Розвиток мовлення. Олександр Грін «Пурпурові вітрила». Твір-роздум - ДРУЖБА І КОХАННЯ

Розвиток мовлення. Олександр Грін «Пурпурові вітрила». Твір-роздум - ДРУЖБА І КОХАННЯ

Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік

Тема. Розвиток мовлення. Олександр Грін «Пурпурові вітрила». Твір-роздум

Мета: навчальна: сприяти поглибленню розуміння учнями ідейно-художнього змісту повісті-феєрії, її жанрових особливостей; розвивальна: розвивати вміння і навички зв'язного мовлення (усного і писемного) у процесі характеристики героїв, написання твору на літературну тему; виховна: сприяти формуванню оптимістичного світобачення, прагнення до здійснення благородних життєвих програм.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, кінофільм (за вибором учителя).

Теорія літератури: повість-феєрія, тема, ідея, художні образи, художні засоби, складові учнівського твору-роздуму.

Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

— Природно, що люди мріють саме про щастя, яке кожен уявляє собі по-різному. Чиїсь мрії здійснюються, а чиїсь — ні. Не всім удається вистояти перед труднощами, ударами долі, не всім вистачає віри, терпіння, наполегливості. Тому тільки сильна духом особистість здатна перемогти негаразди і досягти своєї мети. Саме справжні мрійники, романтики долають усі перешкоди. Яскравим прикладом цього є головні герої повісті Олександра Гріна «Пурпурові вітрила» — Артур Грей та Ассоль. Роздуми про них та про свою життєву програму й будуть темою уроку й темою вашого твору

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Усний твір-характеристика героїв повісті-феєрії Олександра Гріна «пурпурові вітрила» і (або) переказ епізодів повісті від імені Лонгрена, Ассоль, Грея

2. Теорія літератури

• Доведіть, що «Пурпурові вітрила» — повість-феєрія.

IV. Розвиток зв'язного мовлення

1. Повторення відомостей про твір-роздум

2. Опрацювання пам'ятки «Як написати твір-роздум на літературну тему»

Як написати твір-роздум на літературну тему

• Прочитайте запропоновані теми і визначте ту, яка вас найбільше зацікавила.

• Поміркуйте, які питання або проблеми ви б хотіли висвітлити, і виділіть найголовніші, сформулюйте власні судження та оцінки

• Доберіть матеріал, який допоможе розкрити тему (епіграф, цитати, приклади з твору, цікаві факти, авторські оцінки, висловлювання письменників тощо).

• Ретельно продумайте структуру твору і складіть його план. У творі-роздумі має бути спочатку теза (антитеза) — коротке формулювання того, що ви збираєтеся доводити, потім доведення — аргументи, факти, приклади з літературних творів та з власних спостережень. Закінчується твір висновком. Обсяг — 1-1,5 сторінки.

• Напишіть твір спочатку на чернетці. Пам’‎ятайте, що цитати слід брати в лапки.

• використовуйте для висловлювання і доведення власних думок такі вирази: я гадаю; на мою думку; на мій погляд; мені здається тощо.

• Наприкінці роботи обґрунтовано й емоційно підбийте підсумки, використовуючи слова і словосполучення отже; враховуючи сказане; із наведеного випливає тощо.

• Прочитайте і перевірте написане. Зважте, наскільки робота змістовна, обґрунтована, логічна. Подбайте про виразність мови твору (синоніми, епітети, точність висловів). Уникайте повторів.

• Перепишіть твір начисто.

3. Ознайомлення з темами творів та їх коментування вчителем, обговорення

Теми творів

• Значення мрії в житті людини (за прочитаними творами та власними спостереженнями)

• Розуміння щастя героями твору Олександра Гріна «Пурпурові вітрила» та мною особисто

• Значення книги Олександра Гріна «Пурпурові вітрила» для самовиховання молодої людини

• Чи буває справжнє кохання з першого погляду? (За прочитаними творами та власними спостереженнями )

• Мої враження від твору Олександра Гріна «Пурпурові вітрила» й роздуми над ним

• «Я зрозумів одну немудру істину. Вона в тому, щоб робити так звані чудеса своїми руками» (Олександр Грін).

(Учні можуть сформулювати тему самостійно.)

4. Читання вчителем зразків творів

5. Написання твору на чернетках, самоперевірка, удосконалення тексту

6. Запис у чистовому варіанті

V. Домашнє завдання

Скласти сенкан, акровірш або асоціативний кущ до слів-образів кохання, щастя.

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

• Продовжте речення.

«Я задоволений (-на) тим, що...»

ДОДАТОК

Актуальна цитата

«Коли фарби життя блякнуть, я беру Гріна. Відкриваю його на будь-якій сторінці, так навесні протирають скло в будинку Усе стає світлим, яскравим, усе знову таємничо хвилює, як у дитинстві. Грін — один з небагатьох, кого варто мати в похідній аптечці проти ожиріння серця й утоми З ним можна їхати в Арктику і на цілину, йти на побачення. Він поетичний, він мужній». Так висловив благотворну силу впливу Гріна на читача письменник Даниїл Олександрович Гранін.