Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Р. Д. Бредбері «Усмішка». Образ Тома, його динаміка. Значення образу Джоконди для розкриття основної ідеї твору
Образ майбутнього в літературі
ІI семестр

Мета: проаналізувати образ головного героя оповідання «Усмішка», простежити його розвиток; проаналізувати прийоми створення ефекту трагічного оптимізму в оповіданні; розкрити значення образу Джоконди та символічне значення фіналу твору;

розвивати навички словесного малювання, аналізу художнього тексту, уяву та творче мислення; учити висловлювати власні судження щодо зображених подій, працювати з цитатами;

прищеплювати інтерес до фантастичної літератури.

Обладнання: підручники, репродукція картини Л. да Вінчі «Джоконда», текст вірша Л. Костенко «Вже почалось, мабуть, майбутнє...».

Тип уроку: комбінований.

В основі будь-якої цивілізації лежить вражаючий парадокс: людина врівноважує могутність натовпу.

А. де Сент-Екзюпері

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Біографічна реконструкція.

- За ключовими словами відновіть відомості про Р. Д. Бредбері.

Р. Д. Бредбері писав... (фантастичні твори); розробляв... (інтер’єр космічного корабля); виступав... (З публічними лекціями З питань науково-технічного прогресу); консультував... (представників різних професій: від спеціалістів космічної галузі до чиновників); брав участь... (у створенні мультиплікаційних фільмів, телесеріалів).

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Словесне малювання.

За поданими цитатами змалюйте, яким постає майбутнє людства в оповіданні «Усмішка».

2. Творча робота.

- Спираючись на зміст оповідання Р. Д. Бредбері, доведіть слушність слів французького письменника Анатоля Франса: «Майбутнє - у теперішньому, але майбутнє - І в минулому. Це ми створюємо його. ЯКЩО воно погане, у цьому наша провина».

Зв’язок часів в оповіданні «Усмішка»

3. Словникова робота.

Трагічний - зокрема: який виражає важкий душевний стан, страждання, свідчить про них; який супроводжується людським стражданням і загибеллю важливих для життя цінностей.

Оптимізм - позитивний погляд на життя. Оптимізм стверджує, що світ чудовий, з будь-якої ситуації є вихід.

4. Робота в парах. Цитатна характеристика головного героя оповідання «Усмішка».

- Образ Тома в оповіданні «Усмішка» подано в розвитку. Дослідіть, які етапи долає герой на шляху духовного відродження, і наведіть відповідні цитати з твору.

Духовне відродження Тома

Етапи розвитку образу Тома

Цитати

Один з натовпу.

Він тупцював на місці... позираючи... на довгу вервечку чоловіків та жінок попереду.

Особистість, яка вирізняється з-поміж інших.

- Цей хлопець тямить у мистецтві. Зрозумів?

Має власну думку, замислюється над тим, що відбувається.

Чому всі ми стоїмо у черзі?.. Чому всі мусять плювати?

Отримав потужний емоційний поштовх.

Жінка усміхалася Тому з картини лагідно й загадково, а він, відповідаючи на її погляд, чув калатання власного серця, немов йому у вухах звучала якась музика.

- Вона гарна, - повторив він.

Зміна світосприйняття під впливом мистецтва.

Лише Том стояв принишклий осторонь від розбурханого натовпу. Він поглянув на свою руку. Вона міцно притискала до грудей клаптик полотна, ховаючи його.

Початок духовного відродження.

Через годину він все ще бачив її, навіть після того, як обережно склав і заховав. Він заплющив очі, а Усмішка не зникала в темряві. Вона все ще була з ним, тепла і лагідна, коли він заснув.

5. Хвилина гіпотетичного аналізу.

- Хто, на думку Р. Д. Бредбері, допоможе людству відродити втрачені духовні цінності? Обґрунтуйте відповідь цитатами з оповідання «Усмішка».

✵ Висновки.

Зустрівшись із Прекрасним, Том усім своїм єством відгукується на його поклик, серцем відчуває красу. От тільки в черзі цього ніхто не помічає... Занурені в буденність, охоплені ненавистю до всіх і всього люди не помічають, що той «головатий, який підлатає цивілізацію» поряд з ними.

Том самотній у своєму прозрінні. Однак навіть те, що юрба замислюється над питанням, хто зможе відродити втрачене, свідчить про оптимізм Бредбері. Якою має бути така людина? Відповідь звучить з натовпу: «Та людина жатиме чутливе серце до прекрасного». Зміни, ЩО відбуваються у світосприйнятті Тома, дають віру в те, що Краса здатна врятувати людство від самознищення.

6. Літературні паралелі.

1. Прочитайте вірш української поетеси Л. Костенко «Вже почалось, мабуть, майбутнє...» (додаток до уроку, С. 230).

2. Про які вічні духовні цінності нагадує поетеса?

3. Які застереження людству, висловлені у вірші, суголосні роздумам Р. Д. Бредбері в оповіданні «Усмішка»?

V. Підсумки.

✵ Ознаки фантастичної літератури.

Ознайомтеся з наведеною схемою. Спираючись на неї, доведіть, що оповідання «Усмішка» належить до фантастичних творів.

Ознаки фантастичної літератури

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 184-188.

2. Опрацюйте запитання й завдання до прочитаного твору (№ 1-4, підручник, С. 188-189).

Додаток до уроку

* * *

Вже почалось, мабуть, майбутнє.

Оце, либонь, вже почалось...

Не забувайте незабутнє,

воно вже інеєм взялось!

І не знецінюйте коштовне,

не загубіться у юрбі.

Не проміняйте неповторне

на сто ерзаців у собі!

Минають фронди і жиронди,

минає славне і гучне.

Шукайте посмішку Джоконди,

вона ніколи не мине.

Любіть травинку, і тваринку,

і сонце завтрашнього дня,

вечірню в попелі жаринку,

шляхетну інохідь коня.

Згадайте в поспіху вагона,

в невідворотності зникань,

як рафаелівська Мадонна

у вічі дивиться вікам!

В епоху спорту і синтетики

людей велика ряснота.

Нехай тендітні пальці етики

торкнуть вам серце і вуста.

Л. Костенко