Вальтер Скотт. Айвенго. Утілення в образі Айвенго кодексу лицарям, художні засоби створеним образу

Вальтер Скотт. Айвенго. Утілення в образі Айвенго кодексу лицарям, художні засоби створеним образу

Зарубіжна література 7 клас І семестр - розробки уроків

Мета: схарактеризувати образ головного героя роману В. Скотта «Айвенго», визначити художні засоби його створення, показати вплив історичних умов на формування характеру героя; розвивати естетичні смаки та аналітичні навички учнів; формувати інтерпретаційні вміння; сприяти вихованню гармонійної особистості.

Ще ніколи вінець лицарства не опинявся на гіднішому чолі.

Вальтер Скотт

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

Літературна гра «Впізнай героя за його портретом, реплікою».

1. «...він з голови до ніг загорнувся у просторий плащ із чорної сажі. Грубі черевики, прикріплені ременями до голих ніг, крислатий капелюх, обшитий мушлями, і довгий посох з прив'язаною до нього пальмовою гілкою» (Айвенго)

2. «Була ставною і високою. Вона мала сліпучо-білий колір обличчя. Ясні голубі очі дивилися з-під каштанових брів. Густе русяве волосся було завите в гарні локони, унизані коштовним камінням». (Леді Ровена)

3. «Дурневі на роду написано залишатися дурнем і надягати на шию ярмо, від якого розумні люди відмовляються.» (Блазень Вамба)

4. «На арену виїхав новий воїн у міцному сталевому обладунку із золотими прикрасами, на його щиті був зображений дуб, вирваний з корінням, і напис іспанською мовою «Дездічадо». (Айвенго)

5. «Рицар у чорному обладунку, верхи на вороному коні, такому ж міцному і могутньому, як і сам вершник. У цього рицаря на щиті не було жодного девізу, і він досі майже не брав участі в битві.» (Чорний Ледар)

6. «А мій батько! О мій батько! Погана ж я донька у тебе, коли забула про твої сивини, задивившись на золотаві кучері юності.» (Ребекка)

7. «Адже бій - наш хліб насущний, дим битви - те повітря, яким ми дихаємо. Ми не хочемо жити інакше, як оповиті ореолом перемоги і слави! Таким є, мій друже, закон рицарства, ми поєднані клятвою, яка зобов'язує нас підкорятися їм, і жертвуємо заради них усім найдорожчим.» (Айвенго)

III. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Слово вчителя.

Чи знаєте ви, кого називали лицарями? Звичайно, сміливих, мужніх, відважних людей, котрі готові були у будь-який момент прийти на допомогу всім, хто потерпає. У словникові В. І. Даля можна прочитати таке тлумачення цього поняття: «Рыцарь — конный витязь старины, когда ручной бой, меч и латы решали дело; конный латник дворянского сословия; член рыцарского ордена, братства; честный и твердый ратователь за какое-либо дело, самоотверженный заступник».

Відомо, що лицарями прагнули бути чоловіки, ними завжди захоплювалися жінки. «Лицарство ... воно джерело найчистіших і найшляхетніших прихильностей, опора пригніченим, захист ображеним, оплот проти свавілля володарів! Без нього дворянська честь була б пустим звуком. І свобода знаходить найкращих покровителів у лицарських списах і мечах!» - писав Вальтер Скотт. Відомо, що лицарями прагнули бути чоловіки, ними завжди захоплювалися жінки. На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про доблесного лицаря Айвенго — головного героя роману В. Скотта.

«Мікрофон». «Сьогодні на уроці я очікую від себе...»

IV. Оголошення теми й мети уроку.

Учитель. І так, зустрічайте наших гостей - благородних лицарів, для яких честь - понад усе. Вони зараз розкажуть нам про те, хто такі лицарі і коли виникло лицарство.

Рольова гра.

Рицар I. Рицар мав відзначатися красою і привабливістю, яку підкреслював його багатий одяг.

Рицар II. Рицар повинен бути сильним, хоча б для того, щоб носити обладунки, що важили 6080 кг.

Рицар III. Рицар мав постійно турбуватись про свою славу, оскільки вона вимагала постійного підтвердження і нових випробувань. Він мав всюди шукати відзнаки, сторонячись усього недостойного.

Рицар I. Зрада вважалась для рицаря найтяжчим гріхом. Він мав зберігати безумовну вірність даному слову.

Рицар II. Рицар повинен був захищати церкву, вдів і сиріт, а також піклуватися про підданих.

Рицар III. Рицар повинен бути невтомним мандрівником, що змагається на турнірах на честь дами серця.

Учитель. А тепер я прошу вас звернути увагу на репродукції картин Васнєцова «Три богатирі», Делакруа «Взяття хрестоносцями Константинополя». Це теж лицарі. Запорожців також називали лицарями, бо вони були мужніми, відданими, захищали рідну землю (С. Васильківський «Сторожа запорозьких вольностей»)

Метод «Займи позицію».

Як ви гадаєте, чи є лицарі у наш час? Чи їхнє існування - це «дела давно минувших дней, преданья старины глубокой»?

Учитель. У романі Вальтера Скотта на фоні мальовничих історичних подій діє герой, вірний кодексу честі, в будь-якій ситуації чинить відповідно до почуття обов'язку і зберігає вірність прекрасній коханій. Під маскою пілігрима він єдиний, хто зглянувшись над слабким старим лихварем Ісааком, вступив йому місце біля вогнища; анонімно викликає на бій рицаря Храму, непереможного Бріана де Буагільбера; заступається за честь сина Седріка (тобто за свою власну, знову ж анонімно); рятує Ісаака від пограбування і смерті; перемагає в декількох поєдинках рицарів-тамплієрів; б'ється разом з Ричардом Левове Серце; бере участь у хрестовому поході; рятує красуню Ребекку, протягом усього роману не зраджує рицарським поняттям честі. І все це він - Айвенго.

Вікторина «Що ти знаєш про Айвенго»

- З якої родини походив Айвенго? (Він був сином англосаксонського феодала Седріка Роттервудського, який пишався давністю й честю свого старовинного роду.)

- У яких країнах побував герой? (У Палестині, Венеції, Франції.)

- Кому служив Айвенго? (Королю Ричарду I.)

- Що було зображено на його щиті? (Дуб, вирваний з коренем.)

- Під яким іменем виступав Айвенго на турнірі? (Лицар, Позбавлений Спадку. Це було написано на його щиті.)

- Хто став переможцем першого дня турніру? (Айвенго)

- З ким вступив Айвенго у двобій? (З Бріаном де Буагільбером.)

- Хто допоміг Айвенго у вирішальному поєдинку на лицарському турнірі? (Чорний Лицар.)

- Як звали даму серця Айвенго? (Ровена)

Виразне читання.

- Знайдіть і зачитайте портрет Айвенго, коли він в одязі пілігрима з'явився у домі Седріка. Як поводився герой? Що в його поведінці приваблює читача? (р. 4)

Бесіда.

- Чому батько вигнав Айвенго з дому? (Через те, що він покохав леді Ровену.)

- Що розповів Бріан де Буагільбер про Айвенго в домі Седріка? (Те, що саме Айвенго вибив із сідла хороброго лицаря храму. Бріан де Буагільбер зауважив, що «жоден із його товаришів не зміг перевершити у військовому мистецтві цього юного воїна».)

- На вашу думку, з якою метою Айвенго відвідує батьківський дім, переодягнувшись пілігримом? (Мабуть, щоб перед турніром побачитися з рідними, леді Ровеною.)

Словникова робота.

Пілігрим - (з нім. чужоземець) мандруючий богомолець, паломник.

Паломник - старовинна назва прочан (мандрівних богомольців), які ходили на поклоніння до святих мощей на поклоніння і приносили звідти на батьківщину гілочку пальми.

Бесіда.

- Кому відкрився Айвенго? (Свинопасу Гурту. Окрім того, він попросив його бути своїм зброєносцем.)

- Перекажіть, як Айвенго врятував єврея Ісаака від жорстокості храмовника. Які лицарські якості Айвенго виявилися в цьому епізоді? Як єврей віддячив юнакові?

Учитель. А зараз ми разом з вами відправимося на лицарський турнір в Ашбі. Лицарський турнір в Ашбі зібрав вели ку кількість людей: англосаксів і норманів, багатих феодалів і простих йоменів, лицарів і їх джур. Серед глядачів був і організатор турніру, брат короля Річарда І, принц Джон зі своїм почетом.

- а якою метою Джон влаштовував турніру (Зберігав традиції норманів. Намагався здобути популярність серед людей, показати свою силу і значимість. Зібрав знатних норманів, які вступили разом з ним у змову проти короля Річарда Левове Серце).

- З якою метою на турнір прибув Седрік, який, як відомо, не схвалював традицій норманських лицарських турнірів? (Хотів бути свідком лицарських переміг саксів, особливо очікував на лицарську звитягу Ательстана).

- Яку мету передбачали лицарі-нормани на чолі з Бріаном де Буагільбером? (Хотіли довести у бою свою перевагу над лицарями-саксами, здобути перемогу і лицарські трофеї).

- Аз якою метою вступив у бій Лицар, Позбавлений Спадщини, тобто Айвенго? Чи думав він про лицарські трофеї? Що для нього було найголовнішим? (Показати лицарську доблесть саксонця. Відстояти свою лицарську честь у двобої з Буагільбером. Завоювати кохання Ровени).

Чи збулися очікування героїв?

Завдання. Щоб відтворити події, які відбулися під час лицарського турніру, пропоную створити Щоденник лицарського турніру в Ашбі.

Перегляд відео «Турнір в Ашбі».

Обговорення ключових моментів лицарського турніру

Перший день турніру

1. Розкажіть, як відзначився у перший день змагання Лицар, Позбавлений Спадщини. Чи погоджуєтесь ви з думкою, що здобути перемогу в перший день турніру йому допомогли відвага, вправність і шляхетність? У чому саме вони виявилися? (Шляхетність. Коли у бою де Гранмехіль схибив, Лицар, Позбавлений Спадщини, не скористався з цієї нагоди. Він підніс списа догори Й обминув свого супротивника).

2. Хто із героїв у перший день турніру найбільше вразив вас своєю шляхетністю? Розкажіть про якийсь шляхетний вчинок. (Лицар, Позбавлений Спадщини, шляхетно поставився до переможених, призначивши надзвичайно дешеву платню на викуп. Седрік Сакс відчайдушно став на захист честі саксонця Ательстана. Ровена відмовилася говорити з принцом Джоном норманською мовою, а Седрік говорив з ним мовою своїх предків. Ребека повернула гроші Лицареві, Позбавленому Спадщини. Шляхетний вчинок розбійників тощо).

3. Чи були вчинки принца Джона шляхетними? (Ні. Принц Джон образив гідність саксонців. Він наказав Ательстанові посунутись і дати місце Ісакові та Ребеці. Сидіти поруч з євреями-іновірцями на ті часи й звичаї було безмірно образливим. Принц віддав обурливий наказ де Брасі шпигнути списом Ательстана).

4. З яким настроєм, на вашу думку, розходилися після змагання першого дня герої: Седрік, Ровена, Ребека, Ісак та принц Джон? Чим можна пояснити їх настрій? (Седрік був надзвичайно задоволений, тому що переможцем став саксонець; Ровена була щасливою, тому що саме її переможець назвав Королевою краси і кохання; Ребека була вражена і зачарована мужністю лицаря; Ісак радів, підраховуючи ціну коней та обладунків, що припадали переможцеві у якості трофею. Принц Джон був дуже незадоволений, бо переможцем турніру став не норман, а сакс).

Другий день турніру

1. Який момент бою в другий день турніру для Лицаря, Позбавленого Спадщини, виявився найнебезпечнішим? (Коли з різних боків на лицаря кинулися Буагільбер, Ательстан і Фрон-де-Беф, "щоб повалити Лицаря, Позбавленого Спадщини, на землю й так досягти спільної мети"). Чи шляхетними були такі наміри лицарів?

2. Чи міг принц Джон допомогти лицарю в таку тяжку для нього хвилину? Що для цього він мав зробити? (Кинути на арену жезл, що було знаком припинити бій). Чому Джон цього не зробив? (Він хотів бачити переможцем другого дня турніру нормана). Чи шляхетно вчинив принц Джон?

3. Хто прийшов на допомогу Лицареві, Позбавленому Спадщини, і як саме йому допоміг? (Воїн у чорному обладунку, що його глядачі обізвали Чорним неробою. Він розправився з Фрон-де-Бефом та Ательстаном).

4. Як Джон допоміг Бріану де Буагільберу уникнути смертельної небезпеки? (Кинув на арену жезл і тим припинив битву).

5. Серед правил лицарського турніру було таке: "Лицар, що... зламав закони шляхетного лицарства, мав бути обеззброєний, посаджений з перекинутим щитом верхи на тин і привселюдно висміяний". Кого б ви піддали такій карі за негідні лицаря вчинки? (Можливі відповіді. Ательстана, який пристав до загону норманів; Буагільбера, Ательстана і Фрон-де-Бефа, які втрьох кинулися на одного).

Бесіда.

- Подумайте, чому Айвенго так цінує лицарство?

- Що означали для героя лицарський дух, лицарська честь?

- Як ви вважаєте, чи дотримується Айвенго законів лицарства?

Творче завдання.

На основі прочитаного визначте закони лицарства, про які із захопленням говорить герой.

Закони лицарства

1. Цінувати життя нижче честі.

2. Торжествувати над різними злигоднями, турботами, стражданнями.

3. Не боятися нічого, крім неслави.

4. Здійснювати величні подвиги в ім'я кохання до дами серця.

5. Бути опорою пригнічених, захищати вдів, сиріт, церкву, воювати лише за праведне діло.

Бесіда.

- Чи пробачив Седрік свого сина?

- Як ставився до Айвенго король Ричард? (Айвенго був його улюбленцем. Король Ричард гостював на весіллі свого вірного підданого.)

- Як Айвенго характеризує той факт, що він став захисником Ребекки під час суду над єврейкою? (Він був дуже порядною людиною і пам'ятав добро, що йому зробила ця дівчина.)

- Як склалася доля Ровени та Айвенго? (Вони одружилися й жили довго й щасливо.)

- Що відомо про подальшу долю лицаря? (Айвенго був вірним васалом свого короля і, користуючись його прихильністю, міг би досягнути високих почестей. Але передчасна загибель Ричарда перекреслила всі сподівання Айвенго.)

Проблемне питання.

- Визначте, втіленням яких ідеалів автора є образ Айвенго.

Висновок. Айвенго виступає втіленням честі, порядності, вірності обов'язку та коханій, відданості, доброчинності, шляхетності. Разом з тим автор показує залежність особистості від суспільних процесів.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

«Гронування»

Айвенго як особистість - це

Учитель. Прочитавши роман, ми зрозуміли, що автор, як і читачі, захоплюється мужніми, справедливими, вірними героями, що ні за яких обставин не втрачають своєї честі і гідності. І хоча ми розуміємо, що не все в рицарських законах було правильним і більшість із них залишилась у минулому, але від рицарів нам у спадок перейшло найважливіше - прагнення служити добру, бути чесним і справедливим, ставати на захист скривджених. Недарма і зараз найвища похвала хлопцеві або чоловіку - це коли про нього скажуть: «Ось справжній рицар!»

VІ. Підсумок.

На завершення - «вузлики в дорогу»: висловіть одним реченням те повчальне, що взяли ви в життя з цього заняття.

Учитель. Чи змінився ваш настрій до кінця уроку? Чи задоволені ви власною діяльністю на уроці? Продемонструйте це так, як реагують на виступи акторів у театрі: якщо тиша - урок виявився невдалим, якщо оплески - повне задоволення.

VII. Домашнє завдання.

Знати зміст XXVI-XXXVI розділів, написати листа Айвенго «Я хотів би сказати тобі...», оформити герб лицаря Айвенго.