! |
V. Підсумки.
✵ Стилістичний практикум.
1. Знайдіть у тексті уривка «Люлька Згоди» гіперболу, порівняння, антитезу, епітети, повтори, анафору. Наведіть відповідні цитати.
2. Схарактеризуйте роль засобів художньої виразності в поемі.
Засоби художньої виразності в уривку «Люлька Згоди»
Засоби художньої виразності |
Цитати |
Гіпербола |
Від червоного бескета Одломив рукою камінь І зліпив із нього люльку... |
Порівняння |
В зброї всі, в яскравих фарбах, Як дерева в час осінній, Наче небо на світанні... ...голос, як потік, що з гір несеться... |
Антитеза |
В їх очах - смертельний виклик, В їх серцях - звіряча лютість... Але тихо і ласкаво Подивився милосердний. |
Епітети |
Гітчі-Маніто могутній; ясний величний голос; смертельний виклик; звіряча лютість. |
Повтори |
Очерету наламали, Цибухи зробили з нього... |
Анафора |
Як потік, що з гір несеться, Як потік, що пада в прірву... Дав я землю вам для ловів, Дав вам води для рибальства, Дав ведмедя і бізона... |
✵ Висновки.
У «Пісні про Гайавату» Лонґфелло творчо переосмислив зміст індіанських міфів, опоетизував їх, наситив художніми образами. Для того щоб увиразнити фольклорні джерела поеми, митець використав епітети, порівняння, гіперболи, повтори, притаманні усній народній творчості. Водночас «Пісня про Гайавату» - це оригінальний твір, тому тут застосовано й літературні засоби художньої виразності: антитезу, анафору, віршовану форму оповіді тощо.
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 174-176.
2. Опрацюйте запитання й завдання до прочитаного уривка (№ 1-4, підручник, С. 177).
3. Вивчіть уривок з «Люльки Згоди» напам’ять.