Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Рей Дуґлас Бредбері (1920-2012). «Усмішка». Тривога через руйнування духовних цінностей
Образ майбутнього в літературі
ІI семестр

Мета: ознайомити з особливостями творчості Р Д. Бредбері, зі змістом його оповідання «Усмішка»; формувати уявлення про фантастику як різновид художньої літератури;

розвивати навички аналізу художнього тексту, творів живопису; розвивати уяву, творче, асоціативне й образне мислення; учити висловлювати власні судження щодо подій, зображених в оповіданні, добираючи цитатний матеріал;

прищеплювати інтерес до фантастичної літератури.

Обладнання: підручники, портрет Р. Д. Бредбері, репродукція картини Л. да Вінчі «Джоконда», картки з висловлюваннями Р. Д. Бредбері.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Якщо ви не думаєте про майбутнє, у вас його не буде.

ДЖ. Ґолсуорсі

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Хвилина гіпотетичного аналізу.

- Чи може стати нашим майбутнім те, про що попереджають письменники-фантасти?

1. Загибель людства внаслідок постійного вдосконалення всіх видів озброєння. 2. Виродження людей унаслідок «зайвого добробуту» й відсутності необхідності працювати. 3. Занепад мистецтва внаслідок розвитку техніки. 4. Глобальні катастрофи. 5. Видозміна природи та людини під впливом радіації. 6. Загибель Землі внаслідок космічної катастрофи. 7. Загальна система контролю над думками й почуттями людей. 8. Загибель людської цивілізації внаслідок масового і тривалого вживання наркотиків. 9. Зникнення людства внаслідок різкого скорочення народжуваності.

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Презентація письменника «Секрети великого фантаста».

- За поданими висловлюваннями Р. Д. Бредбері складіть психологічний портрет письменника.

Інформаційна картка № 1. Творчість. Запитання журналіста: «Що означає для Вас писати?» Відповідь Бредбері: «Найпрекрасніша у світі справа! Неперевершена, чудова, чарівна справа! Для мене це завжди було радістю».

Інформаційна картка № 2. Літературні вчителі. «Жуль Верн - мій батько, Герберт Веллс - мудрий дядечко. Едґар Аллан По для мене двоюрідний брат... Моєю матір’ю, вочевидь, була Мері Шеллі... Ну ким я ще міг стати, як не письменником-фантастом, - у такій сімейці».

Інформаційна картка №3. Витоки ерудованості. «Справедливо буде вважати мене випускником бібліотеки».

Інформаційна картка № 4. Народження ідеї. «Я цікавлюся різними галузями знань. Деякі галузі знаю найкраще: психіатрію, філософію, поезію, літературу. Думки, які я взяв з різних дисциплін, накопичуються і спалахують у мозку».

Інформаційна картка № 5. Мета письменницької діяльності. «Я повинен змусити вас повірити в любов, у життя...».

2. Робота з підручником.

1. Прочитайте розділ «Майбутнє людства у фантастичній літературі» (підручник, С. 182-184).

2. Спираючись на матеріали прочитаного розділу, визначте особливості оповідань Р. Д. Бредбері.

3. Літературознавчий словник.

Фантастична література (фантастика) - різновид художньої літератури, що зображує дивний, незвичайний світ, з яким у реальному житті людина не стикається.

Науково-фантастична література - різновид фантастичної літератури, основною темою якого є дослідження та прогнозування наслідків досягнень науково-технічної думки.

Футурологічна література - література, у якій у художній формі прогнозується майбутнє людства.

Утопія - художнє зображення ідеального суспільного устрою.

Антиутопія - художнє зображення небезпечних наслідків, пов’язаних з експериментами над людством задля його «поліпшення».

Конфлікт (підручник, С. 183).

Символ - предметний або словесний знак, який виражає сутність певного явища.

4. Словникова робота.

Цивілізація - 1. Рівень суспільного розвитку, духовної та матеріальної культури, сучасна культура, прогрес, освіта. 2. Третій рівень розвитку людської культури, після дикунства й варварства.

Технократія - ідеологія створення суспільства, де влада належить науково-технічним спеціалістам.

Технократична цивілізація - цивілізація, що ґрунтується на розвитку науки й техніки. Постіндустріальне суспільство - суспільство, в економіці якого внаслідок науково-технічної революції надається перевага інформації та знанням.

Троглодит - 1. Первісна печерна людина. 2. Перен. Некультурна людина, невіглас.

Фінал - заключна частина будь-чого.

5. Коментоване читання оповідання «Усмішка».

6. Евристична бесіда за змістом прочитаного твору.

1. Де й коли відбувається дія оповідання? З якими подіями, на вашу думку, пов’язаний зображений у творі занепад цивілізації?

2. Який світ створили люди з майбутнього?

3. Якою зображено матеріальну культуру людства у 2061 р.?

4. Носіями яких цінностей стали люди? Що вони вважають найголовнішим у житті?

5. Про які свята розмовляють Том і Ґріґсбі? Чим ці свята відрізняються від нашого уявлення про святкування? У чому причина таких змін?

6. Як ви розумієте слово «цивілізація»? Які матеріальні й духовні складники нинішньої цивілізації знищено в майбутньому, яке змалював Бредбері? Чи має наше суспільство вади? До чого вони можуть призвести?

7. Чи може хтось виправити ситуацію 2061 р.? Якою має бути ця людина? Чи може одна людина змінити напрямок розвитку суспільства?

8. Хто, на вашу думку, створює цивілізацію, а хто її руйнує?

9. Чим відрізняється Том від інших людей у черзі? Чому його вважають знавцем мистецтва?

10. Що вразило Тома, коли він дивився на картину? Які почуття його охопили?

11. Чому Том був вражений вандалізмом людей із черги? Як це характеризує хлопчика?

12. Чому автор уклав у руку Тома клаптик полотна, на якому зображена усмішка Мони Лізи?

13. Визначте символічне значення фіналу оповідання.

14. Чи вірить Бредбері у відродження людства? Які слова з тексту оповідання про це свідчать?

✵ Висновки.

Змальовані в оповіданні події відбуваються у 2061 р. Цивілізацію зруйновано, духовність занепала, люди потерпають від матеріальної скрути. У суспільстві панує ненависть до минулого, до того, що призвело до війн, нестатків, голоду. Люди вважають, що причиною всіх нещасть є цивілізація, тож як свято сприймають знищення її атрибутів: книжок, автомобіля тощо.

Як і всі інші, хлопчик на ім’я Том стоїть у довгій черзі до картини Леонардо да Вінчі «Мона Ліза», щоб плюнути в неї. Однак шедевр великого митця зворушує душу дитини... Бредбері змальовує сцену вандалізму: отримавши дозвіл розтерзати полотно, юрба кидається до нього й роздирає на шматки. Підхоплений натовпом, Том у нестямі теж відриває клаптик полотна. Уже вдома, при світлі місяця, хлопчик бачить, що йому дісталася усмішка Мони Лізи.

Фінал оповідання символічний: відродження людства можливе, якщо усмішка Джоконди змушує схвильовано битися хоч одне серце. Є надія, що після ночі знову настане ранок, - і з ним автор пов’язує свої сподівання.

7. Сторінка ерудита.

«Мона Ліза» («Джоконда») - картина італійського художника XVI ст. Леонардо да Вінчі, на якій зображено молоду неаполітанку, імовірно - дружину Франческо дель Джокондо (звідси друга назва картини). Автора картини сучасники вважали людиною вельми загадковою й навіть причетною до чародійства, така слава закріпилася й за цим його твором.

Образ Мони Лізи вражає дивовижною одухотвореністю. Наш погляд одразу зустрічається з поглядом Джоконди, і, дедалі уважніше придивляючись до портрета, ми помічаємо, що вираз її обличчя постійно змінюється, як у живої людини. Навіть репродукції зберігають цю дивну властивість. Усмішка Мони Лізи здається то глузливою, то лукавою, то сумною, то таємничою, тому, напевно, уже багато століть надихає на різноманітні гіпотези щодо її тлумачення. Та в будь-якому разі ця картина - шедевр, неминуща гордість усього людства.

8. Пошук творчого рішення.

- В оповіданні «Усмішка» людям із черги було заборонено жбурляти в картину камінням, але дозволено плювати на неї. Як ви можете це пояснити?

Довідка

У давні часи існувала традиція: насаджуючи нову, чужу віру народ примушували плювати на своїх богів, у такий спосіб спонукаючи відмовитися від поклоніння їм. Камінням жбурляли в злодіїв, зрадників. Крилатими стали слова Ісуса з Біблії: «Хто З вас без гріха, хай першим кине в Мене камінь».

V. Підсумки.

✵ Робота в парах. Символічне значення фіналу оповідання «Усмішка».

- Розкрийте символічне значення образів, які використав автор у фіналі оповідання «Усмішка».

Приклад відповіді

Дитина - майбутні можливості, простота й невинність помислів. Картина «Джоконда» - символ краси в мистецтві, духовного відродження. Усмішка - символ віри у вічність краси. Сон - вісник подій прийдешнього. Місяць - символ вічного повернення, процесів, які повторюються. Ранок - символ пробудження людяності, початку нового життя.

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 182-184.

2. Опрацюйте запитання й завдання рубрики «Літературний практикум» (№ 1-4, підручник, С. 185).

3. З тексту оповідання «Усмішка» доберіть цитати для характеристики образу Тома.