Редьярд Кіплінг (1865—1936) «Якщо...» Уславлення сильної особистості, здатної за будь-яких умов і обставин залишатися Людиною, протистояти ницим смакам і думкам юрби, зберігати гідність у стосунках із можновладцями, робити добрі справи, не хизуватись цим - МИСТЕЦТВО БУТИ ЛЮДИНОЮ - II семестр

Усі уроки зарубіжної літератури 7 клас

Мета: розкрити специфіку втілення у змісті вірша складності та суперечливості буття, утвердження переваги високих етичних цінностей над нетривкими матеріальними здобутками; спираючись на зміст вірша, пояснити, що людиною має право зватися лише той, хто у будь-яких ситуаціях прагне і вміє залишатися самим собою; дати визначення поняття анафора, повторити поняття антитеза; продовжити роботу над виразним читанням учнів; виховувати культуру відповіді.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань учнів

1. Робота з розв’язування кросворда

Учитель. Я хочу, щоб ви згадали одну чудову казку, яку ми читали й обговорювали минулого року. Я пропоную вам кросворд про героїв цієї казки.

Кросворд

1) Людина, яку усиновили джунглі і яка стала повноправним членом вовчої зграї. (Мауглі)

2) Спритна й красива кішка, яке понад усе цінувала особисту свободу і поважала свободу інших. (Багіра)

3) Ватажок вовчої зграї, який вмів обстоювати свої принципи і друзів. (Акела)

4) Той, хто навчав великого закону: «Ми з тобою однієї крові». (Балу)

5) Втілення мудрості й таємничої сили. (Каа)



Коли кросворд буде розгадано, за опорними літерами у центральних клітинках назвати автора цієї казки.

2. Повідомлення про Редьярда Кіплінга (додаткове завдання)

II. Мотивація пізнавальної діяльності учнів

Учитель. Як ви думаєте, навіщо ми звернулися до казки Кіплінга? Що було головним для Мауглі та для інших героїв казки? (Не поступатися принципами, не кидати друзів у небезпеці, не поступатися переконаннями, не віддавати перевагу матеріальним цінностям, допомагати слабким.)

Мешканці джунглів постають перед нами кращими, ніж мешканці селища. Значить, право носити високе ім’я Людини визначає не просто приналежність до певної біологічної категорії, а щось інше.

Спробуємо обговорити цю проблему з допомогою вірша Р. Кіплінга «Якщо...»*

III. Формування нових знань, умінь та навичок учнів

1. Робота над текстологическим анализом произведения

• Как построено предложение, начинающееся союзом «если»? (В нем обязательно присутствует вторая часть — утверждение того, что происходит при определенном условии)

• Давайте сразу обратимся к главной части предложения, то есть к выводу.

Земля — твое, мой мальчик, достоянье!

И более того, ты — человек!

Обратите внимание на восклицательный знак в конце предложения, на тире, подчеркивающее принадлежность к высокому званию Человека. Посмотрим, какими качествами надо для этого обладать.

2. Работа над выразительным чтением стихотворения

(Первоначально текст полностью читает учитель. Потом учащиеся читают его по строфам.)

3. Работа по группам — текстологический анализ отдельных строф Общий вопрос: в чем воплощаются подлинные человеческие поступки и действия, достойные уважения? Что говорит о незыблемости взглядов, принципов и убеждений, верности своему «я»?

4. Использование приёма «Свободный микрофон»

• Какая из строф кажется тебе более близкой, убедительной? Почему?

• Какие средства использует поэт?

(Противопоставление, антонимию — антитезу; одинаковое начало строф — анафору)

5. Работа со словарем литературоведческих терминов

Дать определение понятий «анафора» и «антитеза». Сравнить с определением словаря. Записать в тетради (словарик).

6. Сравнительная работа над различными переводами стихотворения (по группам)

Предлагается два текста: Н. Грибанов: «Если сможешь...» (см. приложение) и М. Лозинский «Заповедь».

• Что за тексты перед нами?

• Почему вы их отождествляете со стихотворением Р. Киплинга «If..»?

• Расскажите об особенностях каждого перевода.

• Чей перевод вам больше понравился? Аргументируйте свой ответ цитатами.

7. Работа над выразительным чтением всего текста


IV. Подведение итогов урока

Учитель. Согласитесь с данными суждениями или отвергните их.

• Литература — не только отражение действительности, но и средство влияния на действительность, на формирование личности.

• Писатели и поэты, борясь за лучшее в человеке, идейным содержанием и художественной формой своих произведений создают для человека определенную программу жизни, как бы зажигают для него путеводную звезду.

V. Домашнее задание

Выучить наизусть отрывок из стихотворения, законченный в смысловом отношении (на выбор).

______________­______________­______________­______________­___________

* Вірш Р. Кіплінга «If...» перекладали з англійської мови багато поетів. Ми використовували переклад С. Маршака.