Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
Підсумки. Узагальнення та систематизація навчального матеріалу
Підсумки
ІI семестр
Мета: підсумувати й узагальнити матеріал, вивчений протягом року;
удосконалювати вміння систематизувати набуті знання, навички роботи з художніми текстами; виявити рівень літературознавчих умінь і навичок учнів;
розвивати зв'язне мовлення, творчі здібності, сприяти морально-етичному вихованню учнів, прищеплювати інтерес до світової літератури.
Обладнання: підручники, карта світу, картки для гри «Літературна карта світу»; кубик з афоризмами про книгу на гранях.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Книжка є альфою й омегою будь-якого знання, початком початків кожної науки.
С. Цвейґ
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
✵ Завдання на встановлення відповідності.
- Установіть відповідність між літературознавчим терміном та його визначенням.
А повість |
1 різновид художньої літератури, у якій зображено дивний, незвичайний світ, з яким людина в реальному житті зіткнутися не може |
Б пригодницька література |
2 інакомовне зображення в художньому творі рис характеру, уявлень і взаємин людей, суспільних явищ тощо |
В антитеза |
3 протиставлення явищ, понять, почуттів, думок, характерів у художньому творі |
Г алегорія |
4 більший, ніж оповідання, прозовий твір, у якому зображено низку подій із життя головного героя, а також детально змальовано пов’язаних із ним другорядних персонажів |
Ґ фантастика |
5 великий за обсягом прозовий твір, у якому на тлі суспільних подій зображено значну частину життя головного героя або його долю загалом, у розвитку подано характери інших персонажів 6 гостросюжетні твори про небезпечні випробування героїв, мандрівки, таємниці тощо, в основу яких покладено напружений конфлікт особистого чи громадського життя |
Д роман |
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Робота з підручником.
- Опрацюйте підсумкові запитання й завдання, які вміщено на с. 219-221 підручника.
2. Дидактична гра «Літературна карта світу».
Матеріал для гри
1. Карта світу.
2. Картки З назвами творів, вивчених протягом року, та іменами їхніх авторів (без зазначення країни): «Міф про Прометея», «Міф про Геракла», «Езоп «Лисиця і Виноград»» (Греція); «Міф про Тефнут» (Єгипет); «І. Крилов «Вовк і Ягня»», «В. Короленко «Сліпий музикант»», «М. Гоголь «Ніч перед Різдвом»», «А. Чехов «Хамелеон»» (Росія); «Ч. Діккенс «Різдвяна пісня в прозі, або Різдвяне оповідання з привидами»», «Д. Дефо «Життя і незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо»» (Англія); «Джек Лондон «Жага до життя»», «Г. В. Лонґфелло «Пісня про Гайавату»», «Р. Д. Бредбері «Усмішка»», «Р. Шеклі «Запах думки»», «О. Генрі «Вождь червоношкірих»» (США); «Ж. Верн «П’ятнадцятирічний капітан»» (Франція); «Мацуо Басьо «Старий ставок!..»» (Японія); «Р. Бернс «Моє серце в верховині»», «Р. Л. Стівенсон «Острів скарбів»» (Шотландія); «Дж. Родарі «Листівки з видами міст»» (Італія); «А. Ліндґрен «Міо, мій Міо»» (Швеція); «К. Нестлінґер «Начхати нам на огіркового короля!»» (Австрія).
Опис гри
Учитель вивішує на дошці карту світу і пропонує учням по черзі витягнути одну з карток. Кожний зі школярів має вказати, до якої національної літератури належить «його» твір, і прикріпити картку на карті поряд з позначенням відповідної країни.
3. Дидактична гра «Кубування».
Матеріал для гри
Кубик, на гранях якого містяться крилаті вислови про книжку: 1. «Книга - це співрозмовник, який не лестить тобі, і друг, який не спокушає тебе, і товариш, який тобі не набридне (Аль-Джахіз)». 2. «Я не знаю добрішого сусіда, справедливішого друга, покірнішого супутника, слухнянішого вчителя, обдарованішого товариша, ніж книга... (Аль-Джахіз)». 3. «Хороша книжка - це подарунок, заповіданий автором людському роду (Арістотель)». 4. «Яка користь від книжки тому, хто не має власного розуму? Хіба дзеркало допоможе сліпому? (Індійське прислів’я)». 5. «Усе життя людства послідовно осідало в книжці: племена, люди, держави зникали, а книжки залишалися (О. Герцен)». 6. «Книжки - кораблі думки, що подорожують хвилями часу і дбайливо несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління (Ф. Бекон)».
ОПИС гри
Учень, який підкинув кубик, отримує завдання скласти міні-роздум на тему афоризму, що випав. Потім члени групи спільно обговорюють повідомлення, погоджуючись або не погоджуючись із висновками.
V. Домашнє завдання.
1. Опрацюйте завдання рубрики «Літературні розваги» (підручник, С. 222).
2. Завдання на випередження відповідно до умов дидактичної гри «Прес-конференція з літературними героями» (урок 67).