Розробки уроків Зарубіжна література 7 клас - 2025

Вальтер Скотт. Айвенго. Зіткнення добра, краси й справедливості із жорстокістю і підступністю. Образи Бріана де Буагильбера, принца Джона, Фрон де Бефа, Моріса де Брасі

Мета: вчити учнів характеризувати художні образи; поглибити відомості про мораль лицарства; розвивати навички порівняльної характеристики героїв твору, навички критичного мислення; виховувати шляхетні почуття, позитивні риси характеру школярів.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.

Перевірка домашнього завдання: зачитування листа Айвенго «Я хотів би сказати тобі...», представлення гербів Айвенго.

Учитель. Айвенго надзвичайно цінував закони шляхетного лицарства. "Лицарство! ... воно є джерелом найчистіших і найшляхетніших прихильностей, підпора пригноблених, захист скривджених, твердиня захисту супроти сваволі владарів! Без нього честь дворянина була б пустим звуком. Свобода теж знаходить своїх найкращих заступників у списах і мечах лицарів!" Що ж є, за думкою Айвенго, найголовнішим у кодексі честі лицарів? (Захищати пригноблених, скривджених, відстоювати честь і свободу).Чи погоджуєтесь ви з тим, що це є справді найголовніший обов'язок лицаря?

А що означало "лицарство" для лицарів-норманів: хрестоносця Бріана де Буагільбера, Моріса де Брасі, Фрон-де-Бефа? Чи вважали ці лицарі своєю справою захищати людей, відстоювати честь і свободу?

Ви знаєте, що серед правил лицарського турніру було таке: "Лицар, що... зламав закони шляхетного лицарства, мав бути обеззброєний, посаджений з перекинутим щитом верхи на тин і привселюдно висміяний".

Пропоную сьогодні обговорити питання, як лицарі-нормани зламали закони шляхетного лицарства і за що варто перекинути їх щити?

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку. Робота над текстом твору.

Учитель.

Ми вже якось розпочинати урок з розмови Гурта і Вамби, Дамо їм слово і на початку цього уроку.

— Що сталося? — спитав Гурт нетерпляче.

— Звичайна сьогодні річ, — відповів Вамба. — їх схопили: і нашого пана, й леді Ровену, і Ательстана...

Розкажіть, хто, чому і за яких обставин схопив Седріка, леді Ровену, Ательстана? (Моріс де Брасі, Фрон-де-Беф, Бріан де Буагільбер, переодягнувшись у саксонських розбійників, напали на подорожніх у лісі. Це було частиною плану де Брасі, який хотів примусити Ровену, спадкоємицю великих маєтків, вийти за нього заміж).

✵ Хто стали випадковими бранцями норманських лицарів-розбійників? (Ісак з донькою Ребекою та поранений Айвенго).

Вамба і Гурт висловлювали готовність допомогти своїм господарям.

"Вамбо, — сказав Гурт, — ти маєш зброю, а відваги в тебе навіть більше, ніж розуму. Хоча нас тільки двоє, та рішучі люди, несподівано напавши, можуть зробити багато. Йди за мною!"

✵ Хто прийшов на допомогу відважним слугам Седріка Сакса? (Локслі).

✵ Що його найбільше обурило? (Ті, хто здійснив напад, вдавали з себе лісових розбійників-саксів).

"Ви обидва — вірні слуги Седріка Сакса, оборонця англійських прав. Тому не забракне англійських рук, щоб допомогти йому в цій скруті", — заявив Локслі. І поки він готував допомогу Седріку та його супутникам, переодягнені нормани, супроводячи своїх бранців до замку Фрон-де-Бефа, цинічно ділили між собою "здобич".

Запитання.

✵ Кого називав своєю "привабливою здобиччю" Моріс де Брасі? (Ровену).

✵ Про кого Буагільбер заявив, що це його "власна нагорода"? (Про Ребеку).

✵ "Старий єврей є наполовину моя здобич", — вважав Буагільбер. Для кого ще єврей був здобиччю? (Для Фрон-де-Бефа).

✵ На світанку бранців привели на місце. Що зрозумів Седрік, коли побачив замок Торкілстон? (Те, що їхні поневолювачі — нормани, і серед них відомий своєю жорстокістю господар замку Фрон-де-Беф. А значить становище полонених надзвичайно небезпечне).

"Скажіть мені, пси, чого жадає ваш пан? Відібрати мені життя чи майно?" — запитав Седрік у супроводжуючих.

Фрон-де-Беф

1. Які, на вашу думку, були плани у Фрон-де-Бефа щодо полонених? (Його найбільше цікавили гроші Ісака).

2. Як ви гадаєте, як би закінчилося для Ісака перебування в замку Фрон-де-Бефа, якби опівдні не пролунала сурма визволителів? (Фрон-де-Беф міг закатувати його до смерті, вимагаючи гроші).

3. Що в описі підземелля свідчить про те, що Фрон-де-Беф жорстокий вбивця, на рахунку якого десятки вбивств? (У підземній в'язниці знаходилися пристосування для катувань, ланцюги та кайдани. "Серед кілець одного ланцюга було видно ще напівгнилого кістяка, — мабуть, полоненого, що не лише загинув тут, а й зотлів". Фрон-де-Беф: "Це підземелля — не місце для жартів. Полонені, вдесятеро шляхетніші від тебе, вмирали в цих стінах, і доля їхня лишилася довіку невідома").

4. Про які криваві таємниці замку Фрон-де-Бефа розповідає стара Урфріда? ("Фрон-де-Беф, батько нинішнього Реджинальда, разом зі своїми норманами приступом узяв цей замок. Мій батько й семеро його синів стояли на смерть, захищаючи кожну п'ядь свого родового гнізда. Не було жодної кімнати, жодної приступки на сходах, які б не скропила їхня кров. ... я стала ницою жертвою їхнього переможця").

5. Як відображає сутність Фрон де Бефа його щит з намальованою чорною бичачою головою і написом "Начувайся, ось я"?

✵ За що, на вашу думку, варто перекинути лицарський щит Фрон-де-Бефа? (За численні криваві злодіяння заради збагачення, придбання нових земель і замків, поширення своєї феодальної влади; за жорстокість і ницість, за вбивство батька, за загублене життя Ульріки тощо).

Моріс де Брасі

"Було коло півдня, коли де Брасі, задля кого взялися до цієї справи, з'явився, щоб здійснити свій намір, — прохати руки, а вкупі з нею й маєтків леді Ровени".

Ми вже знаємо, що кохання — святе почуття для лицаря. Айвенго відстоював свою любов до Ровени у лицарських поєдинках.

Запитання.

1. А що робить Моріс де Брасі, щоб завоювати кохання Ровени? (Організовує підступний напад, силою захоплює її разом із супутниками, ув'язнює в замку і вимагає, щоб вона вийшла за нього заміж).

2. Як ви гадаєте, чи кохає він її? Яка справжня мета норманського лицаря? (Отримати маєтки Ровени).

3. Які погрози де Брасі викликали сльози у Ровени? (Кривдник починає шантажувати її тим, що через відмову Ровени стати дружиною де Брасі загине Айвенго. "Врятуйте його, ради бога, врятуйте!" — звертається до де Брасі охоплена відчаєм дівчина. "Але ж лише твоє кохання може купити це захисництво").

Завдання.

У романі немає опису щита Моріса де Брасі. Запропонуйте варіант щита де Брасі, який найкраще відображав би сутність свого власника (малюнок, напис).

✵ Чи зламав Моріс де Брасі закони шляхетного лицарства, вчиняючи так з Ровеною? За що, на вашу думку, варто перекинути лицарський щит Моріса де Брасі? (За насильство, підступність, шантаж, лицемірство, брехню, підлість по відношенню до жінки, готовність до будь-яких нечесних, злочинних дій заради збагачення та розширення феодальних володінь).

Бріан де Буагільбер

А в далекій усамітненій вежі дожидалася вирішення своєї долі Ребека. На неї чигала страхітливіша небезпека, ніж на леді Ровену.

"Свій викуп ти маєш заплатити вродою і коханням, ншого мені не потрібно", — заявив Буагільбер красуні зврейці.

✵ Чому Буагільбер, який був у захваті від краси Ребеки, не пропонує їй вийти за нього заміж, так як це зробив Моріс де Брасі по відношенню до Ровени? (Лицар-хрестоносець не мав права одружуватися. До того ж Ребека була іншої віри).

✵ Поясніть, чому Ребека називає Буагільбера "негідником", "чернецем-кривоприсяжником"? (Буагільбер, посягаючи на честь єврейки, порушує Правила статуту ордену хрестоносців, які забороняли стосунки з жінками, до того ж іншої віри; порушує обітниці, ганьбить хрест).

✵ "Одне лишень може врятувати тебе, Ребеко: скорися долі й перейди в нашу віру". Доведіть, що для Ребеки її віра і честь дорожчі за життя. (Ребека, зважившись на відчайдушний вчинок, вискочила на терасу і зупинилася над безоднею, готова кинутися вниз).

Зійди, — попросив її храмівник, — зійди сюди, навіжена дівчино. Присягаюся землею, морем і небом, я не завдам тобі ніякої кривди! Коли вже не заради тебе самої, то хоча б заради свого батька зійди вниз.

Я буду йому за друга, а тут, у цьому замку, він потребує дуже могутнього захисника

— Ой, лишенько, — зітхнула Ребека, — я це знаю. Але ж чи можна вірити твоєму слову?»

— ... Я порушив чимало законів, зневажав заповіді, та слова свого не ламав ніколи, — заприсягався Бріан де Буагільбер".

✵ А як ви гадаєте, можна вірити слову лицаря-храмівника Буагільбера?

Пройде зовсім небагато часу. Замок Фрон-де-Бефа палатиме у вогні. І Буагільбер прийде за Ребекою, щоб врятувати її.

Я розшукав тебе, — сказав він Ребеці, — ти бачиш, як я додержую свого слова поділяти з тобою і радощі й горе...

— Сама одна я не піду з тобою, — відповіла Ребека, — врятуй мого старого батька, врятуй цього пораненого лицаря".

✵ Що, на вашу думку, відповів їй Буагільбер? ("Лицар має сам зустрічати свою долю... А щодо долі якогось там єврея, то кого вона обходить?") То дотримав свого слова бути "могутнім захисником" батька Ребеки храмівник Буагільбер?

✵ Як ви зрозуміли із зізнання Буагільбера Ребеці, чому він став лицарем-храмівником? Якою була його мета? (Мав честолюбиві мрії про владу і багатство. Хотів стати магістром могутнього ордену, мати "маєтки в усіх королівствах Європи, вояцьку славу").

✵ "Я шукав сміливої душі, що могла б поділити зі мною мої поривання, і знайшов її в тобі". Чому Буагільбер навіть не поцікавився у Ребеки, чи хотіла б вона "поділити з ним його поривання"? (Буагільбер себелюбець, егоїст, він думає лише про себе).

✵ Що означає той факт, що лицар-храмівник відмовився від свого першого щита, на якому були зображені два лицарі верхи на одному коні? Чому він замінив його іншим щитом з написом "Стережися во- эона" і зображенням ворона, що летить, тримаючи в пазурах череп? (Можливо, перший щит символізував дію лицарського ордену храмівників (взаємодопомога, підтримка). Буагільбер зраджує цим ідеалам. Він обирає інший щит, який відображає справжню хижацьку і розбійницьку сутність Буагільбера).

✵ За що, на вашу думку, варто перекинути лицарський щит Бріана де Буагільбера? (За жорстокість, не гідну лицаря поведінку з жінкою, відступництво у вірі, порушення обітниць лицарського ордену храмівників, порушення присяг, нечестивість, егоїзм, прагнення досягнути мети будь-якою ціною тощо).

Учитель. Зробіть висновки, якими зображені нормани. (Нахабними, жорстокими, свавільними. Вони поводять себе так тому, що прийшли в Англію завойовниками.)

— Подумайте, на прикладі яких героїв роману показані міжусобні війни? (На прикладі Уїлфреда Айвенго і Фрона де Брефа. Останній, як відомо, забрав володіння Айвенго.)

— Як ви гадаєте, у чому полягала складність боротьби Ричарда I за владу? (У тому, що деякі саксонські феодали зраджували його й переходили на бік норманів.)

Учитель. Хочу звернути вашу увагу на те, як у романі зображено короля Ричарда I. Він відважний, благородний лицар, простий у спілкуванні, добре почувається у будь-якому товаристві: чи то монахи, з якими він п'є, чи ватага лісових сміливців із загону Робіна Гуда, чи саксонські вельможі. А яким же був реальний Ричард Левове Серце. Зараз у нас є чудова нагода познайомитися з цією видатною людиною, бо Ричард I власною персоною завітав до нас у клас.

Рольова гра.

Ричард I. Я був одним із синів Генріха II. Я був відомий не лише своєю силою, витривалістю й відвагою, а й упертістю і жорстокістю. Сліпо додержувався правил лицарської честі, а тому не міг бути розумним політиком. Не раз гордість і гнів штовхали мене до дій, що були приречені на провал. Улюбленими моїми заняттями були полювання і війна. Своєю батьківщиною я вважав Аквітанію. За 10 років свого правління я жив у Англії менше року: на декілька років вирушив у хрестовий похід, 2 роки був у полоні, а потім вів безнадійну боротьбу з Філіппом II Августом. Від Англії я вимагав тільки грошей, які потрібні були мені для утримання війська.

Я всіх хотів перевершити славою, та досяг успіхів лише в умінні наживати ворогів. Під час штурму Акри один із предводителів німецьких хрестоносців Леопольд Австрійський першим підняв свій прапор на башті захопленої фортеці. Розлютившись, я наказав своїм воїнам зірвати цей прапор і втоптати його в грязюку. Леопольд Австрійський став моїм запеклим ворогом.

Я помер так само недоладно, як і жив. Дізнавшись, що знатний лицар в Аквітанії знайшов нібито величезний скарб, я узяв в облогу його замок, був поранений стрілою в плече і загинув від зараження крові.

Учитель. Історики не одне століття сперечаються щодо особи Ричарда Левове Серце. Одні вважають, що він відстав від свого часу. Коли його батько і його ворог Філіпп II зміцнювали свої королівства, створювали національні держави, Ричард метався світом, забувши про Англію. Інші історики стверджують, що Ричард був справжнім сином своєї епохи - епохи розквіту лицарства. Ричард шукав воїнської слави і безсмертних подвигів, залишившись у пам'яті поколінь як великий герой і безуспішний політик.

Проблемне питання.

— Як ви вважаєте, чим було викликане таке вільне поводження В. Скотта з історичними фактами (король у романі мало нагадує свого реального прототипа)? Чи є такий підхід виправданим?

Учитель. Справа в тому, що король Ричард зображувався у старовинних народних баладах справді «народним королем». Слід зазначити, що багато епізодів роману взяті письменником саме звідти. Ричард у баладах - втілення народної мрії про демократичного, справедливого короля. В. Скотт розвиває цю тему далі. У його романі король штурмує замок барона Фрона де Бефа разом із селянами і «лісовими лицарями» Робіна Гуда, виступає на боці принижених, відновлює справедливість. Чорний Лицар на руках виносить із палаючого замку Айвенго, він рятує Ровену і Седріка, він же примиряє Айвенго з батьком.

Короля зображено так тому, що він є в романі виразником корінного населення Англії - саксів, а головне - народу. Він сприяє утворенню єдиної англійської нації, що на той час було необхідно, історично прогресивно, є виразником ідеї централізації королівської влади, яка покладе кінець внутрішнім роздорам і кровопролиттям.

Звичайно, Вальтер Скотт розумів, що образ Ричарда, створений ним у романі, - це лише поетична правда. Та саме вона найбільш повно відповідала головній ідеї всього роману.

Переказ тексту.

— Розкажіть про битву під замком Торкільстон і пожежу. (р. 29)

— Хто брав участь у битві за замок? (Воїни Робіна Гуда, селяни, котрі люто ненавиділи барона Фрона де Бефа)

— Що об'єднувало цих людей? (Усі вони ненавиділи гнобителей-феодалів.)

— Зачитайте листа, якого Гурт і Вамба надіслали норманам.

— Що в ньому образило норманів? (Норманів обурив той факт, що їм насмілилися погрожувати раби. Окрім того, ці раби називали їх нікчемами і волоцюгами.)

— Хто допоміг погано озброєним нападникам захопити замок? (Ульріка)

— Чому Ульріка так учинила? (Вона помстилася за своє безчестя, образи, смерть рідних.)

Самостійна робота.

— Знайдіть та зачитайте опис пожежі замку. (р. 31)

— Які художні засоби використовує автор для змалювання пожежі?

(Епітети: «нестримне полум'я», «палаючі дахи та балки», «пурпурові відблиски пожежі»...

Робота з репродукцією картини Ежена Делакруа «Викрадення Ребекки»

Учитель. Зверніть увагу, як зображений цей епізод на картині художника Ежена Делакруа. Що постає перед нашими очима?

Проблемне запитання.

— Чому автор зображує серед учасників штурму військо Робіна Гуда? (Вони були серед тих, хто штурмував замок, тому, що боролися з ворогами і гнобителями народу.)

— Подумайте, яку роль відіграє образ Робіна Гуда в романі? (Робін Гуд і його військо є втіленням ідеї боротьби за свободу і справедливість.)

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

Учитель. Закінчуючи роботу на уроці, я пропоную вам таке завдання: обрати із запропонованих мною рис ті, що стосуються Айвенго, Робіна Гуда (саксонців) і ті, що стосуються норманів. Записати їх, розділивши на групи.

(Прийом «валіза»)

Доброзичливість, заздрісність, грубість, щирість, відкритість, чесність, вседозволеність, намагання загарбати якнайбільше земель, мужність, насильство, благородство.

Висновок. Перед читачем роману «Айвенго» постає сувора доба раннього Середньовіччя з її звичаями, певними вчинками людей, з їхнім розумінням тих чи інших надій. Конфлікт у романі відбувається між добром і злом, честю і підлістю. І кожне нове покоління читачів, відкриваючи заповітні сторінки, знову й знову ставить себе на місце добрих і справедливих героїв, відкидаючи зло і брехню, розуміючи, що не можна втрачати свою гідність, за будь-яких обставин треба залишатися людиною достойною.

V. Підсумок.

Учитель. Чи збулися ваші передбачення? Чи досягли ми мети, яку ставили на початку уроку? Що ми зробили на уроці?

«Мікрофон».

«На сьогоднішньому уроці я зрозумів... А тепер я хочу почути думку ... (перед тим, як передати мікрофон, учень говорить декілька хороших слів про однокласника.)

VI. Домашнє завдання.

Знати зміст розділів XXXVII-XLIV, підготувати розповідь про Ровену і Ребекку (за варіантами)*.