Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019
Міфи «Нарцис», «Пігмаліон»
Міфи народів світу
І семестр
Мета: ознайомити зі змістом міфів про Нарциса та Пігмаліона, поглибити поняття про міф, навести приклади наявності в міфах фантастичних елементів, вигадки;
учити максимально ефективної колективної роботи (мозковий штурм), використовувати і творчо опрацьовувати висловлені ідеї та пропозиції;
розвивати навички читання з елементами коментування, аналізу художнього твору, розвивати уяву й образне мислення учнів, уміння висловлювати власну думку й обґрунтовувати її прикладами з прочитаних творів, розвивати вміння аналізувати міф як літературний твір;
виховувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до культури народів світу.
Обладнання: підручники, дидактичний матеріал, репродукція картини Караваджо «Нарцис біля струмка».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Якщо в нас любов живе, ми вічні.
Г. Гейне
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
1. Міфологічний диктант.
✵ Яким богам молилися давньогрецькі...
учні (Афіні), мореплавці (Посейдону), мандрівники (Гермесу), артисти (Аполлону), мисливці (Артеміді), ковалі (Гефесту)?
✵ Кому з богів молився грецький юнак.
коли йшов до гімназії (Гермесу),
коли збирався на полювання (Артеміді),
коли вирушав на війну (Аресу),
коли висаджував дерево або виноград (Діонісу),
коли готувався відповідати на уроці (Афіні),
коли закохувався (Афродіті)?
2. Інформаційна довідка «Афродіта».
У давньогрецькому пантеоні богинею любові була Афродіта. Греки уявляли її високою, стрункою жінкою з ніжними рисами обличчя й золотавим волоссям. Афродіта уособлювала вічну юність і божественну красу. За міфами, богиня народилася з морської піни. Афродіта дарує щастя тим, хто вірно їй служить, і жорстока до тих, хто її не шанує.
IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1. Слово вчителя.
Ви вже знаєте, що давньогрецькі міфи суттєво вплинули на формування європейської культури. Деякі з них і досі відіграють особливу роль у нашому житті. Герої цих міфів стали символами, тобто сама згадка їхніх імен викликає в уяві певні образи, почуття, думки, відсилає до певних явищ. Іноді такі герої символізують певні грані людської натури.
2. Коментоване читання міфу «Нарцис».
3. Евристична бесіда за змістом прочитаного міфу.
1. Якими епітетами схарактеризовано Нарциса в міфі?
2. Чому німфа Ехо не могла розповісти Нарцису про свої почуття?
3. Чому Нарцис відштовхнув закохану німфу? Чи міг він узагалі покохати?
4. Доведіть, що ключовими словами в характеристиці Нарциса є байдужість, душевна порожнеча, нездатність любити, агресивне відторгнення інших, самозакоханість.
5. Як було покарано Нарциса за холодність і гординю? Чи справедливо вчинила з ним Афродіта?
6. Які страждання випали на долю самозакоханого юнака?
7. Які думки й почуття викликає у вас трагедія Нарциса? Чому Нарцис, який цінує власну красу, не здатен бачити краси інших?
8. Яка квітка стала символом самозакоханої людини?
9. Чи близька вам ситуація, яку зображено в міфі про Нарциса? Чи траплялося подібне у вашому житті, у житті ваших знайомих? Пригадайте прочитані літературні твори зі схожим сюжетом.
4. Хвилина компаративного аналізу.
- За поданим планом порівняйте образи Нарциса та Хлопчика-зірки з казки О. Уайльда. Через які випробування довелося пройти Зоряному хлопчику й Нарцису? Чому Зоряний хлопчик отримав прощення, а Нарцис - ні?
План порівняння головних героїв |
Давньогрецький міф |
О. Уайльд «Хлопчик-зірка» |
Походження |
Син річкового бога і німфи |
Королівський син |
Зовнішність |
Надзвичайно гарний |
Вродливий |
Основні риси характеру |
Холодність, гордовитість |
Жорстокість, бездушність |
За що було покарано |
Відштовхнув німфу Ехо |
Відштовхнув рідну матір |
Покарання |
Покохав своє відображення |
Став потворою |
Після покарання |
Залишився біля струмка помирати, милуючись своїм відображенням |
Змінилася душа: герой зрозумів свою провину |
Фінал |
Смерть героя |
Фізичне й духовне відродження героя |
5. Словникова робота.
Нарцис - зокрема: перен. самозакохана людина.
Нарцисизм - риса характеру, яка полягає в самозакоханості.
6. Мистецькі паралелі.
1. Розгляньте репродукцію картини Караваджо «Нарцис біля струмка».
2. Як художник переосмислив давньогрецький міф? Як композиція картини увиразнює взаємозв’язок струмка й Нарциса?
7. Коментоване читання міфу «Пігмаліон».
8. Евристична бесіда за змістом прочитаного міфу.
1. Ким був Пігмаліон?
2. Як митець ставився до кохання?
3. Яке почуття викликала в Пігмаліона скульптура, яку він створив?
4. У чому виявилася сила мистецтва?
5. До кого з богів скульптор звернувся по допомогу?
6. Чому Пігмаліон не наважився висловити своє бажання оживити статую і чому Афродіта виконала його мовчазне прохання?
7. Які з прочитаних вами творів мають спільні мотиви з міфом про Пігмаліона? (Китайська казка «Пензлик Маляна»).
9. Мозковий штурм «Основні ідеї міфу «Пігмаліон»».
V. Підсумки.
✵ Дидактична вправа «Старовинний сувій».
Міфологія Еллади справила значний вплив на розвиток культур інших народів і передусім на культуру Давнього Риму - могутньої держави, що підкорила півконтиненту. Зокрема, чимало богів з давньогрецького пантеону перейшли в давньоримський, щоправда, змінивши свої імена. Уявімо, що старовинний сувій, який містив відповідну інформацію, частково постраждав від часу, однак збереглися описи богів і римський варіант їхніх імен. Спробуйте відновити втрачену інформацію.
Давній Рим |
Опис бога |
Давня Греція |
Юпітер |
Верховний бог, повелитель блискавки і грому |
Зевс |
Юнона |
Дружина верховного бога, покровителька шлюбу |
Гера |
Нептун |
Бог моря й річок |
Посейдон |
Плутон |
Бог підземного царства мертвих |
Аїд |
Вулкан |
Бог ковальства й вогню |
Гефест |
Венера |
Богиня кохання і краси |
Афродіта |
Марс |
Бог війни |
Арес |
Мінерва |
Богиня-войовниця, богиня розуму |
Афіна Паллада |
Меркурій |
Бог - покровитель торгівлі |
Гермес |
Діана |
Богиня мисливства |
Артеміда |
Вакх |
Бог виноградарства й виноробства |
Діоніс |
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацюйте матеріали підручника, уміщені на с. 32-34.
2. Опрацюйте запитання й завдання до прочитаного (підручник, № 4, С. 33, № 4, С. 35).
3. Якою ви уявляєте священну гору Олімп, на якій давні греки «оселили» своїх богів? Намалюйте її.
4. Складіть кросворд за міфами Давньої Греції.