Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
Урок позакласного читання. Крістіне Нестлінґер «Начхати нам на огіркового короля!»
Сучасна література. Зростання і взаємини зі світом
ІI семестр
Мета: ознайомити учнів із фактами життя й особливостями творчості К. Нестлінґер; продемонструвати яскравість художнього світу повісті- казки «Начхати нам на огіркового короля!», реалістичні й фантастичні елементи у творі;
розкрити гуманістичний зміст повісті-казки, моральні цінності, утілені в ній; розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, усного переказу, аналізу й систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її;
формувати полікультурну компетенцію учнів; виховувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: підручники, текст повісті-казки «Начхати нам на огіркового короля!», ілюстрації до ключових епізодів повісті, портрет К. Нестлінґер, виставка книжок К. Нестлінґер.
Тип уроку: урок позакласного читання.
Я не виховую, я розважаю... Книжки для дітей повинні бути дотепними й захопливими.
К. Нестлінґер
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
✵ Завдання на встановлення відповідності.
- Установіть відповідність між літературними творами та їхніми авторами.
А О. Уайльд |
1 «Казка про мертву царівну та сімох богатирів» |
Б А. Ліндґрен |
2 «Чарлі і шоколадна фабрика» |
В Ш. Перро |
3 «Хлопчик-зірка» |
Г О. Пушкін |
4 «Аліса в Країні Див» |
Ґ Льюїс Керролл |
5 «Соловейко» |
Д Р. Дал |
6 «Попелюшка» |
Е Г. К. Андерсен |
7 «Міо, мій Міо» |
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Слово вчителя. Презентація письменниці.
Крістіне Нестлінґер - художниця, письменниця, поетеса, авторка коміксів. Діапазон її творчості надзвичайно широкий: проза, вірші, газетна публіцистика, сценарії радіо- і телеспектаклів, кулінарні книжки - усього й не перерахувати! А ще протягом багатьох років Нестлінґер вела на австрійському радіо власну програму, улюблену для тисячі слухачів. Перу письменниці належить понад сто книжок для дорослих і дітей.
К. Нестлінґер народилася у Відні (Австрія) 13 жовтня 1936 р. Життя склалося так, що з раннього дитинства їй довелося боротися з обставинами й відстоювати право бути самою собою. Пізніше письменниця згадувала: «У дитинстві на мене ЯК слід нагнали страху бомбами, росіянами, фюрером і щурами в нашому підвалі, а потім, ЯК дівчинку досить кмітливу й товсту, відправили до середньої школи З гуманітарним ухилом. Там Я на все життя завчила балади Шиллера й дізналася, через які точки трикутника проходить пряма Ейлера. Після випускних іспитів Я вирішила присвятити себе живопису і, виконуючи цей похвальний намір, вступила до Академії мистецтв. За кілька років Я зрозуміла, ЩО художниці З мене не вийде, і тоді З горя вийшла заміж і народила дитину». Сімейне життя Нестлінґер складалося цілком вдало, але затишний домашній світ виявився все ж таки затісним для неї. У 1968 р. талановита домогосподарка видала свій перший твір для дітей «Вогняно-руда Фредеріке».
Нестлінґер казково пощастило - «Вогняно-руда Фредеріке» відразу отримала літературну премію. Відтак окрилена успіхом письменниця одна за одною створює книжки «Діти з підвалу», «Начхати нам на огіркового короля!», «Чорний чоловік і великий собака», «Маленький добродій береться до справи», «Чоловік для мами», «Лолліпоп», «Конрад, або Дитина з бляшанки», «Пес іде в світ», «Гном у голові»...
«Я не виховую, Я розважаю, - лукаво усміхається Нестлінґер. - Боюся, перебудова світу не входить у МОЇ плани... Мені здається, дитячі книжки слід оцінювати насамперед за їхніми літературними перевагами й лише потім за їхньою виховною спрямованістю. Книжки для дітей повинні бути дотепними й захопливими».
2. Робота з підручником.
1. Ознайомтеся з відомостями про життя і творчість К. Нестлінґер («Літературний навігатор», підручник, С. 211).
2. Спираючись на опрацьований матеріал, складіть асоціативний кущ «К. Нестлінґер - сучасна казкарка».
3. Евристична бесіда за змістом повісті-казки «Начхати нам на огіркового короля!».
1. Хто виступає розповідачем у повісті-казці Нестлінґер?
2. Якою була сім’я Вольфґанґа? Як хлопець характеризує членів своєї родини?
3. Що не подобалося Вольфґанґу в його родині? Чому взірцем хлопчик уважав сім’ю свого друга Еріха?
4. Чому між Гоґельманами не було порозуміння? Які проблеми назріли в родині?
5. Хто з’явився в будинку Вольфґанґа у великодню неділю? Що незвичного було в цій істоті? Якою була її зовнішність і мова?
6. Про що розповів огірковий король Гоґельманам? З якої країни він прибув і чому змушений був переховуватися?
7. Як відреагували тато, мама, Мартіна й дідусь на появу огіркового короля?
8. Як змінилася поведінка тата після спілкування з Кумі-Орі?
9. На яких два табори розділилася родина у своєму ставленні до Кумі-Орі?
10. Які проблеми з учителем математики заважали Вольфґанґу почуватися щасливим? Чи правильно хлопець почав їх вирішувати? Чому Вольфґанґ боявся поговорити з батьком про шкільні проблеми?
11. Які проблеми мала Мартіна? Як Вольфґанґ і Мартіна подружилися й допомогли один одному впоратися з труднощами?
12. Чому, на вашу думку, Нік підтримував тата й Кумі-Орі?
13. Як поводився Кумі-Орі, живучи в родині? Яких умов договору між татом і мамою не виконував гість? Чому Вольфґанґ і Мартіна вирішили боротися з ним?
14. Що знайшли діти у схованці Кумі-Орі? З якою метою, на вашу думку, огірковий король збирав ці дрібниці?
15. Як знахідка дітей прискорила розмову про ненормальність стосунків у родині?
16. Які результати дала розвідка Вольфґанґа в підвалі? З ким познайомився хлопчик? Що він дізнався про Кумі-Орі?
17. Якою благодійницькою діяльністю вирішив зайнятися Вольфґанґ, щоб допомогти підземному народу?
18. Про яку таємницю розповів Нік? Що обіцяв татові Кумі-Орі за потоп у підвалі? Як вирішили діяти діти, щоб урятувати підземний народ?
19. Що відкрив тато, увірвавшись до архіву контори?
20. Як склалася подальша доля Кумі-Орі?
21. Як змінилася родина Гоґельманів після пригод з огірковим королем?
22. Чи можна вважати огіркового короля живим утіленням негараздів у родині Гоґельманів? Поясніть свою думку.
23. Які висновки зробили діти й дорослі після пережитих пригод?
24. Які епізоди повісті-казки видалися вам найсмішнішими? Доведіть, що гумор - основа твору К. Нестлінґер.
25. Про що попереджає К. Нестлінґер у своїй повісті-казці? Чи переконані ви в тому, що Кумі-Орі не завітає до вашої родини? Чому?
✵ Висновки.
Події повісті-казки «Начхати нам на огіркового короля!» розгортаються в Австрії, де мешкає Вольфґанґ Гоґельман зі своїми мамою, татом, дідусем, сестрою Мартіною та братом Ніком. Разом з членами родини, що розкололася на два непримиренних табори, читач переживає чимало захопливих пригод, знайомиться з казковим народом кумі-орцями та їхнім злостивим владикою Кумі-Орі, скинутим із трону. Зі жвавого, достовірного зображення подій ми дізнаємося про важливі проблеми в родині, що потребують невідкладного розв’язання.
На перший погляд, усе зрозуміло: тільки-но з’явився огірковий король Кумі-Орі, у Гоґельманів усе пішло шкереберть, почалися сварки. Якби випадково не з’ясувалося, що «напівгарбуз-напівогірок» водить за носа главу сімейства, невідомо, як надалі склалися б обставини...
Однак це лише на позір. Насправді сім’я Гоґельманів потрапляє в смугу розбрату й негараздів аж ніяк не через появу Кумі-Орі. Навпаки, бридкий огірковий король приходить саме тому, що в єдності сім’ї з’явилася тріщина. Діти виросли, щось у їхніх стосунках з дорослими зламалося. Порозуміння в родині втрачено. Батькові не подобається, що його нащадки мають власні погляди, інтереси, прагнуть самостійності. Недарма добрий і розумний дідусь, розмірковуючи про сина, сумно зітхає: «ЩО Ж Я упустив у його вихованні?» Типовий обиватель, скупий, запопадливий перед начальством і людьми високого стану, тато Гоґельман аж надто любить командувати близькими. Він поводиться як самодур і деспот, залишаючись глухим до проблем дорослих дітей.
Конфліктна ситуація в родині назрівала давно. Дідусь справедливо стверджує: «Кумі-Орі ХОЧ і наймерзенніший гном, але на нормальну СІМ’Ю, на таку, ЯКОЮ, власне, вона і повинна бути, Кумі-Орі не зміг би настільки мерзенно вплинути». І справді, родину, у якій сміятися можна лише тоді, коли цього захоче тато, - не варто вважати нормальною. Адже хороша сім’я ґрунтується на взаємній повазі, довірі, дружбі й любові.
Не дивно, що огірковий диктатор - несимпатичне втілення сімейних негараздів - потоваришував з главою сімейства. Присутність Кумі-Орі прискорила з’ясування взаємин у родині після тривалого обтяжливого періоду замовчування і пристосуванства. Ніби перехворівши невідомою хворобою, члени родини спромоглися-таки виправити ситуацію.
У казковій повісті «Начхати нам на огіркового короля!» ідеться про проблему справжнього й хибного авторитету батьків, про необхідність будувати здорові сімейні стосунки, прагнучи до взаємоповаги та порозуміння. Найбільше ж авторці не до душі дорослі, які, забувши власне дитинство, перетворилися на домашніх тиранів і дріб’язкових деспотів.
4. Переказ ключових епізодів твору за ілюстраціями.
За поданими ілюстраціями перекажіть ключові епізоди твору «Начхати нам на огіркового короля!».
✵ Родина Вольфґанґа зустрічається з Кумі-Орі.
✵ Кумі-Орі підслуховує розмову Мартіни і його обливають зі шланга.
✵ Вольфґанґ збирає дитячі пісочні формочки для підземного народу.
✵ Діти дізнаються про помсту Кумі-Орі.
5. Вибірковий диктант.
Випишіть риси характеру, притаманні Вольфґанґу Гоґельману.
Винахідливість, життєрадісність, дитяча безпосередність, розсудливість, доброта, сміливість, безкорисливість, наївність, нахабність, відповідальність, жорстокість, хоробрість, жадібність, готовність прийти на допомогу, щирість, чесність, байдужість, підступність, зрадливість, скромність, кмітливість, рішучість, волелюбність, вірність дружбі, жага пригод.
V. Підсумки.
✵ Складання опорної схеми. «Особливості повісті-казки К. Нестлінґер «Начхати нам на огіркового короля!»».
VI. Домашнє завдання.
1. Намалюйте ілюстрації до повісті-казки К. Нестлінґер «Начхати нам на огіркового короля!».
2. Складіть таблицю «Реальне і фантастичне в повісті-казці «Начхати нам на огіркового короля!»».
3. Опрацюйте матеріали самостійної роботи № 11 (Є. Волощук, О. Слободянюк. «Зарубіжна література. 6 клас. Зошит для контрольних і самостійних робіт»].