ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ
Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти
Підпишись на соціальні мережі та отримай крипту
Р. Шеклі «Запах думки». Духовне й фізичне випробування Кліві. Роздуми автора про майбутнє людини й людства
Образ майбутнього в літературі
ІI семестр
Мета: продовжити роботу над змістом оповідання «Запах думки»; розкрити утвердження сили людської думки у творі, роздуми автора про майбутнє людини й людства;
розвивати навички аналізу художнього тексту, уяву, творче, асоціативне й образне мислення; учити висловлювати власні судження щодо зображених у творі подій, добирати цитати для характеристики літературного героя;
прищеплювати інтерес до фантастичної літератури.
Обладнання: підручники, дидактичний матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Не розум згубний для людини, а помилки розуму.
Анатоль Франс
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
1. Яку професію мав Лерой Кліві? (Космічний поштар).
2. З якої причини Кліві змушений був здійснити аварійну посадку? (Зламалася система охолодження поштольота).
3. Чим здивувала Кліві перша побачена на планеті тварина? (У неї було темно-зелене хутро, не було ні очей, ні вух).
4. Коли Кліві вдруге втратив свідомість? (Коли вовк підійшов до нього впритул).
5. За допомогою чого вовк вистежував білку? (За допомогою телепатії).
6. Чому самець пантери підійшов до Кліві й потерся об нього? (Герой подумав про самицю, її дитинчат, тепле лігво).
7. Ким уявив себе Кліві під час нападу чотирьох вовків? (Змією).
8. Кому була адресована думка Кліві: «Легше! Не треба рубати гілку, на якій сидиш...»? (Пташці).
9. Чому ідея Кліві уявити себе мерцем виявилася невдалою? (Він став об’єктом полювання велетенського птаха, схожого на стерв’ятника).
10. За допомогою якої думки Кліві вдалося відігнати хижаків? (Він подумав про смолоскип).
11. На що подумки перетворився Кліві, аби вижити? (На бурхливе полум’я, ЩО випалює все на своєму шляху).
12. Як було зупинено степову пожежу на планеті З-М-22? (Її загасили за допомогою дощувальної системи рятувального зорельота).
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Складання цитатної характеристики головного героя оповідання «Запах думки».
- Укажіть особливості вдачі, мислення, а також фізичні якості, завдяки яким Кліві вдалося вижити на чужій планеті й розкрити її таємницю. Наведіть відповідні цитати. Побудуйте відповідь у вигляді таблиці.
Цитатна характеристика Кліві
Особливості вдачі, мислення, фізичні якості Кліві
|
Цитати
|
Фізична витривалість
|
Кліві з останніх сил намагався не втратити свідомості, хоча йому здавалося, що всі кістки його тіла поламані.
|
Хороша координація
|
Один з вовків стрибнув на Кліві. Кліві на льоту вперіщив його прутом, і вовк, ощирившись, відступив.
|
Схильність до роздумів
|
«Сліпий полює на сліпого», - подумав Кліві, і це видалося йому глибокою вічною істиною.
|
Схильність до експериментів
|
Щоб перевірити свою теорію, Кліві подумки вимовив слово «пантера», ототожнюючи його зі звіром, що наближався.
|
Кмітливість
|
За якусь частку секунди Кліві майже все зрозумів. Вовк вистежував білку за допомогою телепатії.
|
Творче мислення
|
Раптом у спалаху натхнення він подумав: «Самиця пантери!»
|
Активна уява
|
Кліві уявив себе змією - дуже швидкою, зі смертоносним жалом і отруйними зубами, здатними миттю обірвати вовче життя. Кліві засичав і вигнув свою позбавлену кісток шию.
|
Почуття гумору
|
«А я - кущ. Запитай у моєї мами. Вона - теж кущ. Усі ми - кущі з давніх-давен, з мезозойської ери».
|
Здатність пристосовуватися до складних, неординарних ситуацій
|
Кліві ще не усвідомлював, що відтепер став справжнім телепатом. Із заплющеними очима він міг бачити й відчувати, що відбувається довкола нього.
|
2. Сюжетна реконструкція. Творча робота «Урок акторської майстерності від Лероя Кліві».
Складіть сюжетний ланцюжок оповідання «Запах думки», послідовно вказавши образи, у які перевтілювався Кліві, щоб вижити на чужій планеті. Спробуйте продемонструвати ці образи однокласникам.
Сюжетний ланцюжок оповідання «Запах думки»

3. Хвилина компаративного аналізу.
Порівняйте сюжет і головних героїв оповідань «Запах думки» Р. Шеклі та «Усмішка» Р. Д. Бредбері. Оформіть відповідь у вигляді таблиці.
Автор, назва твору
|
Р. Шеклі «Запах думки»
|
Р. Д. Бредбері «Усмішка»
|
Ім’я головного героя
|
Лерой Кліві
|
Том
|
Коли відбуваються події?
|
Далеке майбутнє
|
2061 р., після глобальної катастрофи
|
Де відбуваються події?
|
Планета З-М-22 в зоряному скупченні Сергон
|
Планета Земля
|
Якою зображено людську цивілізацію?
|
На стадії розквіту науки й техніки, високого розвитку розумових здібностей людини
|
На стадії духовного й матеріального занепаду
|
Яке наукове припущення покладено в основу сюжету?
|
Людина здатна розвиватися, зокрема може розвинути в собі телепатичні здібності
|
Технократичне суспільство може знищити земну цивілізацію
|
Уявлення героя про світ на початку оповідання
|
Довершений, «чистий» розум людини є вершиною творіння, тож не має турбуватися про те, що його оточує
|
Ненависть до минулого - єдиний спосіб вижити після глобальної катастрофи
|
Що спонукало героя переосмислити своє світосприйняття?
|
Усвідомлення необхідності боротися за виживання на планеті телепатів
|
Емоційний спалах, викликаний картиною доби Відродження
|
Чому (кому) протистоїть герой?
|
Хижакам-телепатам
|
Розлюченій юрбі
|
Що символізує перемога героя?
|
Перемогу людського розуму над тваринним інстинктом
|
Перемогу вічних духовних цінностей над моральним занепадом
|
До якого виду фантастичної літератури належить оповідання?
|
Наукова фантастика
|
Футурологічна фантастика (антиутопія)
|
V. Підсумки.
✵ Літературознавча реконструкція.
Ознайомтеся з переліком ознак науково-фантастичних творів. Доведіть, що оповідання Р. Шеклі належить до науково-фантастичної літератури.
Наявні фантастичні припущення; дія відбувається в майбутньому; дія відбувається у вигаданому світі; опис незвичайних винаходів, відкриттів, невідомих явищ і законів природи; тема освоєння космічного простору, передбачення майбутнього; прогнозування впливу на людину різноманітних науково-технічних винаходів; основна мета - розкрити закони розвитку людського суспільства, що потрапило в нові, незвичні умови; фантастичні елементи набувають правдоподібної форми й задовольняють цікавість людини та її потребу в пізнанні світу.
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацюйте завдання до прочитаного твору під рубрикою «Пофантазуйте!» (№ 6, підручник, С. 198).
2. Підготуйтеся до уроку розвитку зв’язного мовлення на тему «Як я уявляю майбутнє людства» (за творами Р. Д. Бредбері та Р. Шеклі).