Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
Джанні Родарі (1920-1980). «Листівки з видами міст». Світосприйняття ліричного героя вірша. Туристичні листівки як символ широти світу і прагнення до його відкриття
Поетичне бачення світу
ІI семестр
Мета: ознайомити з основними фактами життя і творчості Дж. Родарі, розкрити світосприйняття ліричного героя вірша «Листівки з видами міст»; схарактеризувати образ листівок як символ широти світу і прагнення до його відкриття;
розвивати навички виразного читання, асоціативне й образне мислення, уміння аргументовано висловлювати власну думку;
виховувати вдумливого читача, любов до поезії, рідного краю. Обладнання: підручники, портрет Дж. Родарі, фото культурно-історичних пам'яток і краєвидів Італії.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Мандрівник бачить те, що бачить; турист - те, що він хоче побачити.
Г. К. Честертон
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
✵ Актуалізація суб’єктивного досвіду учнів.
- Пригадайте художні твори, у яких ідеться про подорожі. Назвіть їхніх головних героїв і вкажіть, куди вони мандрували.
Подорожі літературних героїв
Автор, назва твору |
Подорож головного героя |
Арабські народні казки про Синдбада-морплавця |
Подорожуючи морем, купець Синдбад потрапляє до країни волохатих людей-мавп, країни велетів-людожерів та інших казкових місцин. |
Льюїс Керролл «Аліса в Країні Див» |
Упавши в колодязь, дівчинка Аліса потрапляє до Країни Див. |
Р. Л. Стівенсон «Острів скарбів» |
Джим Гокінс із друзями вирушає в морську подорож у пошуках піратських скарбів. |
Ж. Верн «Діти капітана Ґранта» |
Мері й Роберт Ґрант у товаристві інших героїв подорожують навколо світу, щоб знайти свого батька. |
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Слово вчителя. Презентація письменника.
На півночі Італії біля підніжжя Альп є озеро д’Орта з такою синьою і прозорою водою, що здається, ніби це шматочок неба, пролитий дощем на кам’янисті береги. Коло озера розташоване містечко Оменья, вузькі вулички й низькі будинки якого потопають у зелені та квітах. Саме там 23 жовтня 1920 р. народився відомий письменник Джанні (Джованні) Франческо Родарі. Батько його, Джузеппе Родарі, був власником невеликої пекарні й магазинчика «Хлібобулочні вироби та продовольчі товари».
У дитинстві Джанні часто хворів, але, незважаючи на це, учився грати на скрипці, складав вірші, із задоволенням малював і мріяв стати знаменитим художником. Коли хлопчикові виповнилося дев’ять років, помер батько і для родини настали важкі часи. Щоб прогодувати дітей (у Джанні було ще двоє братів - Чезаре й Маріо), мати влаштувалася служницею в багатий дім.
Освіту Родарі довелося здобувати в духовній семінарії: там можна було вчитися дітям бідняків, а ще безкоштовно годували й одягали. У 1937 р., щоб матеріально підтримати сім’ю, юнак став учителем початкової школи й водночас відвідував лекції на філологічному факультеті Міланського університету.
Родарі подобалося працювати з дітьми. Спеціальної освіти він не мав, тож, можливо, «ученим» учителем і не був, однак веселим був напевно. Його вихованці залюбки зводили будиночки з літер, досхочу і з користю фантазували, слухали цікаві й повчальні оповідки, вигадані молодим наставником. Родарі згадував: «Я розповідав у класі історії, ЯКІ не жали ані найменшого стосунку до реальності і здорового глузду, історії, які Я вигадував, тому ЩО любив дітей і сам був не проти побавитися...» Саме так, під час шкільних уроків, народилося чимало його казок: «Подорож Блакитної стріли», «Джіп у телевізорі», «Джельсоміно в Країні брехунів», «Казки по телефону», «Планета новорічних ялинок», «Які бувають помилки», «Пригоди Цибуліно».
Якось Родарі спало на думку записати свої оповідки. Робив він це й тоді, коли працював журналістом. А згодом його твори почали друкувати в газетах, дитячих журналах, видавати окремими книжками.
2. Робота з підручником.
1. Прочитайте матеріал про Дж. Родарі, уміщений на с. 177-178 підручника.
2. Створіть асоціативну хвилю на тему «Дж. Родарі - майстер казкових історій».
3. Віртуальна подорож «Пам’ятки історії та культури Італії» (З використанням тематичних фото).
Колізей - амфітеатр, пам’ятник архітектури Давнього Риму, одна з найвідоміших і найграндіозніших споруд стародавнього світу, що збереглися до нашого часу. Колізей було призначено для масових видовищ: тут влаштовували бої гладіаторів, боролися з дикими тваринами, інсценували морські битви. Нині Колізей вважається одним із символів Риму й усієї Італії.
Капітолій - один із семи пагорбів, на яких було засновано Давній Рим. На цьому пагорбі стояв Капітолійський храм (його теж називали Капітолієм), де відбувалися засідання сенату й народні збори.
Форум - площа в Давньому Римі, на якій скликалися загальні збори містян, проводилися ярмарки та вершився суд. Форум - це великий майдан з безліччю будинків, центр політичного життя.
Міланський собор - споруда в готичному стилі з білого мармуру, розташована в місті Мілані. Собор, який будували майже шістсот років, прикрашено трьома тисячами статуй.
Пізанська вежа - частина собору Санта Марія Маджоре в Пізі, знаменита тим, що дуже нахилена. Усесвітньо відомий учений Галілей використовував Пізанську вежу для своїх дослідів. З горішнього її поверху він кидав різні предмети, аби довести, що швидкість падіння не залежить від маси тіла, що падає.
Венеція - місто, розташоване на ста вісімнадцятьох невеликих островах між материком та Адріатичним морем. Його перетинають сто шістдесят каналів, через які перекинуто близько чотирьохсот мостів. Можна сказати, що Венеція стоїть на воді.
Генуя - місто зі славним минулим морської республіки. Назву його пов’язують з дволиким богом Янусом: одним боком Генуя «дивиться» на море, а другим - звернена до гір. Уважається, що саме в цьому місті народився великий мореплавець Христофор Колумб.
Неаполь - третє за величиною місто в Італії. У XVIII ст. воно ввійшло в приказку. Крилатий вислів «Побачити Неаполь і померти» став прототипом подібних фраз щодо багатьох інших культурних пам’яток світу.
Везувій - вулкан на півдні Італії, єдиний активний вулкан материкової Європи. Везувій відомий тим, що під час виверження в 79 р. н. е. знищив римське місто Помпеї (приблизне число загиблих - дві тисячі осіб); уважається одним з найнебезпечніших вулканів світу. Відомо понад вісімдесят значних вивержень цього вулкана.
4. Словникова робота.
Гондола - традиційний венеціанський гребний човен; один із символів Венеції. Історично гондоли були основним засобом руху каналами міста, нині служать для розважання численних туристів.
Глянець - 1. Блиск начищеної, відполірованої або лакованої поверхні. 2. Перен. Про блискучий зовнішній вигляд, манери.
5. Виразне читання вірша «Листівки з видами міст».
6. Евристична бесіда за змістом прочитаного вірша.
1. Умовно поділіть вірш «Листівки з видами міст» на дві частини. Поясніть свою думку.
2. Які пам’ятки історії та культури Італії згадано у вірші «Листівки з видами міст»?
3. Чому Дж. Родарі зосереджує увагу читача на туристичних листівках? Що вони символізують?
4. Яким є інший, «не глянцевий» бік життя італійців? Чому на нього не звертають уваги туристи?
5. Доведіть, що вірш побудовано на антитезі.
6. Які слова з вірша втілюють його основну думку? Прочитайте їх.
✵ Висновки.
Вірш «Листівки з видами міст» починається з уявної подорожі містами Італії. Однак за переліком легендарних пам’яток туристичної перлини світу Родарі подає опис іншого життя країни - життя «без глянцю», сповненого соціальної несправедливості й негараздів. За настроєм і змістом друга частина вірша протилежна першій. Автор переносить нас у країну соціальних контрастів, що увиразнено низкою антитез. Закінчується вірш словами «Картинки веселі, життя - суворе», що виражають основну думку твору: якщо прагнеш об’єктивності, світ треба сприймати цілісно й неупереджено.
V. Підсумки.
✵ Робота з підручником.
- Дайте відповідь на запитання до прочитаного твору під рубрикою «Пофантазуйте!» (№ 6, підручник, С. 179). Напишіть твір, спираючись на запитання:
1. Які міста ви вважаєте символами України?
2. Які культурні та історичні пам’ятки найяскравіше представляють нашу країну?
3. Який бік життя українців ви вважаєте життям «без глянцю»?
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 177-179.
2. Опрацюйте запитання й завдання до прочитаного твору (№ 1-5, підручник, С. 179).
3. Підготуйтеся до виразного читання улюблених віршів зарубіжних авторів.