Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

А. Ліндґрен «Міо, мій Міо». Основні події у творі. Перемога добра над злом
Сучасна література. Зростання і взаємини зі світом
ІI семестр

Мета: ознайомити з основними подіями твору, виокремити кульмінаційні моменти сюжету; поглибити поняття про повість-казку, визначити ознаки фольклорної та літературної казки у творі;

розвивати навички аналізу художнього тексту, уяву, творче, асоціативне й образне мислення; учити висловлювати власні судження щодо зображених у творі подій, добираючи цитатний матеріал; прищеплювати інтерес до художньої літератури.

Обладнання: підручники, аудіозапис мелодії сопілки з кінофільму «Міо, мій Міо» (режисер В. Гоаматиков, 1987 р.).

Тип уроку: комбінований.

Лише добро одне безсмертне, Зло довго не живе!

Ш. Руставелі

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

✵ Дидактична вправа «Незакінчене речення».

- Правильно продовжте наведені твердження.

1. У повісті-казці «Міо, мій Міо» оповідь ведеться від імені... (головного героя, сироти Буссе).

2. Найбільше головний герой твору мріє... (знайти рідного батька).

3. Єдиною розрадою для сироти був... (приятель Бенко).

4. Продавчиня Лундін подарувала хлопчику... (яблуко).

5. Листівку, яку мав укинути в поштову скриньку герой, було адресовано... (королю Країни Далекої).

6. Краще роздивившись яблуко, хлопчик побачив, що воно... (золоте).

7. У парку герой знайшов... (пляшку з-під пива, у якій ЩОСЬ ворушилося).

8. З пляшки хлопчик випустив... (духа).

9. Дух із пляшки прибув у місто з метою... (забрати того, у кого буде знак, до казкової країни).

10. У Країні Далекій героя зустрів... (тато-король).

11. Король шукав загубленого сина протягом... (дев’яти років).

12. Король називав свого сина... (МІО, мій МІО).

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Коментоване читання уривків з повісті-казки «Міо, мій Міо» («У Мертвому лісі», «Найглибша печера в найчорнішій горі»).

2. Евристична бесіда за змістом прочитаних уривків.

1. Хто у Країні Далекій став для Міо найкращим другом і першим помічником?

2. Яким був кінь Міраміс? Які подорожі здійснив з ним Міо?

3. Від чого потерпали жителі Країни Далекої?

4. Хто такий лицар Като? Де він владарював і як поводився з людьми?

5. Хто мав урятувати Країну Далеку від сваволі Като?

6. Чому Міо не наважувався стати на герць із жорстоким лицарем?

7. Що отримав Міо від вірних друзів, вирушаючи до Країни Чужинецької? Чи здогадувався він про чарівні властивості цих речей?

8. Хто вирушив з Міо в далеку путь? Дружбу яких літературних героїв нагадує дружба Міо та Юм-Юма?

9. Якою постала перед хлопчиками Країна Чужинецька?

10. Яка зброя потрібна була для бою з лицарем Като? Де друзі мали шукати Зброяра, який міг викувати меч для поєдинку?

11. Чому ліс, через який ішли хлопчики, назвали Мертвим?

12. Кого лицар Като послав на пошуки Міо та його друга? Як вивідувачі переслідували хлопчиків?

13. Як героям удалося врятуватися від вивідувачів? Чому дерево, земля, гора стали на захист дітей? За що вони ненавиділи Като?

14. Як почувався Міо, загубивши друга? Чому принц занепав духом? Чи свідчать сльози Міо про його слабкість і боягузтво?

15. Який чарівний предмет допоміг Міо знайти Юм-Юма й повірити у свої сили? Яку мелодію грали хлопчики і як вона відновила сили до боротьби?

16. Які ознаки фольклорної казки наявні в прочитаних вами уривках?

✵ Висновки.

У Країні Далекій Міо щиро потоваришував із сином садівника Юм-Юмом. Незабаром у нього з’явився ще один друг - чудовий золотогривий кінь Міраміс, який міг скакати понад хмарами. Разом з Юм-Юмом та Мірамісом Міо подорожував Країною Далекою і щоразу знаходив нових приятелів.

Мешканці Країни Далекої жили за законами добра і справедливості, але потерпали від утисків володаря Країни Чужинецької лицаря Като. Удень і вночі жорстокий лицар кував зло у своєму замку, тримаючи в страху всіх довкола. Залізним пазуром він виривав з людських грудей живі серця й замість них вкладав кам’яні. Люди з кам’яними серцями ставали вірними слугами Като, а тих, хто не корився, він перетворював на птахів.

Міо дізнався, що саме він, королівський син, має здолати мучителя. Попри страх і невпевненість у своїх силах хлопчик таки наважився стати на захист людей. Збираючись у дорогу, Міо отримав від друзів хліб, сопілку, ложечку і плащ, про чарівні властивості яких навіть не здогадувався. Разом з ним до Країни Чужинецької вирушив вірний Юм-Юм.

Моторошною і спустошеною постала перед друзями Країна Чужинецька, сотні вивідувачів нишпорили скрізь, шукаючи королівського сина.

Хлопці дізналися, що Зброяр з Країни Чужинецької викував меч, здатний розтинати камінь, і лише за допомогою цього меча можна перемогти Като. Шлях до печери, у якій було ув’язнено Зброяра, лежав через грізний Мертвий ліс. Друзів уперто переслідували вивідувачі, але дерево, печера і скеля захистили їх. Опинившись у найглибшій печері в найчорнішій горі, Міо загубив Юм-Юма. Страх і відчай скували серце принца, але чарівна сопілка допомогла друзям возз’єднатися.

3. Робота над текстом.

1. Які природні сили допомагають героям у повісті-казці «Міо, мій Міо»? Чому? Знайдіть у тексті відповідні епізоди.

2. Подайте свою відповідь у вигляді плану або схеми.

3. Перекажіть згадані епізоди близько до тексту.

Сили природи в повісті-казці «Міо, мій Міо»

Сили природи

Як допомагають героям

Причини допомоги

Дерево в Мертвому лісі

Чорний стовбур старого дерева біля самих нас розчахнувся, і я побачив, що він усередині дуплистий. І не встиг я усвідомити, що й до чого, як ми з Юм-Юмом уже сиділи в тому дуплі.

Жорстокість лицаря Като вбила й отруїла його. Навряд чи дерево вибачило тому, хто вбив його зелене листя.

Земля

Перед нами розступилася земля, і я побачив невеличку печеру. І не встиг я усвідомити, що й до чого, як ми з Юм-Юмом уже сиділи в ній.

Навряд чи земля могла вибачити тому, хто вбив її м'яку траву, яка тут колись росла.

Гора

Скеля, у яку ми впиралися спинами, подалась, і не встиг я усвідомити, що й до чого, як ми опинилися всередині гори.


✵ Висновки.

У творі Ліндґрен три рази повторюється ситуація, коли Міо та його друг конче потребують допомоги й отримують її від самої природи. Такий сюжетний елемент характерний для фольклорних чарівних казок, де сили природи допомагають героям, які мають здолати зло.

4. Мелодекламація уривка «Міо та Юм-Юм знаходять один одного в печері».

1. Прослухайте аудіозапис мелодії сопілки з кінофільму «Міо, мій Міо» (режисер В. Граматиков, 1987 р.).

2. Як музика передає настрій самотності й віру в порятунок друзів?

3. Виразно прочитайте уривок повісті-казки під музику з кінофільму.

5. Робота в парах.

- Назвіть чарівні предмети, про які йдеться у творі Ліндґрен. Укажіть незвичайні властивості кожного з них.

Меч - розтинає камінь.

Сопілка - допомагає знайти тих, хто заблукав.

Ложечка - може нагодувати голодного.

Плащ - робить невидимим.

Хліб - дає фізичну силу й наснагу.

V. Підсумки.

✵ Хвилина компаративного аналізу.

Порівняйте повість-казку «Міо, мій Міо» та народну чарівну казку. Визначте спільне й відмінне в цих творах. Оформіть відповідь у вигляді таблиці.

Народна чарівна казка

«Міо, мій Міо»

Спільне

Подорож героя в невідому дивовижну країну.

Зустріч із чарівними персонажами.

Наявність чарівних предметів.

Відмінне

Фольклорний твір.

Літературний твір.

Причина подорожі до невідомої країни - необхідність виконати завдання, пошук.

Причина подорожі до Країни Далекої неочікувана, не зрозуміла для героя.

Причина подорожі до Країни Чужинецької - боротьба з жорстоким лицарем Като.

Мета подорожі - здолати зло.

Мета подорожей - знайти щастя, здолати зло.

Сюжет розвивається за сталою схемою: зачин, потрійний повтор, кінцівка.

Сюжет розвивається несподівано для читача.

Чарівні предмети мають визначене призначення.

Герой не знає призначення чарівних речей.

В оповіді відсутні розлогі описи, роздуми героя.

В оповіді є детальні описи див, докладно подано роздуми героя.

У тексті використано повтори, постійні епітети, гіперболу.

У тексті використано літературні засоби художньої виразності.

У фіналі добро перемагає зло, герой повертається у свій світ.

У фіналі пригоди закінчуються, але герой залишається в чарівній країні.

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте запитання № 4 з рубрики «Запитання й завдання до прочитаного твору» (підручник, С. 209).

2. Доберіть цитати для характеристики Міо.