Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Міфи про Геракла
Міфи народів світу
І семестр

Мета: ознайомити зі змістом міфів про подвиги Геракла, поглибити поняття про міф, навести приклади наявності в міфах різноманітних фантастичних елементів, вигадки;

розвивати навички читання з елементами коментування, аналізу художнього твору, розвивати уяву, образне мислення, уміння усно висловлювати власну думку й обґрунтовувати її; розвивати вміння аналізувати міф як літературний твір;

формувати навички роботи в команді, у парі, уміння прислухатися до альтернативної думки та дискутувати; формувати навички усного словесного малювання; виховувати всебічно розвинену особистість.

Обладнання: підручники, плакат «Сходинки до Олімпу», текст міфу про Авгієві стайні.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Багато синів було в Зевса, але серце віщувало йому: тільки тепер настав час народитися найславетнішому, наймогутнішому синові.

З давньогрецького міфу

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

1. Дидактична гра «Сходинки до Олімпу».

Матеріал для гри

Плакат зі схематичним зображенням гори ОЛІМП, на якій сходинками (знизу вгору) розміщено запитання: 1. Якого бога в Давній Греції вважали верховним? 2. Чому Посейдона шанували не лише моряки, але й вершники? 3. Кому зі смертних удалося повернутися з Аїду? 4. Чому зображення Гермеса іноді розміщують на вивісках поштових відділень? 5. Як народилася богиня Афіна? 6. Що уособлювала богиня Афродіта? 7. Хто з давньогрецьких богів був кульгавим? 8. Хто з давньогрецьких богів був найвеселішим? 9. Яке ім’я мала дружина Зевса? 10. Чому Ареса не любили ні боги, ні люди? 11. Атрибутами якого давньогрецького бога були лук із золотими стрілами й лаврове дерево? 12. Скільки богів збиралося за столом на Олімпі? Хто це був?

Опис гри

Учитель вивішує на дошці плакат і звертається до учнів: «Кожен народ створював у своїх міфах образну модель Усесвіту. ДЛЯ давніх греків такою моделлю стала священна гора ОЛІМП. ОЛІМП символізує прагнення досягти досконалості». Школярі записують відповіді на подані запитання і підраховують бали (кожна правильна відповідь - один бал). Учитель визначає переможців та ознайомлює клас із сучасними поняттями «олімп» (найвища рада, найвищі сфери суспільства), «олімпієць» (людина, ЩО зберігає спокій за будь-яких обставин, стоїть понад буденними пристрастями), «олімпійський спокій» (незворушність, величний СПОКІЙ).

Відповіді на запитання гри

1. Зевса.

2. Бо давні греки вірили, що Посейдон створив коней і навчив людей приборкувати їх.

3. Орфею (зачарувавши своїм мистецтвом владику царства мертвих Аїда та його дружину Персефону, великий співець ублагав їх повернути на землю свою дружину Еврідіку).

4. Бо Гермес був кур’єром Зевса, його посланцем, вісником і глашатаєм.

5. У військовому вбранні, озброєна списом і щитом Афіна вийшла з голови Зевса.

6. Афродіта уособлювала ідеал фізичного здоров’я, краси й досконалості, гармонії та пропорційності.

7. Бог вогню й ковальства Гефест.

8. Бог виноградарства Діоніс.

9. Гера.

10. Бо Арес був богом війни.

11. Аполлона.

12. Дванадцять богів, а саме: Зевс, Гера, Гестія, Деметра, Посейдон, Афіна, Артеміда, Арес, Гермес, Гефест, Афродіта, Аполлон. Згодом Гестія залишила Олімп, поступившись місцем Діонісу.

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Слово вчителя. Інформаційна довідка «Передісторія подвигів Геракла».

Інформаційна довідка

За міфами, Геракл був сином бога Зевса і смертної жінки Алкмени. Немовля назвали Алкідом, що означає «сильний». Зевс любив сина й передрікав йому владу над Грецією. Однак Гера вирішила випробувати Алкіда, щоб виявити, чи гідний він такого високого призначення. Довідавшись про це, Зевс сказав богині: «Я знаю, тепер ти будеш переслідувати сина Алкмени, піддавати його багатьом небезпекам. Але він витримає всі випробування, здолає всі перешкоди, а твої зусилля перешкодити йому тільки збільшать його славу. Він здійснить подвиги, яких до нього не здійснював ніхто, і здобуде багато славних перемог. А коли він закінчить свої земні справи, Я підніму його на Олімп, і ти сама приймеш його в КОЛО безсмертних. І нехай ім’я його буде Геракл, ЩО означає «прославляє Геру»».

2. Коментоване читання міфу «Лернейська гідра (другий подвиг Геракла)».

3. Евристична бесіда за змістом прочитаного міфу.

1. Як у міфі описано лернейську гідру? Чим вона шкодила людям?

2. Які риси вдачі Геракла виявилися під час битви з гідрою? Як героєві вдалося вивести чудовисько з рівноваги?

3. Чому Гераклові не вдалося відразу знищити гідру?

4. Як героєві допоміг друг Іолай?

5. Якої властивості набули стріли Геракла після двобою з гідрою?

6. Спираючись на текст міфу, доведіть, що Гераклові притаманні сміливість і рішучість.

7. Чи вміє Геракл дружити? Чому ви дійшли такого висновку?

8. Які фантастичні елементи наявні в прочитаному вами міфі?

9. Які народні казки близькі за сюжетом до міфу про лернейську гідру? Що споріднює і що відрізняє описи битви в казці та міфі?

10. Чому, на ваш погляд, римські гладіатори, залишаючи арену, присвячували свою зброю Гераклу?

4. Коментоване читання міфу «Стайні царя Авгія (шостий подвиг Геракла)».

5. Евристична бесіда за змістом прочитаного міфу.

1. Чим славилися стайні царя Авгія?

2. Чому Авгій не повірив, що Геракл упорається із завданням Еврісфея за один день?

3. На основі прочитаного міфу доведіть, що Геракл не лише фізично сильна, а й розумна, кмітлива людина.

4. Які риси вдачі героя розкрито в міфі про Авгієві стайні?

5. Чим цар Авгій образив Геракла?

✵ Інформаційна довідка «Заснування Олімпійських ігор».

Міфи оповідають, що, перемігши ериманфського кабана (п’ятий подвиг), Геракл приніс жертви богам і заснував Олімпійські ігри. Олімпійські ігри вважалися загальногрецьким святом, тож у ті дні, коли вони відбувалися, у країні оголошували мир. Греки високо цінували переможців олімпіад і навіть вели літочислення за Олімпійськими іграми.

6. Робота в парах. Завдання на встановлення відповідності.

- Установіть відповідність.

Геракл...

А

відкрив

1 Авгієві стайні

Б

приборкав

2 до краю світу й дістав яблука Гесперид

В

спустився

3 немейського лева

Г

дійшов

4 коней Діомеда

Ґ

знищив

5 у царство мертвих і приборкав Кербера

Д

убив

6 пояс Іпполіти

Е

добув

7 лернейську гідру

Є

упіймав

8 критського бика

Ж

звільнив

9 стимфалійських птахів

З

розігнав

10 місто Псофіс від ериманфського кабана

И

вичистив

11 дорогу до океану і пригнав стадо Геріона

І

завоював

12 керинейську лань

Д о в і д к а

Дванадцять подвигів Геракла

Назва подвигу

Короткий зміст

Немейський лев

Велетенський лев, син Тіфона і Єхидни, жив біля міста Немея і спустошував його околиці. Шкіра тварини була такою міцною, що ні стріли, ні списи не могли її ушкодити. Геракл задушив лева голими руками.

Лернейська гідра

Дев'ятиголове чудовисько з тілом змії, породження Тіфона і Єхидни, що жило в болоті біля міста Лерна. Подих гідри знищував усе живе, а одна з її голів була безсмертною. Геракл переміг чудовисько, покликавши на допомогу свого друга Іолая, що припікав свіжі рани гідри.

Стимфалійські птахи

Своїми мідними пазурами і дзьобами стимфалійські птахи вбивали людей і тварин, а їхні бронзові пера були гострими, мов стріли. Жили ці хижі птахи на околицях міста Стимфала. Гераклові вдалося вигнати їх за допомогою двох мідних тимпанів (ударних музичних інструментів), подарованих богинею Афіною. Від оглушливого звука тимпанів птахи знялися над лісом: частину з них герой убив, інші відлетіли за межі Греції.

Керинейська лань

Надумавши покарати людей, богиня Артеміда наслала на їхні поля мідноногу лань із золотими рогами. Протягом року переслідував тварину Геракл, однак зміг упіймати її лише поранивши в ногу.

Ериманфський кабан і битва з кентаврами

На горі Ериманф жив надзвичайно лютий кабан з величезними іклами, що спустошував передмістя Псофіса. Геракл загнав чудовисько в глибокий сніг і, зв'язавши, відніс у Мікени.

Авгієві стайні

Еврісфей доручив Гераклові вичистити стайні царя Авгія, що мав численні стада худоби. Царську скотарню не чистили протягом тридцяти років, однак герой заявив, що зробить це за один день. Аби виконати обіцянку, Геракл спрямував води річок Алфей і Пеней на Авгієві стайні.

Критський бик

Посейдон подарував критському царю Міносу вогнедишного бика. Мінос мав пожертвувати тварину богу морів, але не зробив цього. Відтак розгніваний Посейдон наслав на подарованого бика сказ. Гераклові було доручено упіймати бика і привести його в Мікени. Щоб здійснити цей подвиг, герой переплив море на спині тварини.

Коні царя Діомеда

Коні надзвичайної краси й сили жили у Фракії в царя Діомеда. Він годував їх людським м'ясом, кидаючи їм на поталу всіх чужоземців. Геракл приборкав і привів коней-людожерів до Еврісфея, який випустив їх на волю. У горах коней роздерли дикі звірі.

Пояс Іпполіти

Пояс, який цариці амазонок Іпполіті подарував бог війни Арес, служив символом влади над амазонками. Цей пояс Геракл повинен був принести Еврисфею для його дочки, жриці богині Гери.

Корови Геріона

Велетень Геріон мав три тулуби, три голови, шість рук і шість ніг. Геракл повинен був пригнати в Мікени корів велетня Геріона. Досягти острова, де випасав свої череди Геріон, допоміг Гераклу бог сонця Геліос, доставивши його на своєму золотому човні, а перемогти Геріона допомогла Афіна Паллада.

Пес Кербер

Кербер, охоронець царства Аїда, мав три голови, на його шиї звивалися змії, хвіст закінчувався головою дракона. Геракл повинен був спуститися в Аїд і привести до Еврісфея Кербера. За умовою Аїда Геракл міг забрати Кербера тільки в тому випадку, якщо приборкає його без зброї.

Яблука Гесперід

Уважався найважчим подвигом. Гесперіди, дочки титана Атланта, доглядали за золотими яблуками в садах батька. Яблука, що дарують вічну молодість, зростали на золотому дереві, вирощеному богинею землі Геєю в подарунок Гері в день її весілля із Зевсом, а сад охоронявся драконом. Гераклу було наказано принести три золотих яблука. Труднощі були в тому, що ніхто, крім морського віщого старця Нерея, не знав шляху до садів. Нерей був змушений відкрити таємницю шляху, щоб Геракл відпустив його.

Характеристика образу Геракла

Риси характеру Геракла

Приклади з міфів

Турбота про людей

Захищає міста людей від диких тварин на землі, воді, небі.

Сила й мужність

Бореться з чудовиськами.

Сміливість, рішучість

Сміливо спускається до підземного світу.

Розум, кмітливість

Очистив Авгієві стайні, перехитрив Атласа, коли тримав замість нього небо.

Стриманість, терплячість

Виконував забаганки Еврісфея.

Уміння цінувати дружбу

Отримав підтримку Іолая в битві з лернейською гідрою.

✵ Висновки.

Виконуючи доручення царя Еврісфея, Геракл виявив не лише мужність, фізичну силу, відвагу, а й неабиякий розум і винахідливість. У міфах про його подвиги давні греки розповіли про боротьбу людини з грізними силами природи, утілили свій ідеал чоловіка - захисника родини, роду, вітчизни.

Геракл був одним з найулюбленіших героїв Давньої Греції. На його честь зводили храми, жертовники, влаштовували ігри, йому приносили жертви. До нашого часу збереглися скульптурні зображення героя та епізодів з його звитяжного життя.

7. Поетична майстерня.

- Складіть сенкан «Геракл».

Д о в і д к а

Сенкан - це п’ятирядковий вірш, що має таку будову:

перший рядок містить слово, яке називає тему (зазвичай це іменник);

другий рядок - опис теми, який складається з двох слів (два прикметники, які асоціюються з першим словом);

третій рядок називає дію, пов’язану з темою (зазвичай це три дієслова);

четвертий рядок містить думку-підсумок, що визначає ставлення до теми, виражає почуття з приводу неї (фраза із чотирьох слів);

п’ятий рядок складається з одного слова - синоніма до назви теми, що ніби підбиває підсумок.

Приклад сенкана «Геракл»

Геракл,

Мужній і сміливий,

Бореться, думає, допомагає.

Долає численні перешкоди й труднощі.

Герой.

V. Підсумки.

1. Слово вчителя.

Ми живемо серед міфів, самі того не помічаючи. Чи замислювалися ви, наприклад, звідки походить традиція встановлювати пам’ятники діячам історії та культури? Відомо, що в давнину, аби вшанувати міфічних героїв, над їхніми могилами ставили кумирів. Отож, покладаючи до підніжжя пам’ятника квіти, ми, по суті, робимо так, як і наші далекі предки, що вірили в міфи.

Подвиги Геракла були улюбленими темами античного мистецтва. Найвідомішими зі скульптурних зображень героя є бронзова статуя «Геракл на відпочинку» невідомого античного автора, що зберігається в Луврі, та мармурова статуя «Геракл Фарнезе» роботи афінського митця Глікона (Неаполь, Національний археологічний музей).

2. Словесне малювання.

- Який епізод з міфу ви обрали б, створюючи пам’ятник Гераклові? Спробуйте усно описати уявну скульптуру. Захистіть свій проект.

VI. Домашнє завдання.

1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 31.

2. Опрацюйте запитання й завдання до прочитаного твору (№ 1-3, підручник, С. 32).

3. Для участі у творчому конкурсі складіть історію про тринадцятий подвиг, який міг би здійснити Геракл.