Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Роберт Шеклі (1928-2005). «Запах думки». Утвердження сили людської думки в оповіданні. Гуманістичний зміст твору - віра в перемогу людського розуму
Образ майбутнього в літературі
ІI семестр

Мета: ознайомити з особливостями творчості Р. Шеклі, змістом його оповідання «Запах думки»; розкрити утвердження сили людської думки у творі; дослідити духовне й фізичне випробування Кліві;

розвивати навички аналізу художнього тексту, уяву, творче, асоціативне й образне мислення учнів; учити висловлювати власні судження щодо зображених у творі подій, добирати цитатний матеріал для характеристики героя;

прищеплювати інтерес до фантастичної літератури.

Обладнання: підручники, портрет Р. Шеклі, дидактичний матеріал.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Фантастика має справу не з людиною, а з людським родом як таким, і навіть з можливими видами розумних істот.

С. Лем

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Актуалізація суб’єктивного досвіду учнів.

- Які літературні та кінематографічні твори розповідають про здатність розумних істот читати чужі думки?

Здатність читати чужі думки в літературі та кінематографі

Автор, назва твору

Надприродні здібності в сюжеті

Р. Д. Бредбері «Марсіанські хроніки»

Жителі Марса телепати. Вони здатні читати думки не лише людей, а й тварин.

О. Бєляєв «Володар світу»

Учений Штирнер вивчає діяльність мозку й передавання думок на відстані. За допомогою телепатичного контролю над свідомістю людей він прагне стати володарем світу.

Е. Гамільтон «Повернення до зірок»

У романі діють телепати різних штибів: від Коркханна, радника принцеси Ліанни, який може тільки читати думки, до раси надтелепатів Х'харнів, представники якої здатні «випалити» свідомість будь-якої живої істоти.

Дж. К. Ролінґ «Гаррі Поттер і напівкровний Принц»; однойменна екранізація (режисер Д. Єйтс)

Гаррі Поттер, Волан-де-Морт та інші герої знаються на магічній телепатії, що виявляється в легіліменції - умінні зчитувати чужі думки та окклюменції - здатності захищати свою свідомість від небажаних «вторгнень».

Кір Буличов «Сто років тому вперед»; знятий за твором кінофільм «Гостя з майбутнього» (режисер П. Арсенов)

У творах про Алісу вчені читають думки людей і тварин за допомогою спеціального приладу - мієлофона.

Кінофільм «Кін-дза-дза!» (режисер Г. Данелія)

Практично всі мешканці планети Плюк, на якій відбувається дія фільму, здатні читати думки (це, зокрема, суттєво обмежило їхній словниковий запас).

Серія фільмів «Люди Ікс» (режисер Б. Сінґер)

Професор Чарльз Ксав'єр - один з найсильніших телепатів планети. Його учениця Джин Ґрей володіє ще й телекінезом (здатністю зусиллям думки впливати на фізичні об'єкти).

Серія фільмів «Зоряні війни»

(режисер Дж. Лукас)

Лицарі-миротворці джедаї мають телепатичні здібності.

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Слово вчителя.

«Майбутнє можна передбачити, якщо не сприймати його серйозно», - стверджував письменник-фантаст Р. Шеклі. І справді, досить часто передбачення фантастів здійснюються. Так, зі ста восьми прогнозів Ж. Верна реальністю стало дев’яносто вісім, з вісімдесяти шести передбачень Г. Уеллса справдилися сімдесят сім, а О. Бєляєв припустився лише трьох помилок на п’ятдесят своїх прогностичних фантазій.

Останнім часом інтерес фантастів викликає телепатія - здатність мозку передавати іншому мозку (або приймати від нього) думки, образи, почуття без будь-яких звичних засобів спілкування. Чому саме телепатія? І що чекає на нас у майбутньому, якщо вірити передбаченням письменників? Спробуймо знайти відповідь в оповіданні Р. Шеклі «Запах думки», яке продовжує тему утвердження сили людської думки у фантастиці.

✵ Презентація письменника.

Р. Шеклі - видатний американський фантаст, визнаний майстер іронічного фантастичного оповідання. Народився письменник 16 липня 1928 р. в Нью-Йорку. Саме там в 60-х роках XX ст. вийшли друком фантастичні оповідання, що уславили його ім’я. Серед тих творів - «Запах думки», «Демони», «Полювання», «Ритуал», «Необхідна річ» та інші. Наприкінці 1960-х років Шеклі разом з дружиною та донькою переїхав на іспанський острів Ібіца, де прожив кілька щасливих років удалині від цивілізації.

У творчому доробку письменника п’ятнадцять романів, близько чотирьохсот оповідань і повістей, що ввійшли до дев’яти авторських збірок, сценарії до комп’ютерних ігор. За його творами знято вісімнадцять кінофільмів. Наприклад, оповідання «Сьома жертва» було екранізовано п’ять разів, а перший роман письменника «Корпорація «Безсмертя»» (1958) став сюжетною основою створеного 1992 р. культового кінофільму «Втікач».

У 2005 р. Р. Шеклі прибув до Києва на запрошення організаторів проекту «Портал-2005». В Україні письменник почувався щасливим, адже тут його талант шанують навіть більше, ніж на батьківщині. Він навіть збирався оселитись на узбережжі Чорного моря в Криму, але цій мрії не судилося втілитися в реальність. У грудні 2005 р. Шеклі пішов із життя...

2. Робота з підручником.

1. Ознайомтеся з матеріалами розділу «Нові обрії літературної фантастики» (підручник, С. 189-191).

2. Спираючись на прочитаний матеріал, визначте характерні ознаки творів Р. Шеклі.

3. Коментоване читання оповідання «Запах думки».

4. Евристична бесіда за змістом прочитаного оповідання.

1. Хто є головним героєм твору? Де й коли відбуваються описані в оповіданні події?

2. Як автор описує приземлення Лероя Кліві на планету З-М-22?

3. Чим здивували космічного поштаря мешканці незнайомої планети? Про яку їхню особливість він довідався лише згодом?

4. Що в оповіданні протиставлено людському інтелекту?

5. Опишіть події першого дня перебування Кліві на планеті З-М-22. Як Кліві вдалося вижити? Коли він зрозумів, що його рятує?

6. У кого Кліві подумки перевтілювався на другий день? Чому спроби врятуватися від хижаків не приносили повної перемоги, а лише відтягували час?

7. Розкажіть про останній день Кліві на планеті З-М-22. Які уявні образи рятували героя?

8. Яка думка допомогла Кліві перемогти?

9. Яку роль у творі відіграє телепатія? Як ви розумієте значення цього слова?

10. Схарактеризуйте головного героя оповідання. Чому автор наділив його саме такими рисами?

11. Чи вірить Р. Шеклі в силу людського розуму? Доведіть свою думку прикладами з його оповідання.

12. У чому полягає сюжетна особливість твору Шеклі?

13. Доведіть, що «Запах думки» - фантастичне оповідання.

14. Що в оповіданні Шеклі фантастичне, а що - з реального світу?

15. Як ви гадаєте, чому свої філософські пошуки, свої роздуми Шеклі втілив саме у фантастиці? Знайдіть в оповіданні «Запах думки» ознаки притчі.

16. Які питання морального характеру порушено в оповіданні?

17. Шеклі - автор, який дуже любить іронію. Чи помітили ви це, читаючи «Запах думки»? Поясніть свою відповідь, спираючись на текст.

18. Що означає назва оповідання Шеклі? Чим вона незвичайна?

✵ Висновки.

В оповіданні Р. Шеклі «Запах думки» космічний поштар Кліві здійснює вимушену посадку на недослідженій планеті. Там на нього полюють хижаки, схожі на вовка, пантеру, стерв’ятника. У цих звірів (як і в інших мешканців планети) немає звичних для землян органів чуття: вони сліпі, глухі, не відчувають запаху. Кліві здається, що він у безпеці, проте хижаки впевнено переслідують беззбройну людину, уловлюючи її думки.

Світ тварин-«телепатів» - сам собою блискуча знахідка Шеклі, але письменник іде далі, послідовно моделюючи поведінку людини, якій потрібно вижити в цьому світі. Намагаючись врятуватися, герой подумки перетворюється на пантеру, змію, уявляє себе кущем, мерцем і зрештою перемагає, ставши полум’ям.

Оповідання «Запах думки» належить до фантастичних творів. Усі хижаки, що полюють на Кліві, - істоти фантастичні; події життя героя - цілковитий вимисел, однак заснований на наукових пошуках сучасності.

Жанр наукової фантастики припускає певну іронію автора щодо зображуваних персонажів і подій. Зокрема, в оповіданні Шеклі й порятунок космічного поштаря після аварії, і протистояння «царя природи» хижакам без очей та вух, і чудесне спасіння героя подано в дещо іронічній манері.

Назва оповідання є поєднанням несумісних за змістом понять, адже думка не має запаху. Однак на фантастичній планеті саме здатність читати думки, а не гострий нюх, як на Землі, допомагає хижакам вистежувати жертву. Це спонукає замислитися: чи справді людина - вінець природи, чи може людська думка перемогти інстинкт тварини? Так поєднання несумісних на позір понять фіксує нове значення, нову якість, якої не існує в природі. У літературознавстві такий прийом називається оксимороном (або оксюмороном).

5. Літературознавчий словник.

Оксиморон (оксюморон) - художній прийом, що полягає в поєднанні протилежних або несумісних за змістом, контрастних понять, які спільно дають нове значення.

Іронія (перший форзац підручника).

6. Стилістичний практикум.

1. Випишіть приклади іронії з тексту оповідання «Запах думки».

2. За допомогою яких засобів автор домагається іронічного звучання тексту? (Порівняння, антитеза, уособлення, поєднання прямого і переносного значення слів, іронія, комічність ситуацій).

Іронія в оповіданні «Запах думки»

Цитати

Засоби творення іронії

Поштоліт-243 вплив у атмосферу, немов лебідь, але за п’ять метрів від поверхні двигуни відмовили, і він каменем упав на землю.

Антитеза

«Тепер він збирається з’їсти мене», - вирішив [Кліві]. Його розважало те, що він виявиться першою людиною, з’їденою на цій планеті.

Іронія

Кліві зрозумів, що намагатися не думати про щось - це все одно, що зупиняти лавину голими руками.

Порівняння

Мабуть, планує звити гніздо в моїх гілках. Дуже мило. Решта кущів луснуть від заздрощів.

Уособлення

Але коли пташка дзьобнула його шию п’ятнадцятий раз, Кліві не витримав, згріб пташку й жбурнув нею в пантеру.

Комічність ситуацій

Пантера загарчала біля його вуха, і тут Кліві зрозумів, що він - труп... Кліві збільшив давнину свого гниття ще на кілька днів і зосередився на тому, який він жахливо неїстівний і безнадійно неапетитний.

Поєднання прямого й переносного значення слів

V. Підсумки.

✵ Хвилина компаративного аналізу.

- Порівняйте описи протистояння людини й хижака в прочитаних творах Р. Шеклі та Джека Лондона. Відповідь оформіть у вигляді таблиці.

Протистояння людини та хижака у творах Р. Шеклі та Джека Лондона

Автор, назва твору

Р. Шеклі «Запах думки»

Джек Лондон «Жага до життя»

Ім’я головного героя

Лерой Кліві

Безіменний

Місце дії

Незвідана планета

Снігова полярна пустеля

З якими проблемами стикається герой?

Космічна аварія, непередбачуваність природи чужої планети

Голод, холод, фізична втома, зрада друга

Від яких хижаків захищається герой?

Тварини, схожі на вовка, пантеру, стерв’ятника

Хворий вовк

За якими законами діють хижаки?

Телепатія

Інстинкт

Риси, що допомагають герою здобути перемогу

Спостережливість, сила думки

Терплячість, фізична сила

Основна риса характеру героя

Сила розуму

Сила духу

Що спонукало героя до боротьби?

Прагнення вижити

Прагнення вижити

Жанр твору

Оповідання

Оповідання

Спосіб зображення світу

Фантастичний

Реалістичний

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте запитання й завдання до прочитаного твору (№ 4, 5, підручник, С. 198).

2. Доберіть цитати для характеристики образу Кліві.