Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
Астрід Анна Емілія Ліндґрен (1907-2002). Основні відомості про життя і творчість письменниці, популярність її творів у різних країнах. «Міо, мій Міо»
Сучасна література. Зростання і взаємини зі світом
ІI семестр
Мета: ознайомити з особливостями творчості А. Ліндґрен, змістом її повісті-казки «Міо, мій Міо» та основними подіями сюжету, виокремити кульмінаційні моменти твору; поглибити поняття про повість-казку;
розвивати навички усного словесного малювання, аналізу художнього тексту, уяви, творчого, асоціативного й образного мислення; учити висловлювати власні судження щодо зображених у творі подій, працювати з цитатами;
прищеплювати інтерес до художньої літератури.
Обладнання: підручники, портрет А. Ліндґрен, дидактичний матеріал.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Саме з дійсності виростають пречудові казки...
Г. К. Андерсен
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
1. Актуалізація суб’єктивного досвіду учнів.
- З якими літературними казками ви ознайомилися на уроках зарубіжної літератури?
(Льюїс Керролл «Аліса в Країні Див», О. Уайльд «Хлопчик-зірка», О. Пушкін «Казка про мертву царівну...», Г. К. Андерсен «Соловейко», Т. Янсон «Капелюх Чарівника»).
2. Жанрові ознаки літературної казки.
- За опорною схемою розкажіть про особливості літературної казки як жанру.
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Слово вчителя. Презентація письменника.
На батьківщині, у Швеції, Астрід Лідґрен уважають національним надбанням. Її портрет (першої зі шведських жінок) було надруковано на поштових марках як символ країни. Крім того, письменниця стала першою жінкою, зарахованою до Шведської королівської академії наук. У 1985 р. Ліндґрен оголосили «шведським автором, якого найбільше читають у світі». А ще раніше, 1957 р., вона першою з дитячих письменників Швеції отримала премію за літературні досягнення. Серед численних відзнак Ліндґрен нагороди ЮНЕСКО, премія Льюїса Керролла, Міжнародна золота медаль Льва Толстого і премія Андерсена (удостоєно двічі), яку називають «малою Нобелівською». У 2000 р. письменницю було висунуто й на здобуття «великої», але нагородження не відбулося (інакше на додаток до всього вона стала б першим дитячим автором серед нобелівських лауреатів). А втім, досить і того, що авторитет Ліндґрен у Швеції був таким високим, що вона навіть впливала на політичні рішення.
Ліндґрен часто повторювала: «Не хочу писати для дорослих!» Ці слова стали гаслом її життя і творчості. Казкарка воліла писати тільки для дітей, адже щиро поділяла думку А. де Сент-Екзюпері про те, що всі люди родом з дитинства.
Сьогодні важко знайти країну, де б не читали книжок Ліндґрен, не дивилися б кіно- та мультфільмів, знятих за її творами. А персонажі, народжені уявою шведської казкарки, давно живуть своїм власним життям. Чи ж варто дивуватися, що одним з найпопулярніших музеїв Стокгольма став «Юнібаккен», у якому оселилися герої її книжок. «Юнібаккен» популярний не лише серед малечі, адже й дорослим іноді хочеться хоч ненадовго повернутися в щасливий світ дитинства.
2. Творча робота.
- Проведіть віртуальну екскурсію музеєм літературних героїв А. Ліндґрен.
«Пеппі Довгапапчоха». Головна героїня твору Пеппі - веселе дівчисько, що з ранку до вечора сміється і влаштовує всілякі забави. Руді кіски, веснянки, різні панчохи... Однак якщо хтось спробує її зачепити, відразу дістане гідну відсіч. Пеппі безстрашна, наділена дивовижним даром фантазії. Вона надзвичайно сильна - може підняти циркового артиста, розкидати в різні боки поліцейських та злодіїв і завжди бореться за справедливість.
«Пригоди Калле Блюмквіста». На долю героїв цього твору випадають зустрічі зі злодіями, погоні та інші небезпечні пригоди. Діти завжди готові прийти на допомогу, вони надзвичайно кмітливі й винахідливі.
«Малий І Карлсоп, ЩО живе па даху». Карлсон - веселий і заповзятливий чоловічок з пропелером. У Швеції на одному з міських дахів за димарем заховався його зелений будиночок з табличкою: «Карлсон, що живе на даху, найкращий у світі Карлсон».
«Пригоди ЕМІЛЯ З Льопеберґи». Головний герой твору - пустун і забіяка Еміль, що живе на маленькому хуторі. Через свої витівки він часто потрапляє в халепу, але ніколи й нікого не хоче образити. Еміль завжди готовий допомогти й уміє дарувати радість. На думку авторки, з невгамовних бешкетників, якщо вони розумні, добрі й чесні, часом виростають чудові люди.
«Ропя - дочка розбійника». Роня - єдина дочка ватажка розбійників Матіса. Блукаючи лісом, вона з’ясовує, що в іншій розбійницькій зграї є хлопчик її віку. Між дітьми зав’язується дружба, однак ворожнеча дорослих змушує їх до втечі. Під час подорожі герої переживають неймовірні пригоди.
«Брати Лев’яче Серце». У казковій повісті йдеться про пригоди відважних братів Карла і Юнатана Левів у чарівній країні. Пліч-о-пліч долаючи численні небезпеки, брати дізнаються, що таке братерська любов, самовідданість, смерть, паралельні світи. Твір навчає боротися зі своїми страхами, допомагати ближнім, щиро й безкорисливо любити.
«Міо, мій Міо». Головний герой казки - хлопчик-сирота Буссе. Його мрія про щасливе життя з батьком, який його любить, перетворюється на чудову казку про Країну Далеку. Потрапивши туди, герой не лише радіє життю і знаходить нових друзів, а й перемагає жорстокого лицаря Като, який прагне знищити все світле і прекрасне на землі.
3. Робота з підручником.
1. Прочитайте розділ «Радість і сум дитячої душі» (підручник, С. 200-202).
2. Спираючись на засвоєний матеріал, визначте художню своєрідність творів Ліндґрен.
4. Коментоване читання уривка з повісті-казки «Міо, мій Міо» («Він у дорозі день і ніч»).
5. Евристична бесіда за змістом прочитаного уривка.
1. Хто є головним героєм твору «Міо, мій Міо»? Яким було його дитинство? Про що мріяв хлопчик?
2. Які чарівні предмети передала Буссе продавчиня Лундін?
3. Що дивовижного відбулося, коли Буссе виконав доручення Лундін?
4. Кого випустив хлопчик, відкоркувавши пляшку? У яких відомих вам казках є подібні епізоди?
5. Який чарівний знак мав передати королю Країни Далекої дух-посланець? Що відчув Буссе, тримаючи в руках золоте яблуко?
6. Опишіть духа з пивної пляшки. Визначте, чим відрізняється поведінка духа у творі Ліндґрен і фольклорних казках.
7. Звідки прибув дух, випущений Буссе з пляшки? Куди він покликав хлопчика?
8. Якою побачив Країну Далеку Буссе? Порівняйте опис Країни Далекої з описом чарівних країн в інших літературних і народних казках. Які два світи поєдналися у творі Ліндґрен?
9. Яке заповітне бажання Буссе здійснилося в Країні Далекій?
10. Які риси казкового короля є в описі зовнішності тата-короля?
11. На які групи можна умовно розділити персонажів повісті-казки Ліндґрен?
12. Чому «Міо, мій Міо» за жанром є повістю-казкою?
✵ Висновки.
Головний герой повісті-казки Буссе - хлопчик-сирота, усиновлений прийомними батьками, які, на жаль, не змогли щиро його полюбити. Якось продавчиня Лундін дарує Буссе яблуко й доручає йому вкинути в поштову скриньку якусь картку. Не втримавшись, цікавий хлопчина читає написане на картці й дізнається, що той, кого шукає король Країни Далекої, уже вирушив у путь і впізнати його можна за знаком - золотим яблуком. Тієї самої миті яблуко, подароване Лундін, стає золотим... Спантеличений Буссе прямує до парку, де випадково знаходить пляшку з-під пива й мимохіть випускає з неї духа. Дух переносить хлопчика до Країни Далекої, і вже там з’ясовується, що Буссе - улюблений син тамтешнього короля, а його справжнє ім’я - Міо.
Повість-казка, з одного боку, створює уявний світ, а з іншого - розповідає про реальність. Поєднання казковості й реалістичності, власне, і є особливістю цього різновиду літературної казки. Зображення фантастичного світу має яскраво виражений позитивний характер - це здійснення мрії Буссе про щасливе дитинство. Героїв повісті-казки можна розділити на дві групи: звичайні люди та чарівні персонажі, яких головні герої зустрічають у казковому світі. І ті й інші наділені живими характерами, у кожного з них свої звички, особливості поведінки, мови.
Повість-казка «Міо, мій Міо» насичена пригодами. Зазвичай чудесні події у творі супроводжують появу незвичайних персонажів у житті звичайних дітей, і це допомагає відновити правильний порядок речей, гармонізує життя головного героя.
V. Підсумки.
✵ Словесне малювання.
- Використовуючи опорні слова з твору «Міо, мій Міо», опишіть Країну Далеку.
Острів, який плаває в морі; чиста блакитна вода; освітлений сонцем; повітря напоєне пахощами; бринить дивовижна музика; великий білий замок; дні веселі й радісні; тополі зі сріблястими верхівками; тисячі прекрасних троянд і лілей; білі птахи літають у саду; музика краща за будь-яку музику у світі; різнокольорові потоки.
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацюйте запитання й завдання до прочитаного твору (№ 1, 2 підручник, С. 209).
2. Прочитайте уривки з повісті-казки «Міо, мій Міо» «У Мертвому лісі» та «Найглибша печера в найчорнішій горі» (завдання на випередження).